Skocz do zawartości

240 L Australijskie inspiracje


Vercynogetorix
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Bimbrowni na razie nie będzie, kupiłem carbo+ i leje, nie mam miejsca na bezpieczne ustawienie bimbrowni, przynajmniej na razie.

 

Filtr jest tematem ożywionej dyskusji z supportem JBL, jeśli to zawiedzie, to zwracam z tytułu rękojmi. 

 

Zważywszy na problemy i czas spędzony na czytaniu informacji o problemach z JBL, raczej nie wezmę w zamian innego JBL, prawdopodobnie wezmę Tetre lub Eheima.

 

W akwarium zamieszkały 4 boesmany, niewybarwione, moim zdaniem samice. Wyglądają na bardzo, ale to bardzo płoche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz jeszcze ustabilizowanej sytuacji z filtacją i wprowadzasz ryby?

Nie sądzisz, że najpierw trzeba by było opanować sprawy techniczne przed zarybianiem?

A co jeśli będziesz zwracal filtr, akwa zostanie bez działającej (a już nie mówię nawet o dojrzałej) filtracji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz jeszcze ustabilizowanej sytuacji z filtacją i wprowadzasz ryby?

Nie sądzisz, że najpierw trzeba by było opanować sprawy techniczne przed zarybianiem?

A co jeśli będziesz zwracal filtr, akwa zostanie bez działającej (a już nie mówię nawet o dojrzałej) filtracji...

Mam filtr mechaniczny, nawet jeśli będę zwracał filtr, to wymieniam filtr od ręki.

 

Dodatkowo zarybienie to 4x młode tęczanki... kupione bo akurat te są ciężkie do dostania, a były 4 ładne samiczki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

W końcu mogę napisać coś więcej;

 

Otóż po długiej i nie zawsze skutecznej walce udało mi się filtr wymienić; skończyło się na tym że miłe panie z Federacji Konsumentów napisały przemiły liścik do gwaranta o tym co mu zrobią jak on nie zrobi co do niego należy. Kaska wróciła w tydzień.

 

Obcnie trwa przeplanowanie a wkrótce nastąpi przemeblowanie, dlatego też podaje ostatnie zdjęcia przed zmianą;

 

IMG 20160227 130335803

IMG 20160306 185759589

IMG 20160306 192009007

IMG 20160310 162941

 

* Jest żwirek 3mm, bedzie piasek 1mm

* Jest dużo nurzańca azjatyckiego i kryptokoryny wendta, będzie grzybieńczyk wodny i nurzaniec śrubowy, zastanawiam się jeszcze nad czymś trawnikopodobnym np strzałką mniejszą

* generalnie chcę remodelować też ustawienia filtrów etc, ale to już banał;

* Od wtorku chodzi CO2

* Chcę dokupić kolejną belkę ledową do istniejących dwóch 3x6W 6500K dodać 3x 6W 8000K

 

Nowy filtr chodzący od wczoraj ma złoża 2x2cm grubej gąbki + 2L wkładu ceramicznego Eheima i tak już najpewniej zostanie; potencjalnie zastanawiam się aby dodać jeszcze więcej biologii zamiast gąbek, ale dopiero jak kupie jakiś gąbkowy prefiltr

 

Zaczynam też przygodę z Zeolitem, to ciekawe rozwiązanie i chciałbym się z nim zaprzyjaźnić - tym bardziej że bardzo ciekawym tematem jest jego wygłuszanie nadmiarów jonowych, nie do końca chyba rozpowszechnianie bo większość osób rozumie to jako wchłanianie azotu; a to nie jest tak do końca.

 

Plan działań jest ustawiony na przyszly tydzień jak się filtr zaszczepi - wodę zamierzam zatrzymać i zalać z powrotem w takiej ilości jaka się da.

 

ps. tęczanki są troche większe niż na zdjęciach i na pewno dużo lepiej wybarwione.

