Skocz do zawartości

Większe akwarium. 54l czy 72l? Co i jak ?


dreams
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

mrkojiro

 

Cały czas czekam na odpowiedź sprzedającego o barwie świetlówek bo odpisał tylko, że nie dają takich samych efektów jak ledy.

(jeej, jak się ktoś pyta o barwę świetlówek to ktoś kto dłużej w akwarystyce siedzi mógłby skumać żeby podać te ilości k :D)

 

Najpierw belka - potem filtr. Albo szafka bo ona jest także najważniejsza :)

 

Popatrzę, poczytam o tych filtrach co mi podałeś.

 

O! No tak. Grzałka ! Ciepło to ja za bardzo nie mam.

 

Podłoże - marzy mi się czarny żwirek kwarcowy (mam taki w 25l i przynajniej brudek tak się na nim w oczy nie rzuca:D)

 

Testy - chciał, nie chciał, też będę pewnie musiała się zaopatrzyć bo jak na razie mam tylko paskowe.

 

Bardzo dziękuje Ci za poświęcenie swojego czasu na moje pytania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

Najpierw belka - potem filtr. Albo szafka bo ona jest także najważniejsza

Ten litraż wytrzyma chyba każda szafka tak naprawdę, może stać praktycznie na każdej komodzie czy nawet biurku jeśli blat jest choć trochę podparty pionową płytą od spodu w środku. Chyba że chcesz mieć akwarium w reprezentatywnym miejscu z przystosowaną i wygodną szafką to wtedy zakupy wskazane :) Łatwo taką szafkę zbudować prawdę mówiąc i wychodzi to naprawdę nieduża kwota, ale też nie każdy chce się bawić w stolarza.

 

 

 

Bardzo dziękuje Ci za poświęcenie swojego czasu na moje pytania
 

Nie ma za co ;) Jest mi miło, że mogę pomóc, tym bardziej że rzadko zdarzają się osoby uprzejme, które się słuchają i wdrażają nasze porady w życie. Zaczynasz po kolei, bez pośpiechu, pytasz jeśli masz wątpliwości i to się ceni, a więc każdy chętnie tutaj pomoże od początku :) Satysfakcja jest naprawdę duża kiedy wspólnymi siłami można stworzyć fajne akwarium, które cieszy oko i w którym mieszkańcy będą mieć zapewnione dobre warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam i chcę powoli, ponieważ na szybko zakładałam akwa 25l, bez większej wiedzy, przemyślenia bo szkoda mi było bojka w kuli (prezent).

Dużo miałam problemów z roślinami, glonami (i nadal momentami je mam bo nie wszystkie chcą rosnąć) ale jestem i tak zadowolona ze stanu obecnego. A wydałam na wszystko na bank już ponad 300zł jak nie lepiej! To akwarium, to podłoże, rośliny, restart, znów rośliny. (o zgrozo!)

Ale zachciało mi się coś większego. Tyle, że zakup wszystkiego na raz to za duży wydatek a i tak gdzieś ciągle pojawiają się inne wydatki.

 

Budowanie szafki ? Może i miałby kto ale trochę z tym zachodu. Będę musiała polować na jakieś okazje/promocje w sklepach.

Czasem sprzedają niedrogo na kg nieduże komody :D Tylko trzeba ruszyć tyłek i pojechać, zobaczyć :) Akwa ma być tak jakby reprezentacyjnie. Pod pustą ścianą.

 

Świetlówki mają oznaczenia, prawda ? Z nich można odczytać barwę z tą ilością k ?

Bo tak kazałam temu ktosiowi sprawdzić :D

Szkoda mi odpuścić takiej okazji ale nie chcę się wdupić i kupić coś nie takiego, jak trzeba.

 

Edit:

W odpowiedzi uzyskałam, że na świetlówce jest tylko T8 15W white plant.

 

No i ?

Czy ktoś jest w stanie powiedzieć czy to jest odpowiednie światło ?

