Skocz do zawartości

60l kaskada czy kubełek ?


ERwinOZ
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, posiadam 60 litrowe akwarium w którym filtr fan 1 średnio daje radę. Woda nie jest klarowna, a poza tym jest w nim jedynie gąbka. Zastanawiam się nad wymianą na coś bardziej wydajnego, jednak nie chciał bym wydać więcej niż 150zł. Początkowo myślałem o kaskadzie fzn-2 jednak nie jestem przekonany co do cięcia pokrywy. Drugim moim pomysłem jest filtr kubełkowy HW-302. Proszę o opinie i propozycje odnośnie wymiany filtra :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, posiadam 60 litrowe akwarium w którym filtr fan 1 średnio daje radę. Woda nie jest klarowna, a poza tym jest w nim jedynie gąbka. Zastanawiam się nad wymianą na coś bardziej wydajnego, jednak nie chciał bym wydać więcej niż 150zł. Początkowo myślałem o kaskadzie fzn-2 jednak nie jestem przekonany co do cięcia pokrywy. Drugim moim pomysłem jest filtr kubełkowy HW-302. Proszę o opinie i propozycje odnośnie wymiany filtra :)

Hidom Internal Filter AP-2000F no do twojego mniejszy model za swój zapłaciłem 9 funtów. 1600L/h w moim 700L rośliny wyrywa :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz kaskadę Aquaela Versamax Fzn-3. Spokojnie zmieścisz się w "budżecie"

Co do kubła HW-302 to niewiem czy nie zrobi ci pralki w akwarium, ale niech się może wypowie ktoś kto taki filtr posiada lub słyszał opinie na jego temat.

Z kubłów ewentualnie gdybyś dołożył do budżetu 50zł to może aquael minikani 120, myślę że byłby dobrym wyborem.

Możesz też zastanowić się nad używanym kubełkiem, sam ostatnio kupiłem używany kubeł i kupiłem tylko nowe wkłady :)

Przy używanym kuble do 150zł to znajdziesz spokojnie coś Eheima lub JBL odpowiedznie do twojego akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w kuble wszystko jest dobrze podłączone i wszelkie zaczepy i uszczelki nie są uszkodzone to raczej małe prawdopodobieństwo żeby coś się stało. wystarczy doglądać co jakiś czas czy nic się nie dzieje i pilnować uszczelek.

 

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim za 300 - 400zł pewnie tak :) ale nie jestem pewien czy z hw 302 będę mógł się czuć równie pewnie :) z drugiej strony bardziej markowy fzn ale kosztem cięcia obudowy i słabszej filtracji :) trudny dylemat :) a może szukać czegoś zupełnie innego ? np jakiegoś wewnętrznego z miejscem na gąbkę i ceramikę ? :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie może jakieś opinie na temat kubełka Aqua Nova NCF 600 ? widzę, że również jest dosyć popularny, i mieści się w budżecie ? :) jak ten filrt miał by się do HW 302 ? :)

Z drugiej strony hw-302 z przesyłką kosztuje 170 zł a Minikani 120 190zł, więc dużej różnicy w cenie między tymi dwoma filtrami by nie było.

Edytowane przez ERwinOZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie może jakieś opinie na temat kubełka Aqua Nova NCF 600 ? widzę, że również jest dosyć popularny, i mieści się w budżecie ? :) jak ten filrt miał by się do HW 302 ? :)

Z drugiej strony hw-302 z przesyłką kosztuje 170 zł a Minikani 120 190zł, więc dużej różnicy w cenie między tymi dwoma filtrami by nie było.

Jedno  i to samo tylko w innym ubraniu .Oszczędny 2 x traci  ...

Jak i nie szkoda  pokrywy  to bierz kaskadę fzn 3  ....

