Skocz do zawartości

Pomoc w wyciągnięciu akwarium z kryzysu.


Rekomendowane odpowiedzi

Moi drodzy, nie jestem dumny ze swojego akwarium i chciałbym to zmienić. Potrzebuję praktycznej wiedzy, trochę porad i zaleceń, gdyż chcę być prawdziwym akwarystą z wiedzą, a nie przebierańcem. Niestety samemu już nie potrafię sobie poradzić z marnym akwarium, dlatego proszę Was o pomoc. Szukałem wśród warszawskich znajomych akwarystów, którzy naprawdę znają się na rzeczy, niestety nic z tego, dlatego szukam pomocy wśród internetowej akwariowej braci. Mam nadzieję, że mi pomożecie sprawić, bym był dumny ze swojego akwarium.

Problemy to powracające krasnorosty, marna roślinność, nie rośnie tak jak bym chciał. Żal mi pieniędzy na kolejne rośliny, które się nie przyjmą dlatego proszę o pomoc. Jako że jestem nowy na forum pragnę wszystkich bardzo serdecznie przywitać i przeprosić za ewentualne błędy w opisie - starałem się opisać akwarium jak najlepiej korzystając z forumowego szablonu.

Zbiornik panoramiczny z zestawu Diversa, pojemność 54 l, wymiary 60x30x30

Oświetlenie zbiornika to 2 świetlówki: T8 Sylvania Gro lux 15w oraz Diversa T8 15 W. Oświetlenie włączone jest od godziny 13:30 do godziny 23:30 czyli 10 godzin.

Zbiornik funkcjonuje od sierpnia 2012, kryzys rozpoczął się jakiś rok później, następnie przeprowadzka spowodowała restart zbiornika, miało to miejsce w styczniu 2014.

Co tydzień lub dwa podmieniam 5 litrów wody (10%). Dolewam warszawskiej kranówki, zawsze odstanej. Jeśli chodzi o parametry wody to posiadam tylko testy paskowe, ale jestem w gotowości zakupić testy kropelkowe - ale chciałbym, żebyście mi doradzili - mogę to zrobić nawet dziś. Jeżeli uważacie, żeby podać odczyty z testów paskowych, to proszę o informację i natychmiast je wrzucę.

Od 2 tygodni używam preparatu na glony Algumin firmy tetra. Efekt uznałbym za ok, ale glonów nie udało się całkowicie wytępić. Dodatkowo podczas wymiany wody dodaję bakterie nitryfikacyjne Easy Start firmy Easy life - dawkowanie wg. zaleceń producenta.

 

Nie posiadam lampy UV.

 

Wszystkie czynności dotyczące czyszczenia wykonuję podczas podmian wody, czyli raz na tydzień/najpóźniej 2 tygodnie. Nie grzebię zbyt mocno w podłożu, bo kiedyś tak odmulałem, że tak mocno zruszyłem podłoże, co spowodowało wysyp glonów. Jak roślinka wypadnie to ją przesadzam. Czyszczenie szyb i filtra podczas wymiany wody.

Aktualna temperatura w zbiorniku to 24 stopnie celsjusza, posiadam grzałkę z termostatem, ale aktualnie jest ona wyłączona.

Przy podmianie wody dodaję nawóz biotopol firmy jbl. Dolewam wg. zaleceń producenta, czyli 10ml. 
Nie posiadam bimbrowni, wcześniej dodawałem Easy Carbo, ale ostatnio nie było w sklepie, dlatego kupiłem Co2 plus firmy tetra i właśnie te Co2 dodaję wedle zaleceń producenta, czyli 2 razy w tygodniu.

Aktualnie w akwarium pływają:

Platka - 1 szt. Neon Czerwony i Inessa (1 ławica, łącznie 9 sztuk) Razbora klinowa - 7 sztuk, Gupik - 2 szt oraz 1 glonojad. Do tego 2 ślimaki Helenka. Kondycja ryb ogólnie dobra, nigdy nie chorowały, część razbor i neonów czerwonych jest od początku akwarium, są to duże, dorodne osobniki.

 

W akwarium znajduje się Kabomba oraz rogatek. Kondycję kabomby oceniam na dobrą, szybko rośnie, jednak przy ataku ksrasnorostów przycinam chore elementy. Rogatek w kondycji miernej - dostałem od kumpla, rozrósł się, przyciąłem i posadziłem szczepki i kiepsko one rosną. Dodatkowo w akwarium znajdują się jeszcze 3 rośliny, których nazw nie pamiętam, ale postaram się je dobrze zobrazować na zdjęciach. Jedna roślinka ma ucięte liście ze względu na atak krasnorostów.
 

