Skocz do zawartości

Padnięte neonki


Raphael
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Brzanka sumatrzańska powinna być trzymana w stadzie minimum 6 sztuk, a najlepiej więcej. Wtedy jej niewielka agresja skupia się na osobnikach własnego gatunku. Gdy jest jedna lub w malutkim gronie (jak w tym przypadku) jej uwaga skupia się na innych rybach, często mniejszych od niej.

I potem kończy się to, tak jak u ciebie. Więc wylecz neony które zostały (obgryzione płetwy i inne uszkodzenia), a brzanek dokup więcej lub oddaj te co masz. W jakim zbiorniku teraz pływają? (litraż, obsada)

Rozumiem, że została przeniesiona tylko jedna brzanka, ta najbardziej "agresywna"...?

Co z pozostałymi dwiema?

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie 3 przeniosłem, były w zbiorniku 60l, wiem, że to mały dla nich, ale to były młode osobniki i wzrostem nie powalały na kolana, co to znaczy wylecz uszkodzone neonki? Jak ma płetwę obgryzioną i nie jest w stanie pływać, bo ją prąd wody z filtra nosi po akwarium, to jest jeszcze szansa dla niej?

Edytowane przez Raphael
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na oko to trudno stwierdzić stan ryby. Nie pisałeś, że są w stanie nie pozwalającym im normalnie funkcjonować. Pisałeś o obgryzieniu.

Napisz nowy temat w dziale chorób. Opisz zbiornik i wrzuć zdjęcia z tymi obgryzionymi neonami. Wtedy łatwiej będzie coś doradzić, ocenić stan ryb.

Co do brzanek. Pytałam w jakim zbiorniku je teraz trzymasz. Bo jeśli to jakieś maleńkie tymczasowe akwarium, to radzę je jak najszybciej oddać komuś, kto ma odpowiednie dla nich warunki (większy zbiornik potrzebny do trzymania większego stada), zanim nie zaczną się na sobie "wyżywać".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wiem że kolega trzyma ryby w niedojrzałym akwarium i dlatego mu padają, a bynajmniej część padła z powodu zatrucia.

Rozumiem. Autor tematu nie podał żadnych informacji odnośnie parametrów zbiornika. Ale skoro wiesz to (z innego źródła) to rzeczywiście mogło mieć to wpływ na stan fizyczny neonów. A brzanki "dopełniły" dzieła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałam temat podany w linku wyżej i widzę, że nic sobie nie robisz z rad tobie udzielanych.

Miałeś nie kupować nowych ryb dopóki nie doprowadzisz akwarium do normy.

Miałeś nie łączyć neonów z kiryskami.

Parametry wyszły ci właściwe (poziomy azotu), bo robiłeś ostatnio duże podmiany, ale to nie znaczy, że akwarium się ustabilizowało.

 

Ech... A ja naprawdę chciałam parę rzeczy ci doradzić. Ale widzę, że nie warto... I tak robisz jak chcesz.

Niestety, nie tędy droga...

Ryba to też zwierzę. Tak jak pies, kot, czy papuga...

Też czuje i też cierpi...

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecności ryb w zbiorniku akwarium dojrzewa dużo dłużej. Dwa tygodnie dojrzewa puste akwarium (bez ryb)

Parametry wody "unormowały się" po podmianie, ale nadal poziomy azotu mogą skakać.

Musisz codziennie badać poziom NO2 i NO3 i w razie skoków od razu robić podmianę.

 

Niestety większa podmiana wypłukuje sporo pożytecznych bakterii nitryfikacyjnych i muszą one na nowo uzupełnić liczebność. Na to potrzeba czasu. Zanim się one namnożą znowu wzrasta poziom azotu. Robi się więc kolejną podmianę... I tak w kółko. Dopóki są ryby w akwarium - jedzą i wydalają - dopóty zamknięcie się cyklu azotowego będzie się przedłużać.

Tylko opróżnienie zbiornika z ryb i zostawienie go bez podmian i czyszczenia filtra (z włączonym całym sprzętem, tak jakby mieszkały tam ryby) na okres 2-3 tygodni pozwoli w spokoju mu dojrzeć. 

Prościej już się nie da wytłumaczyć.

 

Na pewno chcesz, żeby ci pomóc? Czy wolisz robić po swojemu? Bo nie wiem czy warto się "produkować".

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO3 - 20                                                                                                                                                                                                                                            NO2 - 0

 

 

Jeśli tydzień temu NO2 wynosiło 5-10 i zrobiłeś jedną podmianę 20% to nie ma bata - nie mogły ci tak w dół parametry polecieć.