 

Jak chcesz zachować  pokrywę całą  to Hw302  lub Ikola 150

http://www.clarias.pl/ikola-150-filtr-zewnetrzny-350lh-p-3685.html

 

Wiadomo do kubła wejdzie więcej bio wkładów niż do kaskady ,ale  kaskada spokojnie sobie da radę z takim litrażem a jak zasypiesz ją  spiekanym szkłem to  bedzie jeszcze lepiej.

decyzja twoja czy ciąć czy nie :)

 

Imho ja bym w ogóle z pokrywy zrezygnował ( u siebie nie mam ani jednej -3zbiorniki) strata pieniędzy i nie poręczny  dodatek,zwykła szyba nakrywkowa  lub plexa  światło belka t5 lub led .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność filtra jest zależna od obsady i ogólnego zasyfienia zbiornika. Czasem zdumiewają mnie posty ludzi, którzy mówią, że w 60L nie mają klarownej wody. 

Ja 100L zbiorniki prowadziłem na zwykłych filtrach wewnętrznych, ba... Nie raz zrezygnowałem z kubła na rzecz filtra wewnętrznego i było ok. Wiele osób w hodowlach trzyma ryby na głowicach z gąbką w akwariach 300L+ i woda jest klarowna.

Fan 1 używałem hardcorowo w baniaku o długości 80cm (90L) i mimo tego woda była ok. Do 60L filtr jest naprawdę w porządku.

Zastanów się gdzie jest przyczyna syfu, bo super filtr nie zawsze będzie rozwiązaniem.

Jeżeli chcesz ciąć koszta to zrób sobie filtr hamburski. Ja obecnie stosuje tylko takie (w tym w akwariach ponad 400L).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że głównym problemem filtrów wewnętrznych nie jest ich wydajność, bo fakt, można zrobić hamburga. Bardziej chodzi chyba o estetykę tego rozwiązania, kubeł to dwie rurki w akwarium, nie wielka gąbka/pojemnik ;) dlatego czasem warto zainwestować w kubełek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście wolę kącik akwarium zakryty gustowną gąbką, zamiast rurek, zasysów, grzałek i czego tam jeszcze dyndających w tyle. :P A hamburg może spokojnie uciągnąć nawet ciężką obsadę, jedyna "wada" to zabieranie miejsca w akwarium, co nie jest wadą, jeśli nie ma się miejsca poza akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność filtra jest zależna od obsady i ogólnego zasyfienia zbiornika. Czasem zdumiewają mnie posty ludzi, którzy mówią, że w 60L nie mają klarownej wody. 

 

Ja 100L zbiorniki prowadziłem na zwykłych filtrach wewnętrznych, ba... Nie raz zrezygnowałem z kubła na rzecz filtra wewnętrznego i było ok. Wiele osób w hodowlach trzyma ryby na głowicach z gąbką w akwariach 300L+ i woda jest klarowna.

 

Fan 1 używałem hardcorowo w baniaku o długości 80cm (90L) i mimo tego woda była ok. Do 60L filtr jest naprawdę w porządku.

 

Zastanów się gdzie jest przyczyna syfu, bo super filtr nie zawsze będzie rozwiązaniem.

 

Jeżeli chcesz ciąć koszta to zrób sobie filtr hamburski. Ja obecnie stosuje tylko takie (w tym w akwariach ponad 400L).

Woda jest czysta, ale nie klarowna. Po podmiankach nie sposób odróżnić wodę spuszczoną z akwarium od czystej którą do niego wlewam (nie biorąc oczywiście pod uwagę odmulania). Jednak przy włączonym oświetleniu widać różnego rodzaju drobne "śmieci" pływające w akwarium. W kaskadzie czy kubełku mógł bym użyć dodatkowo włókniny, która wydaje mi się lepiej niż gąbka wyklarowała by wodę.

Pomijając kwestie klarowności, czy ceramika, którą mógłbym włożyć do nowego filtra a której nie sposób upchnąć do fan1 nie przyczyniła by się do poprawy warunków w akwarium ? Jeśli Twoim zdaniem filtr jednynie nieznacznie wpłynął by na klarowność wody i nie poprawił by nic poza tym to masz rację, jego wymiana to wyrzucenie pieniędzy w błoto :)

Edytowane przez ERwinOZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W akwarium, jako niewielkim wycinku natury zazwyczaj na dnie zalegają różne śmieci (detrytus), pożyteczne to są nieczystości, bogate życie tam kwitnie.

