Skocz do zawartości

Podnoszenie twardosci wardość wody


TLB
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanie, czy w ogóle ktoś stosował takie rozwiązanie do podnoszenia twardości. Bo słyszy się, że do podnoszenia twardości stosujemy skały np.piaskowiec, wapień albo lejemy chemię. Ale co gdy nie chcemy w akwa tych skał albo lać chemii? Czy można do filtra włożyć pokruszone skorupki jaj? Woda wypłukiwała by związki wapnia utwardzając wodę. Dobry mam pomysł?

 

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej zamiast kombinować ze skorupkami jaj, kupić jako wkład do filtra żwir koralowy. Żwir taki nie tylko podnosi twardość i pH wody, ale również dzięki chropowatej powierzchni bakterie nitryfikacyjne łatwo się w nim osiedlają co wspomaga filtrację biologiczną.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można również użyć wody odpadowej z  filtra RO. Twardości podnoszoną są o prawie 50%, tak jest u mnie.

Korzystając z takiej wody pod czas podmian, można uniknąć skoków parametrów, niż jak to bywa w przypadków wkładów w filtrach, czy innych mediach stosowanych bezpośrednio w akwariach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie chcesz wkładać skały do akwarium?

Bo ja osobiście nie lubię za bardzo piaskowców i myślę, że jest więcej osób, którym piaskowiec w akawa by nie pasował :smile:

A nie lepiej zamiast kombinować ze skorupkami jaj, kupić jako wkład do filtra żwir koralowy. Żwir taki nie tylko podnosi twardość i pH wody, ale również dzięki chropowatej powierzchni bakterie nitryfikacyjne łatwo się w nim osiedlają co wspomaga filtrację biologiczną.

Dzięki za podpowiedź, nie pomyślałem wcześniej o tym rozwiązaniu;-)

Można również użyć wody odpadowej z  filtra RO

No można, ale raz, że nie mam filtra a dwa nawet jak bym miał to go nie podłączę bo wszystkie rury mam wmurowane.

Korzystając z takiej wody pod czas podmian, można uniknąć skoków parametrów,

Jeżeli od razu wleję do akwa to są możliwe skoki, ale jak ją przefiltruję przez taki żwir koralowy wcześniej np. 24h przed podmianą woda będzie filtrowana/przepuszczana to skoki nie będą aż tak drastyczne. Mam rację? Jeżeli nie to proszę o sprostowanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No można, ale raz, że nie mam filtra a dwa nawet jak bym miał to go nie podłączę bo wszystkie rury mam wmurowane.

Nie musisz montować go na stałe, wystarczy dobrać odpowiednią końcówkę i pod kran.

 

 

Jeżeli od razu wleję do akwa to są możliwe skoki, ale jak ją przefiltruję przez taki żwir koralowy wcześniej np. 24h przed podmianą woda będzie filtrowana/przepuszczana to skoki nie będą aż tak drastyczne. Mam rację? Jeżeli nie to proszę o sprostowanie.

Masz rację, ale teraz pytanie, czy taki zabieg wystarczy. O ile taki żwir koralowy podniesie Ci twardości...? Niewiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprecyzyjniej zrobisz to lejąc CaCO3 (węglan wapnia). W kalkulatorze (np Zulixa) wyliczasz sobie ile gramów potrzebujesz by podnieść KH i po rozpuszczeniu lejesz. Do podniesienia GH wystarczy soda oczyszczona.

zabiegi z dodawaniem "twardości" stosujesz podczas podmiany tylko do wody podmienianej i po kilku podmianach w akwarium masz twardość taką jaką sobie życzyłeś. Najlepiej używać wody RO, a jeżeli kranowa to trzeba za każdym razem mierzyć ile jest w niej "twardości".

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kolega leje do akwarium kranówę i ma wciąż za miękką wodę, robienie podmian odpadem z RO na nie wiele się zda.

Inna sytuacja by była, gdyby robił podmiany wodą RO i wtedy by chciał podnieść twardości w akwarium.

Czysta woda RO to 1/5 lub 1/4 z całej wody przetworzonej przez membranę, nie rozumiem w jaki sposób miało by to podnieść twardości o 50 %.

Woda kranowa = 1/4 czysta RO + 3/4 odpad - to nawet z czysto teoretycznego punktu widzenia nie jest realne testy również tego nie pokazują.

Gdyby ilość odpadu była równa z ilością pozyskanej czystej wody to wtedy bym się zgodził.

 

Nawet odpad RO nie jest stały, bo bardziej zależy od parametrów kranówy jak czysta RO.

Czysta RO "zabrudza" się stopniowo wraz z zużyciem wkładów, Cała reszta czyli to samo co w kranie jest "wywalane", więc skoki w kranówie również będą w odpadzie RO.

Ja odpadu nie leje do akwarium (nawet do krewetek) ze względu na minimalnie zwiększoną ilość metali ciężkich jak w kranie, wolę wlać kranówę.