Posiadam podłoże żwirowe - nie pamiętam nazwy, sklepowe, do tego korzeń - kupiony w sklepie - kiedyś posadziłem na nim mech ale podczas tragedii akwariowej postanowiłem go tymczasowo wywalić. Dodatkowo w akwarium stacjonuje syrenka - też sklepowa - wyparzona przed włożeniem.
 

Posiadam beznadziejny filtr, który zapewne trzeba wymienić - o tym też chciałem z Wami porozmawiać, ale do rzeczy

Filtr wewnętrzny Haliliea BT  400  z deszczownicą, w środku wkład  Filtus Nitras firmy MHK. Wkład filtracyjny wymieniany co 2 tygodnie, mycie filtra w spuszczonej wodzie akwariowej, bez wyżymania gąbki, po prostu oczyszczam ją z brudów.
 

Ryby karmię raz dziennie, mam 3 rodzaje suchych karm, do tego w weekendy staram się dawać żywe jedzonko - nie mrożone. Ryby zjadają pokarm nie dłużej niż minutę. Staram się ich nie przekarmiać.

 

 

 

post-20830-0-74830800-1397127499_thumb.jpg

post-20830-0-33964200-1397127516_thumb.jpg

post-20830-0-56270400-1397127528_thumb.jpg

post-20830-0-52166200-1397127545_thumb.jpg

post-20830-0-82140700-1397127559_thumb.jpg

post-20830-0-74335600-1397127575_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj wyniki tych testów.

Filtr jest jaki jest, pewnie dałoby się znaleźć skuteczniejszy. Ten nitras to w jakimś konkretnym celu dajesz? Może warto go wymienić na jakąś ceramikę?

Podłoże to bardziej Aqua Substrate II+ czy Manado?

Godziny świecenia tez dobrze byłoby przesunąć, rozumiem że miło popatrzeć na akwarium wieczorem ale ryby też muszą odpocząć, a z oświetleniem dziennym to trochę im się ten czas skraca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termometr ma po to przyssawkę aby był umieszcony wyżej i nie w blisko grzałki tylko po drugiej stronie zbiornika, a tak to chyba mierzy temperaturę podłoża. Jak masz grzałkę z termostatem i masz ustaloną temperaturę to termometr nie jest żadną ozdobą. Ja tak mam, ale akwarium Twoje i Twoja decyzja. Reszta ok'y.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki testów paskowych:

PH 7.0

KH 40

GH 16,8

 

Wyniki no2 i no3 ciężko ocenić, bo powinny barwić się na różowo, a jest brązowe, więc nie jestem w stanie określić jakie jest. Oczywiście weźcie poprawkę, że to paskowe testy - chętnie kupię kropelkowe. Które polecacie?

 

Czy czas świecenia jest odpowiedni? Czy godziny świecenia 09:00 - 19:00 będą odpowiednie? 

 

Co do wkładu do filtra to taki po prostu mam i wrzucam, miałem nadzieję zniwelować też tym glony.

 

Co do termometra, to dam go wyżej, grzałka aktualnie jest wyłączona, więc nie przekłamuje pomiarów.

 

Co do podłoża, to przejdę się dziś do sklepu i zrobię zdjęcie, bo nie chciałbym wprowadzać nikogo w błąd.

Edytowane przez mike_wazowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sylvania Gro lux

Ma chyba 3400 K, przydało by się ją wymienić na jakąś 6500 K.

Ta Diversa jaką ma barwę? I jeżeli obydwie są starsze jak rok to nadają się do wymiany.

 

 

 

Co tydzień lub dwa podmieniam 5 litrów wody (10%). Dolewam warszawskiej kranówki, zawsze odstanej.

Co tydzień podmienia się 20% -30% wody, przez tak małe podmiany masz nagromadzone w akwarium DOC, przez co masz krasnorosty.

Podmiana 50 % z odmulaniem.

 

 

 

bo kiedyś tak odmulałem, że tak mocno zruszyłem podłoże

Od mulasz tylko tak, żeby zebrać resztki które są na powierzchni, bez zruszania podłoża.

 

 

 

Czyszczenie szyb i filtra podczas wymiany wody.

Filtr się czyści jak spadnie jego przepływ, wkłady płucze się w wodzie zlanej z akwarium.

 

 

 

Przy podmianie wody dodaję nawóz biotopol firmy jbl.

To nie nawóz, to uzdatniacz, odstaw wodę na 24 h wtedy podmiana a to odstaw na półkę.

 

 

 

Nie posiadam bimbrowni, wcześniej dodawałem Easy Carbo, ale ostatnio nie było w sklepie, dlatego kupiłem Co2 plus firmy tetra i właśnie te Co2 dodaję wedle zaleceń producenta, czyli 2 razy w tygodniu.

