Skocz do zawartości

Start 450 L


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie Na początku przedstawię się i swoje Akwarium.

Mam na imię Marek i od niedawna powróciłem do hobby jakim jest akwarystyka tj. od jakiś 8 miesięcy  czytam czytam i jeszcze raz czytam. i w końcu od 01.02.2016 wystartowałem ze zbiornikiem. Wszystko co związane z tym akwa, robiłem sam kierując się wiedzą z forów akwarystycznych.

oto opis.   

1. Akwarium 450 L o wymiarach 150x50x60 szkło float

2. Start zbiornika nastąpił dnia 01.02.2016 oczywiście bez ryb

3. Oświetlenie to 5 świetlówek Tube led Philipsa 2 ciepłe 3 zimne  długości 120 cm 90 W w ledach.Pierwszy tydzień świeciłem przez 7 godzin od wczoraj zacząłem po 8 godzin

4. Woda parametry : PH-7,7 GH-16, KH-11, NO2-0,3 mg/L, NO3-7 mg/L mierzone wczoraj testy kropelkowe TROPICALA tj.08.02.2016

5. Dnia 05.02.2016 dodałem do akwa bakterii nitryfikacyjnych

6. Na razie nie grzebię w akwa. jedynie to poczyszczę szyby  bez wkładania rąk.

7. Grzałka zewnętrzna- przepływowa 300 W temperatura w akwa 24*C

8. Bez obsady

9. Rośliny to : anubasy, kryptokorny, żabienice, nurzaniec, hydrophilie, jarnik, wątrobowiec, moczarka kanadyjska- posadzone dnia 01.02.2016 - kondycja ok

10. Podłoże to ziemia ogrodowa z keramzytem i gliną na to 4-5 cm żwirku kwarcowego o granulacji 1-2 mm, są tez kamienie i dwa głazy w akwa to Serpentynit- próba octu ok, do tego duży korzeń olcha wcześniej spreparowany   

11. Filtracja narurowa z 5 korpusów. 2 pierwsze równolegle z wkładem sznurkowym 100 mikronów, następnie pompa IBO 25-60 przepływ na 3 biegu 3300 l/godzinę oczywiście bez wkładów, następnie 2  szeregowo z bypassem podłączone odwrotnie biologii z keramzytem, przepływ przez nie stłumiony, na końcu 1 korpus z wkładem sznurkowym 100 mikronów- ale pewnie zmienię na 50.   Filtr zaciąga wodę z  dwóch narożników rurami 3/4 cala potem zrobione jest na rurach calowych i na wyjściu do akwa jest rura 1/2 cala.

Teraz problemy w których proszę o poradę

1. Filtracja - w 2 biologach mam keramzyt, czy to wystarczy , czy w ostatnim korpusie nie dać jakiegoś złoża biologicznego z tym że jest on zamontowany już zgodnie z przepływem?

2. Woda po zalaniu była przez 1 h lekko mętna potem kryształ. Po 4 dniach pojawiły się pierwotniaki ale nie tak żeby woda była mleczna ot, siadły sobie na szybie pantofelki nawet fajnie było pooglądać, gorzej jest w toni pływają takie mikroskopijne kulki z 3 rzęskami wszystkie jednakowe. Włączyłem lepsze napowietrzanie, ale cały czas nic się nie zmieniło wiem ,że akwa dojrzewa i mają prawo pojawić się pierwotniaki. Robić cos z tym ? czytałem że można owinąć wkłady mechaniczne filtrów jakąś flizeliną akwarystyczną i przefiltrować?

3. Czy robić coś z parametrami wody? Myślę o ph i twardości.   

      

post-23460-0-92194900-1455002892_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ja bym dodała do niego jakiś keramzyt/ceramikę. To są takie typowe korpusy 10 cali? One mają trochę poniżej litra objętości, więc po prostu nie za dużo jest tej biologii na razie.

2.Bym się nie przejmowała, chyba że bardzo Ci przeszkadza, wtedy coś gęstego do filtra i wyłapie.

