Skocz do zawartości

Pierwsze akwarium - problemy.


kriplak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, na wstepie zaznacze,ze jestem zupelnym laikiem jezeli chodzi o akwarystyke - mam akwarium od okolo 2 miesiecy. Na szczescie istnieje internet, dzieki ktoremu z dnia na dzien staje sie coraz bardziej "wyedukowany".

Moj zbiornik ma wymiary - 80x30x40. Nie pamietam dokladnego litrazu,ale z tego co widze w internecie oscyluje w okolicach 100L. Temperature utrzymuje na poziomie 24 stopni. Akwarium zasiedlaja - glonojad,2 skalary,para mieczykow,2 tatry,molinezja (nie znam dokladnej nazwy,ale jest w czarno- biale kropki),dwie tatry,bocja szara(modesta) oraz duch brazyllijski (wiem,ze dla ducha jest to za malo,ale wierzylem w kompetencje sprzedawcy).

Niestety, wczoraj zginal jeden welonek,a dzisiaj drugi. Nie wiem czy jest to spowodowane zakupem bocji i molinezji(google mowi,ze nie sa to agresywne ryby),ktore sa u mnie od 3 dni,czy temperatury za wysokiej jak na nie - 24 stopnie. Obawiam sie,ze nie jest to kwestia temperatury, poniewaz welonki byly od poczatku i do tej pory nic nie wskazywalo na to,ze czuja sie zle, tj. byly energiczne,podplywaly do szybki,zjadaly wszystko co bylo.

Kolejna rzecza,ktora mnie martwi, jest dziwne zachowanie jednej z tatr, plywa caly czas schowana z tylu,nawet do pokarmu nie podplywa,kiedy druga zachowuje sie zupelnie odwrotnie. Bedac przy tatrach, jedna z nich,ta bardziej "zywa" czesto gania molinezje, na szczescie do tej pory nie zaobserwowalem zadnych znakow walk.

Nastepnym moim utrapieniem sa glony,ktore sa koloru brazowego podchadzacego nawet pod czarny. W ostatnich tygodniach przybywa ich multum. Dowiedzialem sie,ze mam za malo roslin - jutro to naprawie. Pytanie do was - czy oprocz tego sa jakies inne sposoby ich zwalczania i czy mogly miec jakis wplyw na smierc welonkow.

Dodam ze wode w akwarium podmieniam co 1/2 tygodnie z okolo 20L. Marki filtra nie znam, wiem jedynie,ze jest on wewnetrzny,posiada gabke i jest dosc glosny.

post-20912-0-21499600-1398267254_thumb.jpg

Zdjecie slabej jakosci,bo robione tabletem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od obsady która jest mówiąc delikatnie bardzo zła. Akwarium jest za małe na welonki, skalary, bocje, ducha. TETRY nie tatry to są ryby stadne przeferujące wodę miękką i o pH do 7. Powinno się te ryby trzymać w ilośći co najmniej kilku sztuk, a Ty masz tylko dwie. Mieczyki i molinezje wolą z koleii wodę twardszą i o pH 7+, poza tym w przypadku molinezji wskazany jest dodatek soli do wody.

A co do przyczyny Twoich problemów to oprócz tego że obsada jest fatalna to przydałoby się znać parametry wody takie jak pH, GH, KH, NO2, NO3 i wtedy można by powiedzieć znacznie więcej. Możliwe że NO2 ,albo NO3 są poprostu za wysokie co może byc przyczyna problemów, ale tego nie da się ustalić nie znając parametrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- 80x30x40. Nie pamietam dokladnego litrazu,ale z tego co widze w internecie oscyluje w okolicach 100L

Standardowe 96l.

 

 

Dowiedzialem sie,ze mam za malo roslin - jutro to naprawie

Kupuj rośliny szybka rosnące, pochłaniające związki azotu.

 

 

podmieniam co 1/2 tygodnie z okolo 20L

Podmiany rób regularnie. Co tydzień.

 

Filtr nie daje rady, za mały na ten litraż.

 

Resztę splend napisał.

 

No i najważniejsze. Czy zbiornik był dojrzały zanim pojawili się w nim pierwsi mieszkańcy?

