Skocz do zawartości

ospa u danio


Karolina124
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam problem, dziś rano zauważyłam że jedna z moich rybek białe kropki na ciele, więc zaczęłam się przyglądać innym i też mają ale o wiele mniej, mam 7 danio i 7 neonów. Neony wygladają na zdrowe,przynajmniej nic niepokojącego nie zauważyłam. Jak wyleczyć rybki?

Czytałam na forum że należy zwiększyć temperaturę w akwa do nawet 32 stopni C , ale czy to moich ryb nie gotuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Jeśli uważasz, że temperatura tak wysoka im zaszkodzi to alternatywą jest niższa temp (28-29 stopni) i użycia któregoś z dostępnych leków na ospę rybią (Green Ichtio, Costapur, FMC itp). Użycie chemii jednak też na niektóre gatunki jest szkodliwe (np. u mnie padają kiryski prawdopodobnie przez Green Ichtio - który nawiasem mówiąc jest uważany za najbezpieczniejszy z tych leków).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak rybki wyszły z tego bez problemu? a jeszcze mam takie pytanie, czy krewetki red cherry też mogą złapać ospę ? bo tak właściwie teraz powiązałam te fakty, że może to zaczęło się wszystko od krewetek... 9 redek dostałam od sąsiada więc zaopatrzyłam się w większe akwarium i po krótkim czasie kupiłam 5 Neonów i wszystko było ok, więc zaczęłam zwiększać swoje stadko, kupiłam jeszcze 2 i 1 krewetke i tak może od ponad tygodnia po kupnie zauważyłam że redki przestały być widoczne w moim zbiorniku, odłowiłam je i okazało się że zostały tylko 4 ale nie mogłam zidentyfikować co im jest, dzień po odłowieniu padla mi kolejna i jej barwa była mleczna... natomiast 3 dni temu byłam kupić danio i właśnie dziś zauważyłam że mają ospę. Nie wiem czy to może być powiązane ale takie rzeczy zaobserwowałam w moim akwarium...

 

6.1. Wymagane jest dbanie o poprawność gramatyczną i ortograficzną wypowiedzi. /ahr/

Edytowane przez ahr
Pisownia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rybek to leczenie przebiegło praktycznie bez problemów. Co do krewetek to nie będę się na ich temat wypowiadał ponieważ jak do tej pory nigdy ich nie hodowałem. Co do ospy w akwarium to pojawienie się jej może mieć różne przyczyny. Może np: pojawic się w akwarium wraz z chorymi rybami, czy też ze skażoną wodą z innego zbiornika. Ważne jest aby w miarę szybko zdiagnozować chorobę i rozpocząć właściwe jej leczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.superakwarium.pl/topic/40307-ospa-dziwne-wydanie-potrzebuje-pomocy/

 

 

Czas inkubacji Kulorzęska:

 

25'C - 5 dni

20'C - 7 dni

15'C - >10 dni

 

Więc to że ustąpiły objawy, nie znaczy że wytępiłeś chorobę. Kulorzęsek odczepia się od ciała i opada. Pływając przy dnie/w wodzie/tworząc cysty na roślinach. Znajdzie nowego żywiciela i masz nawrót choroby. Ja u siebie trzymałem 2 tygodnie 30'C, + CMF czy MFC, jak kto woli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...