Skocz do zawartości

Zaczynamy od zera


Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium jest już w domu! Uważnie przeczytałem Wasze sugestie zrezygnowałem z testów paskowych i zamówiłem kropelkowe, które są dość kosztowne no ale trudno. Grzałka zmieniona na 200W natomiast z napowietrzacza nie zrezygnuje ponieważ będzie mi potrzebny do wykonania piaskowego wodospadu wiem że znajdzie się wielu przeciwników tego pomysłu ;) Filtr zewnętrzny HW-302 też zostanie trochę czytałem na jego temat i ludzie są z niego bardzo zadowoleni a i promocja jest ten filtr :D Jeśli chodzi o roślinność to owszem chce sporo roślinek ale mało wymagających. Generalnie chcę aby mniej więcej wyglądało to w ten sposób, w miejscu gdzie będzie stać wodospad ma być sporo piasku dookoła czyli zajmie to jakieś 1/3 podłoża, reszta podłoża ma być w żwirku 2-3mm i teraz rodzi się pytanie czy trzeba dać coś jeszcze pod ten piasek i żwir aby roślinki miały sprzyjające warunki do rozwoju?? a także jakie zamontować  światło jaka barwa etc? facet w sklepie radził mi żeby zrobić sobie ledy 

Edytowane przez dar3k369
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 123
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Spodziewaj się, że piasek się wymiesza że żwirkiem, co do wodospadu - czekam na zdjęcia, dobrze zrobiony robi wrażenie :-D

Jeśli chcesz mało wymagające rośliny to kulki g-t pod korzenie i światła tak 0.3W/l (licząc w T5), barwę tak 6500-8500K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wystarczą te kulki. Ze światłem to ja powiem troszkę inaczej. Oświetlenie najlepiej robić jak najbardziej modularne.
Może się okazać, że roślinki będą rosły przy 0,3W/l, a może być im mimo wszystko potrzebne ciut więcej.
Ja mam teraz na taśmach LED i mam 3 warianty mocy taśm białych + możliwość odpalenia pasma dla roślin.
Pierwsze załączają się jedne białe, a dopiero później reszta, by uniknąć "szoku" rybek.
Jaką wysokość ma to akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie przy niedzieli :D Poruszę kilka kwestii w których potrzebuję Waszej dobrej rady. Kupiłem używany baniak, a więc jak wiadomo jest dosyć brudny tzn. sporo jest kamienia na górnych obrzeżach akwa, jak również na pokrywie oświetleniowej, jak skutecznie mogę to usunąć?? Wiem że nie należy używać żadnych detergentów. W moim wymarzonym akwarium marzy mi się taki korzeń jak przedstawiony na tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=LQ-Z_sGLjAw Czy jest możliwość wykonania takiego korzenia samodzielnie? Czy tez lepiej zamówić gotowy jeśli tak to jaki gatunek? Zauważyłem że te korzenie są dość drogie tak więc liczę na Waszą dobrą rade. Chciałbym również umieścić w akwa imitacje drzewka bonsai rozumiem że aby uzyskać takowe drzewko należy kupić odpowiedni korzeń przypominający drzewo, a przy jego koronie umieścić czy też zasadzić odpowiednią roślinkę typu christmas moss dobrze kombinuje? Składając zamówienie zakupiłem przy okazji takie rośliny, POGOSTEMON HELFERI, GLOSSOSTIGMA ELATINOIDES, ELEOCHARIS PARVULA, LILEOPSIS BRASILIENSIS, HEMIANTHUS CALLITRICHOIDES "CUBA", ECHINODORUS TENELLUS, SAGITTARIA SUBULATA, łącznie około 83 sadzonki czy to rośliny mało wymagające i można stworzyć z nich coś ładnego? Chciałbym również roślinę która stworzy czy też będzie imitacją trawy np rosnąć będzie na około drzewka. Potrzebne mi również sporo kamieni do stworzenia jakiejś jaskini jak i do wodospadu, preferujecie jakiś gatunek tych kamieni czy wszystko zależy od mojej inwencji twórczej?? Dzięki za pomoc ;)

Edytowane przez dar3k369
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2xT5 45W, to początek rozmowy o średnio wymagających roślinach. Jeśli chcesz trawnik, to wskazane jest 0,7W/l. Pomyśl o trzeciej świetlówce T5 45W, włączanej czasówką, lub osobno.
Popełniasz spory błąd bawiąc się w wiele gatunków roślin. Jeśli jesteś początkującym akwarystom, to nastaw się na 3-4 gatunki i to mało wymagające.
Trawnik należy do bardzo wymagających i lubiących dużo światła. Dużo światła, to i wypada dać CO2, a jak to wszystko to i częste nawożenie, a jak częste nawożenie, to murowane kłopoty dla początkującego :P
Drzewko można łatwo zrobić i tu jestem za. Trawę w koło może też z jakiegoś mchu spróbować?
Kamienie praktycznie jakie chcesz oprócz wapiennych, bo zatwardzają wodę i ja nie polecam "krzemieni", ale to już takie moje prywatne zboczenie.

