Skocz do zawartości

Obsada akwarium 128l Południowa Ameryka Clear Water


Vataran
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich akwarystów.

Mam zamiar w niedalekiej przyszłości załorzyć zbiornik 128l o biotopie Południowej Ameryki z Clear Water
Zbiornik będzie miał wymiary 80x40x40 i filtr zewnętrzny.
Za rade innych forumowiczów zwracam się do was z prośbą w pomocy przy ustaleniu obsady ryb w tym akwarium.
Chciałbym się ustrzec od błędów nowicjusza i ni trzymać złych ryb razem, lub wpakować za dużo ryb do akwarium.

Tak więc proszę abyście podali jakie ryby bym mógł w takim akwarium mieć jako początkujący.
Parametry wody to:

pH= 7,0-7,4 

GH= 2-2,5.

KH= 0-0,5.

Chciałbym aby w zbiorniku był jakichś korzeń, kilka kamieni, liście dęby, może kokos. Co o tym sądzicie??
Na podłoże myślą dam piasek.

Ryby na których by mi zależało to na pewno:
- Jakiś Kirysek (pstry, spiżowy lub panda)
- gromadka neonów innesa

- bystrzyk amandy

Do tego może jakaś pielęgniczka lub gupik (endlera lub pawie oczko).

Co wy na to, jaką obsadę proponujecie??
Zbiornik ma być ogólny, dla początkujących.

Dzięki z góry za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mało danych podałeś chcąc uzyskać jakąś pomoc. Są ryby ciepło jak i zimnolubne występujące w CW, jedne lubią bujniejszą roślinność inne mniejszą, jedne potrzebują więcej kryjówek, inne mniej itp. itd. Pomijając to musisz zdecydować się na jedną ławicę: albo neony albo bystrzyki, ponieważ jest to zbiornik za mały na obie, a z racji tego, że są to ławice muszą występować w większych grupach. Do tego gupików nie łączy się z neonami

Edytowane przez Pavell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz może coś więcej o swojej wodzie. Takie parametry masz w wodociągach czy to są parametry, które uzyskałeś w jakiś sposób? 

Nie da się ukryć, że parametry tej wody nie są zbyt dobre. W prawdzie masz bardzo niskie twardości co ogólnie jest świetne, ale niestety ryby, które wymagają niskich twardości potrzebują także wody kwaśnej. Takie parametry dają Ci też niewielkie możliwości manipulacji parametrami przy użyciu wody RO bo chcąc zejść z pH praktycznie zerujesz sobie twardości, a to nie zawsze jest pożądane.

 

Bystrzyki i neony raczej nie powinny być razem w akwarium bo neony wolą nico zimniejszą wodę niż bystrzyki. Najlepiej się zdecyduj na jakąś konkretną rybę, która będzie takim startem do ustalenia reszty obsady i wtedy pewnie temat posunie się dalej.

Chciałbym aby w zbiorniku był jakichś korzeń, kilka kamieni, liście dęby, może kokos. Co o tym sądzicie??

Na podłoże myślą dam piasek.

Dobrze, że decydujesz się na piasek. Jeśli to ma być CW to mile widziane także jakieś rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przemyśleniu sprawy wybrałem wstępnie następujące ryby:
- Pielęgniczka Kakadu

- Kirysek (jakichś, raczej Pstry albo Panda)
No i kwestią ławicowych???

Myślę nad Zwinikiem jarzeńcem, Hokejówkami i Razborami, co radzicie.

 

Pavell Woda którą badałem leci u mnie w rurach, prosto z kranu. Myślę, że torf, i liście troche zakwaszą wodę i będzie w porządku.

Pozatym zastanawiam się jakie rośliny by podrasowały do tego biotopu???

 

Ile rzyb mógłbym do tego litrażu? 30?? Więcej?

Edytowane przez Vataran
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kakadu 1+2, Kirysek Panda 6-8, Razbory nie sa z Ameryki także odpadają, wiec Zwinnik 10-25 albo hokejówka 10-15. 
Jeszcze kwestia jaką będziesz miał temperaturę w akwarium, grzałka obowiązkowa jakie oświetlenie bo bez tego ciężko sprecyzować ryby i rośliny. Jak masz słabe światło to limnophilia, mniej wymagające żabienice, nurzaniec, moczarka, rogatek. 

Edytowane przez Pavell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kakadu 1+2, Kirysek Panda 6-8, Razbory nie sa z Ameryki także odpadają, wiec Zwinnik 10-25 albo hokejówka 10-15. 

