Skocz do zawartości

240 L Australijskie inspiracje


Vercynogetorix
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Po zakupie nowego mieszkanka doszedłem do wniosku że w końcu mogę sobie pozwolić na akwarium po blisko 15 letniej przerwie.

 

Dłuższe poszukiwania tego co bym chciał hodować, przyniosły dwa rozwiązania, Malawi lub wody australijskie (choć długo brałem pod uwagę Azję).

 

Planowane akwarium nie udało się mi niestety zdobyć, trafiłem jednak na to:

 

uHjMCw.jpg

 

Podobało się mojej narzeczonej tak bardzo, że nabyłem od ręki. Niestety mogłem wziąć ten korzeń razem z nim, ale pomroczność jasna.....

 

Obecnie akwarium prezentuje się tak (zdjęcie z przed 5 dni):

 

mJoS7l.jpg

 

Oraz przyszli mieszkańcy:

 

mTLCAB.jpg

 

YeaTNX.jpg

 

5JNKT9.jpg

 

xYKudv.jpg

 

by7XtL.jpg

 

cdn w kolejnych postach

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza z ryb to Dario dario, która nie pochodzi z Australii tylko z Azji (nie to żebym się czepiał) ;) Poza tym to bardzo mała rybka i może mieć ciężkie życie z tęczankami.

Jeśli chcesz coś efektownego na strefę przydenną zamiast Dario to zerknij np. na głowaczyka barwnego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem oryginalnie o Głowaczyku i Badisie Pięknopłetwym, ale oba mają tendencje terytorialne, ten akurat Badis (bengalski) niekoniecznie będzie tym samym który wyląduje w wodzie, jest podgatunek który żyje w Nowej Gwinei i jest również na Borneo, próbuje ustalić jak się zowie dokładnie i gdzie to można kupić.

 

Jak to polegnie (ryba jest dostępna w ograniczonym obrocie w Czechach) to pewnie będę myślał nad Głowaczykiem lub Badisem.

 

Nie ma na razie tematu krewetek a myślę, że będzie to miało znaczenie w ostatecznym rozrachunku.

 

ps. z tego co wiem, to te wszystkie gatunki łatwiej razem spotkać w Nowej Gwinei niż w Australii, dlatego też inspiracja a nie biotop.

 

ps. im więcej czytam o wodach Indonezji, tym większe mam wrażenie, że więcej nie wiemy, niż wiemy na temat tego biotopu

 

Teraz akwarium wygląda jak na poniższym zdjęciu,

 

Parę roślin zrabowanych u brata, reszta dokupiona, niestety filtr (JBL e-1501) padł (zaciąga powietrze do korpusu) i pojechał do producenta na kontrolę, czekamy.

 

Niestety woda zmętniała dzisiaj po sadzeniu roślin; ale generalnie była dość mętna już wcześniej; JBL ma bardzo grubą gąbkę a do tego wytwarza silny nurt co nie sprzyja klarowaniu wody.

 

Hd8BCx.jpg

 

_____________________________________________________________________________________

 

Woda wciąż bardzo mętna, zastanawiam się czy nie jest to jakiś problem.

 

6.2. Jeżeli czas od napisania ostatniego postu nie przekracza 24h, oraz nie został on poprzedzony postem innego użytkownika, należy używać opcji „edytuj”. /DawW/

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym akwarium to oświetlenie jest za słabe na rośliny trawnikowe.

Hmpf.... może to i prawda, wsadziłem tam eleocharis bo miałem go za dużo.

 

Na dzień dzisiejszy parametry wody wynoszą:

 

NO3 ~10

NO2 ~0,1

GH   ~10

KH   ~ 6

pH   ~7,4

Cl2  ~0

 

Czyli chlor usunięty, albo źle czytałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na dzień dzisiejszy parametry wody wynoszą: NO3 ~10 NO2 ~0,1 GH ~10 KH ~ 6 pH ~7,4 Cl2 ~0 Czyli chlor usunięty, albo źle czytałem

Chlor to mały pikuś, rzadko są z nim problemy.

