Skocz do zawartości

112l restart


Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Posiadam akwarium 112l ze standardowym oświetleniem 2x18w, świetlówki to hagen sun i hagen glo. W akwarium rośnie tylko dobrze nurzaniec, posiadam jeszcze mech ale jest mizerny i czarnieje, ludwigę repens która tylko przy tali wody ładnie rośnie a na dole gubi liście i czarnieją jej strasznie i mam też trochę rogatka, ale wykrusza się i szybko się brudzi czarnieje, miałem wiele roślin ale żadne nie dawały rady na dłuższa metę. I potrzebuję pomocy. Rybki to głownie brzanki.

Tak więc chciałbym zrobić restart i potrzebuję pomocy. Chciałbym mieć zielono w akwarium , nie mam parcia na wymagające rośliny wręcz przeciwnie! Chodzi mi głownie o to żeby mieć zdrowe zielone dobrze rozwijające się rośliny, mogą to być dwa czy 3 gatunki takie jak np moczarka, rogatek, nurzaniec, cryptocoryne, byle rosły dobrze i rozwijały się dobrze. Domyślam się że moje oświetlenie jest zbyt małe, proszę o rady czy wymienić to wszystko na t5 czy dołożyć coś do t8, nie chciałbym przekroczyć 0,5w/l bo czytałem że może występować wysyp glonów. Jestem skłonny nawozić rośliny, dobrze by też było pominąć fakt  bimbrowni. Czekam na pomysły, bardzo podobają mi się moczarki w sklepach są takie zielone grube ładne a u mnie zawsze po 2 tygodniach czarniały i się sypały, posiadam akwarium już parę lat, lecz w końcu chcę coś zmienić, postawić na zdrową zieleń! Dodaje zdjęcie na chwilę obecną!

post-22190-0-34896200-1436707508_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W żwir pod rośliny dajesz kulki G/T(groszowa sprawa) - jeżeli nie masz substratu pod żwirkiem ale już tego nie zrobiłeś.
 Crypcie ciągną prawie całkowicie przez korzenie - nie ma nawozu -> nie ma wzrostu. Rośliny potrzebują mieć coś w czym mogą korzenie zatopić - no chyba, że będziesz mieć rośliny nie puszczające korzeni w podłoże.

 

Nawożenie odpuszcza się w zbiornikach z małym oświetleniem ale bogatym podłożem. Jeżeli tego warunku nie spełniasz to jakąś formę nawożenia wypadało by dawać.

 

W 112L możesz też dawać Carbo - skoro bimbrowni nie chcesz. Możesz albo brać ze sklepu albo zrobić samemu ale to temat na inną okazję lub priv.

Co do samego oświetlenia:
Jeżeli chcesz zmieniać świetlówki to wchodzisz w numerację 8xx lub 9xx gdzie xx to zakres 40-65. np świetlówka oznaczona 960 etc. Tyle co do białych. Ja bym dołożył jeszcze jedną - czerwoną. U kolegi założyłem taki układ właśnie na 2x18+18w 3 miesiące temu i jest bardzo fajnie:)

 

Jeszcze jedno. Musisz mieć te bąbelki? Jeżeli będziesz podawać Carbo to spoko... ale jeżeli chcesz lecieć tylko na wymianie gazowej to trochę przeszkadza.

No, obyło się bez zbędnego rozdrabniania.