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję oprócz tego co napisali koledzy wyżej:

- eksmisja tego kamyka, może on i ciekawie wygląda ale z pewnością podnosi twardość wody,

- dolewanie wody do pełna (jeszcze z 12-15 litrów byś tam zmieścił),

- usuń ten glon zalegający na podłożu (wywal go razem ze żwirem nawet), usuń zaatakowane liście roślin,

- z roślin dokup jakieś mikrozorium (obsadź nim ten korzeń, tylko go wcześniej wyszoruj z tych glonów), rogatek, to rośliny stosunkowo mało wymagające pod względem oświetlenia a skutecznie usuwające z wody nadmiary składników,

- podmiany nawet większe (25-30l) z odmulaniem dna, regularne, nawet co 5-6 dni,

- pomyśl intensywnie nad nowym filtrem (jak wewnętrzny to poszukaj modelu w którym można umieścić jakieś złoże biologiczne, najlepiej jakiś zewnętrzny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie wam Panowie dziekuje. Zapomnialem dodac,ze podmiany robie z odmulaniem dna, tylko szkopul w tym, ze akwarium stoi na ziemi,a wiec czasami slabo "ciagnie". Skoro tetry potrzebuja towarzystwa - moze dokupie 1/2 ? Czy lepiej najpierw poradzic sobie z glonami?

 

Na forum wymagana jest poprawna pisownia, w tym używanie polskich znaków diakrytycznych.

/Luna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tetry potrzebuja towarzystwa - moze dokupie 1/2

Nic więcej nie dokładaj do baniaka (na razie),

W pierwszej kolejności powinieneś się zająć redukcją obsady jak wyżej pisano:

 

Akwarium jest za małe na welonki, skalary, bocje, ducha

Popytaj znajomych, w sklepach zoologicznych itd. możliwości jest wiele, ktoś je przyjmie/kupi.

 

Generalnie, ja na Twoim miejscu oddałbym całą obsadę i przeprowadził restart całego baniaka. Jednym słowem, zacząłbym wszystko od nowa, tak jak powinno się zaczynać ;-) .

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto parametry o które prosiliscie -

pH - 7.6

KH - 15

GH - 0

NO2 - 0

NO3 - 100.

 

Ponadto,dokupiłem roślinki,między innymi mikrozorium,niestety rogatki nie znalazłem,ale będe szukał dalej. Oczyściłem kamienie z tych glonów i wyszorowałem korzeń.

Pytanie, usuwać kamień czy nie? Jeżeli tak,to co polecacie w zamian?

Odnośnie filtra, rozumiem że zewnętrzne sa ciche, w takim razie jaki model polecacie (oczywiście w rozsądnej cenie)?

Edytowane przez kriplak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,jestem pewny,zmierzyłem przed sekundą ponownie. Jeżaeli chodzi o filtr, to myśle,że 100-150zł.

Offtop - andy102, gratuluję genialnego akwarium.

 

Edit - zauważyłem,że tetra zaczyna ganiać inne ryby,w tym drugą,"cichą" tetrę.

Edytowane przez kriplak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę,że wynikiem tak miękkiej wody jest fakt,że "kranówę" mam bardzo miekką,dodatkowo zmiękczaną solą, niemniej jednak jutro sprawdzę te testy na wodzie demineralizowanej i podrzucę wyniki.

Edit - na szczęście, okazało się,że kranik w garażu nie jest podłączony pod system zmiękczania.
Parametry -
GH - od 8 do 16,
pH - 7.6 do 8
KH - 15
NO2/3 - 0.
Jutro zamierzam zrobic podmianę z 30 litrów.

 

Edit: Wybaczcie,że piszę drugi post z rzędu,ale zniknęła mi opcja edytowania. Zastanawiam się nad filtrem Aquael Fzn-3/Fzn-2. Co myślicie o takim wyborze? Czy są lepsze filtry w takiej cenie lub nieco droższe? 

 

Połączyłem ;) Krzysiek1702

Edytowane przez Krzysiek1702
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO3 - 100.

 

To już bardzo dużo. Powinieneś mieć je na poziomie ok 5-10 mg/l taka ilość może być śmiertelna dla ryb, będzie powodować rozwój glonów itp. Ja bym podmienił pierwszy raz 40% wody żeby zbić no3 potem robił regularne podmiany. Możesz jeszcze ewentualnie włożyć pirugen absorber NO3 ale to tylko przy filtrze kubełkowym, dolej wody, dosadź roślin, kup filtr kubełkowy.

