Skocz do zawartości

Czarna plaga


dawidos145
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, borykam się z problemem narostu nalotów na wszystkim czym popadnie w akwarium.

Jest to czarny glon w dotyku bardzo miękki zbity, porasta kamienie rośliny dosłownie wszystko.

 

Nie wiem jak już temu zaradzić.kłopot występuje bardzo długo. czas podjąć walkę. 

Akwarium stoi na ziemi ogrodniczej ok 2 lat. 

Filtracja zewnętrzna Eheim 2028 / wkład gąbkowy / ceramika / węgiel aktywny / włóknina.

Temperatura 27 St. 

Pokarm tropical Ichtio - Vit

Nawożenie  carbo w płynie.

Czas świecenia od 14 - 22. 

Oświetlenie Tył 18w Green lumilux / 30 W 4200K cool daylight -  

Przód 18 W osram lumilux daylight  / 30W Power glo

 

 

Zdjecia ponizej. proszę o poradę.

 

post-12507-0-91148300-1443438604_thumb.jpg

post-12507-0-76633800-1443438632_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik 200 L

Podmiany wody 1x na tydzień

12L

 

Ceramikę posiadam już włożoną ale doloze jeszcze zamiast tego węgla jak mówisz

 

Obsada

Molinezja czarna złota

Molinezja zaglopletwna

10 neon inessa

2x pretnik karlowaty

2x brzanka różowa

1x bocja wspaniała

2x ślimak military helmet

 

Ogólnie zacząłem również zauważać spadek a raczej zanik rozmnażania molinezji gdzie dawniej miałem ładne stado małych

Nawet nowo zakupione zaglopletwne nie chciały wydać małych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz to zrób lepsze zdjęcia glonka, ale w wodzie

Dasz radę?

 

 

Podmiany wody 1x na tydzień 12L

12L??????  Tyle to samo odparuje przez tydzień wody :D  30 do 40 litrów powinieneś robić . 

Nie zmieniałeś nic w filtrze, np. Nie zmieniałeś wkładów filtracyjnych, nie płukałeś go (jeżeli tak to jak?)?

 

Co do obsady.... Załóż temat w dziale- Obsady zbiorników.

 

E: Czy ten filtr daje radę zrobić dobrą cyrkulację wody? Nie potrzebujesz drugiego filtra jako "mechanik"?

Zakładam, że masz wymiary baniaka 100x40x50, tak?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr płukam/ czyszczę ok raz na ponad miesiąc, ze względu na to że chcę zachować florę bakteryjną w filtrze, filtry płukam w wodzie z akwarium i z filtra czasami delikatnie pod bieżącą, wymieniam włókninę kiedy tylko trzeba (kiedy np zaczyna się zbijać lub mechacić).

Zacznę wymieniać więcej wody.

 

Wymiary na 200 Litrów tak jak mówisz "standardówka"  prostokątne.

Na tylnej ścianie w lewym rogu umieszczona jest deszczownica skierowana bardziej pod taflę wody, w prawym tylnym umieszczona rura zasysająca tylko z koszykiem bez prefiltra.

 

Czy dołożyć jakiś niewielki filtr, który by poruszał w zbiorniku wodę? Mam 2 filtry tego typu i czym go wypełnić czy tylko gąbką czy może wsypać do koszyka węgiel aktywny?

:

 

327322524171.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filtry płukam w wodzie z akwarium i z filtra czasami delikatnie pod bieżącą

U mnie filtr/kubełek chodzi od stycznie tego roku i ani razu go nie otwierałem ;) Więc nie płucz, a tym bardziej delikatnie pod bieżącą wodą.

 

Deszczownie spróbuj przełożyć na boczną ściankę tak, aby ruch wody był w kierunku wlotu filtra (po długości akwarium).

 

Czy dołożyć jakiś niewielki filtr ?

Ja mam te same wymiary baniaka i u mnie pracuje jako mechanik Aquael Turbo 1500 (z deszczownią, a kubeł ze zwykłym wylotem). Cyrkulacja jest w sam raz. Gdyby jednak była za silna, mam możliwość zmniejszenia przepływu wody przez filtr. Spokojnie mogę polecić jako mechanik Aquael T1500 lub 1000, ale jakiś mały filterek nie da rady / nic nie zmieni.  

 

Co z fotką lepszej jakości i testami?  Dasz radę? 

Jeszcze do testów dołożyłbym pytanie o GH?

 

E: Wydaje mi się, że wywalenie węgla z filtra, rzadsze "gmeranie" w filtrze i polepszenie cyrkulacji powinno poprawić sytuację. 

Poczekajmy jeszcze na ustalenie, co to jest za glonik? (lepsze zdjęcie) ;) Póki co obstawiam na szantrasje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr kiedy już jest bagno oczywiście płuczę, zdaję sobie sprawę by nie naruszać flory bakteryjnej.

Węgiel aktywny zastosowałem gdyż gdzieś wyczytałem, że potrafi również przechować pożyteczne bakterie.

 

 Żwir jest wymieszany, jest i drobny i gruby, ale racja już wcześniej zastanawiałem się nad zmianą i ulepszeniem podłoża. Czas w końcu się tym zająć.

Jak natomiast zaradzić temu glonowi by nie powrócił? Czym  teraz przeciwdziałać?

Dodam że podczas podmiany oczywiście odmulam dno.

 

Przesyłam zdjęcia które udało mi się zrobić. Jakie dokładnie testy kupić (nie mam o tym pojęcia) i czy warto skoro szykuję całkowitą wymianę?

 

 

Deszczownie spróbuj przełożyć na boczną ściankę tak, aby ruch wody był w kierunku wlotu filtra (po długości akwarium).
 

Co z fotką lepszej jakości i testami?  Dasz radę? 
Jeszcze do testów dołożyłbym pytanie o GH?

 

GH ? Proszę o wyjaśnienie. 

Deszczownica już w innym miejscu.

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 1.jpg

 
Edytowane przez DawW
Nie linkujemy ;) + Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GH- Twardość ogólna wody.
Tak to krasnorosty. 

 

Jak natomiast zaradzić temu glonowi by nie powrócił? Czym  teraz przeciwdziałać?

Moim zdaniem, tak jak już pisałem: Zostaw filtr w spokoju, dodaj cyrkulację, większe podmiany i poprawa cyrkulacji. 
Plus zadbaj o kondycję roślin. Masz rośliny, które pobierają pierwiastki korzeniami z podłoża, a Ty nawozisz tylko węglem. Jakieś kulki G/T pod korzenie im pomogą.  
Mocno przemyśl zmianę podłożę, w tym żwirze są duże zapasy rozkładającego się, np. Żarełka, odchody ryb, roślin, itp. 

E: Można lekko przedawkować węgiel ;)    

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...