 

 

Pandy żyją w Peru a te kąsacze na północy Ameryki Poł więc by nie miał biotopu i tak z nimi. 

 

Poza tym Pandy i Kakasu/zwinniki to inny habitat. Jak chcesz BW to leć w Kakadu 1+2 i 30 Hemigrammusów bleheri albo jakichś innych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pavell Temperatury ci nie sprecyzuje- czekam co poradzisz. Odnośnie oświetlenia to pokrywa T8 2x18W, myślałem nad raczej umiarkowaną jasnością.

 

Bobix Chciałbym mieć Clear Water. Bardzo mi się podobają Kiryski, ale czy tylko Pandy nie są z Ameryki? Inne, np Pstre by się nadały? O co chodzi z tym habitatem?? Tak więc na CW Kakadu z jakimiś Kiryskami i Zwinikami się nadadzą, czy radzisz coś innego??
 

Edytowane przez Vataran
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Vataran

 

Jako, że jestem posiadaczem akwarium właśnie takiego jakie sobie planujesz czyli Ameryka Poł. CW, pozwolę sobie zasugerować odrobinę.

Kakadu to raczej gatunek do BW, tam się czują najlepiej. Jak ja zaczynałem planować obsadę, to doradzono mi Apistogramma borelli- pielęgniczkę żółtą. To gatunek typowo CW, ponadto łatwy w utrzymaniu, dobrze czuje się nawet w nie-biotopowej wodzie przy troszkę wyższym pH. Myślę, że Twoje pH kolo 7 w zupełności by im wystarczyło (bo np dla kakadu to 6 musiałbyś mieć bankowo). Zobacz sobie jaki to piękny gatunek - mnie zwłaszcza przypadły do gustu w odmianie OPAL i takie właśnie posiadam. Do tego mam bystrzyki amandy i otoski(na glony ;) ). W najbliższym czasie jako dopełnienie planuję stadko kirysów habrosusów.

Jak masz ochotę to zajrzyj w temat mojej 160tki oraz baniaka użytkownika locdog (w temacie też borelli ma), zobacz jak te baniaczki wyglądają i jaką mają obsadę - może Ci podpasuje :)

Jakbyś dał parę bądź 1+2 borelli, do tego amandy i te pandy co planujesz to wyjdzie CI całkiem fajna zróżnicowana ekipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kakadu to raczej gatunek do BW, tam się czują najlepiej.


Nie do końca. Kakadu występują we wszystkich typach wód, ale duży procent populacji kakadu to ryby z Wód Przejrzystych.



Ale faktycznie borelki to Apistogramma lubiące deko twardszą wodę i to byłby dobry typ.  Tym bardziej, że są subtropikalne, tak więc można by je połączyć z Corydoras paleatus.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limak86 wielkie dzięki za rady- cieszę się, że mam w kontakcie faceta który nie tylko teoretycznie może mi pomagać w tej kwestii. 

Baniak locdoga już prześwietliłem, ale teraz zobaczę co u Ciebie pływa.

Te borelli nawet by mnie przekonały, ale nie wiem co z tymi bystrzykami amandy. Albo odnoszę błędne wrażenie albo one są jakieś nudne... Jak to jest w rzeczywistości??
Zwinnik jarzeniec mnie zainteresował- miał ktoś jakieś doświadczenia z tą rybą?

Dalej mam wątpliwości czy by wybrać więcej pand, czy mniej pstrych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 7 pH to nie dla kakadu raczej, w łagodniejszych środowiskach w naturze bym bardziej obstawiał gdzieś 6,5 prędzej. 

Jarzeńce to małe ryby, ale one znowu żyją w Essequibo więc znów nie biotopowo. Bez RO się przy nich nie obejdzie poza tym.

 

Zresztą te hodowlane kakadu nie ma co równać z dzikimi, i nie ma co odwzorowywać dla nich parametrów bo i tak są trzymane od pokoleń na kranówie

Edytowane przez Bobix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zresztą te hodowlane kakadu nie ma co równać z dzikimi, i nie ma co odwzorowywać dla nich parametrów bo i tak są trzymane od pokoleń na kranówie


Lubie słyszeć tą niczym nie popartą bzdurę :).

Od pokoleń na kranówie, ta? I co w związku z tym?
Potrzymaj hodowlane na odpowiedniej wodzie i hodowlane na "kranówie" :).
Nawet stuletnia (a taka nie istnieje) hodowla nie zmieni tego, co klarowało się poprzez tysiące lat.

 
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Pley Też uważam, że hodowla, hodowlą ale naturalnych zachowań się nie zmieni. No pomijając oczywiście wyjątki kiedy jakiś osobnik ma rzeczywiście zachowania nietypowe dla swojego gatunku, ale czy wszyscy ludzie zachowują się tak samo?