Edytowane przez dreams
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo miałam problemów z roślinami, glonami (...) A wydałam na wszystko na bank już ponad 300zł jak nie lepiej! To akwarium, to podłoże, rośliny, restart, znów rośliny. (o zgrozo!)

 

Miałem bardzo podobnie, głównie za sprawą oświetlenia i podłoża. W ostateczności uzyskiwałem mizerne efekty a w sumie cenowo wychodziło mnie to o wiele drożej, niż gdybym wszystko przemyślał od razu. Dlatego doradzam, by inni nie popełniali tego błędu ;)

 

 

 

Budowanie szafki ? Może i miałby kto ale trochę z tym zachodu. Będę musiała polować na jakieś okazje/promocje w sklepach. Czasem sprzedają niedrogo na kg nieduże komody Tylko trzeba ruszyć tyłek i pojechać, zobaczyć Akwa ma być tak jakby reprezentacyjnie. Pod pustą ścianą.

 

Budowa najtańszej szafki pod ten litraż wyniesie Cię 35zł, a więc bardzo niedużo i za tą cenę będzie to szafka w pełni dopasowana i dająca najlepszy efekt. Musisz znaleźć tylko interesujący Cię projekt, wyliczyć sobie ile płyt i o jakich wymiarach potrzebujesz, pójść do LM lub Castorami i tam przytną Ci wszystkie płyty na wymiar. Do tego dokupujesz okleinę na brzegi szafki i konfirmaty do złożenia wszystkiego w całość. Najprostszy możliwy projekt: http://www.pyko.org/allegro-aqua/art/szafki/diversa/buk/60-100_proste.jpg

Zawsze możesz go zmodyfikować dodając jedną płytę na przodzie jako drzwi szafki, dokupisz 2 zawiasy i uchwyt, wyjdzie 10zł więcej i będzie zamykana. Myślę, że cena używanego mebla będzie się wahać również w okolicach 50zł. Jeśli miałby kto Ci to zrobić lub sama chciałabyś się tego podjąć to naprawdę warto. No i sama wybierzesz sobie kolor, który Ci pasuje! :D

 

 

 

Świetlówki mają oznaczenia, prawda ? Z nich można odczytać barwę z tą ilością k ? Bo tak kazałam temu ktosiowi sprawdzić Szkoda mi odpuścić takiej okazji ale nie chcę się wdupić i kupić coś nie takiego, jak trzeba.

 

Tak, świetlówki mają oznaczenia. Np 840, 865, 965, gdzie pierwsza cyfra oznacza współczynnik oddawania barw Ra (im więcej tym lepiej), a dwie pozostałe opisują barwę świetlówki (40 - 4000K, 65 - 6500K). Myślę, że belka i tak się opłaca więc brałbym w ciemno z tym świetlówkami co jest. 

 

 

 

W odpowiedzi uzyskałam, że na świetlówce jest tylko T8 15W white plant.

Po nazwie można wnioskować że świetlówka jest odpowiednia, ale to tylko domysły. Jak wyżej i tak się opłaca. Nawet gdyby obie świetlówki w zestawie okazały się o barwie 8500K to wystarczy wtedy dokupić jedną 6500K i będzie grało. Jeśli obie będą 6500K to nic nie trzeba zmieniać. Jeśli jedna będzie 6500K a druga 8500K to też nic nie trzeba zmieniać. "White" w nazwie wskazuje na 6500K, natomiast "plant" może oznaczać 6500K lub 8500K i mam nadzieję, że się nie mylę ;)

 

Jeśli ta belka była używana przez kilka miesięcy to bardzo możliwe, że siedzą w niej świetlówki dołączone przez producenta. Niestety producent nie podaje temperatury barwowej, a jedynie informację, że jedna jest barwy białej, a druga barwy niebieskiej. Można się domyślać, że chodzi o 6500K + 10000K co w sumie nie jest takie złe. 

