Skocz do zawartości

Zaczynamy od zera


Rekomendowane odpowiedzi

Po kolei, zeolit jak rozumiem z tej przyczyny, że za wcześnie wpuściłeś ryby i chcesz się pozbyć nadmiaru NO2. Pomysł dobry, byle by nie za długo bo rośliny nie będą zadowolone.
LT to nie jest po prostu zbiornik mało oświetlony, to zbiornik którego się nie dotyka (pomijając karmienie) przez bardzo długi czas, nie podmienia się wody, nie odmula się. Najczęściej z żyznym podłożem i dużą ilością mało wymagających roślin i nie wielką ilością ryb.
Ty masz teraz jakoś 0.4 W/L światła, chcesz iść (przeliczając) w około 0.5 W/L. Nie chcesz za to iść w nawożenie węglem. Masz rośliny (nie wiele) które w większości wymagają przynajmniej średniej ilości światła. Do tego akwa jest dość wysokie. Dodajmy do tego bazalt i zupę rybną. Te giętkozęby i zbrojniki szybko się pokaleczą o to podłoże, pochorują i w efekcie zdechną. Neony przy takiej twardej wodzie też raczej zbyt długo nie pożyją (chociaż pewnie dłużej niż giętkozęby). 
Efekt finalny będzie taki, że:
-Sporo ryb zdechnie szybko, część będzie żyła znacznie krócej niż teoretycznie powinna
-Rośliny pozdychają, tudzież będą wyglądać słabo
-Akwarium zaatakują Ci glony (szybciej niż Ci się wydaje)
-Ozdoba salonu z tego będzie żadna
Proponuję zaparzyć melisę siąść przy tym akwarium i zastanowić się czego tak naprawdę chcesz. Bo póki co miotasz się jak niektórzy politycy od prawej do lewej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 123
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Po kolei, zeolit jak rozumiem z tej przyczyny, że za wcześnie wpuściłeś ryby i chcesz się pozbyć nadmiaru NO2. Pomysł dobry, byle by nie za długo bo rośliny nie będą zadowolone.

LT to nie jest po prostu zbiornik mało oświetlony, to zbiornik którego się nie dotyka (pomijając karmienie) przez bardzo długi czas, nie podmienia się wody, nie odmula się. Najczęściej z żyznym podłożem i dużą ilością mało wymagających roślin i nie wielką ilością ryb.

Ty masz teraz jakoś 0.4 W/L światła, chcesz iść (przeliczając) w około 0.5 W/L. Nie chcesz za to iść w nawożenie węglem. Masz rośliny (nie wiele) które w większości wymagają przynajmniej średniej ilości światła. Do tego akwa jest dość wysokie. Dodajmy do tego bazalt i zupę rybną. Te giętkozęby i zbrojniki szybko się pokaleczą o to podłoże, pochorują i w efekcie zdechną. Neony przy takiej twardej wodzie też raczej zbyt długo nie pożyją (chociaż pewnie dłużej niż giętkozęby).

Efekt finalny będzie taki, że:

-Sporo ryb zdechnie szybko, część będzie żyła znacznie krócej niż teoretycznie powinna

-Rośliny pozdychają, tudzież będą wyglądać słabo

-Akwarium zaatakują Ci glony (szybciej niż Ci się wydaje)

-Ozdoba salonu z tego będzie żadna

Proponuję zaparzyć melisę siąść przy tym akwarium i zastanowić się czego tak naprawdę chcesz. Bo póki co miotasz się jak niektórzy politycy od prawej do lewej.

Z tym zeolitem to nie do końca poprawnie, nie wpływa negatywnie na rośliny chyba że wymagają bardzo silnego nawożenia, z resztą masz rację.

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wiem o czym mówisz ale możesz rozwinąć wypowiedź? Bo zgodzę się, jeśli nawozisz z dołu i w słupie wody ograniczasz nawozy niemalże do zera.

