Skocz do zawartości

zakwaszenie baniaka


michal_n
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

W galerii idzie wątek mojej walki z rzeczywistością i relacja z budowy zbiornika ale chyba potrzebuję rady odnośnie wody. 

 

W kranie mam wodę o pH 7,4 TwO 7 i twardości węglanowej 14 (cały budynek ma wodę filtrowaną centralnie na żywicy jonowymiennej).

 

W akwarium jest:

 

pH 7,21 ale po włączeniu intensywnego napowietrzania w złożu fluidyzacyjnym wzrosło do 7,44 na przestrzeni 2 h. 

twardość ogólna 5

twardość węglanowa 14-15 myślę, że to wynika z zastosowania żywicy jonowymiennej do zmiękczania. na razie jest to kationit sodowy ale pewnie zmienię na potasowy będzie lepiej (potas zamiast sodu jako kation regenerujący złoże) 

amoniak, azotany, azotyny, żelazo, fosforany - 0 lub prawie zero. 

Na razie zbiornik zalany bez roślin i zwierząt i ciemny. 

 

Ma ktoś doświadczenia z wodą o takich parametrach? Ta twardość węglanowa bardzo będzie utrudniać życie rybom "miękkowodnym"? Sam CO2 da radę zbić pH czy coś trzeba by jeszcze z tym zrobić? 

 

Mam też pytanie czy do dojrzewania zbiornika, to zastosować taki sklepowy amoniak jako paszę dla bakterii azotowych, czy też lepiej robić to metoda "gupikową"? Ja bym chyba wolał nie męczyć w tej wodzie rybek chyba że jakimś z docelowych ryb to by nie przeszkadzało... Może jakaś inna sugestia?

Będę zobowiązany za rady i uwagi. 

 

Pozdrawiam

 

Michał 

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.superakwarium.pl/topic/13022-parametry-chemiczne-wody-jak-obni%C5%BCy%C4%87-jak-podwy%C5%BCszy%C4%87/

 

Do dojrzewania zbiornika nie jest Ci potrzebna żadna chemia czy startery, żadnemu żywemu stworzeniu nie będzie dobrze w niedojrzałym zbiorniku, a męczenie (tym bardziej świadome) ich w ten sposób to barbarzyństwo.

 

O cyklu azotowym masz tutaj http://forum.superakwarium.pl/topic/6288-obieg-azotu-w-akwarium/

Daj zbiornikowi czas, natura zrobi swoje i żadnej ryby z tego powodu na sumieniu mieć nie będziesz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

dla mnie taki spożywczy amoniak do ciastek to nie jest chemia tylko amoniak ale pewnie lepiej i tego nie dawać. Tak mnie tylko zastanawiało skąd się ten azot ma wziąć w zbiorniku jak nie ma jego źródła... dlatego pomyślałem o torebce amoniaku za parę złotych ze spożywczaka :) 

 

Dzięki za link do tematu z regulacją. Tam na temat pH to w zasadzie jest że szyszki, liście lub torf. Wrzucę szyszki i liście :) trochę mi estetycznie (chyba) nie pasują ale zgaduję, że mogę je wrzucić do sumpa? 

 

A co do tej twardości węglanowej i ryb lubiących miękką wodę? Ma ktoś jakieś doświadczenia? Wole dostosować obsadę do wody żeby nie było kołowrotów z parametrami. Sporo podróżuję i nie chcę żonie kłopotu zostawiać :) 

 

Pozdrawiam i dziękuję za rady, 

 

Michał 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wątpliwość co do działania tej żywicy. Woda powinna nie mieć twardości węglanowej po przejściu przez żywicę.

Wysoka twardość TWW nie jest wskazana dla ryb z wód miękkich. O rozmnażaniu można zapomnieć. Do zbicia TWW najlepiej sprawdza się kwas. Może być solny czy siarkowy (trzeba zachować BHP gdyż można się poparzyć). W niewielkim stopniu wystarcza kwas węglowy z CO2. Szyszki, liście, korzenie obniżą TWW tylko wtedy gdy będzie ona bardzo niska. Można obniżać przy użyciu armaty torfowej (dużo trzeba wody) lecz wtedy woda ma ciemny kolor .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam wątpliwość co do działania tej żywicy.

