Skocz do zawartości

ocieranie się rybek ale to nie ospa


HakunaMatata86
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium 45L podłoże żwirek
Lisymachia Nummularia - Tojeść rozesłana 'Aurea'
Mikrozorium - Strzępiaste
4 Gupiki
4 Neonki Czerwone
parka Bojownika
3 Przeźroczka
Bocja Siatkowana
Labeo (Grubowarg Dwubarwny)

Witam serdecznie

mam problem (a mianowicie 2 problemy) otóż założyłem sobie akwarium 45L widoczne na avatarze o podłożu żwirkowatym 21 grudnia 2015 roku. Po zakupieniu akwarium z pokrywą oświetleniową przepłukałem żwirek oraz go wygotowałem gdyż leżał na strychu ładnych parę lat (bo miałem taką przerwę, poprzednie akwa to 50-55L starego typu) włożyłem grzałkę 50W i filtr aquael fan mini 2,2w 260 l/h (które wyczyściłem po długim nieużywaniu bez chemii ) zalałem wodą pobraną ze źródełka dodałem BactoActive (BA) odstało 4dni.(wiem o całym procesie 2-3tygodniowym albo i dłuższym) Wpuściłem rybki gdyż po rozmowie ze znajomym powiedział mi, że tak naprawde akwarium jest surowe (żadnych roślinek to z czego mają się wytworzyć bakterie) więc nie ma co czekać to mnie skłoniło(jedynie żeby się woda ustała).
Po wpuszczeniu rybek pojawił się problem otóż zaczęły się ocierać najbardziej gupiki to dodałem soli morskiej potem trochę ocierał się bojownik i tak dłuższy czas bez efektów żadnych na + i na -. Jak zaczął Labeo to do akwarium dodałem FMC zgodnie z zaleceniami (około 9 stycznia) i problem mogę powiedzieć, że się stracił ale w tę sobotę po środowej podmiance wody 20% zauważyłem jakby problem powrócił na razie na samych gupikach. Co to może być?? Napewno nie osp bo żadnych kropek nie ma i nic innego niepokojącego nie zauważyłem, dzisiaj dodałem troszkę soli i FMC zobaczę co będzie, ale nie umiem wyczaić o co chodzi.
Temp w aqq 26 stopni a i jeszcze jedno w sobotę postanowiłem obniżyć temp do 25c bo obawiam się o roślinki czy nie za ciepła woda . Zapomniałem napomnieć, że w tym roku dokupiłem żywe roślinki, których na samym początku nie chciałem obawiałem się glonów jednak zmieniłem zdanie z uwagi na obawy bomby n2 n3 (myślałem ze coś nie tak jak labeo zaczynał się ocierać)oraz, że znalazłem ładne. Lisymachia Nummularia - Tojeść rozesłana 'Aurea' oraz Mikrozorium - Strzępiaste.

A inny mój problem to taki, że jeden z gupików gania mi inne mniejsze rybki w tym gupiki ale nie wszystkie oraz przeźroczki czy można na to coś zaradzić?? jakaś izolatka na parę godzin??

 

czekam na opinie i rady

 

a bym zapomniał nie mam testów nigdy ich nie robiłem, nie miałem potrzeby ale teraz chyba będę musiał gdyż woda jest ze źródełka i nie znam ich parametrów. To jakie polecacie za rozsądną cenę i żeby były wszystkie jakie są potrzebne

 

nie mogę załączyć jpg-a

Edytowane przez HakunaMatata86
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc nie dziwi Cię to, że ryby tak sie zachowują jak wpuścisz je do świeżej wody/zrobisz podmianę?

Coś może być w tej wodzie ze źródła.

 

Obsadę  masz masakryczną...

Jeżeli Twoje akwarium to akwarium z awatara to współczuję Twoim rybom...

Wywal to wszystko i zrób to akwarium bardziej naturalnie a ryby dobierz odpowiednio do litrażu i parametrów wody inaczej od problemów w takim małym litrażu się nie odgonisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

odstało 4dni.(wiem o całym procesie 2-3tygodniowym albo i dłuższym) Wpuściłem rybki gdyż po rozmowie ze znajomym powiedział mi, że tak naprawde akwarium jest surowe (żadnych roślinek to z czego mają się wytworzyć bakterie) więc nie ma co czekać to mnie skłoniło(jedynie żeby się woda ustała).
Pierwszy błąd. Akwarium ma dojrzeć przed wpuszczeniem ryb. Inaczej będziesz je kąpać w amoniaku. Co to amoniak, poczytaj.

