Skocz do zawartości

GH = 23, KH = 10


steven69
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

jak w temacie, czy jest się czego bać ? czy takie wartości nie wpływają negatywnie na wzrost roślin ?

 

Ryby jakie mam to brzanki różowe.

 

Testy Zoolek.

 

Edit

 

Co ciekawe, zrobiłem przed chwilą pomiar wody w kranie i tak:

 

GH = 17, KH = 7

 

Hmmm, być może jest tak, że lato było gorące więc musiałem ciągle robić dolewki wody. Odparowuje sama woda, a wapń, magnez zostają. Dobrze myślę ?

 

Mógłbym kupić trochę wody destylowanej i zmieszać, co o tym sądzicie ? Jakie są najlepsze wartości dla roślin ?

Edytowane przez steven69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważny jest raczej balans poszczególnych makroelementów, niż sama wysoka twardość. Oczywiście w tak wysokich twardościach nie wszystko będzie chciało rosnąć bezproblemowo. Zwłaszcza w odniesieniu do kranówki ważna jest proporcja wapnia do magnezu, niektórzy mają to szczęście że jest w miarę ok. Inni, na przykład Ja, mają z tym problem.
Nic nie zatwarda tej wody w zbiorniku ? Parowanie może taki efekt wywołać, ale tej wody musiało by odparować bardzo dużo. O ile nie był to zbiornik otwarty to szczerze w to wątpię(chyba, że bardzo rzadko robisz podmiany).
Destylka może być, chociaż dla bezpieczeństwa robił bym te zmiany dość powoli, myślę jednak, że prościej zrobić kilka dużych podmianek.
Każda roślina preferuje co innego (dla przykładu nurzańce lubią wodę twardą). 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierzesz np. dwie szklanki.

Jedną zalewasz samą wodą, drugą  zasypujesz ceramiką (podłożem czy cokolwiek inne co sprawdzasz) i zalewasz wodą.

Po kilku h mieszasz, po 24 h i 48 h robisz testy wody w dwóch szklankach.

Jeżeli testy na pH i twardości wyjdą duzo wyższe w szklance z ceramiką jak w tej pierwszej (w której była sama woda) tzn. że ceramika zmienia Ci parametry wody w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierzesz np. dwie szklanki.

Jedną zalewasz samą wodą, drugą  zasypujesz ceramiką (podłożem czy cokolwiek inne co sprawdzasz) i zalewasz wodą.

Po kilku h mieszasz, po 24 h i 48 h robisz testy wody w dwóch szklankach.

Jeżeli testy na pH i twardości wyjdą duzo wyższe w szklance z ceramiką jak w tej pierwszej (w której była sama woda) tzn. że ceramika zmienia Ci parametry wody w akwarium.

 

Aha, taki w sumie dość mało wyszukany sposób ... To teraz muszę filtr otworzyć i wyjąć kilka sztuk. A u Was ceramika nie zatwardza wody ?

 

Może lawa będzie lepsza jako wkład, jest za grosze, np. tu http://allegro.pl/bio-wklad-lawa-wulkaniczna-7-15mm-1l-do-filtrow-i5354941145.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Aha, taki w sumie dość mało wyszukany sposób ...

Mało wyszukany ale o wiele dokładniejszy jak sprawdzanie ceramiki czy podłoża octem.

 

 

 

A u Was ceramika nie zatwardza wody ?

U mnie nie, mam fluvaloską i jakąś "no name made in china".

 

 

 

Może lawa będzie lepsza jako wkład

Nie wiem, nie stosowałem, więc nie mam porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z tym gościem, jak ginie, rozkłada się ...

 

3d7815fa3f643915.jpg

 

Pani w sklepie powiedziała, że to wina ślimaków, które się rozkładają i uwalniają wapń do wody. Na wszelki wypadek robię już testy ceramiki, pierwsze wyniki 24 godzinne już jutro :)

Edytowane przez steven69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosuje  AQUA ART: CLASSIC, K+,CARBO, FERRO, wszystko według zaleceń.

 

Pani ze sklepu była przekonana o tych ślimakach. Tak czy siak wkurzające są i chciałbym zrobić reset, czy moczył ktoś z Was rośliny  w nadmanganianie potasu ? To według Pani ze sklepu sprawdzony sposób na ślimaki.

 

Mam jeszcze 2 łupki ale te skały są raczej obojętne, polewałem je octem i się nie pienią :cool:.

Edytowane przez steven69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pani w sklepie powiedziała,

Jeszcze długa droga przed Tobą jak nadal słuchasz rad pani ze sklepu...