Ona działa dokładnie tak jak powinna. To że test pokazuje twardość węglanową, nie oznacza wcale że ona tam jest. ;)

Ale chyba lepszy byłby kationit potasowy, tyle sodu w akwarium chyba nie będziesz potrzebował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się jednak ze to zmieni tylko proporcje sodu i potasu, twardość weglanowa pozostanie taka sama.

Bo z tą twardością to tak różnie to jest.

Polecam lekturę postów kolegi zulixa, on się chyba trochę na tych jonach zna. :)

Twardość gH i kH. Jak zmienić je niezależnie?

Twardość wody - informacje ogólne

Chemia wody - Zbijanie gh i kh kationitem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem :) co prawda wydawało mi się, że coś tam z chemii pamiętam ale najwyraźniej nie tyle co trzeba.... połowy nie rozumiem ale chyba wyciągnąłem praktyczne wnioski :) 

Wziąć wodę z baniaka, zmiareczkować ją kwasem silniejszym niż węglowy, mierzyć co się stanie, zapisać wyniki, pomnożyć do objętości zbiornika. To samo robić z dolewkami. 

Dzisiaj wieczorem będą próby "in vitro", póki baniak pusty to można bezpiecznie się bawić :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy możliwe ze ten kwas cytrynowy jakoś znika tak szybko?

Może zatwardzać jeszcze np ceramika, podłoże.

Każdy kwas po zajściu w reakcję z węglowodorami wytwarza CO2 , które dodatkowo zakwasza wodę, jak CO2 wyparuje z wody otrzymujesz prawidłowy wynik.

Więc, albo masz w akwarium coś co jeszcze Ci ją zatwardza albo CO2 fałszuje wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mi rośnie pH i to dość znacznie bo maks było ponad 8. Twardosci utrzymywały site na niskim poziomie.

Podłoże to piasek kwarcowy. Kamienie sprawdzone-wyjete do gara nie zmieniaja pH ani twardosci.

Dzisiaj kładąc niejako lage na pH ze względu na mocne barwienie przez korzenie podmienilem ok 10% wody co spowodowało spadek pH z okolo 8.5 do 7.41

Dozowanie CO2 wstrzymane od 2 dni.

 

Jakieś sugestie co powinienem dalej robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Nie mam ceramiki. W sumpie Hell-x się kotłuje. Mechanicznie wata.

Dzisiaj próbki z akwarium wrzuciłem do wody z kranu o pH 7.4. Po paru godzinach za równo kamienie jak i kwarcowy piasek dają pH powyżej 8.

Przez noc wykonam próbę z samą wodą. Coś mi tu grubo nie pasuje. .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mały update :) 

 

Woda z żywicy jonowymiennej ma pH 7,34. Po około 24 h pH się stabilizuje na poziomie 8,2.

Dlaczego w akwarium pH 7,4 utrzymywało się przez 2 tygodnie pomimo chodzącej filtracji to nie wiem ale teraz chyba lepiej rozumiem dlaczego zaczęło rosnąć po włączeniu intensywnego napowietrzania w złożu fluidyzacyjnym w sumpie. Być może samo dawkowanie CO2 wystarczało do równoważenia ubytku węglanów i przez to pH się utrzymywało. 

Podsumowując wygląda na to, że mam nieco trudniejszą robotę do zrobienia czyli nie tylko zbicie twardości węglanowej z 13-14 do 2-4 ale również pH z 8,4 (a nie 7,4) do kwaśnego. 

 

Teraz mam chyba dylemat. Azotany, amoniak i azotyny są śladowe. Jak nie dodaję kwasku cytrynowego to poziom CO2 powinien być dobry (zabłąkana z roślinami krewetka padła kilkadziesiąt minut po podaniu kwasku - dla uspokojenia sumień dodam, że o krewetce nie wiedziałem dopóki nie zaczęła wariować, potem sobie siadła na korzeniu a zorientowałem się, że zdechła jak siedziała dalej w tym samym miejscu następnego dnia rano i zaczęła z lekka porastać pleśnią z korzenia). 