 

 

Po wpuszczeniu rybek pojawił się problem otóż zaczęły się ocierać najbardziej gupiki to dodałem soli morskiej potem trochę ocierał się bojownik i tak dłuższy czas bez efektów żadnych na + i na -. Jak zaczął Labeo to do akwarium dodałem FMC zgodnie z zaleceniami (około 9 stycznia) i problem mogę powiedzieć, że się stracił ale w tę sobotę po środowej podmiance wody 20% zauważyłem jakby problem powrócił na razie na samych gupikach. Co to może być?? Napewno nie osp bo żadnych kropek nie ma i nic innego niepokojącego nie zauważyłem, dzisiaj dodałem troszkę soli i FMC zobaczę co będzie, ale nie umiem wyczaić o co chodzi.
Skóra i skrzela ryb są podrażnione przez związki azotowe obecne w wodzie. Do tego Ty dosypujesz sól i lejesz chemię, dalej destabilizując akwarium.  Proponuję przestać.

 

 

A inny mój problem to taki, że jeden z gupików gania mi inne mniejsze rybki w tym gupiki ale nie wszystkie oraz przeźroczki czy można na to coś zaradzić?? jakaś izolatka na parę godzin??
Małe akwarium, podrażnione amoniakiem/azotynami ryby = dziwne zachowania.

 

 

czekam na opinie i rady a bym zapomniał nie mam testów nigdy ich nie robiłem, nie miałem potrzeby ale teraz chyba będę musiał gdyż woda jest ze źródełka i nie znam ich parametrów. To jakie polecacie za rozsądną cenę i żeby były wszystkie jakie są potrzebne
Zoolek GH, KH, pH, NO2, Sera/JBL NO3. Powinno wyjść poniżej stówki. Ryby oddaj do sklepu, bardzo pomocnemu znajomemu, lub uśmierć humanitarnie. W zdestabilizowanym akwarium czeka je stres i choroby. Wywal ceramiczne ozdoby. Do żwiru dosyp piasek, bo zacznie ci się w podłożu gromadzić warstwa gnijącej materii organicznej. Daj akwarium dojrzeć, nie lej chemii, nie lej bakterii, po prostu czekaj. W międzyczasie ogarnij sobie parametry wody, jak je poznamy, będzie można doradzić obsadę.

 

Podchodziłbym też ostrożnie do porad znajomego, które pchnęły Cię na drogę do wykończenia swojej nowej obsady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Lisymachia Nummularia - Tojeść rozesłana 'Aurea'

To nie jest roślina akwariowa.

 

Obsada w tym akwarium jest fatalna. Masz ryby wymagające różnych parametrów wody, a w dodatku dla większości z nich to akwarium jest po prostu za małe.

 

Wpuściłem rybki gdyż po rozmowie ze znajomym powiedział mi, że tak naprawde akwarium jest surowe (żadnych roślinek to z czego mają się wytworzyć bakterie)
Aby wytworzyły się bakterie to wystarczy do świeżo założonego akwarium dodać szczyptę pokarmu. Później ( po 2-3 tygodniach ) zbadać parametry wody pod kątem NO2 i NO3 i dopiero jak te parametry będą odpowiednie można myśleć o obsadzie którą dobiera się do wielkości akwarium i parametrów wody takich jak pH, GH, KH.

 

Po wpuszczeniu rybek pojawił się problem otóż zaczęły się ocierać
Przyczyn może być wiele. Jednymi z nich mogą być niewłaściwe parametry wody i niedojrzałe akwarium. Ryby pływające w złych warunkach są bardziej podatne na różne choroby.

 

Powinieneś przede wszystkim uporządkować obsadę tak aby w tym akwarium znalazły się takie ryby które mogą pływać w takiej wielkości zbiorniku. I oczywiście dobrać ryby pod parametry wody lub ewentualnie te parametry dostosować do wybranych ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

witam,

 

Nie wiem dlaczego ale nie widziałem tych postów a kilka dni wchodziłem na forum i nie mogłem uwierzyć, że brak jest odpowiedzi. No mogę powiedzieć, że problem ustał widocznie wszystko tkwiło w procesie dojrzewania. Od tego czasu dużo się zmieniło w tym zmiana zbiornika na 112l proste bo profilowane to tylko ładne jak stoi w sklepie nie polecam. W drugim moim temacie poruszyłem temat labeo które chyba wydam i zostanie mi obsada 2 skalary, prętnik, gurami mozaikowe, 7 neonów, 7 rozbor, bocja siatkowana, otosek, kiryske spiżowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...