3. Przemyśl jakie ryby chcesz, możesz albo dobrać obsadę do tych parametrów, albo zainwestować w filtr RO i mieć dowolną obsadę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę, że zwykły keramzyt budowlany może podnosić pH, a Ty już je masz wysokie.

Do ostatniego korpusu dałbym ceramikę - nie widzę sensu wkładu sznurkowego, który wychwytuję drobne zanieczyszczenia na końcu, zamiast na początku systemu filtracyjnego.

Oczywiście keramzyt trzeba sprawdzić, zanim się go użyje w akwarium, nie każdy podnosi pH, dobry ogrodowy keramzyt nie powinien i w większości przypadków nie podnosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za uwagi. Dziś jak wróciłem z pracy problem pierwotniaków prawie już nie istniał. Dziś mierzyłem NO2 i zaczyna rosnąć więc chyba wszystko gra. Dziś jeszcze dokładnie zmierzyłem PH i jest 7,5. Kermazyt jest ogrodniczy drobny 4-8 mm ale to fakt może lekko podnosić ph i to by się zgadzało bo w kranie mam ph 7.

Pytanie wymienić teraz 2 korpusy czy jak zamknie się cykl pojedynczo?

Co do tła trochę lampa błyskowa rozjaśnia no i żona zażyczyła sobie że ma być nie ciemne a tu sie nie dyskutuje :) 

 

Jeśli wymieniałbym wkłady biologiczne to myślę o Sera Siporax słyszałem ,że dobry 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki tak zrobię. Na początku wymienię 1 z keramzytem + zasypię ten z wkładem sznurkowym a za tydzień wymienię ostatni.

Sam Siporax czy może w 1 dać matrix?

Ten 1 korpus gdzie mam wkład sznurkowy jest zamontowany zgodnie z przepływem czy tam dać rurkę kończącą się 1 cm nad dnem żeby woda przepływała przez całe złoże?


Aha i żeby nie było że mój Nik to od kasy i jestem szpaner- moja luba ma na imię Kasia:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Zastanawiałem się nad obsadą biorąc pod uwagę parametry proszę o opinie i rady .

1. Tęczanka neonowa- 10 szt

2. Tęczanka trójpręga- 8 szt

3. Brzanka Denisona -8 szt

4. Razbora galaxy - 15 szt

5. Molinezja Żaglopłetwa- 10 szt

6. Kirysek lampraci - 12 szt

7. Zbrojnik niebieski- 1 szt

 Do tego chciałbym Bocje ale nie wiem czy przy takich parametrach proszę o radę  tak z 6 szt

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę Cię przekonywał do obsady biotopowej, bo widzę że celujesz w ryby z różnych zakątków świata. Oczywiście najważniejsze jest, aby ryby miały odpowiednie warunki, a czy spotykają się w naturze, czy nie, to sprawa w tym wypadku drugorzędna.

Najmniej pasuje mi tutaj niebieski danio perłowy (zwany microrasborą galaxy) ze względu na swój rozmiar i niedopasowanie do reszty obsady. 

Brzanka denisona potrzebuje  chłodniejszej wody niż tęczanki, kirysek lamparci też, ale jest już bliżej.

Zbrojnik niebieski, bocje i kiryski to generalnie wody miękkie.

Molinezja żaglopłetwa lubi na prawdę twardą wodę, zaczynającą się w górnej granicy tęczanek.

Jeśli weźmiemy tęczankę neonową jako Twój numer 1, to powinieneś zdecydować, czy idziesz w stronę mniejszych twardości (5-10) , czy większych oraz w stronę niższych temperatur (24-25C), czy większych. Wtedy można by było skorygować Twój wybór.

Z glonojadów proponuję wybrać coś z wód przejrzystych - wybór jest naprawdę duzy:

http://www.planetcatfish.com/catelog/numbers.php?mode=l&thumbs=16

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie będę Cię przekonywał do obsady biotopowej, bo widzę że celujesz w ryby z różnych zakątków świata. Oczywiście najważniejsze jest, aby ryby miały odpowiednie warunki, a czy spotykają się w naturze, czy nie, to sprawa w tym wypadku drugorzędna.

