Skocz do zawartości

AQUA SUBSTRATE II+ - czy warto?


kirysek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Niedługo planuje zakładać 72 litrowe akwarium. Chce mieć w nim sporo roślinek. Czy warto zakupić podłoże  AQUA SUBSTRATE II+:

 

1. Czy jest możliwość odmulania tego podłoża?

2. Czy to prawda, że po jakimś czasie zamienia się w muł, który osiada na roślinach?

3. Czy widać, że w nim lepiej rosną rośliny?

4. Ile działa?

5. Czy jest warty swojej ceny?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już drugie akwarium na tym podłożu, więc mogę zrobić krótkie podsumowanie.

 

Zalety:

  • niska cena
  • buforuje PH
  • ładnie wygląda (to akurat subiektywna opinia) 

 

Wady:

  • szybko się wyjaławia (max 6 miesięcy)
  • szybko się rozpada (przed upływem roku)

Po zalaniu akwarium z AS II+ musisz robić częste, na początku nawet codzienne podmiany, bo uwalnia ono do dowody dużo składników. Po tygodniu zmniejszasz częstotliwość i podmieniasz co drugi dzień. Potem już normalnie - raz w tygodniu.

 

Chociaż moje obecne akwarium na AS II+ nie ma nawet dwóch miesięcy to zacząłem wciskać kapsułki z nawozem, bo rośliny stanęły.

Tego typu podłoży się nie odmula. To nie prawda, że jak się już rozpadnie to osiada na roślinach i sprzęcie. No chyba, że masz ryby które ostro ryją w podłożu. Na 72l zużyjesz 2 duże worki, koszt około 120 zł, drogo nie jest, ale Tetra Complete + żwir wychodzi taniej.Nie ryzykowałbym dawania ziemi pod AS II+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zalaniu akwarium z AS II+ musisz robić częste, na początku nawet codzienne podmiany, bo uwalnia ono do dowody dużo składników.

 

Bez pół litra nie ogarniesz...

Może mnie ktoś oświecić i wyjaśnić sens dawania podłoża naszpikowanego nawozami, tylko po to żeby pomęczyć się z wypłukaniem tych nawozów? Do tego stosunkowo krótka "żywotność" takiego podłoża (jak piszesz trzy miesiące i już wymaga dodatkowego nawożenia).

Nie łatwiej dać jałowe podłoże i od początku kontrolować poziom składników odżywczych?

Do tego zdolności buforowe takiego podłoża, podobno potrafi chłonąć różne składniki aby później w sposób nieoczekiwany i niekontrolowany zacząć je uwalniać (zdaje mi się, że widziałem takie wypowiedzi na forum). Jak to wygląda w praktyce?

 

Stosowałem w moich akwariach substraty (JBL Aquabasis, Filtus Floran i Grunt), ziemię. W tej chwili mam piach do piaskownic i kulki gliniano-torfowe. Różnicy nie widzę w zasadzie żadnej, może nawet na plus dla piachu. Rośliny rosną przyzwoicie, za to praktycznie nie mam problemów z glonami (w końcu nie czyszczę szyb z zielenic). Nawożenie ograniczone do węgla i makro. Akwarium w końcu cieszy tym że jest. Nie irytują glony, zmaganie z nimi, kombinowanie z testami. A chyba o to chodzi w tym hobby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

 

 

Może mnie ktoś oświecić i wyjaśnić sens dawania podłoża naszpikowanego nawozami, tylko po to żeby pomęczyć się z wypłukaniem tych nawozów?

 

Nie ma to sensu. :) Na Amazonii postępuje się podobnie.

 

 

Do tego stosunkowo krótka "żywotność" takiego podłoża (jak piszesz trzy miesiące i już wymaga dodatkowego nawożenia).

 

No niestety taki produkt.

 

 

 

Do tego zdolności buforowe takiego podłoża, podobno potrafi chłonąć różne składniki aby później w sposób nieoczekiwany i niekontrolowany zacząć je uwalniać (zdaje mi się, że widziałem takie wypowiedzi na forum). Jak to wygląda w praktyce?

 

AS II+ chłonie fosfor - początkowo - i nawet jak się go podaje to testy wykazują jego brak. Potem faktycznie tak jest, że jak się przegapi tern moment jego nasycenia i dalej podaje fosfor to nagle skacze on do dużych poziomów.

 

Buforowanie KH i PH też nie trwa wiecznie. Te właściwości z czasem są coraz słabsze. Stosowanie takich substratów ze względu na te właściwości ma sens tylko przy stosowaniu wody RO.

 

 

 

Stosowałem w moich akwariach substraty (JBL Aquabasis, Filtus Floran i Grunt), ziemię. W tej chwili mam piach do piaskownic i kulki gliniano-torfowe. Różnicy nie widzę w zasadzie żadnej, może nawet na plus dla piachu. Rośliny rosną przyzwoicie, za to praktycznie nie mam problemów z glonami (w końcu nie czyszczę szyb z zielenic). Nawożenie ograniczone do węgla i makro.
 

 

Mam 200l na ziemi i muszę powiedzieć, że jest to najmniej problemowe akwarium jakie miałem. Początkowo miałem zakwit zielenic, ale teraz nie mam ze zbiornikiem żadnych problemów. Można zostawić to akwarium na dwa tygodnie i wyjechać na urlop i nic złego się nie dzieje.  Obecnie ma 2,5 roku i poza potasem i Carbo nie podaję niczego. Planuję restart tego zbiornika i zmianę aranżacji i też to będzie ziemia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...