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, więc jeśli zdecydowąłbym się na poprawienie oświetlenia to najlepiej dołożyć jedną świetlówkę ale pytanie czy  kolejna 18w starczy i jak to mogę zrobić. Wiem że można dokupić jakiś zestaw zeby dołączyć świetlowkę ale to t5 i najmniejsze są 24 w. Polećcie mi coś rozsądnego! Tak jak mówiłem najlepiej żeby to był taki pułap by obyło się bez nagłego ataku glonów, 0,5 w/l to rozsądnie czy może trochę mniej? co do nawożenia to korzystałem z kulek dało to taki efekt że rośliny rosły szybciej ale nie do końca były ładne zielone np ludwigia i tak czarniała gubiła liście tyle że rosła w górę. Kolejna sprawa to świetlówki tak jak mówiłem kiedyś miałem zwykłe rok temu sobie zmieniłem na hagen glo i sun ale czytałem że nie do końca to się sprawdza że lepiej kupić sobie zwykłe tańsze philipsa tylko właśnie z jakimś odpowiednim natężeniem, czy zgadzacie się z tym? a jeśli chodzi o filtracje to nie musi tak bąblować, specjalnie tak ustawiłem z myślą że daje to większy opływ wody, ruch wody, jestem też wstanie zmienić filtr jeśli polecicie coś rozsądnego, z góry dziękuje ze wszystkie pomocne posty! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowe 18w wystarczy.

By rośliny się rozwijały należy podawać jakiś nawóz, tego nie przeskoczysz. Fajnie byłoby pomyśleć o Carbo też...

 

Co do świetlówek. Jeżeli masz dwie o tych samych oznaczeniach to bierzesz tańszą (jeżeli różnica w cenie nie przekracza kilku złotych to możesz tę bardziej firmową ale przy większej różnicy to płacenie tylko za firmę) i nie daj się nabić w butelkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie uroki "kompletowych" pokryw. Nie wiem ile tak jest miejsca ale może da się dołożyć t5 18w?
Opcja dwa to zdjęcie pokrywy i danie listwy 48w t5. Ewentualnie szkło zamiast pokrywy wtedy.

Osobiście nie lubię fabrycznych pokryw - preferuję szyby + lampy albo pokrywy/korytka robione pod ciebie.

 

Można też wykręcić całe oświetlenie z pokrywy i dać coś zamiast tego... np t5 właśnie. Ja bym tak właśnie zrobił jeżeli pokrywa musi zostać. Przerobiłem tak pokrywę od 54l i sprzedałem koleżance (świetlówka t5 24w zamiast t8 15w) i ma się super - sam mam lampę nad akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił tak: zamiast żwiru piach, do tego kulki g-t (w zupełności wystarczą).

Do nurzańca dołożyłbym kryptokoryny i mikrozorium na jakimś korzeniu.

Przede wszystkim wymieniłbym świetlówki z tych przepłaconych pseudo-akwariowych na zwykłe o odpowiedniej barwie (6500-8000K, najlepiej w układzie mieszanym), kasę ewentualnie wydał na jakiś lepszy filtr, będzie to lepszy pomysł niż dokładanie oświetlenia.

Z nawozów zastanowiłbym się nad węglem (wszystko jedno w jakiej formie) i ewentualnie potasem.

A potem to już tylko czas i cierpliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prosze o podesłanie oferty, oraz ofery odpowiednich świetlówek

http://allegro.pl/zestaw-plant-t5-2x24w-grolux-aquastar-55cm-i5230823108.html

 

Lub PowerLed

http://allegro.pl/oswietlenie-power-led-do-akwarium-80cm-2-belki-kpl-i5534373670.html

 

Mam belkę od tego użytkownika ,schludnie i profesjonalnie wykonana

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszedłem do wniosku jeśli chodzi o oświetlenie że najlepszym sposobem będzie wymiana tych t8 2x18w na t5 2x24 i to będzie 0,4w/l lub dołożyć to tych t8 tylko jednej t5 24w i to by dało więcej czyi 0,53w/l. I teraz mam co wybrać. czy pierwsza opcja to nie za mało oświetlenia na takie kombinacje? znowu 0,53w/l to bez co2 nie ma sensu? która opcje wybrać żeby później nie dopłacać tylko być zadowolonym jak myślicie? może ktoś się wypowie kto posiada 112l akwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 x 24W T5 to już sporo światła, prawie wszystkie rośliny na tym urosną (oczywiście z odpowiednim nawożeniem).

