Skocz do zawartości

Ampularia zjadła kiryska


Eril
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Podobno to niemożliwe, żeby Ampularia zjadła zdrową rybkę, ale...

Ampularia zeskoczyła z roślinki na Kiryska (ok. 1,5cm), on nie zdążył odpłynąć i po chwili szamotania w uścisku Ampularii było juz po wszystkim. Mam jeden szkielecik :(

Jak to tak?

Wczoraj wieczorem ryby były karmione. Sporo płatków dla góry i 9 tetra wafer dla dna:

-3 duże Kiryski, 3 średnie i 2 mniejsze

-3 Otoski, ale one tego nie jadają

-3 Spore Ampularie, które maja sporo roślin do opędzlowania.

-2 Helenki (były maleńkie, ale od dwóch tygodni ich nie widziałem).

Coś z tą Ampularią jest nie tak, czy za słabo karmię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiryski na przygniecenie z góry reagują natychmiast - ślimak nie powinien mieć czasu na obłapienie ryby. Coś mi się nie chce wierzyć, by ampularia była zdolna do polowania jako takiego. Nie można było wyjąć z akwarium i zobaczyć, czy z kiryskiem wszystko w porządku? Nawet wygłodzony ślimak nie powinien być w stanie upolować zdrowej ryby, zwłaszcza pancernego kiryska. Do tego nie każdy gatunek ampularii jest roślinożerny - dlatego wskazane jest dokarmianie. Ale głodne ślimaki zwykle marnieją, a nie polują na ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuację widział tata. Ja byłem poza domen. Teraz z rozmowy wyszło, że kirys grzebał sobie w poszukiwaniu jedzenia, a ślimak na niego spadł i w okolo 5minut został szkielet. Dam zdjęcie winowajcy i resztek Kirysa.
Ślimaki na pewno nie są zagłodzone. Mają co jeść i nie codziennie jakąś tabletkę dopadną.
PS. Na zdjęciu winowajca i ofiara.
Ślimak gdy idzie po szybie, to ma tak dużą stopę, że mógłbym nią zakryć mniejszego kiryska, więc myślę, że to możliwe, że go zjadł. Jedynie pozostaje pytanie, czy spadł przypadkiem i zjadł przy okazji, czy go upolował.

post-23471-0-87864200-1451822672_thumb.jpg

Edytowane przez Eril
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ampularia zeskoczyła z roślinki na Kiryska (ok. 1,5cm), on nie zdążył odpłynąć i po chwili szamotania w uścisku Ampularii było juz po wszystkim.

 

Popłakałem się ze śmiechu. :mrgreen:  

 

Jest to tak nieprawdopodobne.... Ampularie są wprawdzie dość szybkimi ślimakami ale na 100% nie polują na ryby. Jedzą padlinę, owszem i każda obumarłą materię organiczną, ale nie polują na ryby. 

 

Możliwości są trzy:

 

  1. To nie jest Ampularia
  2. Kirys był już padliną
  3. Jesteś kawalarzem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc czym jest ślimak ze zdjęcia? U mnie tetra wafera zjadają w około minutę.
Nie jestem kawalarzem. Nie mówię, że zapolował na Kiryska, ale w końcowym efekcie go zjadł. Bardzo często moje Ampularie tak po prostu spadają sobie z góry na dno, więc nie koniecznie był to "atak", może akurat trafił? Jednak nie mam podstaw by nie wierzyć ojcu w to co widział, a widział ślimaka spadającego na Kiryska, który przekopywał dno, a który w uścisku tego ślimaka się szamotał i po chwili przestał. Idąc po szybie ślimak ten ma dużą stopę, większą od moich mniejszych kirysków, więc czemu nie mógł go objąć?
Ślimak wygląda jak Ampularia i został kupiony u mnie w zoologicznym około dwóch miesięcy temu. Wiem, że to dziwne, ale mówię co wiem i mogę zaobserwować.
Próbowałem uchwycić porównanie wielkości ślimaka do ryby.
Tak na marginesie. Czy to normalne, że Ampularie uprawiają trójkąciki?

post-23471-0-33662800-1451831616_thumb.jpg

post-23471-0-55827700-1451833061_thumb.jpg

post-23471-0-94625300-1451833063_thumb.jpg

post-23471-0-68263200-1451833066_thumb.jpg

post-23471-0-82007000-1451833069_thumb.jpg

Edytowane przez Eril
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ślimaki niczym nie gardzą i jedzą jak szalone. Może temperatura wody ma to na to wpływ? Im cieplej tym aktywniej żyją, a u mnie jest 25-27*C.
Dodam, że ślimak który zjadł teoretycznie żywego kiryska, na drugi dzień z rana złożył jajeczka :D

Edytowane przez Eril
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może temperatura wody ma to na to wpływ? Im cieplej tym aktywniej żyją, a u mnie jest 25-27*C. Dodam, że ślimak który zjadł teoretycznie żywego kiryska, na drugi dzień z rana złożył jajeczka :D

Wzrost temperatury wody w zbiorniku może stymulować ślimaki do rozrodu. Wymusza na nich aktywniejszy tryb życia. Niestety taki stan rzeczy doprowadzi je do wcześniejszego śnięcia, niż w zbiorniku z niższą temperaturą  ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neon Innesa x10, Bojowniki samiczki x3, aktualnie 8 Kirysków (5x Spiżowy, 1x Albinos i 2x jakiś), 3x Otosek i 3x Gupiki Endlera.
3x Ampularia, 3x Helmet, 5x Helenka.
Te 3 niepasujące Kiryski i Gupiki są "na przechowanie" i chcę się pozbyć jednej Ampularii.
Woda przeważnie ma 26*C, bez grzałki. W pomieszczeniu około 23*C, Circulator 1000 i oświetlenie dogrzewają aż nadto. W planach mam dać taki wentylator, by zbijał temperaturę:
http://www.skapiec.pl/site/cat/73/comp/4896733
Leży zbędny, a na lato będzie konieczny, chyba, że dam takie coś:
http://chlodzenie.net/reviews/swiftech-h220-test-zestawu-chlodzenia-wodnego/
Też mi zalega :D (Nawiasem mówiąc, świetna sprawa w podkręcanych procesorach ;) )
Czas pokaże, a teraz już nie mam delegacji, więc i czas na majsterkowanie się znajdzie.
 

Edytowane przez Eril
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. Internetu wszystkie te ryby mają górny próg temperatury w okolicach 26-27*C.
Jutro pójdę do modelarni i zrobię dmuchawkę do mojego akwa. Zbiję do 24-25. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Wystarczy taki zabieg, czy coś jeszcze polecasz?

Edytowane przez Eril
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ampularia zjadła ŻYWEGO kirysa? :eek:

 

 

Jeśli to był żywy kirys a ty nie robisz sobie żartów, to myślę, że to nie była ampularia. Ampularia nie jest drapieżna (nie aż tak), a przecież Anatome Hellena (czy jakoś tak nie potrafi upolować nawet krewetki 3 minuty po wylince... ampularia też nie.

Edytowane przez rybyplus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mówię, że był to zaplanowany atak. Często Ampularia spada sobie z góry na dół, bo tak ma szybciej i akurat trafiła na kiryska, którego już nie puściła. Nikt mi nie wierzy, a ja nie mam podstaw nie wierzyć tacie. Padlina nie szamotałaby się chwilkę pod Ampularią. No trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...