Skocz do zawartości

Czy wszystko robię dobrze


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do bardziej doświadczonych akwarystów mam akwarium i nie jestem pewien czy wszystko jest dobrze. Ma 20l  ryby karmię raz dziennie pomiędzy 14 a 15 moje ryby to:dwie molinezje 3 głupiki 2 kiryski 2 mieczyki i 2 gurami dwuplamiste 2 danio pegowane i glonojada/ grzałkę mam ustawioną na 25 wyłączam filtr na noc chodź wiem, że nie powinienem tak robić ale rybom nic się nie dzieje z tego powodu. Mam rośliny ale mam pytanie czy korzenie roślin muszą być wszystkie wbite w podłoże czy pojedyńcze mogą wystawać. Z tyłu akwa jest tło strukturalne plastikowe ryby wpływały mi za nie ale zastawiłem wejścia filtrem i grzałką czy wszystko robię dobrze i proszę o ewentualne rady.  :-|  Jest kilka zdjęć jak to wszystko wygląda.

 

Mapet

post-21043-0-39253900-1400250715_thumb.jpg

post-21043-0-07958200-1400250726_thumb.jpg

post-21043-0-76888500-1400250738_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem, ale pytanie powinno być raczej - czy cokolwiek robie dobrze?

Na początek to należałoby wszystkie ryby oddać ponieważ akwarium jest za małe dla ktorejkolwiek z tych ryb.

Zamki i inne tego typu " ozdoby " w ogóle nie powinno się umieszczać w akwarium. Nie dość że bardziej szpecą niż zdobią ( oczywiście to jest kwestia gustu, komuś się to może podobać - mi nie ) to jeszcze mogą zmieniać parametry wody.

Ja Ci proponuję zacząć od początku i tak jak należy. Wystarczy trochę poczytać, a także popytać na forum, a na pewno znajdzie się wiele osób chętnych do pomocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz czytałem na forach akwarstycznych i pasali że trzymają gupiki i mieczyki w takich akwach danio polecili mi w sklepie że są wytrzymałe i moge je od razu po założeniu akwa włożyć glonojad to nie wiem ale pisali że ok   może być molinezje no troche nie wiedziałem ale mi się podabały kirski też w sklepie powiedzieli że ok a co do gurami to też nie wiemale tez nie jestem jakimś zapaleńcem żeby patrzeć co do litra ile jaka rybka potrzebuje.Zamek czytałem że ok może być a filtr wyłączam i nic to nie robi moim rybą chyba że coś robi a ja o tym nie wiem


Chciałbym jeżeli takie są możliwości w których nie trzeba by było sprzedawac ryby i zatrzynać od nowa wywaliłem w to kupe kasy i nie chce tego tracić jeżeli można mi by było dać jakies inne rady i odnośnie tych roślin i ich sadzenia planuje kupić za jakieś pół roku większe akwarium  prosze o troche inne rady jeżeli takie są :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklep to nie kompendium wiedzy, do sklepu masz iść kupić coś konkretnego a nie brać porad od sprzedawcy, twoja porażka oznacza większy zysk. Filtr musi działać 24h. Ryby oddaj i zacznij wszystko od nowa.

Najpierw poczytaj a później zacznij zakładać akwarium

A tu poradniki

http://forum.superakwarium.pl/topic/21987-filtry-wszystko-co-musisz-wiedzie%C4%87-poradnik/

http://forum.superakwarium.pl/topic/3510-zak%C5%82adanie-i-utrzymanie-akwarium-kompedium-wiedzy/

A tu załóż temat i spytaj się o obsadę

http://forum.superakwarium.pl/forum/61-do-30l-w-tym-krewetkaria-bojownikaria/

Edytowane przez lukas123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli można mi by było dać jakies inne rady i odnośnie tych roślin i ich sadzenia planuje kupić za jakieś pół roku większe akwarium  prosze o troche inne rady jeżeli takie są :)

 

Wrzuć je na te pól roku do wanny, będą miały większą przestrzeń życiową a sam w ramach empatii do swoich rybek zaprzestań zmieniać bieliznę, kąpać się i spuszczać wodę w kibelku, toż to Tobie nic robić nie będzie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprostu masakra,

Wywal zamek który jest beznadziejny.

Pomimo tego, że ryby wytrzymują, filtr powinien chodzić BEZ PRZERWY, jeżeli nie stać cię na prąd, było nie zakładać akwarium.

Na twój litraż, masz przerybienie.

Ryb również nie karmi się raz dziennie.

Przynajmniej 2/3 razy w dzień, a jeden dzień w tygodniu kompletna głodówka.

Popraw trochę swoją wiedzę na temat akwariów, i nie bierz się za cos, na czym się nie znasz, bądź nie masz podstawowej wiedzy.

!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek, piszesz idiotyczne posty i jeszcze czepiasz się moderatora tylko dlatego, że stara się utrzymać porządek na forum?

Widać u Ciebie typowe braki elementarnej wiedzy, a już wyrywasz się do "pomocy" innym. Takim działaniem możesz zaszkodzić rybom!

Karmienie parę razy dziennie... Nie ma to jak wrzucić do jednego wora ryby wszystkożerne, mięsożerne i roślinożerne, a potem jeszcze porównać układ pokarmowy ryby do ludzkiego :D.

 

Popraw trochę swoją wiedzę na temat akwariów, i nie bierz się za cos, na czym się nie znasz, bądź nie masz podstawowej wiedzy. !!!!


Ehhh, Ironio...