Dobra drodzy Państwo, narazie sprawę widzę tak.

 

Pielęgniczka borelli (doradzcie czy parki 2+2 czy lepiej 1+2)
Bystrzyki Amandy ok 20sztuk

 

ALE CO Z TYMI KIRYSKAMI???

Pstre czy pandy i ile?

Do Pstrych czuje niemały sentyment, ale większe skubańce są...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Lubie słyszeć tą niczym nie popartą bzdurę :).

 

Od pokoleń na kranówie, ta? I co w związku z tym?

Potrzymaj hodowlane na odpowiedniej wodzie i hodowlane na "kranówie" :).

Nawet stuletnia (a taka nie istnieje) hodowla nie zmieni tego, co klarowało się poprzez tysiące lat.

 

 

 

Chodziło mi bardziej że lepiej się postarać o dziką rybę albo blisko spokrewnioną, niż kupować hodowlańca. Bo niektóre ryby cierpią przez hodowle, co druga zdeformowana np. Ale sorry za to co napisałem wyżej bo jak ktoś chce trzymać hodowlańca w ''dzikiej'' wodzie to nie jest to nic złego

JEdnak w dzisiejszym świecie to nawet jest możliwe że przystosują rybę do warunków szybciej niż sama się stosowała przez tysiące lat, może na siłe ale niestety do tego dążą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALE CO Z TYMI KIRYSKAMI??? Pstre czy pandy i ile?

Pielęgniczki żółte (mogą być dwie parki, nie musi być harem) połącz z kiryskami pstrymi (corydoras paleatus), jeśli nastawiasz się na niższe temp. wody 20-22 stopnie. Ale bystrzyk amandae potrzebuje wyższej temperatury, więc sugeruję żwawika czerwieniaka lub zwinnika ogonopręgiego. Jeśli kiryska pstrego zamieniłbyśna spiżowego lub Corydoras aurofrenatus miałbyś biotop paragwajski. Wtedy temp. ok. 22-24 stopnie byłaby ok.

Ile kirysów? 6-8.

Edytowane przez compressiceps
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pielęgniczka borelli (doradzcie czy parki 2+2 czy lepiej 1+2)

Twoja decyzja. Powiem Ci tylko, że ja mając trochę większe dno niż Ty zdecydowałem się na 2 pary. Przez ok miesiąc było ok, większy samiec czasami pogonił mniejszego ze swojego rejonu i tyle. Po wymianie podłoża (czyli taki właściwie restart) stała się bardzo dziwna jak dla mnie rzecz - większy samiec zrobił się agresywny i tak gonił i atakował tego mniejszego, że w ciągu kilku dni go zamęczył (niestety nie zareagowałem w porę).

 

 

ALE CO Z TYMI KIRYSKAMI??? Pstre czy pandy i ile? Do Pstrych czuje niemały sentyment, ale większe skubańce są...

Jak dasz temp. 24oC to pogodzisz brellki z amandami i dowolnymi z kirysków (chociaż dla pstrych to górna granica) - co do wyboru no to pomijając różnicę w cenie, to ja bym brał pandy bo są mniejsze i można ich dać więcej a ja jakoś wolę podejście więcej mniejszych niż mniej większych - stadka jakoś lepiej dla mnie wyglądając w baniakach o takich litrażach jak nasze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

compressicepsLimak86 dzięki wam za rady i wskazówki.
Postanowiłem zastosować się do części wskazówek.

Narazie widzę, taką obsadę: 
- Pielęgniczka żółta (borelli)

- Zwinnik jarzeniec

- Kirysek (raczej) Panda

Czy tę ryby klimatycznie, temparaturowo i ogólnie się zgodzą?

UWAGA MAŁY ZAMĘT!!!
Rozważam 50/50 kupno zbiornika o pojemności 200l, 100x40x50.
Czy w kwestii, obsady takiego zbiornika mogę dorzucić jeszcze jakichś gatunek, czy jet to niewskazane?? Jeżeli tak, to jaki?
Czy ta większa pojemność pozwala mi na coś więcej-co??

Nie zakładam nowego tematu narazie bo to jeszcze nie pewne.

Edytowane przez Vataran
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

pH= 7,0-7,4  GH= 2-2,5. KH= 0-0,5.
 

Będziesz musiał nieco zwiększyc KH (do 4), bo inaczej akwarium będzie niestabilne, tzn. woda będzie podatna na nagłe spadki kwasowości.

