Skocz do zawartości

Świeżak - problem z krasnorostami, krótkimi i długimi nitkami


Mexico
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Potas nawożę codziennie...Testy Zooleka może niedokładne są? PO4 wykluczyłem z nawożenia ze względu na nitki wg poradnika:

 

http://forum.superakwarium.pl/topic/36423-glony-nasze-sprawdzone-sposoby-aby-si%C4%99-ich-pozby%C4%87/ 

 

Fragment dot. spirogyra.

 

No CO2 zwiększyłem za namową jednego użytkownika z tego wątku. pH mierzone testem Sery i PHmetrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

pH - 5.9

KH - 11on'

GH - 19on

Lepiej sprawdź ten test na pH, nie wierzę, że nie spaliło KH żeby zbić pH...

 

 

Nie pasuje mi zależność pH-kH-co2. Ryby powinny być dawno martwe.

Dlatego tabele od CO2 powinny wylądować w koszu bo w wodzie zawsze znajdzie się coś co sfałszuje odczyt.

Obserwować obsadę, nie ma przyduchy, można gazować.

 

Tomek popatrz, że On ma AdA-ę, kermazyt oprzy tym to pryszcz (nawet jak by coś zmieniał, choć niesądzę).

 

 

 

A co z tymi nitkami? Nawozić nie nawozić? Wlać coś na glony?

Nawozić, ale z mikro spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 

 

Oprócz testu Sery do pomiaru pH wykorzystałem także phmetr. Wyniki był niemal identyczne. 

 

Ad. 2

 

Ryby póki co żyją. Co prawda nie widzę wszystkich no ale może się pochowały. Galaxy lubi się chować w krzakach...

 

Ad. 3

 

No właśnie od nawożenie pojawiły mi się  te nitki. Z tego co wyczytałem to przy glonie spirogyra powinno odstawić się fosfor co ja uczyniłem...Co z tymi poradnikami których linki wkleiłem? Nie warto się nimi sugerować tylko za wszelką cenę dążyć do PO4 - 1  i NO3 - 10 pomimo masowego wysypu glonów po drodze???

Edytowane przez Mexico
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pH jest poprawne i KH to bardzo uważaj na stężenie co2. Według tabeli masz ostro przekroczone. Ryby powinny być martwe. Masz jakieś 12x przekroczone optymalne co2.

 

Coś buforuje te co2 i nie pozwala zabić ryb. Pewnie podłoże. Podnieś pH (zmniejsz co2) 6,8 - 7,0.

 

Co do nawożenia. Ja bym trzymał relację 10:1 no3 do po4.

 

Widocznie coś uwalnia do wody. Mikro odstaw może lub zmniejsz do minimum.

 

Czy regularne, częste podmiany stosowałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmiany robiłem raz na tydzień. Teraz robię co drugi dzień. Nawożę K2SO4, KNO3 i Easy Carbo. Odstawiłem Fe, Mikro, KH2PO4, MgSO4, Czyli przychylasz się przy tym aby wznowić nawożenie fosforem? Te nitki znikną czy może potraktować je chemią?

 

P.S. pH podniosłem do 6.5

Edytowane przez Mexico
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do glonów trzeba cierpliwości. Wprowadzasz zmianę i czekasz nawet 1 tydz. i dłużej. Nikt w jeden dzień nie pozbył się glonów.

Zerowy fosfor także jest niedobry ?

 

Czy zauważyłeś, że pomimo lania fosforu utrzymuje się on na niskim poziomie ?

 

Rób częste podmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem Tomek po co mówisz, żeby ograniczał CO2   jak nic złego się nie dzieje.

Zobacz ile on ma światła, musi przy takim podawać węgla na max, inaczej na nic zda się nawożenie jak nie będzie głównego budulca.

Zawalił sprawę na początku nie robiąc przy tej "adzie" podmian teraz to trzeba z tego wyciągnąć ale na pewno nie uda się przy limitowaniu węgla.

 

 

 

Dokładnie. 0,25 mg/l i nie chciał wzrosnąć...

Dlatego nawet podwajasz dawki, żeby go podnieść w słupie wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel ma ograniczyć, bo pH jest niskie. Ryby nie pływają w kwaśnej wodzie.

 

Skoro po4 pomimo dawkowania jest niskie, to trzeba drastycznie podnieść.

 

U mnie na benibachi dawkowałem 10,5mg/l na tydzień. Dopiero po 3 tyg. zszedłem z dawką do 5,6mg/l na tydzień po4. Na co dzień mam 1,0-1,5mg/l po4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem jeszcze raz opis akwarium.

 

Nie obiecuję szybkich efektów.