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra! Niech się dzieje co chce! Kupuję tą belkę.

Najwyżej później dokupię inną świetlówkę :)

 

I myślę, że na ten miesiąc to wystarczy. Kolejny etap po następnej wypłacie bo za mało pieniędzy na koncie zostawiłam :D

 

Co do szafki - pomyślę jeszcze. Może w międzyczasie uda się coś używanego dorwać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogłaby to być taka jak np pod tv ?

Szafki pod tv z reguły są bardzo niskie. Akwarium najlepiej się obsługuje i obserwuje kiedy są ustawione na szafce o wysokości 60-70cm. Akwarium 63-litrowe może stać praktycznie na każdej szafce bo nie będzie ważyć więcej niż 100kg, niemniej jednak szafka powinna być na tyle solidna by nie zakłócało to Twojego spokoju :) Musisz zwrócić uwagę czy szafka ma pionową przegrodę pod blatem, dzięki której ten nie wygnie się ku dołowi. 

 

Przykład szafki bez przegrody: http://www.pl.all.biz/img/pl/catalog/120197.jpeggdzie blat jest narażony na wygięcie

Przykład szafki z przegrodą: http://img08.staticclassifieds.com/images_tablicapl/309748907_1_261x203_szafka-pod-tv-akwarium-lublin_rev002.jpgdwie środkowe pionowe ściany doskonale uchronią blat przed wygięciem, lub http://www.awadon.eu/wp-content/uploads/szafka-pod-akwarium_2.jpg z jedną środkową przegrodą.

 

Tak więc możesz trafić szafkę pod tv, która wytrzyma, a możesz trafić na taką, która się ugnie i nie będzie to bezpieczne. Dobrze jednak radzę, by szafka była wysokości standardowego biurka lub trochę niższa. Typowe szafki pod tv mają wysokość zaledwie 40cm. 

 

Jeśli masz możliwość wstawienia zdjęcia to zawsze możemy ocenić czy szafka się nadaje czy nie, ale myślę, że z wytrzymałością problemów być nie powinno. 

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszła belka. Ale za cholere nie ma tam napisane nawet na świetlówkach jaką mają barwę. Mam bardzo głupie pytanie :-D - czy te uchwyty, które kładzie się na akwa montuje się do belki nakładając je jakoś? Czy trzeba coś odkręcić aby je wsadzić w te rowki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belka ma regulację szerokości rozstawu nóżek, a więc wydaje mi się że muszą być w rowkach żeby można je było faktycznie regulować i dopasować do wymiarów akwarium. 

Jakim światłem święcą te świetlówki? 6500K powinna być bardzo biała, rażąca, nieco oślepiająca. Tutaj masz przykład 2x6500K + 1x8500K http://podforak.rzeszow.pl/upload/thumb_DSC00328.JPG i zestawienie różnicy w świeceniu świetlówek o różnych barwach: http://oswietlenieakwarystyczne.pl/userdata/gfx/925e32fb6b90f4fd1680d93dbd7f4a77.jpgod dołu 3000K, 4000K, 6500K, 8500K, 10000K i wyżej. Możliwe że masz mieszankę 6500K + 10000K co nie jest takie złe ale i tak rośliny będą wdzięczne za Groluxa :)

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belka ma regulację szerokości rozstawu nóżek, a więc wydaje mi się że muszą być w rowkach żeby można je było faktycznie regulować i dopasować do wymiarów akwarium. 

