Skocz do zawartości

[200l] Moje pierwsze akwarium


CrokiTV
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów!

 

Jestem tu pierwszy raz, więc chciałbym pochwalić się z wami moim akwarium.

 

Od razu uprzedzam, że jest to moje pierwsze akwarium, a jedynym źródłem wiedzy podczas jego zakładania był mój tata, który prowadził akwarium przez jakieś hmm... 20 lat.

 

Muszę się przyznać, że ostatnio trochę zaniedbałem akwarium i zdjęcia jakie zamieszczę poniżej będą po gruntownym czyszczeniu i bardzo dużej przycince! Tak się jakoś złożyło, że straciłem zainteresowanie moim zbiornikiem, a ono wykorzystało to i zrobiło sobie samowolkę :DD

 

Dziś było otwarcie sklepu akwarystycznego w moim mieście i doszedłem do wniosku, że w sumie mógłbym trochę „ożywić” mój zbiornik dodając do niego kilka nowych rybek oraz roślin (a konkretnie to jedną :DD)

 

Może żeby za długo się nie rozpisywać to przejdę do specyfikacji.

 

Rozmiar: 200 L – 100x40x50

Filtracja: AQUA EL model FAN – 3

Ogrzewanie: Tetra (tyle tylko wiem)

Oświetlenie: Jakaś zwykła świetlówka z tyłu + koloryzująca z przodu

Podłoże: 2cm nawozu (Podobno jakiś dobry :D) + mieszanka żwiru z kamyczkami + piasek kwarcowy

Tło: Niebieska folia

Temperatura wody: 23-24 ‘C

 

Rośliny:

Od lewej:

-Cryptocoryne crispatula

-Cryptocoryne wendtii 'Mi Oya'

-Penthorum sedoides   

-Hygrophila carymbosa

-Ludwiga SP. (nowy nabytek)

-wgłębka unosząca się na wodzie (też nowy nabytek w trosce o mniejsze rybki i narybek)

 

Obsada:

1x Puntius denisonii

2x Mieczyk

5x Danio zielone

1x Kirysek albinos

5x Kirysek pstry

4x Molinezje czarne

2x Molinezje złote

3x Glonojady

5x Neonów czarnych

9x Neonów Inessa

X Gupików

1 krewetka (Nie wiem skąd się wzieła  :DD)

 

Wiem, że całkiem duża obsada, ale lubię jak jest kolorowo.

 

Oto zdjęcia z zakładania akwarium:

 

 

78ukhg.jpg

 

gdgc5u.jpg

 

psk1dg.jpg

 

knckwv.jpg

 

 

 

 

Teraz jednak akwarium odstaję od wyglądu z początkowego stanu, a to dlatego, że z niewiadomych mi przyczyn nagle zginął mi mech, który się już tak pięknie rozrósł.

Usunąłem korzeń ze środka akwarium, bo mi trochę nie pasował.

No i trochę roślin ubyło i pojawiło się nowych.

 

jbq8ww.jpg

 

 

Pozdrawiam!

 

Jak wrócę do domu to podeślę więcej zdjęć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wracam do domu z nowym wyposażeniem! Kupiłem 3 worki czarnego bazaltu, zestaw CO2, małego heńka i trawnik iglasty.

Może w końcu uda mi się zrobić ładny trawnik w swoim subie.

 

Chce mianowicie usunąc prawie cały piasek kwarcowy żeby dostać się do nawozu i zasypie to bazaltem i posadze w nim trawnik.

 

Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ahr

 

Za późno!

Efekt jest nieziemski jak dla mnie!!!

 

Woda, aż tak się nie zabrudziła i ryby jak na razie mają się dobrze.

 

Jak wszystko skończe to wstawię efekt końcowy.

Teraz muszę powsadzać te igiełki i heńka w podłoże :)

Później założyć CO2 i będzie git.

 

 

Co do zmiany filtra to na prawdę mocno się nad tym zastanowie, bo mam taki filtr koszyczkowy tylko spaliłmi się silniczek, ale myślę, że znajdę zamiennik.

 

Pozdrawiam!

 

PS. Jak piszecie że pomysł słaby, to argumentujcie to jakoś, bo tak to nie wiem dlaczego i nie wyciągne z tego żadnych wniosków! :DD


Aaa, dodam że nie wymieniam całego piasku tylko ok. 1 cm.

