Skocz do zawartości

[112] Roślinne


ponury_szatniarz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Postanowiłem spełnić swoje marzenie o akwarium roślinnym. Podaje opis oraz zdjęcia i słucham państwa :)

 

Start: 20.11.2014

 

Pojemność: 112l / 80x35x40

 

Filtracja: Unimax 500, standardowe wkłady czyli gąbka, ceramika, kulki i zeolit.

 

Podłoże: AquaSubstrate II+

 

Oświetlenie:

2x Standardowa świetlówka T8 18W

1x Sylwania Grolux T5 24W

 

CO2: Butla 2l+zestaw Aquario

 

Obsada:

-20x Neon Inessa

-14x Razbora Klinowa

-2x Prętnik karłowaty miodowy(morelowy?)

-6x Otosek
 

Rośliny:

-Alternanthera colorata
-Bacopa monnieri

-Alternathera colorata red
-Echinodorus latifolius
-Cryptocoryne wendtii green
-Echinodorus tricolor
-Anubias congensis
-Anubias Barteri Nana Mini
-Hygrophila Polysperma
-Mech Jawajski(?)

-Eleocharis Parvula

 

Nawożenie:

Linia PG+ EasyLife Carbo

EasyLife Profito

CO2

 

Parametry:

pH: 6.8

KH: 2 stopnie niemieckie

NO2: 0

NO3: 15

Fe: 0.8

 

Do tej pory napotkałem problem z zielenicami na przedniej szybie. Powodem są zapewne promienie słoneczne przez okno, ale popracuje nad tym. Nitki na bieżąco zjadane przez otoski więc nawet nie podejmuje walki.

Do tego potknięcie przy dobieraniu obsady opisane kiedyś na forum. Ogólnie straciłem 5 neonów i Jedną Razbore.

http://forum.superakwarium.pl/topic/46140-chore-ryby/

W planach obsadzenie lewej strony np. Rotalą, ale w moich okolicach nie mogę spotkać nic konkretnego. Kabomba przycięta, więc zaburzyła trochę kompozycję, ale tydzień i wróci na górę. W piątek pojawiła się parvula, która dzisiaj dała pierwsze oznaki fotosyntezy.

Rybki zdają się być kwasolubne, więc nie planuje nic zmieniać ani powiększać.

 

Czekam na opinie.

 

post-4541-0-11171300-1420997647_thumb.jpg

post-4541-0-21521000-1420997680_thumb.jpg

post-4541-0-41763700-1420997703_thumb.jpg

post-4541-0-45499700-1420997862_thumb.jpg

post-4541-0-14594200-1420998036_thumb.jpg

post-4541-0-91878600-1420998096_thumb.jpg

post-4541-0-71909400-1420998165_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

  akwarium prezentuję się ładnie. 
Wyciągnij zeolit z filtra. Zeolit stosuje się po kuracjach jakąś chemią. 

 

Do tej pory napotkałem problem z zielenicami na przedniej szybie. Powodem są zapewne promienie słoneczne przez okno

 

Nie koniecznie, ale możliwe ;) 
Dla pewności zaopatrz się w test PO4 i wtedy będzie Ci łatwiej. 
Z testów brakuje Ci również GH, albo nie podałeś. 

Co do obsady, postaraj się coś na taflę rzucić, np. limnobium.
Chociaż moim zdaniem neony tu nie pasują z Prętnikiem.

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zeolitem to różnie mówią. Z tego co widzę nie szkodzi więc zostanie przynajmniej do pierwszego czyszczenia kubła.

Neony i Prętniki ładnie współpracują, choć czytałem że te pierwsze mogą być agresywne. Dlaczego wg. Ciebie nie pasują?

GH:5, testu PO4 narazie nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acorus oczywiście do wymiany, kupując nie miałem świadomości że to roślina nadwodna. Mam go od miesiąca i faktycznie nie rośnie, ale też nie marnieje.

Temperatura w akwarium 24. Kompletując obsadę opierałem się na encyklopedii i każda z ryb mieści się w przedziale. Dla Otosków powyżej 25 sięga już górnej granicy(encyklopedycznej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acorus w końcu zacznie Ci gnić i psuć wodę - przesadź go do doniczki i zapewnij dużo wilgoci.

WYbierając obsadę kieruj się sprawdzonymi źródłami, np. TUTAJ.

 

Teraz się przyjrzałem - zbiornik krzywo stoi, czy woda jest do końca nie dolana? Jeżeli to drugie to dolej jej tak, aby poziom był niewidoczny dla obserwatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toteż właśnie z tej encyklopedii korzystałem. Neony zredukuje, ale do pozbycia się nie jestem skłonny.

Też dopiero zauważyłem, ale przyczyną jest pokrywa, która po prostu nie usiadła do zdjęcia ;)

Generalnie jest z nią problem ale kilka cięć i powinna ustąpić.

Edytowane przez ponury_szatniarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla neonów innesa optymalna temperatura to 22 - 23 *C. W różnych źródłach można faktycznie znaleźć wyższe temperatury dla tych ryb, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt że te wyższe temperatury na ogól dotyczą okresów rozrodczych. Natomiast poza okresem rozrodczym ryby powinny pływać w optymalnych dla siebie temperaturach. 

Należy również pamiętać że ryby pływające przez cały czas w skrajnie wysokich dla swego gatunku temperaturach żyją na ogół krócej. 

 

Prętnik karłowaty jest rybą bardziej ciepłolubną niż neony innesa. W Twoim przypadku bardzo fajnie pasują z razborami klinowymi, a do tego na dno zamiast otosków np: cierniooczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...