Skocz do zawartości

Jakie rybki z welonką i pare innych pytań.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, moja mama 2 dni temu dostała na prezent welonkę oczywiście w kuli. Podobno one sie w nich męczą wiec załatwiłam akwarium jakies 100-115 l nie wiem dokładnie ale w tym przedziale. Mam teraz pytanie czy mogę jeszcze dokupić jakąś rybke do tej welonki, żeby nie pływała sama w takim dużym akwarium? Jakich roślinek potrzebuje, co jeśli chodzi o filtr, czym i ile razy dziennie ją karmić żeby była zadowolona? Do akwarium kupiłam też przykrywe z lampami czy bedzie jej to pasowało?

 

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepach są specjalne pokarmy dle welonek, rośłinki jakie chcesz byle by światło nie było do nich za słabe. Co do obsady i filtra nie będę się wypowiadał. Lepiej karmic rybki dużo razy malymi porcjami nawet 5 razy dziennie, ale możesz także 2 razy dziennie oczywiście większymi porcjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, moja mama 2 dni temu dostała na prezent welonkę oczywiście w kuli. Podobno one sie w nich męczą wiec załatwiłam akwarium jakies 100-115 l nie wiem dokładnie ale w tym przedziale. Mam teraz pytanie czy mogę jeszcze dokupić jakąś rybke do tej welonki, żeby nie pływała sama w takim dużym akwarium? Jakich roślinek potrzebuje, co jeśli chodzi o filtr, czym i ile razy dziennie ją karmić żeby była zadowolona? Do akwarium kupiłam też przykrywe z lampami czy bedzie jej to pasowało?

 

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

dobrze że masz większe akwarium :D !!

1. Mozesz wpuścić jeszcze jedną welnkę i 5 kardynałków.

Welonki i kardynałki lubią zimną wodę temp. w akwarium powinna mieć okolo 19-20 stopni.

2. Roślinki o jakiś małych wymaganiach jesli chcesz zostawić standardowe oświtlenie w pokrywie [ponieważ standardowe oświetl. jest za słabe] np. Kabomba może być :)

3. Filtr np taki choć nallepszy zewnętrzny i o duzej wydajności ...

http://www.allegro.pl/item647127482_naj ... _w_wa.html

http://www.allegro.pl/item649957265_fil ... ratis.html

4. Weloną oswietlenie to nic nie przeskadza tak jak i innym rybką :D

5.Jesli chcesz mieć rosliny o lepszych wymaganiach to kup nowe świetlowki w pokrywie :)

pozdr :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet te 100l to troche mało na welona ale jak juz jest to niech będzie

 

filtr powinien być kubełkowy i to taki dobry bo welony bardzo brudzą tzn dużo kupek robią :)

 

rośliny hmm tylko takie niejadalne dla rybki :) czyli anubias, krynia ewent.

 

welonki lubią chłodniejszą wodę ale w sumie to poczytaj to http://www.superakwarium.pl/welon-welon ... id752.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filtr: np.: http://www.kirysek.pl/filtr-tetra-1200- ... th=6_40_42

rosliny: tatarak, krynia, moczarka argentyńska, mech zdrojek, moczarka kanadyjaska, ponikło, języcznik australijski, hottonia, lagarosyfon mszysty i wielki, marsylia zmiennolistna, mikrozorium oskrzydlone, rdestnica kędzierzawa.

nie dodawałbym więcej ryb, bo nawet 100l to za mało na wlona :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedz. Mam jeszcze jedno małe pytanie, co jesli chodzi o żwirek na dno? Ma byc jakiejs określonej wielkości czy to już obojetne? I widziałam w różnych akwariach takie listwy napowietrzające czy cośtakiego, jeśli zamontuje sie cośtakiego w akwarium to czy rybce to nie będzie przeszkadzać i to do pompy można podłączyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uważam, że filtr tetra tec ex1200 to stanowczo za dużo nawet dla welonów. Spokojnie wystarczy ex700. Jest dużo tańszy i spokojnie sobie poradzi. Co do napowietrzania (ta kostka o którą pytasz) to przydatna sprawa. Wystarczy kupić kamień napowietrzający, trochę wężyka igielitowego i pompkę napowietrzającą (brzęczyk). PS. Ważne, żeby nie zapomnieć o zaworku zwrotnym. W przeciwnym razie może stać się katastrofa... jeżeli wężyk zsunie się z pompki i zassie wodę to możesz mieć powódź w domu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje to wygląda nawet ładniej niż rurka i jest praktyczniejsze, możesz mi napisać co w sprawie tego żwirku? Nikt mi nie chce napisać, musi być jakiejś określonej wielkości dla welonka czy to obojętnie? Podobno one rozkopują dno, to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to prawda, że welony przekopują dno... ja zastosował bym bardzo drobny żwirek, żeby się nie pokaleczyły. dodatkowo informacja z encyklopedii roślin SA

Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja osobiście nie znam takiego filtra, który napowietrza przez kamień. Filtr z napowietrzaniem to taki, gdzie na wylocie przefiltrowanej już wody podłącza się wężyk, który wystaje ponad lustro wody. Prąd który wyrzuca wodę z filtra zabiera po drodze powietrze i napowietrza. Żeby zasilić kamień napowietrzający należy kupić osobną pompkę membranową (brzęczyk). W zależności jak duże akwarium tak się dobiera pompkę. Nie jest to spory wydatek , a można podłączyć pod taką pompkę niektóre odmulacze dna ("odkurzacze"). Wymuszony obieg zasysa wodę z brudem i przelewa przez sito. przykładowy odmulacz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, no to teraz tylko pytanie jaką moc powinna mieć pompka żeby można było do niej cokolwiek podłączyć? Na niektórych aukcjach pisze do ilu litrowego akwarium ale na innych pisze tylko ile litrów na godzine, wiec ile powinno być do mojego akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

śmiało wal jak w dym. Z reguły zawsze ktoś pomoże. Chyba, że pytasz o jakieś mega konkretne rzeczy, które znają znawcy np tylko malawi z 20 letnim doświadczeniem, ale myślę, że jak na razie to mniej wymagające odpowiedzi. Śmiało pytaj - kto pyta nie błądzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś pisał, że 100 litrów za mało na welona i z tego powodu ma ona trzymać w 100 litrowym akwarium samego jednego welona ? Moim zdaniem przesada. Podajcie jej tez inne rybki które żyją w zimnej wodzie. Bo ja nie znam i zajmuje się rybami ciepłolubnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 100 litrowym zbiorniku mogą być dwa welony - więcej nie ma sensu dawać gdyż będą szybko brudziły wodę. To tego można dać:

 

Brzankę różową: http://pl.wikipedia.org/wiki/Brzanka_r%C3%B3%C5%BCowa

Brzankę zieloną: http://www.superakwarium.pl/brzanka-zielona-id433.html

 

Nic innego mi do głowy nie przychodzi. Są jeszcze kardynałki ale są za małe i welony same sobie urozmaicą dietę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwariowałeś ? Brzanki nie mogą żyć z welonami bo poobgryzają welonom płetwy. Po za tym 1 welon może być na 100 litrów akwarium. Nie dokupywać już więcej. Poza za tym brzanki to ciepłolubne ryby. Inne gatunki ryb jej poradźcie.

Może Danio ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwariowałeś ? Brzanki nie mogą żyć z welonami bo poobgryzają welonom płetwy. Po za tym 1 welon może być na 100 litrów akwarium. Nie dokupywać już więcej. Poza za tym brzanki to ciepłolubne ryby. Inne gatunki ryb jej poradźcie.

Może Danio ?

A może najpierw o nich poczytasz a potem się wypowiesz? Te ryby są zimnolubne. Potrafią żyć w 16 stopniach w porównaniu do Twoich danio gdzie w tej temperaturze "kopną w kalendarz" - bo żyją od 20 stopni wzwyż. Po za tym na jednego welona przypada 50 litrów. Niedługo wymyślicie, że welony potrzebują 200 litrów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet do 15 C w trakcie zimy ( poza odmianami weloniastymi, które potrzebują trochę wyższej temperatury) Poza okresem zimowym od 18 C do 26 C.

Także odmiany weloniaste woda ciepła. Po za tym ja mam temp. 28 stopni i mam brzanki weloniaste i nie weloniaste i mają w takiej temperaturze naprawdę piękne kolory i żyją cały czas. W zimnej wodzie są osowiałe i mało ruchliwe. Wiem bo raz mi temperatura spadła poniżej 25 stopni. Po za tym temperatura nie jest już ważna. Ważne jest, że brzanki z welonami nie mogą żyć, a tu już się pomyliłeś mądralo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm to brzanka może być z welonka czy nie?:) Sorki ale sie zgubiłam już:) Właśnie większość mówi że 100l to na jedną welonkę tylko ale jakoś smutno ta rybka wygląda w takim dużym akwarium, a naprawde nie wiem jaka rybka może z nia pływać. Nie chce kupować obojętnie jakich bo szkoda mi jej później jak sie okaże że jakaś inna ją gryzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...