Ważniejsze że nadal dużo NO2 więc dojrzewanie jeszcze trwa w najlepsze ;) O stabilizacji nie mówiąc...

Pozostaje cierpliwie czekać :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@limak - bez filtra to jeszcze z tydzień będzie dojrzewać, a filtr dostanę z powrotem dopiero w przyszłym tygodniu....

No niestety nie masz najprzyjemniejszego startu, awaria filtra znacznie wydłuża sprawę. Ale nie masz wyjścia, musisz poczekać aż parametry będą ok (i ta woda też przydałoby się by była klarowna ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety nie masz najprzyjemniejszego startu, awaria filtra znacznie wydłuża sprawę. Ale nie masz wyjścia, musisz poczekać aż parametry będą ok (i ta woda też przydałoby się by była klarowna ;) ).

Klarowność wody to jakby najważniejsza rzecz, podejrzewam że nawet jeśli dostanę filtr w tym tygodniu, to zarybienie stopniowe zacznie się co najmniej dwa tygodnie później; szoku w akwa też nie ma sensu robić, a wpuszczenie czeredy rybek wzburzy azot bardzo szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda prawie sklarowana, 

 

o8o2U9.jpg

 

Parametry 

NO3 ~10

NO2 ~0

GH ~8

KH ~6

pH ~7

 

Nawozy zamówione, na razie butelki po 0,5l; później mieszanki soli, chcę poszukać adekwatnego dozownika aby sobie podłączyć 4-5 butelek z roztworem, problem żeby dozownik był jednostronnie ciśnieniowy.

 

Wciąż czekam na zwrot filtra...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Woda się sklarowała; niestety filtr pomimo serwisu nie funkcjonuje poprawnie, poziom dźwięku to 43-45dB;

 

Zoolog twierdzi że jedyne rozwiązanie to wymiana wirnika, to zostało zrobione, ale nie ma poprawy. Zoolog twierdzi że nie można zrobić nic więcej oprócz kolejnej wymiany wirnika. Oczywiście nic to nie rozwiązuje, Zoolog twierdzi, że skoro JBL nie podaje zakresu hałasu dla filtra, to nie ma podstaw do wymiany. 

 

Napisałem w tej sprawie do JBL, czekam na odpowiedź.

 

ps. filtr wrócił z zoologa cały podrapany. i wygląda wręcz jakby ktoś podmienił łapki w zestawie.. wtf...

 

Kolejna kwestia to siła filtra, wydaje mi się że jest zbyt silny, na początku nurt był tak silny że wyglądało to jak rwący potok, obecnie troche opadł, zobaczymy za parę dni o ile jeszcze osłabnie jak się filtr zasyfi. 

 

Obecnie akwa wygląda tak jak na zdjęciu poniżej, woda jest zupełnie sklarowana, ale jest jeszcze trochę detrytusu a do tego glony na szybach. Na razie nie czyszczę szyb bo nie mam czyścika, kupie w następnym tygodniu.

 

FVj0M3.jpg

Edytowane przez Vercynogetorix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa gąbka do garów w łapę i też dobrze działa :-D po co kupować jakieś cuda.

Co do filtra, to na hałas nic nie poradzę, ale prąd możesz zmniejszyć dając baaardzo drobną gąbkę, czy wręcz włókninę.

Włókninę już mam, ale wolę poczekać na wynik sporu ws/ filtra.

 

Co do gąbki, to 63cm wysokości akwarium.. trochę słaby dostęp... :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak mam - 60 cm + pokrywa jakieś 7, krótki rękaw i daję radę :-D kiedyś w starym akwarium używałam czyścika magnetycznego i nieźle sobie porysowałam szybę, jednak jak piasek wejdzie w gąbkę, to najwyżej się w nią wciśnie i spokój, jak wpadnie chociaż ziarenko między czyścik i szybę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przypomnij co masz za problem z tym filtrem?