Jeśli bardzo Ci na tym zależy to kup zestaw na osobnych statecznikach, tak  żeby móc świecić tylko jedną. Jak to się sprawdza i jak rosną rośliny znajdziesz u mnie w stopce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to narazie zostane przy tym 2 x 24W T5. Tylko co dalej, jakie świetlówki będa do tego odpowiednie, kolejna sprawa jakie podłożę? jestem za drobnym żwirem kwarcowym a pod nim jakiś substrat tylko nie wiem jaki będzie dobry, i zostaje jeszcze kwestia filtracji. posiadam filtr wewnętrzny aqael 350 turbo i nie wiem czy jest wystarczający...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wchodzisz w numerację 8xx lub 9xx gdzie xx to zakres 40-65. np świetlówka oznaczona 960 etc

post-21434-0-04359500-1436971087_thumb.jpg

Ta (to tylko przykład co do oznaczenia) ma oznaczenie 32w/840 i te trzy ostatnie cyfry cię interesują. Najlepiej 9xx choć i 8xx dobre, o mniejszej numeracji nie bierz. XX tak jak podałem wyżej, 40-65 najlepiej.

 

Zobacz co tam jest w sklepie i nie daj sobie wmówić, że droższa niż o kilka złotych świetlówka innej firmy będzie jakoś lepsza. Jeżeli bierzesz firmową o konkretnych oznaczeniach to jest porównywalna z innymi egzemplarzami, szkoda kasy na pseudo akwarystyczne białe świetlówki (kolorowe to już trochę co innego).

 

To na pytanie "jakie świetlówki". Przy dwóch nie ma co wydziwiać, lepiej dać dwie białe myślę.

 

Podłoże? Dwie szkoły...

1. Piasek a pod rośliny kulki G/T.

Sam tak mam, łatwo czyścić wężykiem bo wszystko jest na wierzchu. Super sprawuje się dla ryb przesiewających piasek przez skrzela takich jak kiryski i część pielęgniczek.

Wadą jest to, że wszystko na nim widać, jest dużo mniejszy przepływ wody w podłożu (wg opinii części osób) bo jest bardziej zbite - można temu zaradzić świderkami albo po prostu kiryskami.

 

2. Substrat + żwir na to. Stosowane od dawna bez większych problemów. Niestety odchody wpadają między kamienie i ciężej to odkurzyć. Lepszy przepływ wody w podłożu wg części osób.

 

Zależy od ciebie.

Swoją drogą zastanawiam się jakby się sprawdził substrat (ok 2cm) a na to piasek (ok 4-6cm)... nie bym polecał ale głośno myślę.

 

Jaki substrat? Nie pomogę tutaj (tak jak pisałem, mam piasek + kulki). Słyszałem dobre opinie o JBL Aquabasis (bez Manado - miałem, do bani.. lekkie jak styropian, musi być gruba warstwa by coś się porządnie ukorzeniło i nie było wyrwane przez ryby) ale nie bierz mnie na świadka w tej kwestii. Poczekaj na odpowiedzi osób z akwariami na substratach.

 

Filtracja? Może i jestem uprzedzony w tej kwestii ale jestem zwolennikiem kubełków. Miałem filtry gąbkowe, mieszane itd... i tak najlepiej się sprawdza kubełek. Aq 350? Nie pamiętam jak się sprawuje ale po mocy głowicy to 500 pasuje do twojego litrażu. A może kaskadę FZN-2? Taki kompromis?

Preferuję Aquaela ale tylko ze sklepów - w razie problemów nie trzeba samemu wysyłać.

 

Do tego wszystkiego jedno ważne i powtarzane już wyżej...

Jakaś forma nawożenia i wspomaganie węglem byłoby bardzo ale to bardzo mile widziane. To nie duże koszta a dużo dają.

Tak ja to widzę.

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to narazie zostane przy tym 2 x 24W T5. Tylko co dalej, jakie świetlówki będa do tego odpowiednie, kolejna sprawa jakie podłożę? jestem za drobnym żwirem kwarcowym a pod nim jakiś substrat tylko nie wiem jaki będzie dobry, i zostaje jeszcze kwestia filtracji. posiadam filtr wewnętrzny aqael 350 turbo i nie wiem czy jest wystarczający...