Jakim światłem święcą te świetlówki? 6500K powinna być bardzo biała, rażąca, nieco oślepiająca. Tutaj masz przykład 2x6500K + 1x8500K http://podforak.rzeszow.pl/upload/thumb_DSC00328.JPG i zestawienie różnicy w świeceniu świetlówek o różnych barwach: http://oswietlenieakwarystyczne.pl/userdata/gfx/925e32fb6b90f4fd1680d93dbd7f4a77.jpgod dołu 3000K, 4000K, 6500K, 8500K, 10000K i wyżej. Możliwe że masz mieszankę 6500K + 10000K co nie jest takie złe ale i tak rośliny będą wdzięczne za Groluxa :)

 

Babska niezdarność rozwikłana - powolutku się to nasunęło na belkę (uchwyty) tylko trzeba wycelować i na spokojnie bo ja z tych roztrzepanych nieco :D

 

Świetlówki oślepiają, to fakt! Ich barwa tak jakby odpowiada bieli.

 

Spróbuję znaleźć aukcję z taką samą belką i zapytać sprzedawcę jakie montują tam żarówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też napisałam w pytaniu do sprzedającego taką belkę, że mi to nic nie mówi (biała i niebieska).

Jeśli będzie trzeba to wymienię tą z 10000k.

Ale to jak się uporam ze wszystkimi innymi rzeczami do zamierzonego akwa.

A trochę jeszcze mi zostało :)

 

Edit:

Znalazłam szafkę, tylko te kółka ... może dałoby się je zdemontować, żeby stała w całości na podłodze.

Czy takie coś by się nadawało ? Z wymiarami: szer. 100cm, wys. 70 i glebokosc 47 cm.

Pomożecie ?

 

Nie mniej jednak bardzo wszystkim dziękuje za cierpliwość do mojej osoby !!! :)

 
 

post-23275-0-67966200-1447690015_thumb.jpg

Edytowane przez dreams
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bazując na zasadach proporcji wychodzi na to, że dwie pionowe przegrody znajdują się w odległości 50cm od siebie. Jeśli akwarium o długości 60cm stałoby idealnie po środku to myślę, że nie powinno być problemu. Oczywiście dobrze dać stosunkowo grubą matę pod akwarium, która w razie potrzeby delikatnie skoryguje ewentualne ugięcie, choć wystąpić nie powinno. Jeśli się mylę, to śmiało bijcie po uszach, ale osobiście nie bałbym się użyć tej szafki. Oczywiście warunkiem jest demontaż tych kółek i myślę, że da się to zrobić bez problemu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś jeszcze (oprócz Mrkojiro) może potwierdzić, że kupując filtr Aquael FZN 2, dokonam dobrego zakupu ?

Muszę się liczyć, że wydam z 90zł kupując go w necie bo w sklepach zoologicznych to 100 a nawet i więcej kosztuje.

I jeszcze dokupić muszę inny wkład bo tam tylko gąbka z węglem z tego co widziałam.

Wiem ! Pytam, drążę, męczę ale nie chcę się udupić.

 

Anie chcę też z kolei jakiegoś plastiku co mi będzie brzęczał, huczał i kto wie co jeszcze :)

 

Co do grzałki to widziałam jakąś z Diversy 50 W i jest niedroga akurat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy ktoś jeszcze (oprócz Mrkojiro) może potwierdzić, że kupując filtr Aquael FZN 2, dokonam dobrego zakupu ? Muszę się liczyć, że wydam z 90zł kupując go w necie bo w sklepach zoologicznych to 100 a nawet i więcej kosztuje.

Mnie zawsze różnica 10zł zoolog vs net nie ruszała i brałem w zoologu. Raz, że kupuję 'do ręki', dwa, że wygoda z gwarancją. Co do samego filtra - tak, FZN2 to dobry wybór do takiego akwarium jeśli chcesz filtr zewnętrzny. Inwestujesz raz, a dobrze i nie musisz się potem gryźć, że można było kupić coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście na wlocie filtra dałbym gąbkę o grubych oczkach (prefiltr) a środek filtra zasypałbym ceramiką, ale oczywiście nie jest to konieczność, bo gąbka też spełnia funkcję biologiczną. Pamiętaj jednak o tym, by gąbki płukać tylko i wyłącznie w wodzie odlanej z akwarium (np. przy podmianie), a nigdy w kranówce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...