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że ktoś karmi swoje pupile 2-3 razy dziennie nie oznacza że w ten sposób im szkodz.Ja dla przykładu swoje rybki karmie 2 razy dziennie a w weekend 3-4 małymi porcyjkami..Nie zauważyłem ażeby były jakioś specjalnie przekarmione,nie zostają też niedojedzone resztki i odchodów też nie ma zbyt wiele.Zdarzało się również że nie jadły dwa dni ponieważ musiałem wyjechać.

Podsumowując: umiejętne karmienie nie doprowadzi raczej do przekarmienia a parodniowa głodówka nie doprowadzi do śmierci rybek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryba będzie jadła tak długo jak będziesz jej sypał. One nie czują uczucia sytości. Raz dziennie to max. Ja karmie raz na dwa dni, a jak wyjeżdżam to nie jedzą przez te kilka dni. Rzadko, bardzo rzadko widzi się rybę która zdechła z głodu, a z przejedzenia lub niewłaśiwego karmienia dużo częściej.

Stare przysłowie mówi: "Głodna ryba to zdrowa ryba".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy karmi swoje rybki wg własnych doświadczeń i nie musi się stosować do schematu "raz dziennie to max". Najważniejsze to żeby nie były przekarmione i były zdrowe.

 

Tutaj jest temat o karmieniu a najlepiej wyjaśnia ostatni post. http://forum.superakwarium.pl/topic/20502-ile-razy-dziennie-karmi%C4%87-ryby/

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częstotliwość karmienia uzależniona jest od tego, jakiego typu ryby posiadamy.

Karmienie codziennie, parę razy dziennie ryb mięsożernych, czy nawet wszystkożernych może im zaszkodzić. To, że nie widzisz obecnie problemu to normalne- efekty złego (przesadnego) karmienia są widoczne podczas sekcji lub w skrajnych przypadkach po budowie ciała ryby.

Pokarmy sztuczne często są po prostu zapychaczami.


I mówimy tutaj o dorosłych rybach, a nie narybku.


Co do parodniowej głodówki- powiedz to rybkom roślinożernym (tzw. krówkom) ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może i ja dołącze się do dyskusji na temat karmienia ryb. Uważam że karmienie ryb jest kwestią indiwidualną uzależnioną od wielu czynników. U ryb jako stworzeń zmiennocieplnych metabolizm jest uzależniony od temperatury otoczenia w jakim ryba przebywa. U ryb zimnolubnych metabolizm jest wolniejszy, natomiast ryby ciepłolubne trawią szybciej przez co częściej stają się "głodne".

 

Każdy karmi swoje rybki wg własnych doświadczeń i nie musi się stosować do schematu "raz dziennie to max". Najważniejsze to żeby nie były przekarmione i były zdrowe.
Dokładnie tak, a bardzo fajnie opisał to Pley

 

Karmienie parę razy dziennie... Nie ma to jak wrzucić do jednego wora ryby wszystkożerne, mięsożerne i roślinożerne, a potem jeszcze porównać układ pokarmowy ryby do ludzkiego

Inna kwestią jest równiez karmienie tarlaków, a jeszce inna karmienie narybku.

I jeszcze odnosząc się do tego co do dyskusji dodał Krzysiek

 

Stare przysłowie mówi: "Głodna ryba to zdrowa ryba".
Oczywiście że lepiej jest ryby przegłodzić niz przekarmić. Przecież ryby w swoim naturalny środowisku nie maja podawanego pokarmu na tzw tacy tak jak to jest w akwarium.

Reasumując karmienie ryb jest uzależnione od wielu czynników: gatunek ryb, rodzaj przyjmowanego pokarmu, wieku ryb ( narybek, a ryby dorosłe ) i nie ma tu jednego ogólnego schematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto Ci takich głupot naopowiadał? Karmi się różnie, dla przykładu moje małe dzikusy karmię raz na 3 dni i mają się bardzo dobrze.

Młode dzikusy, karmione raz na trzy dni, to trochę za mało . Każda młoda ryba , a tym bardziej: paletki, pielęgnice i wszystkie rybki , osiągające spore rozmiary , w wieku dorastania  powinna jeść mało a często, no i oczywiście pokarm zróżnicowany z witaminami.U mnie młode paletki , takie 6 dniowe jedzą 8 razy na dzień ( solowiec i nicień mikro ) później oczywiście stopniowo zmniejszam pory karmienia, ale rybki  takie 10 cm jedzą 2 do 3 razy dziennie , na przemian: mrożonki i granulat ewentualnie płatki , chociaż moje za nimi nie przepadają .

Mapet - od kogo brałeś te dzikusy i kiedy ? Ładne rybki dbaj o nie , a na pewno ci się odwdzięcza , swoim urokiem i majestatycznym wyglądem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adix małe dzikusy ;) - chodziło mi o dicrossus filamentosus. Dlatego napisałem na początku, że karmi się różnie.

A to był przykład (też o tym wspomniałem), bo mało kiedy spotyka się że ryby jedzą (karmi się) tak rzadko.

Moje dzikie paletki, oczywiście karmie 4-5 razy dziennie( jak były małe), stare dostają teraz 2 razy tak około, czasami częściej ale po mniej.

 

 

 

Mapet - od kogo brałeś te dzikusy i kiedy ?

Teraz w zależności o które Ci chodzi jeżeli o paletki, to od dystrybutora z florydy stare  w lipcu rok temu a  nowe niecały tydzień temu.

A Dicro już nie pamiętam ale ponad dobry rok u mnie już są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...