Świetlówki np 6500K(podstawowa) +8500/10000K na pewno bym pomieszała dając czerwoną lub niebieską .

Co do podłoża osobiście mam ten piaseczek  http://allegro.pl/szary-piasek-do-akwarium-kwarcowy-1-2mm-rosliny-i5311370332.htmlw  roślinnej 112 i jestem bardzo zadowolony ,świetnie się sadzi rośliny i ładnie rosną .

Pod ten piasek dawałem kulki GT ok 100szt + substrat JBL Aquabasis+

 

Co do filtracji to juz pisałem zainwestuj w kubeł min HW302

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nawożenia posiadam takie coś i chciałbym właśnie tego używać http://allegro.pl/zestaw-wszystkich-potrzebnych-nawozow-do-akwarium-i5280430724.htmlpomijajac już bimbrownie co o tym sądzicie? a co do świetlówek to ok czaje już z tymi mocami, fajnie by było gdyby ktoś jeszcze napisał jakaś konkretną kombinację do tego 2x24 np jedna philipsa .... druga jakaś tam bedzie to mile widziane i która z przodu która na tył a i jeszcze jedno> wybrałbym jednak substrat i żwir, tylko jeszcze chciałbym się dowiedzieć jakiej wielkości najlepszy ile mm?

Edytowane przez stykolej93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym bez żadnych kombinacji przy oświetleniu wpakował dwie 6500K.

Przy takim świetle miałem najlepsze rezultaty, gdy pomieszałem barwy roślinom za bardzo to nie pasowało.

 

 

 

Co do nawożenia posiadam takie coś i chciałbym właśnie tego używać http://allegro.pl/ze...5280430724.htmlpomijajac już bimbrownie co o tym sądzicie?

A ja bym tego nie używał, namieszane, naciapane, nie wiadomo ile czego i co z czym.

Więcej to Ci może przyspożyć problemów jak to warte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

fajnie by było gdyby ktoś jeszcze napisał jakaś konkretną kombinację do tego 2x24 np jedna philipsa .... druga jakaś tam bedzie

Nie wazne jakiej firmy byle była znana. Philips, Osram nie ważne.

 

 

Ja bym bez żadnych kombinacji przy oświetleniu wpakował dwie 6500K.

Popieram. Przy dwóch świetlówkach nie ma co kombinować.

Upraszczając zakupy na maxa... kupujesz dwie świetlówki  o oznaczeniu 24w/965 (te będą najlepsze, 90% prawidłowego odwzorowania kolorów i 6500k) albo dwie 24w/865. Przejdź się do sklepu z oświetleniem, lub marketu budowlanego i zobacz sobie ceny tych konkretnie. Wybierz odpowiednie dla ciebie i gra gitara. Odpuść sobie akwarystyczne bo płacisz tylko za bajer - to te same świetlówki.

 

Jakbyś brał 3 lub 4 świetlówki i z tego komplet robił to można się bawić z biała/czerwona/biała/niebieska ale to też kwestia dyskusji. Przy 2 świetlówkach na prawdę zostań przy białych.

 

Wielkość żwiru? Ja bym brał 1-2mm. Sprawi, że akwarium będzie wyglądać większe na zdjęciach. No i odpady nie będą aż tak wchodziły między ziarna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt już nic nie pisze dlatego zdecydowałem się na oświetlenie 2x24w do tego obydwie świetlówki jedna 865 6500k a druga 865 8500k. Następnie żwir kwarcowy od 0,5-2mm pod nim substrat JBL aquabasis plus. Kolejna sprawa to filtr hw 302. Obecnie mam brzanki ale chciałbym to zamienić na razborę klinową, neon innesa oraz kiryski i ostatnie pytanie, jaka roślinność do tego wszystkiego by było zdrowo i zielono, będę podawał również nawóz w płynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...