 

Nie podmieniłem 20%, a porządne 40%

Kolego wiesz, że nie ma po co cyganić...

Przy takim NO2, wynik NO3 był by kosmiczny a NO2 nie było by teraz na poziomie 0, bo po takiej podmianie przy dojrzewającym akwa  cykl znów został by zaburzony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe. Dokładniejsze są testy kropelkowe.

Tylko, że wprawni akwaryści są w stanie i bez testów powiedzieć ci, że masz zaburzoną biologię w akwarium ;)

 

To teraz bez ściemniania, opisz zbiornik:

- ile ma litrów

- jaki filtr - jaki model (jak nie masz oryginalnego opakowania to spisz to co dasz radę przeczytać z obudowy filtra)

- jaka grzałka - ile ma watt, czy jest z termostatem czy bez

- jaki żwirek

- czy są żywe rośliny

- czy masz jakiekolwiek dekoracje w zbiorniku (naturalne lub sztuczne)

- ile zostało ryb - gatunki i ilość sztuk z każdego rodzaju

- bardzo pomocne byłyby zdjęcia ryb i całego zbiornika

- czy masz osobne puste akwarium (do leczenia ryb)

- czy masz możliwość oddać ryby np. innemu akwaryście albo do sklepu zoologicznego

 

Skopiuj te pytania do swojego posta i odpowiedz na każde z nich. Potem postaraj się wprowadzić w życie rady, które dostaniesz. Jak coś będzie dla ciebie niemożliwe do zrobienia (np. finansowo lub z innych powodów) to pisz otwarcie. Są różne sposoby na różne problemy ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

- jaki filtr - jaki model (jak nie masz oryginalnego opakowania to spisz to co dasz radę przeczytać z obudowy filtra)

 

 

Aquael fan-1

 

 

- jaka grzałka - ile ma watt, czy jest z termostatem czy bez

 

Sonpar model: HA-50 50W z termostatem, nie podłączona na razie

 

- jaki żwirek

 

3 warstwy, jak na zdjęciu, od dołu: JBL aqua basic plus,  jbl manado, zolux quarz africa

post-21681-0-62187600-1413451057_thumb.jpg

 

 

- czy są żywe rośliny

 

Tak, są, nie potrafię wymienić ich nazwy, załączam zdjęcia (na korzeniu jest mech)

 

 

- czy masz jakiekolwiek dekoracje w zbiorniku (naturalne lub sztuczne)

 

tło strukturalne, skałka na zdjęciu wyżej, korzeń podstawki

 

- ile zostało ryb - gatunki i ilość sztuk z każdego rodzaju

 

4 kiryski, 5 gupików, 2 neonki, 2 małe krewetki, 2 glonojady

 

 

 

- czy masz osobne puste akwarium (do leczenia ryb)

 

nie mam

 

 

- czy masz możliwość oddać ryby np. innemu akwaryście albo do sklepu zoologicznego

 

 

na upartego mogę kogoś znaleźć, jednak chciałbym tego uniknąć

post-21681-0-62121200-1413451228_thumb.jpg

post-21681-0-65891900-1413451265_thumb.jpg

post-21681-0-87348300-1413451290_thumb.jpg

post-21681-0-95569300-1413451317_thumb.jpg

post-21681-0-34109900-1413452927_thumb.jpg

post-21681-0-83637700-1413452947_thumb.jpg

post-21681-0-80156300-1413453004_thumb.jpg

Edytowane przez Raphael
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnij te informacje:

 

 

- ile zostało ryb - gatunki i ilość sztuk z każdego rodzaju  

- czy masz osobne puste akwarium (do leczenia ryb) 

- czy masz możliwość oddać ryby np. innemu akwaryście albo do sklepu zoologicznego

EDIT: OK, już uzupełniłeś.

 

Bardzo cię proszę, żebyś odpowiadał na zadane pytania, bo niepotrzebnie się powtarzamy i tracimy cenny czas.

Te odłowione brzanki pływają w tych 42 litrach? Czy te 42 litry to zbiornik ogólny, pokazany na zdjęciach?

 

Zdecydowałeś się na tak profesjonalne podłoża dla roślin. Nie znasz jednak nazw roślin, które posiadasz, więc tym bardziej ich wymagań.

Nie boisz się np. o glony?

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bardzo cię proszę, żebyś odpowiadał na zadane pytania, bo niepotrzebnie się powtarzamy i tracimy cenny czas.

Te odłowione brzanki pływają w tych 42 litrach? Czy te 42 litry to zbiornik ogólny, pokazany na zdjęciach?

 

 

Nie skończyłem pisać i przerywasz mi post, brzanki oddałem bratu, 42L to mój zbiornik ze zdjęć, profilowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...