 

Jak Don_Vall polecam sodę oczyszczoną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, bo temat idzie chyba nie w te mańke... ;-) Z Waszych opini nt. RO wynika, że niekoniecznie odpad jest ok i tak jak pisał don_Vall i potem zostało potwierdzone, najlepiej sypać sodę i CaCO3. Wg mnie to chyba najlepszy sposób i najtańszy na podkręcanie twardości... A tak na marginesie, z tego co czytam to mam mieszane uczucia czy w ogóle kupować filtr RO, skoro tylko 20% wody się nadaje po przefiltrowaniu to taniej wychodzi kupować demineralke 5l za 2,69pln jak ktos chce miękką wodę...

 

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20% to i tak dobry wynik. Widziałem tanie systemy gdzie jedynie 2-3% to woda RO reszta odpad i to z parametrami niewiele większymi niż kranówka...

IMHO nie ma sensu się bawić w RO tylko tak jak pisałem - do filtra skałę wapienną i niech powoli się wypłukuje...

Edytowane przez kicaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprecyzyjniej zrobisz to lejąc CaCO3 (węglan wapnia). W kalkulatorze (np Zulixa) wyliczasz sobie ile gramów potrzebujesz by podnieść KH i po rozpuszczeniu lejesz.

 

Trochę pomieszałeś :) Jak chcesz wlać do akwarium sól b.słabo rozpuszczalną w wodzie?

 

 

Do podniesienia GH wystarczy soda oczyszczona.

 

Soda owszem podniesie twardość, ale nie GH, tylko KH. Jak chcesz podnieść GH i KH lejąc sole do wody, to musza to być rozpuszczalne sole wapnia/magnezu, np. CaCl2 i rozpuszczalne węglany, np. wpomniana już soda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgupiałem... To jak w końcu podnieść obie twardości? Dzisiaj wrzuciłem do filtra żwir koralowy, i zobaczymy jak pójdzie. Kicaj pisał, żeby wrzucić wapień do filtra i pewnie też to zrobię. Bo bawienie się w chemika(licząc i dodając różne sole) w moim przypadku grozi rozwaleniem kompa i akwarium;-)

 

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twardość całkowita GH to twardość węglanowa KH i niewęglanowa (pozostała), w 90% przypadków ;)

Czyli jak ponosisz KH to podnosisz GH. Co prawda niektórzy twierdzą że GH powinno być równe 2xKH, ale czemu to szczerze mówiąc nie wiem...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to de facto wychodzi na to, że wystarczy sama soda...? Jak ją stosować? Ile ona podnosi twardość? Ściągnąłem ten kalkulator Zulixa ale potem w nocy po ściągnięciu tego bawiłem się 4h z usunięciem wirusa z kompa...:-(

 

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metodą prób i błędów.

Wsyp łyżeczkę do szklanki wody rozpuść, dodaj część z tego do akwarium, poczekaj, zrób testy po godzinie, jak jeszcze mało to wtedy dolej.

Żeby później mieć stałe stężenie podziel to co dodałeś na całe akwarium proporcjonalnie do podmian i za każdym razem będziesz sie "tak bawił" żeby utrzymać stałe parametry wody.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zrobiłem, pobawiłem się i mi wyszło na na 3l kranówy ok 0,5ml sody i KH wzrosło z 5 do 9.

A i tak swoją drogą, na początku zapytałem o skorupki od jajek... i... i ugotowanie 3 jajek w 1l wody dało KH z 5 do 10 :smile: Czyli chyba mój pomysł ze skorupkami nie był taki zły;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że post pod postem nie jest mile widziany ale minęło już 24h od poprzedniego mojego posta i nadal nurtuje mnie kilka spraw...mianowicie, do "utwardzenia" wody wykorzystuję wszystko po kolei co się da(a przynajmniej tak mi się wydaje), czyli włożyłem do filtra żwir koralowy, muszle na dnie też powinny nieznacznie ale jednak "utwardzać" wodę, a GH mam niemalże takie samo jak w kranie.

 

 

Czyli jak ponosisz KH to podnosisz GH

 

niestety, podnoszę KH a GH stoi w miejscu...

Przed dodaniem sody: GH - 10, KH- 5 po dodaniu sody GH-10, KH-9 (krople Tropical)

 

 

Jak chcesz podnieść GH i KH lejąc sole do wody, to musza to być rozpuszczalne sole wapnia/magnezu, np. CaCl2 i rozpuszczalne węglany

Czy to na pewno pomoże?

 

Dzisiaj(16 V) sprawdziłem testy, tzn. datę ważności i są do maja tego roku, czy to możliwe, że GH nie chce już pokazywać skoro jest dopiero polowa maja?

 

Jeśli minęło 24h od napisania ostatniego posta, lub nie został on poprzedzony postem innego użytkownika, to pisz spokojnie, to nie żaden występek za który będziesz ścigany listem gończym. /darekbart

Edytowane przez TLB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...