Edytowane przez Eril
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światło na noc? NOC to NOC. Jedynie lekka poświata księżycowa od kilku diodek.
Taśmy LED 5630 nie kupuj. Lepiej kup 5730. Jest znacznie mocniejsza, co przy głębokości powyżej 40cm jest bardzo przydatne i wskazane.
Takiej taśmy 5730 dałbym z 4-5 metrów (4-5 pasków po długości akwa) i dwa paski RGB z załączonym tylko R&B. RGB można sobie odpuścić.
5m tej taśmy na OLX to około 50-60zł. Do tego trzeba zasilacz minimum 6A, ale warto ciut więcej, tak z 7-8.
Lepiej dać pasek za dużo i go wyłączyć, niż za mało i kombinować ;)
Ja w 100L mam 5x60cm 5630, metr gęstej 35cośtam i 2x60cm rgb i super dużo to nie jest.

Edytowane przez Eril
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RGB nie używasz sterownika jeśli chcesz, by świeciły tylko niebieskie i czerwone. Wystarczy zlutować jak należy. A jak chcesz sterownik, żeby sobie ściemniać itd, to po prostu wepniesz w kolejne gniazdko. Tak będzie najprościej ;) Wstępny, prosty schemat dodam za chwilkę.
 

post-23471-0-76995500-1454616007_thumb.jpg

Te niebieskie to paski białe. możesz do każdego paska dać przełącznik, by mieć 5cio stopniową regulację (i najłatwiej to tak zrobić :P). RGB jeśli masz sterownik to po prostu sobie już ogarniesz wg własnej woli.
W RGB bez sterownika podajesz plus na jeden styk, a minus na styki oznaczone RB i wtedy świecą tylko niebieskie i czerwone ;)
Edytowane przez Eril
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

(Eheim/JBL/Aquael)

 

Stanowczo odradzam JBL; zobacz w mojej stopce; Eheim classic lub unimax-aquael, zamów z allegro etc. 

 

 

Odpuść sobie napowietrzacz, odmulacz i testy paskowe. Zainwestuj za to w testy kropelki Zoolek pH, kH/gH i NO2 NO3 JBL najlepiej.

 

Z testami paskowymi to trochę przesada, poprawnie stosowane są oki; generalnie myśl o tym jak samemu zajrzeć pod maskę; a krople to jesteś u mechanika, czy ci dymi - wystarczą paski.

 

Podejrzewam z twoich wypowiedzi że to wszystko trochę za późno;

 

Ja mam też akwa h=63cm i powiem tylko tyle że jestem bardzo zadowolony; przy dwóch belkach led 6500K  (COB LED) ~1400 lumen jest bomba, belka ma jeszcze miejsce na 2x i jeśli już to kupię butle co2 i belkę 8000k i mam high tech że proszę siadać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Generalnie myśl o tym jak samemu zajrzeć pod maskę; a krople to jesteś u mechanika, czy ci dymi - wystarczą paski.
 

Co? xDDDDDDDDDDDDDDDDDD

Nie powiem, troszkę się zaśmiałem :)

Jeśli robię własny sos do spaghetti z pomidorów zamiast z torebki to jestem w restauracji ;)

 

Na początek. Porównanie między paskami, a kroplami masz? Stosowałeś oba? Bo ja stosowałem paski JBL, krople Zoolek, krople Tropicala i obecnie mam krople JBL. Paski zaniżały wartości NO2, NO3 i twardości. pH było w normie, a Cl często u mnie wykrywało, chociaż woda nie jest chlorowana. Bardziej poprawnie stosować się ich nie dało. Nie mówiąc już o tych komentarzach w postaci buziek przy skali na paskach. 