Odpal, zrobisz sam, dyfuzor z lipy i strzykawki też, szkoda że nie dostałes carbo, mógłbyś zwiększyć dawkę i trochę popalić glony, bez szkody dla obsady i roślin, CO2 plus Tetry to podobno nie jest aldehyd glutarowy, więc lepiej nie ryzykować i lej jak podaje producent.

 

Platka potrzebuje całkiem innych parametrów wody jak reszta obsady.

Neon czerwony i neon inessa (zimniejsze wody), to ryby które wymagają innych temperatur.

Glonojad conajmniej 100 L akwa (nie wiemy co tam masz dokładnie).

 

 

 

Posiadam podłoże żwirowe - nie pamiętam nazwy, sklepowe

Miejmy nadzieję, że nie zmienia parametrów wody, włóż roślinom pod korzenie chociaż kulki g-t.

 

 

 

Dodatkowo w akwarium stacjonuje syrenka - też sklepowa - wyparzona przed włożeniem.

To już wiesz, że może stać koło akwarium a nie w.

 

 

 

w środku wkład Filtus Nitras firmy MHK. Wkład filtracyjny wymieniany co 2 tygodnie, mycie filtra w spuszczonej wodzie akwariowej, bez wyżymania gąbki, po prostu oczyszczam ją z brudów.

Tak jak pisał Ahr, wymiana filtusa na ceramikę, reszta uwag dotycząca filtra jest wyżej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma chyba 3400 K, przydało by się ją wymienić na jakąś 6500 K. Ta Diversa jaką ma barwę? I jeżeli obydwie są starsze jak rok to nadają się do wymiany.

 

 

Obydwie dłużej niż rok, jakieś konkretne modele polecasz?

 

Co tydzień podmienia się 20% -30% wody, przez tak małe podmiany masz nagromadzone w akwarium DOC, przez co masz krasnorosty. Podmiana 50 % z odmulaniem.

 

 

Woda już odstawiona, jutro podmiana. 

 

Filtr się czyści jak spadnie jego przepływ, wkłady płucze się w wodzie zlanej z akwarium.

 

 

 

Zastosuję się. Po włożeniu ceramiki do filtra jak długo może ona w nim być?

 

To nie nawóz, to uzdatniacz, odstaw wodę na 24 h wtedy podmiana a to odstaw na półkę.

 

 

Odstawione. Polecasz jakiś konkretny nawóz?

 

Odpal, zrobisz sam, dyfuzor z lipy i strzykawki też, szkoda że nie dostałes carbo, mógłbyś zwiększyć dawkę i trochę popalić glony, bez szkody dla obsady i roślin, CO2 plus Tetry to podobno nie jest aldehyd glutarowy, więc lepiej nie ryzykować i lej jak podaje producent.

 

 

Czy na początek wystarczy Easy Carbo? Nie przeglądałem jeszcze jak robi się bimbrownię, a easy carbo mógłbym jutro kupić w sklepie.

 

Platka potrzebuje całkiem innych parametrów wody jak reszta obsady. Neon czerwony i neon inessa (zimniejsze wody), to ryby które wymagają innych temperatur. Glonojad conajmniej 100 L akwa (nie wiemy co tam masz dokładnie)

 

 

Platkę wziąłem od kolegi, który likwidował akwarium, troszkę żal było ją oddać obcemu. Glonojady mam od maleńkości, też dostałem, póki co mają około 5 cm, ale wiem, że trzeba je będzie niedługo oddać. Czy temperatura w akwarium dla pozostałych ryb jest ok?

 

Miejmy nadzieję, że nie zmienia parametrów wody, włóż roślinom pod korzenie chociaż kulki g-t.

 

Można to jakoś sprawdzić, czy to podłoże nie zmienia parametrów? Jutro zakupię kulki g-t. Je po prostu daje się pod roślinki i tyle?

 

To już wiesz, że może stać koło akwarium a nie w.

 

Zrobione.

 

Tak jak pisał Ahr, wymiana filtusa na ceramikę, reszta uwag dotycząca filtra jest wyżej...

 

Jutro lecę po ceramikę. Mógłbyś doradzić w wyborze filtra do tego akwarium? Myślałem o jakiejś używce, tak do 120 zł. 

 

Dziękuję za garść cennych porad. Chciałbym kupić wreszcie testy kropelkowe. Które polecasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Obydwie dłużej niż rok, jakieś konkretne modele polecasz?

Obojętne, mogą być nawet ze sklepu elektrycznego aby tylko barwa się zgadzała a wyjdą Cię taniej, np Philips 865 lub 965.

 

 

 

Po włożeniu ceramiki do filtra jak długo może ona w nim być?