No dylemat jest taki - chyba czas by było wpuścić otoski, kiryski itp. coś bym chciał wpuścić żeby zajęło się powolutku pojawiającym się glonami na szybach no i pleśnią na korzeniach, piasku itp. 

Może podarować sobie na razie walkę o pH, ustabilizować zbiornik na tym co mam. Przygotować się do batalii o pH obniżając twardość węglanową (osmoza, drugi jonit, dozowanie kwasu itp) i wtedy zacząć jeszcze raz. 

Czy niskie azotany, azotany i amoniak są wystarczającym dowodem na dojrzałość zbiornika zalanego 26 listopada?

Co radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W sumpie Hell-x się kotłuje.

Przepraszam Cię ale co to jest ten  Hell-x, bo i google mało o tym mówią.

 

 

 

 

Może podarować sobie na razie walkę o pH, ustabilizować zbiornik na tym co mam. Przygotować się do batalii o pH obniżając twardość węglanową (osmoza, drugi jonit, dozowanie kwasu itp) i wtedy zacząć jeszcze raz.

Najpierw przygotuj odpowiednio wodę pod wymagania ryb, wtedy baw się w ich wpuszczanie.

Jak widzisz za bardzo nie wiesz jak dodając coś zmieni Ci to parametry, więc zwierzętom zafundujesz ładną huśtawkę parametrów.

 

 

 

 

Czy niskie azotany, azotany i amoniak są wystarczającym dowodem na dojrzałość zbiornika zalanego 26 listopada?

Azotyny i Amoniak powinny wynosić zero. Teraz możesz wsypać szczyptę rozdrobnionych płatków dla ryb, żeby bakterie miały pożywkę zanim nie ustabilizujesz parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

co do Hell-xów to tutaj jest link:

 

co do przygotowania wody to miałem na myśli raczej zastosowanie manewru: zmienić obsadę na parę miesięcy na taką co pociągnie na takiej wodzie jaką mam, zainstalować osmozę albo demineralizator i jak już ogarnę kwestie wody to ponownie przemyśleć obsadę - nie jestem sadystą Mapet :) 

 

co do parametrów to amoniak, azotany są zero albo coś koło tego - na skali barwnej zooleka. Azotyny są na poziomie jedno oczko od zera. 

 

pozdrawiam

 

Michal 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

co do przygotowania wody to miałem na myśli raczej zastosowanie manewru: zmienić obsadę na parę miesięcy na taką co pociągnie na takiej wodzie jaką mam, zainstalować osmozę albo demineralizator i jak już ogarnę kwestie wody to ponownie przemyśleć obsadę - nie jestem sadystą Mapet :)

Nie napisałem nigdzie, że jesteś sadystą. :)

 

Teraz napisałeś dokładnie o co Ci chodziło (poprzednio nie zrozumiałem w taki sposób tego co napisałęś) i się zgadzam, że tak spokojnie możesz zrobić. :)

 

 

 

co do parametrów to amoniak, azotany są zero albo coś koło tego - na skali barwnej zooleka. Azotyny są na poziomie jedno oczko od zera.

Tak dziwnie dojrzewa Ci baniak jak azotany (NO3 ) są na zerowym poziomie(powinny być podniesione)  a azotany (NO2) minimalnie podniesione.

Masz coś co wyciąga Ci NOz akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba mam odpowiedzi na kwestie cyklu azotowego. Przyczyna to był zbyt mały poziom "dostawy" azotu do całego cyklu. 

Wrzuciłem węglan amonu uzyskując poziom jonów amonowych na poziomie ok 1 mg/l i następnego dnia jony amonowe spadły do zera a ładnie podniosły się azotyny. Jutro zmierzę azotany i zobaczymy czy cykl się domyka. 

tymczasem w innym dziale podyskutujemy o obsadzie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...