Zeolit jest absorbentem jonów, im więcej jonów tym więcej pochłania (do pewnej pojemności) nawozy to tylko mała część jonów, więc wpływ ma stosunkowo niewielki. Jeżeli nawozisz tylko do słupa to coś tam rośliny odczują, jeśli nawozisz do słupa i w podłoże to raczej nie.

 

Poza tym zeolit działa jak zwykle złoże biologiczne, keramzyt etc. z tym że ma dodatkowe działanie w określonym wolumenie czasowym lub pojemnościowym

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że działa jak złoże biologiczne to jest całkowicie jasne. Natomiast absorpcja jonów faktycznie przy jego niskich stężeniach w wodzie może nie być specjalnie problematyczna(tak jak z węglem aktywowanym). Ja natomiast odniosłem się do ilości światła które autor posiada, posiadać będzie. Traf chciał, że akurat stosowałem w takich warunkach zeolit przez chwilę i rośliny dość szybko się zbuntowały :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że działa jak złoże biologiczne to jest całkowicie jasne. Natomiast absorpcja jonów faktycznie przy jego niskich stężeniach w wodzie może nie być specjalnie problematyczna(tak jak z węglem aktywowanym). Ja natomiast odniosłem się do ilości światła które autor posiada, posiadać będzie. Traf chciał, że akurat stosowałem w takich warunkach zeolit przez chwilę i rośliny dość szybko się zbuntowały :)

A to muszę sobie gdzieś zapisać; bo to coś nowego, może po prostu wartości makro były zbyt małe?

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były bo zeolit zaczął je zasysać z wody :) Stosowanie zeolitu jest moim zdaniem bez sensu jeśli chcesz mieć rośliny w zbiorniku, chyba, że w jakichś ciekawych przypadkach typu oczko wodne, czy LT z bardzo małą ilością światła nawożone od dołu. Po prostu po co pochłaniać makro skoro rośliny i tak je wykorzystają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie liczyłem bo nie wiem jak, szukałem info jak policzyć ale nikt konkretnie nie napisał jak to przeliczać. Ilość ledów i rozmiar była konsultowana z osoba która robi je na zamówienie, podobno ma w zupełności wystarczyć ale jeśli będzie mało można dołożyć kolejny mniejszy profil to akurat nie problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 1W świetlówki masz około 75lm, z 1W power led masz około 120lm. 75/120 = 0.625 około. 60/0.625 = 96 Czyli 60 jednowatowych power ledów świeci mniej więcej jak 96W w świetlówkach. Oczywiście w uproszczeniu, bo to jednak inne źródła światła.

A może prościej poszukać ile Lm ma dany LED,

 

mój np 3x 6W ma 1450 lumenow czyli coś nie bardzo z twoim obliczeniem

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Stosowanie zeolitu jest moim zdaniem bez sensu jeśli chcesz mieć rośliny w zbiorniku.

Mnóstwo ludzi ma zeolit i no problem;

 

Zeolit jest bardzo przydatny bo balansuje składniki, z nim ciężej jest przenawozić więc dla początkujących jak znalazł. Dodatkowo chroni przed nadmiarem azotu gdy np masz wyjechać na jakiś czas i nie robisz podmianek, lub jeśli robisz restart i azot może zaświrować

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

 

 

Kolega sam robi belkę z 1W power ledów(jest w innym wątku pytanie), nie wiem jakich ale cree się mocno od epistarów nie różnią, więc wziąłem dane z epistarów(są chyba najpopularniejsze). Doświetlacze mogą mieć inną moc(Ty masz doświetlacze prawda?).

Nie mam pojęcia, aquel leddy w belce, ok 160zl za belkę którą wpinasz do prądu i nic więcej nie musisz robic

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dioda 1w Power Led daje 90-100 lumenów oczywiście zasilana prodem zalecanym przez producenta . Jak damy więcej mcy na diodę dostaniemy więcej lumenów ale tez więcej ciepła i krótsze życie diody.

Ilość lumenów to kwestia wysterowania diod

Lumia 640

Owszem, pełna zgoda, nie mierzyłem tego po prostu wziąłem dane z tego co twierdzi producent.

