Skocz do zawartości

Wkład ceraminczy


qrazer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja z powodzeniem używam ceramiki, że tak powiem noname, ale to trzeba mieć trochę szczęścia, bo niektóre się kruszą, niektóre się rozpuszczają, a nawet podnoszą pH. Podobno sera siporax jest duuużo lepszy od innych (ale to nie ceramika, tylko szkło tak naprawdę), ale nie wiem, czy warto inwestować. Z jeszcze droższych to są też szklane wkłady eheima.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem każda ceramika jest dobra. Może i te droższe, markowych firm, mają jakieś lepsze właściwości, ale według mnie, wystarczające są te tanie ceramiki noname. Tylko, tak jak napisał yuurei, trzeba uważać by ceramika nie podnosiła ph.

Edytowane przez jongover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tańsze ceramiki (chociaż nie jest to reguła) są mniej porowate, mają mniej kanalików. W ceramice chodzi o to, żeby miała jak największą powierzchnię, bo na tej powierzchni osiedlają się bakterie.

 

Jeżeli weżniemy kostkę (dla ułatwienia niech to będzie sześcian - wszystkie ściany są kwadratami) to jego pole powierzchni to 6*a2 - sześc razy 'a' kwadrat. Jeśli teraz wywiercimy w tej kostce otwór na wylot, to mamy dodatkowo jeszcze powierzchnię walca (prawie, bo to uproszczenie). 

 

Dobre ceramiki mają dużo takich otworków i kanalików, które zwiększają jej powierzchnię na której osiedli się więcej bakterii.

 

Tu jest przykład jak to działa: https://www.youtube.com/watch?v=EMjxRSeV_i0

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, to ma znaczenie, ale tak realnie to powierzchnia taka jak sera siporax, to jest potrzebna chyba tylko, jak ma się zdecydowanie za mały filtr do zdecydowanie za dużego akwarium ;) No i słyszałam, że w morszczynach się używa (ale to chyba bardziej dlatego, że boją się ceramiki i tego, co z niej może "wyjść"). Jak dla mnie zwykła ceramika za jakieś 10 zł za litr w typowych warunkach sprawdza się wystarczająco. Fakt faktem nawet kupienie siporaxu nie będzie jakimś niesamowitym wydatkiem patrząc na ogólne koszty urządzania akwarium, ale nie sądzę, żeby było to konieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W ceramice chodzi o to, żeby miała jak największą powierzchnię, bo na tej powierzchni osiedlają się bakterie.
Tylko czy nie jest tak, że po jakimś czasie te kanaliki i tak się zapychają materią organiczną, co odcina dopływ świeżej wody do głębszych partii tej ceramiki, czyniąc porowatość użyteczną jedynie przy wstępnym zasiedlaniu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy nie jest tak, że po jakimś czasie te kanaliki i tak się zapychają materią organiczną, co odcina dopływ świeżej wody do głębszych partii tej ceramiki, czyniąc porowatość użyteczną jedynie przy wstępnym zasiedlaniu?

 

Dlatego trzeba przed ceramiką położyć koszyk wkładu, np gąbki lub włókniny, który zatrzyma większe mechaniczne zanieczyszczenia i przedłuży jej żywotność. Tak nawet zaleca większość producentów, oraz wymieniać ceramikę co kilka miesięcy.

 

Z drugiej strony wypełnienie filtra samymi wkładami gąbkowymi też daje zadowalające rezultaty.  :mrgreen:  

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo to kanaliki i tak w końcu się zatkają, więc trzeba tę ceramikę wymienić, co przy całkowitym zapełnieniu kubełka ceramiką (z jedynie niewielką gąbką nad nią) może już sprawić dość duży wydatek. I tak np. kupując ceramikę noname za 6 zł wypada moim zdaniem lepiej w porównaniu z ceramiką sera siporax za 50 zł, co przy założeniu że dwa razy w roku będziemy wymieniać ceramikę wynosi rocznie 100zł vs 12 zł. Według mnie lepiej kupić tańszą ceramikę, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na nowy filtr. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...