 

Narazie widzę, taką obsadę:  - Pielęgniczka żółta (borelli) - Zwinnik jarzeniec - Kirysek (raczej) Panda

Zwinnik jarzeniec potrzebuje garbników i ph 7 lub niższego, inaczej będzie blady jak tyłek anioła.

 

Rozważam 50/50 kupno zbiornika o pojemności 200l, 100x40x50.

Nawet się nie wahaj i kupuj dwusetkę. To prawie dwa razy większe akwarium, więc masz dwa razy więcej możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Będziesz musiał nieco zwiększyc KH (do 4)

Dobra tylko jak to zrobić??

 

 

 

Zwinnik jarzeniec potrzebuje garbników i ph 7 lub niższego

Dobra, powiedzmy, że ścisne ph do 6,5 szyszkami olchy i liśćmi dębu. Ale jak z tymi garbnikami??

Pytanko. Czy mając zbiornik 200l mogę sobie pozwolić na dwie mniejsze ławice, czy lepiej jedną większą? 

Myślałem właśnie nad jarzeńcami i neonami czerwonymi.

 

Pozatym w 200l nie zmieszczą się już 3+3 borelli???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dobra, powiedzmy, że ścisne ph do 6,5 szyszkami olchy i liśćmi dębu. Ale jak z tymi garbnikami??

Szyszki i liście dostarczą garbników.

 

 

Pytanko. Czy mając zbiornik 200l mogę sobie pozwolić na dwie mniejsze ławice, czy lepiej jedną większą?

Pozwolić to sobie możesz, tylko pytanie jak to będzie wyglądać - kwestia gustu :)

 

 

Pozatym w 200l nie zmieszczą się już 3+3 borelli???

Masz dno 100x40 - a to wielkość dna (miejsce na podział na rewiry dla pielęgniczek) ma tu znaczenie a nie aż tak bardzo ogólny litraż.
Ja bym pozostał przy 2+2, to i tak chyba max dla tej wielkości dna (tak btw. jak już będziesz miał te borellki to bardzo pilnie je obserwuj codziennie, bo jak samce będą za agresywne to będziesz musiał jednego oddać - jak już mówiłem ja przeoczyłem ten moment i większy samiec młodszego zamęczył).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limak86 czyli rozumien, że jak nawrzucam umiarkowaną ilość liści dębu i szyszek olchy, tak iż zachowam wygląd CW, a ph spadnie do okolic 6-6,5 to taka obsada ma rację bytu:

- Pielęgzniczka żółta (borelli)
- Kiryrysek Panda
- Zwinnik Jarzeniec

- Neon Czerwony.

Opcjonalnie

- Żwawik czerwieniak

Temperatura wody wtedy by wynosiła 25 stopni.

Na koniec pytanko (wiem, że nie z tego działu ale tylko orientacyjnie).
Jakie rośliny do takiego zbiornika z takim biotopem??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limak86 czyli rozumien, że jak nawrzucam umiarkowaną ilość liści dębu i szyszek olchy, tak iż zachowam wygląd CW, a ph spadnie do okolic 6-6,5 to taka obsada ma rację bytu:

 

- Pielęgzniczka żółta (borelli)

- Kiryrysek Panda

- Zwinnik Jarzeniec

- Neon Czerwony.

Opcjonalnie

- Żwawik czerwieniak

 

Temperatura wody wtedy by wynosiła 25 stopni.

 

Na koniec pytanko (wiem, że nie z tego działu ale tylko orientacyjnie).

Jakie rośliny do takiego zbiornika z takim biotopem??

pH w okolicy 6,5 będzie w sam raz. Z tymi liśćmi i szyszkami uważaj,bo zabarwiają wodę, ja swoje liście wygotowuję najpierw, pozbywam się wtedy "koloru" ale też większości garbników. Nieduża ilość garbników nie przeszkadza (borellki są podobno na nie wrażliwe), ale z kolei jarzeńce je lubią... Nie bardzo wiem jak Ci pójdzie takie połączenie...

A co do roślin to najlepiej takie o umiarkowanych wymaganiach, żabienice chociażby (sporo jest ich gatunków)... Najlepiej popatrz po sklepach internetowych, poczytaj sobie o wymaganiach i coś wybierzesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

compressiceps dzięki za radę- na pewno to przemyślę.
Proszę podaj przy okazji jeszcze kilka ryb typowo Ameryka Południowa CW.
Jakie wtedy Ph i inne parametry powinienem trzymać?

 

 

niższe temperatury Ameryki Pd.

 To znaczy ile? 

Edytowane przez Vataran
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...