Skocz do zawartości

Złe nawożenie, problem ze wzrostem roślin


online_01
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Założyłem dwa miesiące temu zbiornik 150x50x60 (około 400l wody netto). Problemem jest wzrost roślin. Rosną bardzo słabo. Próbowałem stosować się do rad wyczytanych u Was na forum ale efektów brak, więc postanowiłem zapytać: co robić ???!!!

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Parametry (test Tropikal):

- NO3 - 13 mg/l

- NO2 - 0 - 0,5 mg/l

- GH - 12

- KH - 20

-PH - 7,6

- PO4 - 1,5 (zoolek - kropelkowy).

Świetlówki 2x36. Podmiana wody co tydzień około 25% (odstana kranówka). Podłoże żwirek + kulki glliniano torfowe pod roślinami. Ponieważ planuję zakup większej ilości rośllin kupiłem i rozrobiłem sole według wskazań Muppeta. Efekt zauważalny po pierwszym dniu.  Dodawałem potas 10ml + węgiel w płynie. Mała kryptokoryna i roślina ze zdjęcia d "podniosły się ". Podawałem tak 5 dni, ale zauważyłem że ryby ciężko oddychają i mniej jedzą. Więc podmiana wody i przerwa w nawożeniu 2 dni. Następnie potas + węgiel i znowu rybki reagują tak samo, więc nie leję już tych nawozów. Co robię żle? W między czasie nabawiłem się glonów nitkowatych i krasnorosty juz się pokazują, szybka lekko zielenieje. Dodatkowo brązowy nalot na małych kryptokorynach (fot. a,b,c) oraz zawijają im się liście - jakby końce oklapły.

 

Obsada:

zbrojnik niebieski 8 szt

razbora klinowa  20 szt

neon inessa 10szt

skalar 4szt

 FIltr zewnętrzny hb 303 z deszczownią ustawioną tak żeby dobrze natleniać wodę, wypełniony ceramiką filtus. Temp. 26st, grzałka 300W.

 

nawozy.bmppost-22556-0-94815500-1426721481_thumb.jpgpost-22556-0-29951900-1426721495_thumb.jpgpost-22556-0-72887500-1426721508_thumb.jpgpost-22556-0-44882300-1426721522_thumb.jpgpost-22556-0-97696100-1426721532_thumb.jpgpost-22556-0-41408200-1426721545_thumb.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tak dużym akwarium masz poniżej 0,2w światła na litr wody. - przy takiej ilości rośliny przyjmują substancje z wody bardzo powoli, bardzo powoli rosną.

Co masz w podłożu? Ziemię ogrodową? Kulki/pałeczki nawozowe?

Nie ma co nawozić jeżeli masz odpowiednie podłoże, jeżeli to tylko żwirek - małe dawki nawozów bo rośliny tego nie "zjadają" i glony mają jak w niebie.

 

Zacytuję kolegę z mojego tematu: "Poczytaj szerzej w sieci o baniakach LT, o zakładaniu takich akwariów, o metodzie Diany Walstad." bo takie akwarium chyba posiadasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podawanie nawozów przy takiej ilości światła i braku co2 nic nie da roślinom, wszystko pójdzie w glony. Jeśli zależy ci na przyzwoitym wzroście roślin to albo inwestuj w światło i co2 albo próbuj w stronę low tech Diany Walstad. Pomyśl też o lepszym filtrze. Ile ten ma przepustowości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podawanie nawozów przy takiej ilości światła i braku co2 nic nie da roślinom, wszystko pójdzie w glony. Jeśli zależy ci na przyzwoitym wzroście roślin to albo inwestuj w światło i co2 albo próbuj w stronę low tech Diany Walstad. Pomyśl też o lepszym filtrze. Ile ten ma przepustowości?

Przestałem nawozić bo ryby dziwnie na to reagowały. Filtr prosto z Chin, według producenta przelewa przez siebie 1400 litrów na godzinę hehe; według mnie jest to raczej połowa tego. Ale narazie jest ok.

 

 

Co masz w podłożu? Ziemię ogrodową? Kulki/pałeczki nawozowe?

Pod każdą rośliną są kulki nawozowe.  Nie chciałbym robić restartu, więc dodać jeszcze tych kulek czy macie inny pomysł/radę?

Mam zwykłą standardową pokrywę więc dodanie oświetlenia  będzie kłopotliwe. Chyba że  uda mi się umieścić taki halogen: http://allegro.pl/naswietlacz-halogen-led-reflektor-10w-cieply-slim-i5115885321.html. Jeśli dodam dwa powinno być już wystarczająco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odniosę się do twojego pomiaru Gh i Kh.

 

Jest to niemożliwe aby Gh było niższe od Kh. Już sam reguła Gh-Kh o tym mówi.

 

Testami na Kh nie dokonasz pomiaru twardości węglanowej tylko ogólnej buforowości wody.

 

Na ziemi są rejony gdzie okresowo w jeziorach można zaobserwować taką sytuację . Ale jest to zjawisko bardzo niszowe.

Edytowane przez Weder z rośliny akwariowe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...