 

 

Mnóstwo ludzi ma zeolit i no problem; Zeolit jest bardzo przydatny bo balansuje składniki, z nim ciężej jest przenawozić więc dla początkujących jak znalazł. Dodatkowo chroni przed nadmiarem azotu gdy np masz wyjechać na jakiś czas i nie robisz podmianek, lub jeśli robisz restart i azot może zaświrować

 

Jak widać ile ludzi tyle opinii :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nieznanego drewna, które nie było preparowane nie używaj, bo zgnije.

 

Każde drewno kiedyś zgnije. Korzeni sprzedawanych w akwarystycznych sklepach "RedMoor" nikt nie preparuje. Mopane i Opuva też nie. Mopane jest wykorzystywane do pozyskiwania żywicy i wyrobu terpentyny a ponoć do akwarium "wolno" wkładać tylko drzewa bez żywicy a już kategorycznie nie wolno stosować korzeni drzew iglastych. Wszystko to mity i bzdury. Każde drewno nadaje się do zbiornika i to bez tzw "preparowania".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak mówicie dziś padł kirysek, podmieniam i dolewam wodę codziennie, wlałem również "toxivec" czy coś takiego od ser'y ale skutków tej mikstury nie bardzo widzę, azot odrobinę się zmniejszył ale nadal jest za wysoko 0,75 a było 1. Oba filtry chodzą na maxa jak i dwa napowietrzacze non stop, testy robię co 2 dni, a ryby nie były karmione wczoraj cały dzień i dopiero dziś coś dostały.

 

 

Jest spora poprawa, żona właśnie test zrobiła wynik wskazuje tak pomiędzy 0,2 - 0,5 tak więc jest poprawa.

Edytowane przez Miniu
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam moi Drodzy, akwarium przeszło gruntowną transformację. Wszystko stoi na ziemi ogrodowej, posadziłem sporą ilość roślin jednak ich nazw nie znam ponieważ zakupiłem sporą paczkę roślinek od zaprzyjaźnionego kolegi z forum. Do ich identyfikacji będę potrzebował Waszej pomocy bo chciałbym jednak wiedzieć co siedzi w baniaczku, ale do tego założę nowe wątek. Na temat obsady nie będę nic pisał bo podawałem ją wcześniej i jest do wymiany, ale dopiero jak wszystko dojrzeje i będzie miało się dobrze. Chętnie wysłucham dobrych rad co źle wsadziłem itd. Pozdrawiam 

 

2e6a7671380d8.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie, ponad miesiąc temu miałem problem z NO2 jednak udało mi się je zbić i było wszystko w porządku. Rośliny rosną dosyć ładniej co nie które mają czarne plamy nawożenie mikro makro, 3 dni temu odpaliłem butle CO2, a także wsadziłem z 10 pałeczek nawozowych. Po około 2 dniach padła mi Płatka pomyślałem że być może to śmierć naturalna jednakże kolejnego dnia zaczęła pokładać się molinezja, zbadałem NO2  i niestety jest na poziomie 1mg czyli zdecydowanie za wysoko. Finalnie molinezja poległa, obecnie podmieniam wodę i ostro napowietrzam jak wcześniej. Doradźcie co mogło spowodować ponowny wzrost NO2 ? Możliwe jest że to od pałeczek? Bo nic innego nie grzebałem nie zmieniałem i wszystko było po staremu dopiero gdy wykryłem to NO2 wymieniłem zeolit na ceramikę w filtrze zewnętrznym. Dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeolit wchłania związki azotu plus zdestabilizowałeś biologię która najwyraźniej nie wyrabia. Ta Twoja transformacja jak była przeprowadzona, nie ubiłeś czasem filtra przy jej okazji? Bo czas pojawienia się NO2 by się zgadzał, zwłaszcza przy opóźnieniu tego procesu zeolitem. Ta obsada syfi więc jest też opcja że po prostu jest tego za dużo.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...