 

Paski są dobre, żeby sprawdzać sobie co parę/kilka dni czy jest w miarę ok, dokładnych wyników nimi nie uzyskasz kiedy masz jakieś problemy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co? xDDDDDDDDDDDDDDDDDD

Nie powiem, troszkę się zaśmiałem :)

Jeśli robię własny sos do spaghetti z pomidorów zamiast z torebki to jestem w restauracji ;)

 

Na początek. Porównanie między paskami, a kroplami masz? Stosowałeś oba? Bo ja stosowałem paski JBL, krople Zoolek, krople Tropicala i obecnie mam krople JBL. Paski zaniżały wartości NO2, NO3 i twardości. pH było w normie, a Cl często u mnie wykrywało, chociaż woda nie jest chlorowana. Bardziej poprawnie stosować się ich nie dało. Nie mówiąc już o tych komentarzach w postaci buziek przy skali na paskach. 

 

Paski są dobre, żeby sprawdzać sobie co parę/kilka dni czy jest w miarę ok, dokładnych wyników nimi nie uzyskasz kiedy masz jakieś problemy. 

 

 

Mam, kropelki mam też u siebie, ale generalnie jak na razie się ani razu nie sprawdziły; do tego porównując zawodność to raczej nie powiedziałbym że są bardziej niezawodne; szczerze mówiąc jak na razie to więcej false-positive miałem ze strony kropelek niż pasków - zestaw kropelkowy JBL nagminnie wykrywa niestworzone rzeczy dla KG/GH.

 

A co do chloru to masz racje, z tego co widzę to paski do sprawdzania chloru się nie nadają; u mnie woda jest ozonowana a mi chlor też regularnie wykrywa.

 

A co do tych buziek to po to masz oznaczenia :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co kojarzę, to nigdzie wody nie chlorują, samo ozonowanie. Tylko zapominają wspomnieć, że 100m dalej dodają chlor do dezynfekcji starych rur, dlatego tak samo u mnie jak i u Ciebie z kranu wali chlorem... W sumie nie kłamią, bo wody nie dezynfekują,...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za dobre rady ;) ale teraz mam problem logistyczny, dopiero dziś wróciłem do domu i wszystko czeka praktycznie na montaż łącznie z roślinkami. Po świętach miałem być w domu tydzień i "dopieszczać" wszystko, ale niestety w 1 dzień świąt muszę już wyjechać co ogranicza mnie czasowo. Problem polega na tym że nie mam korzenia i różnych dodatków typu wodospad kamienie etc i teraz pytanie do Was jak to mądrze zrobić czy:

- roślinki zasadzić do małego kotnika żeby sobie rosły a później gdy będę miał komplet przesadzić je do głównego akwarium

lub

- zasypać podłoże w głównym akwa zalać 1/2 zbiornika odpalić na razie wyłącznie filtr wewnętrzny + kulki torfowe i posadzić roślinki niech sobie rosną (czy można po okresie 2-3tyg przesadzić je w inne miejsce w tym samym zbiorniku??? bo nie wiem jeszcze gdzie dana roślinka ma się znajdować)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za dobre rady ;) ale teraz mam problem logistyczny, dopiero dziś wróciłem do domu i wszystko czeka praktycznie na montaż łącznie z roślinkami. Po świętach miałem być w domu tydzień i "dopieszczać" wszystko, ale niestety w 1 dzień świąt muszę już wyjechać co ogranicza mnie czasowo. Problem polega na tym że nie mam korzenia i różnych dodatków typu wodospad kamienie etc i teraz pytanie do Was jak to mądrze zrobić czy:

- roślinki zasadzić do małego kotnika żeby sobie rosły a później gdy będę miał komplet przesadzić je do głównego akwarium

lub

- zasypać podłoże w głównym akwa zalać 1/2 zbiornika odpalić na razie wyłącznie filtr wewnętrzny + kulki torfowe i posadzić roślinki niech sobie rosną (czy można po okresie 2-3tyg przesadzić je w inne miejsce w tym samym zbiorniku??? bo nie wiem jeszcze gdzie dana roślinka ma się znajdować)

 

Na Jak długo wyjeżdzasz, generalnie rośliny możesz zostawić w wiadrze z odrobiną światła i do paru dni raczej nic im się nie stanie

Edytowane przez Vercynogetorix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co masz. Jak rogatka i jemu podobne, to wal śmiało w wiadro, wlej odrobinkę nawozów i postaw tak, żeby miały światło. U mnie rogatek czekając na zagospodarowanie zdążył praktycznie dwukrotnie urosnąć.
Ewentualnie zalej akwarium wodą do połowy tak jak mówiłeś, wrzuć tam rośliny, żeby były w wodzie. Też podlej troszkę (z połowę dawki) nawozem i puść im światło na czasówce. No i filterek też powinien działać :)
Mam jedno takie małe akwa i trzymam tam rośliny po przycince, które jeszcze nie nadają się do posadzenia. Powoli, ale sobie rosną.

Edytowane przez Eril
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...