 

ps2. Na obecną chwilę mam też lekki problem z wodą; wodociągi wycieły mi numer i jest dużo twardsza niż zazwyczaj;

 

NO3 17

NO2 0

GH 12

KH 6

pH 6,8

 

Muszę zbić gh o połowę, ale to musi poczekać na podmiankę podłoża, następna zalewka będzie przy pomocy RO

Edytowane przez Vercynogetorix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Napisze może mały updejt.

 

Generalnie doszło do sporych zmian,k ale że leniem będąc nie chciało mi się pisać to raczej napisze na czym się skończyło.

 

Zbiornik dalej ma tyle samo litrów, ale jest teraz obracany na dwa filtry; 

 

Eheim 2424 (bio/mech/chem) i Aquael unifilter 750 (mech).

 

Jest z tym pewien problem bo po pewnych zmianach które wykonałem po przestawieniu akwa, ruch wody wewnątrz pozostawia nieco do życzenia i nie jestem zadowolony. Problem w tym że pojawiły się glony w tym sinice (i to jest być może efekt gorszej filtracji - więcej w tym wątku ); oraz niewymywanie odchodów które mnie również denerwuje.

 

Obecny widok akwa jest jak na poniższym schemacie; obie deszczownice są ustawione poziomo wraz z taflą wody;

 

obieg wody

 
Korzeń widoczny na zdjęciu jest teraz ustawiony nieco inaczej.
 
Obecnie mam wątpliwości co do jakości moim rozwiązań, bo co prawda niby żadnej różnicy nie ma długoterminowo ale kilka rzeczy mi nie wyszło.
 
1. Nie ten kubełek, co prawda 2424 jest dość solidny ale moim zdaniem dwa kosze na media to jednak porażka; trzeba było kupić coś innego, jak aquael unimax 500 lub coś innego na wiele koszy.
2. Mogłem mieć większe akwa... Ano to najbardziej boli, bo oryginalnie byłem pod presją miejsca i zamiast miejsce przemyśleć, dostosowałem się... a mogłem spokojnie kupić 450l. Ból.
3. Słabość zestawu aquael- Niestety aquael nie przemyślał zestawu Glossy i muszę przyznać że jest zwyczajnie słabizna, od trudności z umocowaniem osprzętu przez dodatkową szybkę naklejoną przez producenta, po sztywność samej konstrukcji która rezonuje i hałasuje nieznośnie; ale chyba najbardziej wkurza mnie sama belka oświetleniowa, nie dość że producent daje tam oświetlenie 0,36 W/L w wersji 6500, to jeszcze belka musi stać idealnie centralnie; a siła grzewcza belki i filtra jest taka, że praktycznie nie można założyć pokrywy bo się robi na start 28 stopni. Całe szczęście że montowanie ma jeszcze dwa wolne sloty; bo coś czuje że muszę kupić jeszcze dodatkową belkę 8000
4. Niepotrzebnie sugerowałem się pewnymi kwestiami i kupiłem sporo niepotrzebnego sprzętu; zalegają mi teraz niepotrzebne filtry wewnętrzne etc.
5. Nie przemyślałem akwa pod względem logistycznym; gdybym pomyślał jak kupowałem chałupę to miałbym RO i mniej problemów a tak mam pod górkę, tylko dlatego że zwyczajnie w ferworze remontu o tym zapomniałem. 
 
W planie są następujące działania:
 
1. Kupić prefiltr i wywalić z eheima gąbkę; wtedy w eheimie będzie tylko biologia + coś na fosfor którego mam za dużo w wodzie kranowej (moje pytania są tutaj)
2. Dokupić jeszcze jedną lampę, tym razem o barwie 8000
3. Kupić falownik np JVP - 1XX lub 2XX (pytania tutaj) i wywalić filtr wewnętrzny
4. Przerobić pokrywę tj. powiercić w niej otwory co kilka centymetrów aby móc ją mieć założoną bez ryzyka że mi kot się zaprzyjaźni 
 