Gdyby chodziło o ryby dzikie bym powiedział, że prawie pierwszo rzędna, gdyż takie coś jak patogeny mogą czasami nieźle namieszać i uszczuplić obsadę a czasami też się takie coś zdarza u hodowlanych a wtedy nie wiadomo co się w akwarium dzieje, wszystko idealnie a ryby padają. ;)

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wszystkim za rady, póki co obsada jeszcze w rozważaniach ,są inne problemy. Dziś jest 15 dzień od zalania dopiero lekko ruszył do góry NO2 jest 0,3-0,4 mg/l No3 prawie niewykrywalny tj około 7 mg/L. Czy tak może być ?

Drugi problem to rośliny rosną ale brązowieją szczególnie żabienice i kryptokorny zaczyna się na brzegach i schodzi do środka, jarnik dostał drobne plamki brązowe. Wyczytałem ,że to brak może być potasu i magnezu? Czy tak może być ?

Pozdrawiam Marek  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dziś jest 15 dzień od zalania dopiero lekko ruszył do góry NO2 jest 0,3-0,4 mg/l No3 prawie niewykrywalny tj około 7 mg/L. Czy tak może być ?

Tak jak NO2 zacznie Ci spadać to NO3 będzie szłow górę.

 

 

 

Wyczytałem ,że to brak może być potasu i magnezu?

Głównie potasu, no i przede wszystkim rośliny się aklimatyzują do Twojej wody, więc to normalne zjawisko obserwuj nowe liście jak się rozwijają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Na roślinach wygląda to tak. Foty w załączeniu. Dziś wlałem potas.


Z innej beczki zamówiłem w jednym z popularnych sklepów akwa. ten Siporax Sery i już prawie tydzień minął a tu ani widu ani słychu. Kasę już dawno mają a nie przysyłają. Nie chcę na razie podawać nazwy sklepu bo nie wiem czy adminowi się to spodoba:)

post-23460-0-36687300-1455741933_thumb.jpg

post-23460-0-42215100-1455741937_thumb.jpg

post-23460-0-54684900-1455741941_thumb.jpg

post-23460-0-85970800-1455741945_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A spytałeś dlaczego nie przysłali jeszcze?

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

No dziś zadzwoniłem. No i odpowiedź a to jeszcze nie wysłaliśmy? Rozwaliła mnie. Dzwoniłem o 10:20 powiedzieli że wyjaśnią i mam czekać na telefon, właśnie mija godzina i nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przysłali mi ten Siporax. Fatalny temat z tym sklepem. Raz że zamawiałem w oryginalnych opakowaniach 2,5 L to zadzwonili że wyślą 0,5 kg w oryginalnym pudełku a reszta luzem jako uzupełnienie jakie sprzedaje SERA ale że to jest to samo i że mi dorzucą gratis 0,5 litra. Oszustwo ponieważ dostałem 2,5 L a nie 3 L czyli z bonusu lipa. Do tego czekałem chyba 8 dni. Podam nazwę miasta w którym jest sklep i pierwszą literę resztę niech sobie każdy sam dopowie. Łódź "R".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Cykl się zamknął więc na początek poszło 9 molinezji Black Moly  oraz zbrojnik L-340 oraz zbrojnik złoty. Na razie w temacie ryb wszystko ok. Problem z filtracją tj. w wodzie cały czas pływają drobiny ( nie są to pierwotniaki ) no woda czysta. Dostałem okazyjnie bo 250 zł  Fluvala 306 w środku gąbki , 1 kosz ceramika , 2 kosz watę kupiłem i włożyłem z 2 woreczkami węgla który był w zestawie. W akwarium po podłączeniu zrobiła się wirówka wylot na szkło skierowałem i się uspokoiło trochę. Po 15 godzinach chodzenia nie widzę jakiejś szczególnej poprawy co do drobin w wodzie. Może to dlatego że wylot miałem zaraz nad wlotem rozsunęłem to teraz na bocznej szybie  żeby nie był jedne pod drugim. Co zrobić żeby usunąć te drobiny ? teraz obok narurowca mam kubeł więc wkłady mogę dowolne wkładać.   

 

Aha na roślinach były okrzemki , molinezje je załatwiły w 1 dzień 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...