Jeśli zbyt silny ruch wody powoduje wzbijanie tego "kurzu", to zmiana filtra niewiele pomoże, bo on będzie ciągle powstawał i ciągle będzie wzbijany w toń.

A może to nie ruch wody, tylko "glonojad" poruszający się z wdziękiem pancernika «Потёмкин» robi bałagan? Oddaj go, i tak masz za małe akwarium na niego...

Kaskada FZN jest dobrym pomysłem, warto ją rozważyć. To wydajny filtr, a dodatkowo nie zajmuje miejsca w akwarium. Jeśli obawiasz się cięcia pokrywy ze względu na ewentualną odsprzedaż tego akwarium, to podpowiem że wydanej kasy nie odzyskasz (jak się wielu wydaje), a za 1/3 ceny wezmą nawet z pociętą pokrywą.

Jeśli chodzi o złoże biologiczne to i tak pojemność filtra jest niewielka w stosunku do podłoża, a to tam się wszystko dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za mnóstwo informacji. W tej chwili zastanawiam się czy w ogóle wymieniać ten filterek. Przy obecnym filtrze wydłużyłem deszczownicę, gdyż wcześniej miałem zestaw złożony z 4 kawałków, co mogło (a o czym wcześniej nie pomyślałem) tłumić moc filtra poprzez utrudniony wypływ wody. Niech pochodzi kilka dni i wtedy sprawdzę jak wygląda stan czystości wody. 

Proszę jeszcze o informacje czy obecność ceramiki miała by istotne znaczenie dla funkcjonowania akwarium, czy poprawiła by cośtam, ale dużej różnicy nie dało by się zauważyć? :) Częściowo dostałem na to odpowiedź we wcześniejszych postach, jednak myślę że opinia na ten temat przesądzi o kupnie nowego filtra lub pozostawieniu starego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie mówi się, że gąbka też jest niezłym medium biologicznym, o ile płuczesz ją jedynie w wodzie z akwarium. Skoro nie masz problemów z NO3/NO2 to znaczy, że biologia daje radę, więc nie trzeba jej pomagać ceramiką. Na klarowność wody pomaga więcej gąbki, a nie więcej biologii ;) Ja lubię kubełki, ale właśnie ze względu na brak sprzętu w akwarium, jeśli fan Ci nie przeszkadza, to chyba jest ok :) Ewentualnie możesz dać drobniejszą gąbkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc testów NO3/NO2 jeszcze się nie "dorobiłem" :) na razie w moim posiadaniu są testy PH ,KH, GH . W sumie mógł bym teraz w nie zainwestować aby dowiedzieć się czy warto zainwestować w ceramikę, czy może nie ma takiej konieczności. Czy oba testy są równie ważne i potrzebne czy jeden z nich wystarczy ? :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Może już musztarda po obiedzie z tym filtrem ale mógłbyś rozważyć zakup aquaela mini kani 80. Mieści się w budżecie. Posiadam ten filtr już 4 lata, nic nie cieknie, bezgłośny w eksploatacji. Utrzymuje mi klarowną wodę w 72l więc u Ciebie w 60 spokojnie powinien dać radę. Z czystym sumieniem polecam :).Też na początku bałem się kubełków ale jak kupisz dobry filtr to możesz spać spokojnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest za późno :) ale po przeanalizowaniu wszystkich odpowiedzi, przejrzeniu jeszcze kilku wątków i sprawdzeniu poziomu no3 w moim akwarium ( poziom okazał się niski:) postanowiłem odłożyć decyzję o zmianie filtra. Zmieniłem deszczownicę (która prawdopodobnie blokowała wydajność filtra) na zwykłą końcówkę w moim Fan 1. Wydaje mi się że dzięki temu zabiegowi mniej woda jest może nie idealnie klarowna ale jest ok :) dzięki za wszystkie informacje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...