Cała kwestia filtra i falownika jest związana z niezadowoleniem z filtra. Potencjalnie zastanawiam się nad zakupem uzywki; bo w sumie jak wydam stówkę- półtorej na polepszenie filtracji; to może po prostu olać temat i zwyczajnie używkę kopsnąć? teoretycznie w moim akwa powinien sobie radzić każdy filtr z przepływem <650 l/h; ale jak widzę jest o raczej sytuacja w stylu tanganiki czy malawi, gdzie nie ma przeszkód w rotacji wody. Mój sobie moim zdaniem nie radzi i mimo że nówka to muszę go w czymś wesprzeć. Teraz pytanie czy jak zrobię lekką pralkę za pomocą falownika to syf pewnie zniknie z nałogów; ale czy to na pewno jest dość? czy ta filtracja w kombinacji sobie poradzi? złoże powinno być okej, logicznie to się składa; ale mam zwyczajnie wątpliwości. 
 
Szkoda że nie mam miejsca na drugi kubełek bo bym się chyba połasił na podłączenie - tak swoją droga to uważam że producenci powinni robić dual pobory do filtrów; czyli jedna rura do zasysania śmiecia na dwa filtry zewnętrzne; tak żeby można było zawalczyć na dwie deszczownice i dwa filtry, ale jak nie chcesz mieć dwóch punktów poboru to nie musisz.
 
Zastanawiałem się też nad podłączenie filtrów szeregowo, bo i takie sugestie znalazłem w necie; ale nie widzę żadnych rozsądnych sugestii jak to należy parować; bo przecież jak je połączysz to masz dwie pompy szeregowo czyli jedna wpływa na działanie drugiej - otworzyłem pytanie tutaj, ale chyba się nikt nie połasi na odpowiedź. 
 
W międzyczasie przypomnę kto nie czytał że doszło do koncepcji zmiany ustawień w filtrze które spowodowały co jest wyżej. 
 
Co było oryginalnie:
 
  • Gąbka gruba i średnia
  • Wkład Bio Eheima
  • Zeolit
  • Purigen
 
Co jest 
 
  • Gąbka gruba i średnia
  • Wkład Bio Eheima
  • Zeolit
  • Phosmax
Okazuje się że miałem spory zadatek fosforu i niestety musiałem dokonać korekty bo stary zeolit się zużył i glony wyszły przy braku regularnej pielęgnacji.
 
W międzyczasie kombinowałem z lawą (badziew i syfi) i z torfem (padło mi 4 ryby; mimo że torf Aquaela, to od razu go wywaliłem)
 
 

Tymczasem obiecałem sobie że napisze jeszcze o paru rzeczach które w międzyczasie mnie zafrasowały i utrapiły tj:

 

  • Zeolit
  • Hodowla Grzybieńczyka Wodolubnego
  • Purigen - czyli kilka słów o tym środku

Postaram się rozpocząć jeszcze dziś.

Edytowane przez Vercynogetorix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się przyglądam i ni chu, chu nie mogę rozkminić tej konstrukcji z tym filtrem wewnętrznym. Tam jest deszczownica na krótszym boku akwarium, tak? I w którą stronę kieruje ona strumień wody? W kierunku deszczownicy od drugiego filtra?

Najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Nie warto więc kombinować niepotrzebnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się przyglądam i ni chu, chu nie mogę rozkminić tej konstrukcji z tym filtrem wewnętrznym. Tam jest deszczownica na krótszym boku akwarium, tak? I w którą stronę kieruje ona strumień wody? W kierunku deszczownicy od drugiego filtra?

Najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Nie warto więc kombinować niepotrzebnie.

XD

 

obieg wody

 

Bo to jest taki myk żeby było o co pytać; od wewnętrznego idzie po deszczownicy w dół; z kubełka idzie w prawo. 

 
Generalnie pozbyłbym się wewnętrznego ale mam za słaby obieg wody; stąd plan na instalkę falownika 2000/2500 l/h
 
Choć przyznam że struktura dna też nie jest najlepsza...
Edytowane przez Vercynogetorix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...