 

Czyli warstwa bazaltu ma 1 cm a pod nim jest piasek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając chwilowo to, że obsada jest złożona z ryb o kompletnie niedobranych względem siebie preferencjach co do wody, do tego bez respektowania ich naturalnych potrzeb i zachowań - na to może przyjdzie czas, jak się miejmy nadzieję ogarniesz, czego oczekujesz od tego zbiornika.

 

 

 

1x Kirysek albinos 5x Kirysek pstry 4x Molinezje czarne  3x Glonojady
Ryby kopiące w podłożu i lubiące silnie natlenioną wodę.

 

 

Kupiłem 3 worki czarnego bazaltu
Szorstkie podłoże, na którym zedrą sobie mordy.

 

 

zestaw CO2
I sprzęt, który niezbyt idzie w parze z silnym ruchem tafli, który wzmaga wymianę gazową, a którego potrzebują Twoje sumokształtne.

 

 

 

będzie git.
Raczej sądzę, że kiryski i 'glonojady' wykopią Ci heńka, prędzej, czy później poharatają sobie pyski na bazalcie, a CO2 przyda się na nic, bo rośliny będą zniszczone.

 

Pozostaje życzyć w przyszłości bardziej przemyślanych zakupów niż dotychczasowe. Postaraj się choć spróbować znaleźć informacje o swoich rybach i roślinach, które chcesz mieć, bo póki co, to wygląda, jakby Ci doradzali w sklepie byle tylko klient coś łyknął i się wyprztykał z pieniędzy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do środowiska kirysków i glonojadów.

Miejmy nadzieję, że się nie pokaleczą, bo zostawiłem dla nich ok. pół akwarium ze żwirkiem i piaskiem.

Sami zobaczycie jak to będzie.

Co do ruchu tafli i CO2, to uwierzcie, że tam gdzie będzie gąbka co wypuszcza CO2 jest minimalny ruch, bo będzie ona schowana za roślinami.

 

Oczywiście dziękuje za wasze uwagi i wezme je do siebie.

Póki co muszę żyć w przekonaniu, że kiryską i glonojadą będzie świetnie, a roślinki będą rosły że HO HO.

:DD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rośliny się rozrosną, czyli trawnik to kaleczyć się nie będą...

Nie wierzę, że w każdym przypadku tak jak wy mówicie musi być.

 

No ale jak to mówią: "Człowiek uczy się na właśnych błędach", a jak to będzie to się okaże.


A tak prezentuję się akwarium po dzisiejszych zmianach.

 

Jak można zauważyć to większą połowę pokrywa piasek ze żwirem i tam właśnie siedzą kiryski.

Myślę, że nie są one totalnie bezmyślne i nie będą celowo ciągle wpływały na nieobrośniety jeszcze przez trawnik bazalt.

 

Zdjęcia:

1. Nowe oblicze akwarium:

 

 

x06111.jpg

 

v8oo8s.jpg

 

unbuym.jpg

 

 

 

2. Takie o fale :D

 

 

cbp9l1.jpg

 

 

 

3. Kilka fotek moich żyjątek :) 

 

 

4i9jmn.jpg

 

58193c.jpg

 

fo4n3j.jpg

 

 

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@CrokiTv - oczywiście, że uczymy się na własnych błędach ale forum jest po to by je w możliwie najwiekszym stopniu wyeliminować. I kolejny raz powtórzę ten filtr wymień. 200l to nie jest mało a żaden wewnętrzny nie pociągnie takiej ilości wody, czy to koszyczkowy, jak to nazwałeś, czy inny. A te fale ze żwirku i piasku za kilka dni beda inaczej wyglądały jeżeli w ogóle coś z nich zostanie. Przemyśl sprawę swojego akwa, bo będą problemy.

 

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie wierzę, że w każdym przypadku tak jak wy mówicie musi być.
Wielu ludzi myśli "tak być nie może, ja będę wyjątkiem od reguły". Poczekamy, zobaczymy.

 

 

 

Sami zobaczycie jak to będzie. Co do ruchu tafli i CO2, to uwierzcie, że tam gdzie będzie gąbka co wypuszcza CO2 jest minimalny ruch, bo będzie ona schowana za roślinami.
Zdajesz sobie sprawę, że CO2 jest 'wypuszczane' do wody, a potem się w niej rozpuszcza i krąży po całym akwarium, a przy wydajnej filracji, której potrzebujesz, ale nie masz, uwalnia się szybko do powietrza, jeśli stężenie w wodzie jest wyższe od 'atmosferycznego'?