 

Pewnie PO4 tez jest bardzo wysokie dobrze by było jak byś znał wynik pomiaru.

 

Nawozisz czymś?

 

Aha i czy na pewno dobrze robisz te testy bo najpierw 24 kwietnia NO3=100 a 26 kwietnia NO3=0

Edytowane przez takedown
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już bardzo dużo. Powinieneś mieć je na poziomie ok 5-10 mg/l taka ilość może być śmiertelna dla ryb, będzie powodować rozwój glonów itp. Ja bym podmienił pierwszy raz 40% wody żeby zbić no3 potem robił regularne podmiany. Możesz jeszcze ewentualnie włożyć pirugen absorber NO3 ale to tylko przy filtrze kubełkowym, dolej wody, dosadź roślin, kup filtr kubełkowy.

 

Pewnie PO4 tez jest bardzo wysokie dobrze by było jak byś znał wynik pomiaru.

 

Nawozisz czymś?

 

Aha i czy na pewno dobrze robisz te testy bo najpierw 24 kwietnia NO3=100 a 26 kwietnia NO3=0

Te pomiary dotyczyły wody z kranu,nie z akwarium. Po dzisiejszej podmianie, NO3 jest na poziomie 50,może mniej. Zrobię następną podmianę za 5-6 dni i w końcu zbije to NO3. Dodatkowo mam posadzoną rogatke i mikrozorium,co też na pewno przyczyni sie do znicia.

Nie nawożę niczym.

Edytowane przez kriplak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, na wstepie zaznacze,ze jestem zupelnym laikiem jezeli chodzi o akwarystyke - mam akwarium od okolo 2 miesiecy. Na szczescie istnieje internet, dzieki ktoremu z dnia na dzien staje sie coraz bardziej "wyedukowany".

Moj zbiornik ma wymiary - 80x30x40. Nie pamietam dokladnego litrazu,ale z tego co widze w internecie oscyluje w okolicach 100L. Temperature utrzymuje na poziomie 24 stopni. Akwarium zasiedlaja - glonojad,2 skalary,para mieczykow,2 tatry,molinezja (nie znam dokladnej nazwy,ale jest w czarno- biale kropki),dwie tatry,bocja szara(modesta) oraz duch brazyllijski (wiem,ze dla ducha jest to za malo,ale wierzylem w kompetencje sprzedawcy).

Niestety, wczoraj zginal jeden welonek,a dzisiaj drugi. Nie wiem czy jest to spowodowane zakupem bocji i molinezji(google mowi,ze nie sa to agresywne ryby),ktore sa u mnie od 3 dni,czy temperatury za wysokiej jak na nie - 24 stopnie. Obawiam sie,ze nie jest to kwestia temperatury, poniewaz welonki byly od poczatku i do tej pory nic nie wskazywalo na to,ze czuja sie zle, tj. byly energiczne,podplywaly do szybki,zjadaly wszystko co bylo.

Kolejna rzecza,ktora mnie martwi, jest dziwne zachowanie jednej z tatr, plywa caly czas schowana z tylu,nawet do pokarmu nie podplywa,kiedy druga zachowuje sie zupelnie odwrotnie. Bedac przy tatrach, jedna z nich,ta bardziej "zywa" czesto gania molinezje, na szczescie do tej pory nie zaobserwowalem zadnych znakow walk.

Nastepnym moim utrapieniem sa glony,ktore sa koloru brazowego podchadzacego nawet pod czarny. W ostatnich tygodniach przybywa ich multum. Dowiedzialem sie,ze mam za malo roslin - jutro to naprawie. Pytanie do was - czy oprocz tego sa jakies inne sposoby ich zwalczania i czy mogly miec jakis wplyw na smierc welonkow.

Dodam ze wode w akwarium podmieniam co 1/2 tygodnie z okolo 20L. Marki filtra nie znam, wiem jedynie,ze jest on wewnetrzny,posiada gabke i jest dosc glosny.

attachicon.gifimage.jpg

Zdjecie slabej jakosci,bo robione tabletem.

obsada akwarium bardzo zła rybki tropikalne z zimnolubnymi welonkami człowiek uczy się na błędach każdy je popełnia ale następnym razem zapytaj kogoś zanim kupisz rybki,a co do glonów to pewnie zbyt wysokie NO3 spowodowane złą filtracją i dietą ryb z tym filtrem i obsadą akwarium niestety tak zawsze będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...