Jump to content

Płaszczka


Blueza
 Share

Recommended Posts

Mam nadzieję, że masz świadomość, że potamotrygony potrzebują ogromnych zbiorników, od 800 litrów wzwyż, przy czym pwch. dna gra kluczowa rolę. Znajomy trzymał swego czasu P. motoro w zbiorniku o pwch. dna 180x80, ale twierdził, że był przymały i zwierzak trafił do profesjonalnej hodowli. Tak na marginesie, jakim trzeba być ignorantem, żeby kupować zwierzę wymagające tak. dużego zbiornika i dopiero zastanawiać się z czym je można trzymać? Pomijam fakt, że trzymanie go z paletkami to jakiś absurd ze względu na delikatność tych drugich.

Link to comment
Share on other sites

:D  Kabaret  podobała mi się to kupiłem  hahaha ....  Tak jak mmarc pisze  jak nie masz zbiornika  +700L   to lipa .

A płaszczka  do paletek pasuje jak piąte koło u wozu ... No ale po co najpierw poczytać/zapytać  lepiej kupić  później  szukać info :)

Link to comment
Share on other sites

To i to pochodzi z tego samego biotopu, więc pasują do siebie, dyski wcale nie są delikatne chyba że są "pełne" pasożytów. Ktoś raz je połączył, chyba w 1200 l akwarium, kilka dysków przypłaciło to życiem.

Link to comment
Share on other sites

Nie mam więcej pytań.

Płaszczka trafi do mnie za 3 miesiace tyle muszę czekać. Nowy zbiornik wymiary 160x80x60 bedę miał dojście do niego z 3 stron muszę kupić filtry do niego. 10 cm średnica nowej ryby. Stary zbiornik z paletkami zostaje gdzie był  nowy będzie ozdoba livingroomu. mmarc sorry stary ale spisujesz mnie od razu na straty jak bym wiedział wysłał bym do ciebie podanie o zgode na trzymanie tych zwierzat zdjęcie możesz zeskanować z tego forum

Płaszczki słodkowodne pochodzą z Ameryki Południowej. Są to niesamowicie inteligentne, ciekawe i ruchliwe ryby, które niestety rosną do sporych rozmiarów. Największe mogą osiągnąć 80cm (w naturze nawet 100cm) średnicy talerza (Potamotrygon motoro, schroederi, henlei czy tigrina)

 Ich wielkość ogranicza niestety często akwarystów, którzy nie są w stanie zapewnić rybom odpowiednio dużych zbiorników. Na szczęście istnieją też gatunki mniejszych płaszczek takie jak P. hystix (45cm) czy P. scobina (35cm). Z racji swoich rozmiarów są one znacznie częściej spotykane w domowych akwariach. Mamy też do dyspozycji średnie płaszczki, które dorastają do 60 cm (P. leopoldi, P. Itaituba p14, P. castexi, P. pearl).

 

Moja jest p hystix

a tak na marginesie mapet jest dla mnie specjalista od dysków. 

Nie nawidzę sie kłócić zawsze staram się żyć w zgodzie z każdym, te osoby które zaczeły przygodę z rybami musiały od czegoś zaczać.i od kogoś dowiedzieć się wszystkich informacji wiec nie skreślaj i nie jedź po mnie bo watpię żeby pan Bóg czy Allah bo nie wiem jakie wiary jesteś miał maila żeby odpisać

:D  Kabaret  podobała mi się to kupiłem  hahaha ....  Tak jak mmarc pisze  jak nie masz zbiornika  +700L   to lipa .

A płaszczka  do paletek pasuje jak piąte koło u wozu ... No ale po co najpierw poczytać/zapytać  lepiej kupić  później  szukać info :)

700 Litrów to ja mam dla dysków żeby czuły się komfortowo. Chce zmienić na wiekszę dla tego to pytanie.5 te koło u wozu hmm one chyba wystepuja w tej samej rzece nwm .ale tak jak już napisałem będe miał dyski w jednym a płaszczke w drugim jest to samiec wiec ma mniejsze rozmiary

Kabaret tak jak napisałeś :P

/Proszę dbać o pisownie. Polskie znaki się kłaniają.

 

Nantai

Nantani staram się widocznie moja wiedza ortograficzna jest podobna do akwarystycznej w swojej klawiaturze nie mam a z języczkiem. Nie chcę nikogo tu urazić ile osób tyle zdań jak zawsze albo przeważnie chce spełniać swoje marzenia i każda pozytywna krytykę staram się wziaść do serca.Przepraszam za nie poprawna pisownie i dziekuję za zwrócenie mi uwagi.

Edited by Blueza
Link to comment
Share on other sites

... I dlatego zapytałem jaka płaszczka zanim powiedziałem cokolwiek więcej, bo jest tego kilka gatunków. :P

 

Fajnie, że planujesz postawić im osobny baniak :) Czasu masz dość, by dobrze wystartować.

Link to comment
Share on other sites

 

 

mmarc sorry stary ale spisujesz mnie od razu na straty jak bym wiedział wysłał bym do ciebie podanie o zgode na trzymanie tych zwierzat zdjęcie możesz zeskanować z tego forum

Niepotrzebny sarkazm. Próbujesz się wykręcać -  wcześniej kupiłeś ją, teraz piszesz, że zarezerwowana. Wcześniej chciałeś wpuścić ją do dysków (może już nimi pływa?), teraz piszesz, że zamówiłeś nowy zbiornik. Nieistotne, zapytałeś i dostałeś merytoryczną odpowiedź. Nie odbieraj tego personalnie, ale jest takie powiedzenie - mądry zrozumie, głupiemu i tak nie przetłumaczysz.

 

 

 

Moja jest p hystix
 

Jak już to P. hystrix, jeśli chcemy być precyzyjni. Dorosłe osobniki, jak sam zacytowałeś, mogą mieć do 45 cm średnicy - rozumiem, że mimo wszystko chcesz ją trzymać w akwarium o wymiarach 2 długości ciała x 4 długości ciała? To dość ruchliwe stworzenia (niestety, w przymałym akwarium stają się apatyczne - tak było u mojego znajomego), więc spróbuj pobiegać w kiosku Ruchu i podziel się wrażeniami.

Powodzenia w "hodowli".

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Powrot do tematu dużo czasu mineło. Płaszczka ma się dobrze na jedzeniu (małże , rasówki , i mix serce wołowe łosoś krewetki witaminy szpinak) urosła w ciagu 6 miesiecy o kilka centymetrów jak ja odebrałem było to 10 cm pływajacej płaszczyzny teraz jest 20cm je z ręki. Byl to strzał w dziesiatke nic mi nie daje takiej frajdy jak oberwowanie tej ryby. Zamówilem samice 4 miesiace oczekiwania ale bedzie warto. chcialem tez zareklamować filtry mam dwa w akwarium fluwar fx6. Mam dwa  robia swoja robotę jestem mega zadowolony.

Edited by Blueza
Link to comment
Share on other sites

Ostatnio sobie strzelił welonkarium z piaskiem. Arowanę próbował z płaskobokami w 'dekorowanym' co dość kiepsko się skończyło. Z wieloma jego praktykami mocno się nie zgadzam, ale to automatycznie nie dyskredytuje każdej jego wyrażonej opinii.

 

Akurat to żarcie mogłoby się nieźle sprawdzić.

Edited by Dhuz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...