Jump to content

robos7

Użytkownik
 • Content count

  224
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

robos7 last won the day on February 21 2014

robos7 had the most liked content!

Community Reputation

17

About robos7

 • Rank
  Dyskutant
 • Birthday 06/21/1989

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Mikołów
 1. Cześć, w Bielsku będę w środę, ale wtedy się tam przeprowadzam i nie wiem czy dam radę jeszcze zabrać ze sobą ryby. W razie czego mógłbyś poczekać do niedzieli przyszłej? Wtedy już na 100% bym mógł je wziąć ze sobą.

 2. Cześć jestem zainteresowany Boraras brigittae. Wezmę wszystkie, kiedy będziesz w Bielsku?

 3. robos7

  dylemat z podmianami wody

  Nie jest to sztywna zasada. Zaleca się cotygodniowe podmiany, ale jeśli trzyma się rękę na pulsie to można robić rzadsze podmiany. Jeśli zbiornik jest stosunkowo świeży to lepiej trzymać się częstych podmian, co innego jeśli mamy już ustabilizowany zbiornik. Ja w swojej szklance robię podmiany co 2-4 tygodnie i nie zauważam problemów. Czasem jakiś glon zaatakował, ale zwykle szybko sobie z tym radziłem, a glony w niewielkich ilościach występują u mnie cały czas i w sumie wpasowują się idealnie w charakter zbiornika. Jeśli chcesz zmniejszyć częstotliwość podmian to zalecałbym regularną kontrolę parametrów wody i przyglądanie się czy w zbiorniku nie zachodzą jakieś niepożądane zmiany - wtedy trzeba szybko reagować.
 4. To teraz wytłumacz dobitnie darczyńcy, że dawanie żywych prezentów może dostarczyć więcej rozczarowań niż przyjemności. Myślę, że na początek dobry będzie samiec bojownika i do tego jakaś ławica, ale to jest uzależnione od tego jakie będziesz miała parametry wody. Co do testów paskowych, do których dałaś link to myślę, że się nadadzą. Nie są tak dokładne jak kropelkowe, ale Ty nie będziesz przecież hodować jakiś wymagających ryb, którym trzeba stale kontrolować parametry, także wystarczy żebyś wiedziała mniej więcej w jakim zakresie parametrów się znajdujesz.
 5. robos7

  Uruchomienie Akwarium

  2-3 tygodnie z włączonym filtrem. Tutaj nie chodzi o odstanie wody bo chlor wyparuje w ciągu kilkunastu godzin. Przy starcie akwarium musi wystartować biologia (cykl nitryfikacyjny), jeśli cykl się nie ustabilizuje, a Ty wpuścisz ryby możesz się spodziewać wielu różnych problemów, które niejednokrotnie mogą prowadzić do konieczności restartu akwarium - dlatego tak ważna jest tutaj cierpliwość. Tak jak pisał kolega wyżej możesz się spotkać z opiniami (szczególnie wśród sprzedawców w sklepach zoologicznych), że wystarczy jakiś starter i zaraz ryby do akwarium. Bzdura straszna, na forum nie brakuje przypadków ludzi, którzy tak postąpili, a później zakładają tematy z prośbą o pomoc.
 6. robos7

  ginące rybki

  Prawidłowo funkcjonujące akwarium 54l w zupełności poradzi sobie z taką obsadą. Oczywiście nie twierdzę, że obsada jest dobrana prawidłowo bo tak nie jest. Problem leży tutaj nie w ilości ryb, a w mnogości popełnianych przez właściciela akwarium błędów. Podstawowe pytanie. Czy przy okazji cotygodniowego mycia filtra podmieniasz około 20% wody i myjesz filtr w wodzie spuszczonej z akwarium? Podzielam też zdanie kolegów, powinieneś oddać ryby, przyswoić sobie podstawy akwarystyki i wystartować zbiornik od zera. Poczytaj różne tematy o zakładaniu i utrzymaniu akwarium, a jak masz wątpliwości to pytaj na forum. Pamiętaj aby zadawać rzeczowe i konkretne pytania bo jeśli spytasz "jak założyć akwarium" to pewnie zostaniesz zignorowany.
 7. robos7