Aż się rozleci.

 

 

 

Polecasz jakiś konkretny nawóz?

Do makro- sole, do mikro albo intermag wzbogacony żelazem albo coś firmowego. Resztę doczytasz w dziale z roślinami (artykuły Łorena).

 

 

 

Czy na początek wystarczy Easy Carbo?

Wystarczy, na początek potrójna dawka jak zaleca producent.

 

 

 

Czy temperatura w akwarium dla pozostałych ryb jest ok?

Inessa potrzebuje ok 24 'C a czerwony jakieś 27'C, a to już duża rozbieżność. Najlepiej to pospisuj Sobie jakie parametry wody potrzebują Twoje ryby i porównaj z tym co masz.

 

 

 

Można to jakoś sprawdzić, czy to podłoże nie zmienia parametrów?

Polać octem lub testy na twardość w demineralce.

 

 

 

Mógłbyś doradzić w wyborze filtra do tego akwarium?

Kaskada, ale jaka to już niech inni się wypowiedzą którzy mieli styczność do takiego litrażu.

 

 

 

Chciałbym kupić wreszcie testy kropelkowe. Które polecasz?

http://forum.superakwarium.pl/topic/43601-testy-wody-wasze-do%C5%9Bwiadczenia-i-opinie/?do=findComment&comment=444589

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

 

Woda już podmieniona, ceramika włożona, Easy Carbo też podaję - potrójną dawkę (3 naciśnięcia = 3ml). Jak długo mam podawać Easy Carbo w tej ilości?

 

Co do oświetlenia, pojawiły się pewne problemy, gdyż świetlówek o długości 438 mm jest stosunkowo mało, dlatego chciałbym prosić o pomoc w wyborze. W linku poniżej na stronie internetowej odfiltrowane są świetlówki 438mm. Dodatkowo przeczytałem w artykule kolegi Sławek121 o oświetleniu, że:

Przy dwóch świetlówkach radził bym 1x 5500-6500K i 1x 7000-8500K.

 

Philipsa, o którym wspomniane było w poprzednim poście ciężko dostać nawet w internecie. Tutaj jest zestawienie świetlówek 438 mm. Co z niego najbardziej się nada do mojego zbiornika? Będę wdzięczny za pomoc w wyborze.

 

Link do świetlówek:

http://www.zoolamp.pl/pl/c/Swietlowki-liniowe-T5-i-T8/1/2/default/1/f_at_1_2/1/f_at_2_362/1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o świetlówki z tego sklepu, to dobre są takie kombinacje Juwel Daylight/Sylvania Luxline Plus 865 + Juwel Color-lite/S

ylvania Gro-lux/ew. Sylvania Aquastar.

 

 

Zdecydowałem się na:

Sylvania Gro-Lux

http://www.zoolamp.pl/pl/p/Swietlowka-SYLVANIA-Gro-Lux-15W/173

oraz na:

Sylvania Luxline Plus

http://www.zoolamp.pl/pl/p/Swietlowka-SYLVANIA-Luxline-Plus-15W865/398

Wieczorem złożę zamówienie na te świetlówki.

Odnośnie czasu świecenia, o którym mowa była wyżej, to zmieniłem na godziny 10:30 - 22:30 (zależy mi żeby świeciło się po 22, bo czasem o tej godzinie wracam z pracy, a chciałbym dać rybom jeść jeszcze "za dnia". Czy takie godziny stosować też po założeniu nowych świetlówek?

Przymierzam się też do budowy bimbrowni, jednakże jedna rzecz mnie martwi. Akwairum stoi przy ścianie w pokoju, która nie jest niczym otoczona i trochę mnie martwi ewentualny widok sterczących butelek przy komodzie. Myślałem nad zastosowaniem długiego wężyka do bimbrowni i odstawienie jej trochę dalej, ale nie wiem czy wtedy z tak długim wężykiem bimbrownia spełni swoje zadanie.

 

Dzięki za wszystkie rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin to za dużo. Maksymalnie 10.

 

Zmieniłem na 10 godzin. Ze względu na światło dzienne ustawiłem godziny 10 - 20. Trochę szkoda, że wieczorkiem akwarium nie będzie się świecić, ale już ktoś wcześniej mi zasugerował, że  wcześniej ustawione godziny które miałem - wtedy świecenie zaczynałem o 13:30 nie było zbyt dobre.

 

Po jakiejkolwiek większej zmianie w akwa, skracasz czas świecenia (tak jak przy starcie).

 

Gdy tylko otrzymam zamówione świetlówki, to zrobię tak ja radziłeś komuś w innym poście - zacznę wtedy od 8h i codziennie będę zwiększał o 30 minut aż dojdę do 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...