 

1. Odstaw mikro, lub lej  bardzo symbolicznie.

2. Dwa razy w tyg. podmiana po 7,5 litra.

3. Potasu nie dawaj póki nie zejdzie do 10mg/l.

4. Azot i fosfor. Azot lej przy podmianie 5mg/l od razu. Jak robisz dwie podmiany to przy każdej daj po 2,5mg/l. Fosfor dobierz tak aby było 0,5-1,0mg/l.

 

Po tygodniu ocenimy efekty.

 

Aha, czyszczenie filtra - delikatne w wodzie z akwarium. Zadbaj o cyrkulację co2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie rozumiesz.

 

Rozrabiałeś , mieszałeś ileś gram w iluś mililitrach wody. Dajesz tyle mililitrów aby po wlaniu podniosło o 5mg/l. Rozumiesz ? Po to mieszałeś te sole.

 

Coś czuję, że problem tkwi w twoim nieumiejętnym nawożeniu.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta tabela służy do mieszania wszystkiego w jednej butli, ale błąd nie będzie spory.

 

zobacz

 

Codzienna dawka nawozu to 10ml. Stężenie po tygodniu azotu to 10mg/l. Lejesz codziennie 10ml. Przez tydzień wlewasz 70ml. 70ml podnosi azot o 10mg/l. Aby podnieść tylko o 5mg/l musisz wlać połowę z 70 ml, czyli 35 ml. Tylko, że te 35ml to dajesz przez tydzień codziennie 7x5. Zatem aby podnieść azot o 5mg/l musisz lać codziennie po 5ml lub jednorazowo dać 35ml aby podnieść azot o 5mg/l.

 

1. Wiem, że uważasz, że potas jest nieszkodliwy. Jest go wystarczająco już teraz. Przy niskich twardościach może palić rośliny. Może on tak miesza ? Zjechanie do 10mg/l nie zaszkodzi roślinom. Ponadto lejąc azot będzie lał także potas.

 

2. Ta tabelka służy do robienia makro wszystko w jednym. Pewnie we wzorach na stężenia jest uwzględniona objętość nawozów jako całej mieszanki i tak liczone stężenia. Zasada mieszania mówi: Weź X gram nawozu Y i UZUPEŁNIJ wodą aby osiągnąć 500ml ŁĄCZNIE.

 

3. Do rozrabiania w osobnych butlach służy tabela numer 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta tabela służy do mieszania wszystkiego w jednej butli, ale błąd nie będzie spory

Nie, ta tabela to jest uproszczenie dolnej tabeli i jej odwrotnością, tu podajesz mg/l i sam kalkulator oblicza gramy.

Dolna  podajesz gramy a kalkulator oblicza Ci dawki żeby tyle wyszło mg/l na tydzień.

Tu i tu mieszasz osobo sole na koniec wychodzi to samo...

 

 

 

Wiem, że uważasz, że potas jest nieszkodliwy. Jest go wystarczająco już teraz. Przy niskich twardościach może palić rośliny. Może on tak miesza ? Zjechanie do 10mg/l nie zaszkodzi roślinom. Ponadto lejąc azot będzie lał także potas.

Ale po co jak nie ma popalonych stożków ja lałem 18 mg/L i nic się nie działo...

Po to masz właśnie kalkulator, że podlicza potas z dawkowania wszystkich soli a nie tylko K2SO4 ...

 

 

 

2. Ta tabelka służy do robienia makro wszystko w jednym. Pewnie we wzorach na stężenia jest uwzględniona objętość nawozów jako całej mieszanki i tak liczone stężenia. Zasada mieszania mówi: Weź X gram nawozu Y i UZUPEŁNIJ wodą aby osiągnąć 500ml ŁĄCZNIE. 3. Do rozrabiania w osobnych butlach służy tabela numer 2.

Tomek... proszę Cię..

Uzupełnij sobie zamiennie drugą tabelkę z pierwszą a wyjdą Ci różnice może jednej dziesiętnej, co nie ma żadnego wpływu (i tak robisz korekty).

A nie musisz się bawić w kąbinowanie z ilością g każdego pierwiastka żeby Ci się na koniec zgadzały stosunki itd...

Co Ty zapomniałeś jak korzysta się z kalkulatora czy pod tym względem tego nie sprawdzałeś i wszystko w jednej tabelce zrobiło na Tobie takie wrażenie...

 

Ja się wypisuje, bawcie się...

 

Edit:

 

Nie musi Tomek objaśniać bo jest to to samo.

By było źle to bym tej w poradniku nie opisał bo jest prostsza tylko tą drugą...

Następna sprawa to nawet Łoren skopiował mój opis rozrabiania na inne forum i nie miał żadnych zastrzeżeń więc siłą rzeczy musi być dobra (tabelka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...