  akwarium skalne

  Jeśli miałeś już w akwarium rośliny to ich wyrzucenie na pewno żadnych kosztów Ci nie ograniczy, a samo stwierdzenie, że rośliny bardzo chłoną pieniądze jest chyba spowodowane czytaniem niewłaściwych artykułów - mam tu na myśli artykuły o holendrach. Przy tym świetle co masz można mieć świetnie zarośnięte akwarium, wystarczy po prostu odpowiednio dobrać rośliny. Wiadomo, że nie osiągniesz takich rezultatów jak przy pełnym nawożeniu, CO2 i dużym świetle, ale coś za coś. Jeśli nie wywaliłeś jeszcze roślin to zostaw jak jest, zobacz, które dają radę i później pozbędziesz się tych, które nie dały rady. A tak już nie odbiegając od zadanego przez Ciebie pytania to nie napisałeś jaki mech. Jeśli chcesz mieć Java Moss to on potrafi rosnąć prawie w ciemności także nie masz się co martwić, że przy takim świetle nie da rady
 8. robos7

  akwarium skalne

  0,5W/l to światło, przy którym daje radę większość roślin, także nie do końca rozumiem jak ich usunięcie z akwarium ma Cię odciążyć finansowo.
 9. robos7

  [37l] Azja

  No to mała aktualka. Trochę się pozmieniało, czego zapowiedź była w ostatnim poście. Wizualnie myślę, że zmiany na plus bo trochę gratów, do tego glonki i mi się podoba, ale to wiadomo - moja subiektywna ocena Ciężko jest mi zrobić fotkę samicy albimarginaty bo cały czas chowa się po krzakach i nawet jeśli ja ją widzę to i tak nie umiem fotki zrobić (słaby fotograf z wieloletnim kompaktem ). Główne zmiany nastąpiły z tyłu zbiornika więc tego nie widać na zdjęciach. W każdym razie trafiło tam kilka korzeni i masa liści także samica ma bardzo dużo kryjówek teraz.
 10. robos7

  [72]

  Takie transformacje lubię No i gratki za kondycję roślin bo nie widać tam żadnych glonów, a rośliny przepiękne
 11. robos7

  Pomoc przy określeniu litrażu

  Pley to jest bez sensu bo masz 3 pola do policzenia i jeszcze musisz obliczać długości przyprostokątnych i właśnie tutaj się zrodziła pewnie niedokładność Twoich obliczeń Wystarczy obliczyć pole kwadratu o boku 73 cm i od niego odjąć pole trójkąta prostokątnego równoramiennego o długości przyprostokątnej 60cm. 176,45l to dokładny wynik. 1kg piasku nie jest równy 1l wody. Poza tym jak nasypiesz do słoika do pełna piachu to jeszcze spokojnie możesz tam nalać wody.
 12. robos7

  Pomoc przy określeniu litrażu

  Tak.
 13. robos7

  Pomoc przy określeniu litrażu

  A wzory na pole kwadratu i trójkąta znamy?
 14. robos7

  Akwarium 45- 54l

  Bojki mają bardzo różne charaktery i niektóre mogą normalnie żyć z krewetkami, a niektóre potrafią wytargać z muszli dorosłą helenkę. Spróbować możesz, ale nikt Ci tu nie napisze, że na 100% będzie w porządku. Żeby dobrać ryby, jak i krewetki opisz zbiornik według schematu: http://forum.superakwarium.pl/topic/1063-zanim-za%C5%82o%C5%BCysz-nowy-temat-przeczytaj/
 15. robos7

  Ile wytrzymają w woreczku.

  Najlepiej jeszcze każda ryba w osobnym worku. Worki najlepiej spakuj do kartonu ze styropianem, ewentualnie pogniecionymi gazetami. Ryby normalnie transportuje się na duże odległości i jeśli zostanie to zrobione we właściwy sposób to nie powinno być większego problemu.
×