Co to za hałasy z niego idą?

Wirnik buczy czy jak?

JBLa masz?

 

PS. Też radzę nowy czyścik do naczyń i czyszczenie ręką, magnetycznie jak już powiedziano często rysują szkło.

Jak masz problem dosięgać to widziałem też gdzieś takie "gąbki na patykach" :)

Edytowane przez Limak86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przypomnij co masz za problem z tym filtrem?

Co to za hałasy z niego idą?

Wirnik buczy czy jak?

JBLa masz?

 

PS. Też radzę nowy czyścik do naczyń i czyszczenie ręką, magnetycznie jak już powiedziano często rysują szkło.

Jak masz problem dosięgać to widziałem też gdzieś takie "gąbki na patykach" :)

 

Taką gąbkę na patyku właśnie chcę zakupić.

 

Filtr jest bardzo głośny, ok 43-45dB, tak jakbyś jechał w samochodzie (w focusie przy 50 km/h mam 48 dB), wcześniej było słychać powietrze teraz po wymianie wirnika tylko filtr, do tego wpada w silne wibracje.

 

 

A przypomnij co masz za problem z tym filtrem?

Co to za hałasy z niego idą?

Wirnik buczy czy jak?

JBLa masz?

 

PS. Też radzę nowy czyścik do naczyń i czyszczenie ręką, magnetycznie jak już powiedziano często rysują szkło.

Jak masz problem dosięgać to widziałem też gdzieś takie "gąbki na patykach"  :)

 

A jakąś określoną gąbkę używasz? czym jest klejona -mam na myśli tą trącą powierzchnie od tej miękkiej?

Edytowane przez Vercynogetorix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakąś określoną gąbkę używasz? czym jest klejona -mam na myśli tą trącą powierzchnie od tej miękkiej?

Normalny tzw. szorek do naczyń z marketu, wielokrotnie najpierw przepłukany w wodzie (czasem można znaleźć takie bez części trącej jeżeli Cię ona jakoś odrzuca ;) ).

 

 

 

Filtr jest bardzo głośny, ok 43-45dB, tak jakbyś jechał w samochodzie (w focusie przy 50 km/h mam 48 dB), wcześniej było słychać powietrze teraz po wymianie wirnika tylko filtr, do tego wpada w silne wibracje.

A może wirnik się źle centruje. Ja w swoim JBL 900e miałem problem z buczącym i wibrującym wirnikiem póki nie unieruchomiłem porządnie tej części wirnika która jest łopatkami względem reszty.

Okazało się, że ta niebieska część (patrz zdjęcie w linku https://www.akwarystyczny24.pl/jbl-czesc-zamienna-e900-wirnik-filtra-kompletny-p-565.html) minimalnie się ruszała względem reszty wirnika - prawdopodobnie wpadała w drgania powodujące hałas.

Edytowane przez Limak86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może wirnik się źle centruje. Ja w swoim JBL 900e miałem problem z buczącym i wibrującym wirnikiem póki nie unieruchomiłem porządnie tej części wirnika która jest łopatkami względem reszty.

Okazało się, że ta niebieska część (patrz zdjęcie w linku https://www.akwarystyczny24.pl/jbl-czesc-zamienna-e900-wirnik-filtra-kompletny-p-565.html) minimalnie się ruszała względem reszty wirnika - prawdopodobnie wpadała w drgania powodujące hałas.

Spróbowałem i to był słaby pomysł... filtr przestał w ogóle ciągnąć... nie potrafi odpowietrzyć komory wirnika

 

Parametry wody:

 

NO3 10

NO2 0

GH 9

KH 6

pH 7,2

 

Generalnie czas się cieszyć bo przy obecnej wodzie, nie ma problemów dla ryb, nawet przy nawożeniu (brakuje tylko bimbrowni)

Edytowane przez Vercynogetorix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...