 

 

 

Póki co muszę żyć w przekonaniu, że kiryską i glonojadą będzie świetnie, a roślinki będą rosły że HO HO.
Nie musisz, chcesz. Widziałem, co bazalt potrafi zrobić kopiącym rybom (a naprawdę, one będą próbować w nim gmerać, bo taka ich natura), ale skoro chcesz grać kozaka to spoko. Twoje zwierzęta, Twoja odpowiedzialność. Tak na marginesie, przygotuj się przy sumokształtnych do regularnego odmulania bazaltu, bo z czarnego zrobi się szaro-brązowy po paru tygodniach.

 

Zanim te kilka kępek heńka się rozrośnie (przy założeniu, że w ogóle się rozrośnie w tych warunkach), to minie sporo czasu.

 

Nadal pozostaje kwestia dobrania obsady, której nie raczysz poruszać. Czy dobrobyt Twoich ryb ma jakieś znaczenie, czy raczej traktujesz je jako ładne kawałki mięsa ozdabiające pokój?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym oświetlasz akwarium? Heniek nie należy do roślin cieniolubnych. Z tym bazaltem to kiepski interes zrobiłeś. Ryby pokaleczą się o ostre krawędzie zwłaszcza że masz gatunki kopiące.

 

E: Zainwestuj w porządny filtr kubelkowy bo ten który masz nawet nie da rady dobrze wymieszać wody w akwarium nie mówiąc już o filtracji. Wydajność filtra w akwarium roślinnym jest potrzebna aby dostarczyć wszystkim roślinom substancji odżywczych, ale to już powinieneś wiedzieć.

Edytowane przez khazad92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do filtra to chodzi on w tym zbiorniku już 1.5 roku, po lekkich modyfikacjach i radzi sobie bardzo dobrze. (ryby również)

 

Co do bazaltu i kaleczenia ryb.

Z tego co wiem to ryba która się ociera o przedmioty w akwarium jest po prostu chora.

A co do kiryskow i glonojadow, to mają one wystarczające pole do popisu. Nie wyciagne przecież teraz tego bazaltu a wasze uwagi czytałem już po fakcie.

 

Co do oświetlenia to jest ono bardzo dobre, co myślę że można wywnioskować że zdjęc. Konkretne dane na ten temat powiem jak wrócę do domu.

 

Co do traktowania ryb jako mięso ozdabiające pokój. Jeśli będzie się im coś działo to idą do innego zbiornika.

Bedą miały do wyboru bo jest ich trochę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i widzicie, dwie strony zarzutów,a wszystko zostało wyjaśnione i jest w porządku. Po co się produkujecie. Właściciel akwarium nie chce pomocy, nie oczekuje jej bo wszystko ma poukładane i jest ok. Filtr od 40 litrów w 200 daje radę, kiryski zmienią swe nawyki bo zauważą,że jest ładnie. Nie będą wpływać na bazalt,a jak zaczną to postawi się tabliczkę,że nie wolno i tyle. Syfu w podłożu nie będzie bo jak wszystko podusi się od co2 to nie będzie miał go kto robić. Kolega nie chce rad, a wy wszyscy jesteście nadgorliwi. Tyle w tym temacie ode mnie.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

 

 

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale powiedzcie mi jedno.

Gdzie wy wyczytaliscie że fan 3 jest na akwarium 40l?

 

Poza tym powiedziałem, że spróbuję naprawić swój stary kubeł. Mam jeszcze jeden filtr ale uważam że jest on za mocny bo na minimalnych ustawieniach nurt był taki ze ryby sobie nie radziły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest tak jak mówisz to masz jako-taki filtr mechaniczny. Przy takim zarybieniu i wielkości zbiornika przydała by się jeszcze większa filtracja biologiczna czyli patrz wyżej- kubeł. Nawiasem mówiąc w swoim krewetkarium 30l mam kaskadę którą producent dopuszcza do 100l akwarium a w praktyce jest akurat do mojego zbiornika.

Ale to jest Twoje akwarium i Ty jesteś odpowiedzialny za ryby które tam trzymasz. Dla mnie ładne akwarium jest wtedy jak zwierzęta się dobrze w nim czują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...