 

 

 

Stosuje AQUA ART: CLASSIC, K+,CARBO, FERRO, wszystko według zaleceń.

Czyli dałeś się naciągnąć, to też zaproponowała pani ze sklepu?

Nie wiem ile masz światła w Swoim akwarium ale dwa nawozy zawierające mikro to przesada.

Ja ewentualnie lał bym tylko  Classic i to w zmniejszonych dawkach.

 

 

 

Pani ze sklepu była przekonana o tych ślimakach.

Tylko, że te ślimaki tak się rozmnażają, że więcej młodych potrzebuje ten wapń z wody  jak te które padły, więc dzięki ślimakom twardości powinny Ci spadać. Dlatego Ahr napisał, że ta teoria jest naciągana i to bardzo.

 

 

 

Mam jeszcze 2 łupki ale te skały są raczej obojętne, polewałem je octem i się nie pienią :cool:.

 

 

Pozostaje wyposażyć się w wodę destylowaną i zrobić testy. :(

Przepraszam, dłuższa droga jak myślałem, masz dokładnie napisane jak to zrobić, na pewno coś Ci zatwardza a nawet nie chce Ci sie to sprawdzić. Ocet nie zawsze daje miarodajne wyniki...

 

 

 

Tak czy siak wkurzające są i chciałbym zrobić reset, czy moczył ktoś z Was rośliny w nadmanganianie potasu ?

Zawsze odkażam rośliny w nadmanganianie, podobno wszystko ginie co na nich żyje, oczywiście wszystko zalezy jakie to rośliny są, jak delikatne to krócej jak twarde to dłużej. Amazonkom np. nigdy nic się nie stało.

2 tabletki (200 mg) na 1 L wody moczysz od 30 -40 minut.

Tylko czy potrzebny Ci ten restart?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozbycie się ślimaków jest dość proste ale czasochłonne, kwestia, że wprowadzić je do akwarium znowu jest dość łatwo. Ja bym kupił Heleny, żeby ograniczyły ich ilość i nie denerwowały. Poza tym, jeśli ślimaki nie mają co jeść to nie rozmnażają się w masakrycznym tempie. Za to są dobrym wskaźnikiem, że np. przekarmiasz ryby, albo wprowadzasz detrytus w jakiś inny sposób(gnijące rośliny lub nawet glony).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, nic mi nie zatwardza wody w akwarium, ani ceramika, ani łupek, ani ślimaki :D. Wyższe wartości wzięły się przez moją niewiedzę, choć po pewnym czasie domyśliłem się, że tak mogło się stać. Mianowice podczas sierpniowych upałów temperatura w akwarium sięgnęła 28 st. C. Chcąc trochę zapanować nad tym, włożyłem kilka butelek wody do zamrażarki. Po pewnym czasie w butelkach część wody zamarzło, z część jeszcze pozostała w stanie ciekłym. Spuściłem trochę wody ze zbiornika i uzupełniłem ją właśnie tą wodą schłodzoną, Zrobiłem tak kilka razy. Niby te wszystkie minerały są rozproszone w wodzie na całej objętości, to podczas zamarzania "wytrącają się" i powstaje najpierw lód, który jest czystszy od wody, która jeszcze nie zamarzła :). Zrobiłem jeszcze raz ten eksperyment na wodzie wodociągowej (KH=7, GH=17). Po zamarznięciu w butelce 50% wody, zbadałem pozostałą ciekłą partię. Okazało się, że ma twardość GH=26. :shock:

 

Do poczytania tutaj:

 

http://www.sci-experiments.com/ice_cream/saltwater.html

 

Wiedzieliście o czymś takim ?

 

Tak czy siak, wynalazłem domowy sposób na zmiękczenie i zatwardzanie wody ;-) tylko trochę czasochłonny ale jak ktoś ma duży zamrażalnik ...

Edytowane przez steven69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zawsze odkażam rośliny w nadmanganianie, podobno wszystko ginie co na nich żyje, oczywiście wszystko zalezy jakie to rośliny są, jak delikatne to krócej jak twarde to dłużej. Amazonkom np. nigdy nic się nie stało. 2 tabletki (200 mg) na 1 L wody moczysz od 30 -40 minut. Tylko czy potrzebny Ci ten restart?

 

Kupiłem w aptece 5g nadmanganianu w proszku, jak to rozpuścić ? Ile czasu moczyć ? Czy ludzką skórę to też podrażnia ?

 

80b4546cc607f68b1a69e7ede830d96f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...