Skocz do zawartości

Woda destylowana


2001maja2001
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To zależy jakie masz parametry wody i o ile chcesz zmniejszyć twardość. Do tego potrzebujesz test akwarystyczny na GH. Przydałoby się też zmierzyć PH i KH. Oczywiście należy zmierzyć parametry kranówki i ewentualnie wody w akwarium (coś w zbiorniku może zmieniać parametry)

Testy najlepiej kropelkowe - są dokładniejsze. 

Dopiero wtedy można obliczyć ile potrzebujesz tej wody destylowanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jakie masz parametry wody i o ile chcesz zmniejszyć twardość. Do tego potrzebujesz test akwarystyczny na GH. Przydałoby się też zmierzyć PH i KH. Oczywiście należy zmierzyć parametry kranówki i ewentualnie wody w akwarium (coś w zbiorniku może zmieniać parametry)

Testy najlepiej kropelkowe - są dokładniejsze. 

Dopiero wtedy można obliczyć ile potrzebujesz tej wody destylowanej.

Testy mam ph 7,5-8 a gh to 20 testy kropelkowe zoolek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zmierz jeszcze kranówkę, bo jej będziesz przecież używać do podmian.

Czy w akwarium pływają już ryby?

Do jakich wartości chcesz zbić twardość?

Kranówke zaraz zmierze,w akwarium nie ma ryb a roślinki kupiłąm dzisiaj bo był problem z oświetleniem no i jakos tak wyszło a chciałabym zbić do nwm...15-18 niedużo dla moczarki,gupików itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszeczkę odbiegnę od tematu ale tylko jedna uwaga:

 

,w akwarium nie ma ryb a roślinki kupiłąm dzisiaj

 

 

akwarium stoi ponad 5tyg

 

Wsyp szczyptę płatków do karmienia ryb (rozdrobnij je dodatkowo), Twoje bakterie w filtrze nie mają pożywki i ich liczba na pewno się zmniejszyła, trochę trzeba je podkarmić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrz Mapet nie zwróciłam jakoś na to uwagi, skupiłam się na tej twardości ;)

 

To tak:

Jest różnica czy chcesz mieć twardość 15 czy 18. Niby nieduża różnica, ale przy dostosowywaniu parametrów to jednak jest różnica.

Najpierw o wodzie, która już jest w akwarium. Jak napiszesz wyniki kranówy, to potem o podmianach.

 

Jak chcesz mieć twardość 15 to podmień (wylej z akwarium) 18 litrów i wlej tyle destylowanej.

Jak chcesz mieć twardość 18 to podmień nieco ponad 7 litrów na destylowaną (dokładnie to jest 7,2 litra)

 

Wiadomo jakiś margines "błędu" może być, w zależności od tego, czy coś w zbiorniku zmienia parametry i jak dokładnie odmierzysz podmienianą wodę.

Dlatego po podmianie odczekaj parę minut i zmierz ponownie parametry, czy są już takie jak chcesz mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć twardość 15 to podmień (wylej z akwarium) 18 litrów i wlej tyle destylowanej.

Jak chcesz mieć twardość 18 to podmień nieco ponad 7 litrów na destylowaną (dokładnie to jest 7,2 litra)

Zdradź wzór wg jakiego to liczysz. Przyda się wszystkim niewiedzącym ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdradź wzór wg jakiego to liczysz. Przyda się wszystkim niewiedzącym ;)

Maziama - popraw jeśli nie mam racji ale na to nie ma wzorów :) twardość to po prostu stężenie w dziwnych jednostkach. Chcesz zbić o połowę to mieszasz 1:1. Dla destylowanej liczy się uber prosto - o ile procent chcesz zbić tyle procent wymieniasz na destylowaną. Nieco bardziej skomplikowane (pozornie) jest jak dolewasz wody o twardości różnej od zera. To można liczyć z proporcji. Masz GH 10, woda kranowa ma 20 to lejesz tyle kranówki co destylowanej i masz też 10 w wodzie do podmiany. Masz GH w akwarium 15, kranówka 20, chcesz utrzymać takie same więc bierzesz 3 części kranówki i jedną destylowanej. 

W zasadzie jedyny trudny moment to wtedy gdy to wszystko trzeba na raz liczyć żeby dolewką inną niż destylat obniżać twardość. Moja rada - nie robić tego :) Można obniżyć twardość mniejszymi wymianami destylowanej do parametrów oczekiwanych i potem już woda do podmian według zasady powyżej :) 

 

PS

Jak się na to swoje tłumaczenie patrzę to nie wiem czy ktoś to zrozumie :) strasznie zamotałem prosty temat :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na to wzór ;) 

Już to podawałam tu na forum (co prawda z czeskim błędem, ale było :P )

Więc teraz postaram się poprawnie:

 

TK - twardość kranówki 

TC - twardość docelowa 

TD - twardość wody destylowanej 

WD - woda destylowana

WK - woda kranowa

 

WZÓR:

TK minus TC = ilość części WD

TD minus TC = ilość części WK

 

Jak obliczyć części WD i WK:

Pojemność zbiornika (lub całkowita ilość podmienianej wody) podzielona przez TK

 

PRZYKŁAD powyższego zbiornika

pojemność zbiornika 72 litry

TC (twardość docelowa) - 15

TK (twardość kranówki) - 20

TD (twardość destylowanej) - 0

 

WZÓR:

TK (20) minus TC (15) = 5 części WD 

TD (0) minus TC (15) = 15 części WK (znaku "minus" się nie uwzględnia)

 

Czyli, żeby obniżyć twardość do 15 potrzebujemy 5 części wody destylowanej i 15 części wody kranowej.

 

Obliczanie części wody:

Pojemność zbiornika (72) podzielone przez TK (20) = 3,6 litra

Czyli 1 część wynosi 3,6 litra (w tym przykładzie)

 

Potrzebujemy 5 części destylowanej

5 x 3,6 litra = 18 litrów

 

oraz 15 części kranówy

15 x 3,6 litra = 54 litry

 

Tu już akwarium było zalane, więc wystarczy podmienić wodę w akwarium na 18 litrów destylowanej.

 

Ufff... Grafikę, jak to obliczać, mam w głowie. Ale opisać to słowami to już nie jest tak prosto ;)

Mam nadzieję, że w miarę jasno. Jakby mimo to były problemy to na PW chętnie obliczę indywidualny przypadek :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałaś twardości kranówki ;) Taka sama jak w akwarium?

No i jaką w końcu chcesz mieć tą twardość?

 

Przy wartościach:

TK - 20

Pojemność podmienianej wody - 15 litrów 

 

Jeśli chcesz mieć twardość wody do podmian 15

około 4 litry destylowanej (dokładnie 3,75 litra)

około 11 litrów kranówki (dokładnie 11,25 litra)

 

Jeśli chcesz mieć twardość wody do podmian 18 

1,5 litra destylowanej

13,5 litra kranowej

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...