Skocz do zawartości

[200l] Czarne wody Ameryki Południowej - od początku


piczu14
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 60
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Prace posuwają się dość wolno, ale mam nadzieję, że najtrudniejsze za mną :)

 

Oto dalsze efekty zmagań.

 

 

Torf kleiłem klejem do drewna i żeby nie było widać prześwitów barwiłem go pigmentem do farb

 

dwmj.jpg

 

I ogólne efekty pracy:

 

227g.jpg

wjx4.jpg

15qh.jpg

i7jn.jpg

fzl1.jpg

zopv.jpg

ic8f.jpg

mquk.jpg

qxnm.jpg

 

 

Teraz trzeba czekać, aż wyschnie i wieszać na ścianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtrudniejsze za mną :) Po kilku dniach pracy i gimnastyce na schodach konstrukcja wisi na ścianie. Czeka mnie jeszcze wykańczanie i delikatne poprawki, typu podcięcie pianki, czy zamalowanie odprysków i dziur po kołkach.

W przyszłym tygodniu zawieszę też belkę oświetleniową i mam nadzieję, że zaleję baniak. Sukcesywnie będą także dochodziły rośliny. A skoro jesteśmy przy temacie roślin, to muszę się pochwalić, że żabienica wypuściła 2 młode listki, ale będę musiał ją przykryć jakąś butelką i zraszać, bo mam suche powietrze i delikatnie podsychają. 

 

A oto kilka zdjęć, przepraszam za jakość, ale nie miałem dużo światła, a mój złomek w ciemnych miejscach bardzo słabe zdjęcia robi.

 

tge3.jpg

 

r5ek.jpg

 

nrmu.jpg

 

qvda.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie zrób część tła wchodzącą do akwarium. Inaczej nie osiągniesz optycznej ciągłości.

 Niestety teraz to nie możliwe, po pierwsze przez wzmocnienie akwa, po drugie tło wchodzi za akwarium a po trzecie ścianka jest już umocowana do ściany. Myślę, że jak dojdą do tego rośliny to nie będzie jakoś tego widać. Nawet teraz w rzeczywistości nie wygląda tak, jak by ciągłość była przerwana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wielkimi krokami zbliżam się do końca prac, dzisiaj zacząłem zalewać akwarium, ale trochę mi się to zejdzie, bo dolewam sukcesywnie RO. Część nadwodną będę stopniowo w miarę możliwości obsadzał roślinami, a priorytetem będzie hydroponika. Jak zaleję cały zbiornik, to dodam nowe zdjęcia i wstawię pełny opis.

 

A teraz kilka aktualnych zdjęć:

 

783x.jpg

 

uxtv.jpg

 

 

Pionierska roślina :)

k0oc.jpg

 

 

No i honorowy plant ze starego zbiornika, który rośnie w oczach i czeka na miejsce w hydroponice

 

3sq3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie ukończyłem podwodną część  mojego projektu. Chciałem przy tym jak najbardziej odwzorować biotop Czarnych wód Ameryki Południowej. Wy oceńcie, czy mi się udało.

 

 

OPIS ZBIORNIKA:

 

Wymiary i litraż: 100x40x50h  - 200l

 

Oświetlenie: Żarówka LED 1,5W jako oświetlenie akwarium.  Oświetlenie części nadwodnej i akwarium – belka T5 3x39W

 

Filtracja: 

1. Filtr zewnętrzny Tetra EX 700 podłączony do hydroponiki o długości 80cm. Wkłady filtra od dołu: gąbka, keramzyt, ceramika, wata filtracyjna.

2. Filtr zewnętrzny AquaSZUT Turbo 550N z watą filtracyjną, podłączony do deszczownicy. Wylot deszczownicy skierowany tak, aby delikatnie poruszał taflą wody.

 

Ogrzewanie: Aquael Comfortzone Gold 200W (czekam na przesyłkę).

 

Podłoże: Drobny piasek kwarcowy w ilości ok. 20l

 

Dekoracje: 

1. Korzenie dębowe w większości znalezione i preparowane własnoręcznie.

2. Szyszki Olchy  czarnej.

3. Liście dębu.

4. Ukryte kokosy, wyłącznie jako kryjówki dla zbrojników i pielęgniczek.

5. Patyczki i co tam fajniejszego znalazłem.

 

Obsada:

Aktualnie nic, ale w planach jest taka:

1. Skalar 4szt., jeśli znajdę w swojej okolicy w przystępnej cenie, to będą to Manacapuru F1 lub F2.

2. Neon czerwony 20szt. – ryby z odłowu.

3. Pielęgniczka Agassiza 1+2

4. Zbrojnik niebieski 1+1

5. I tutaj się zastanawiam, czy wpuścić 2 Sturisomy złociste, czy jednego Zbrojnika czarnopasego (wiem, że rośnie duży, ale biorę pod uwagę jego powolny wzrost)? Może wy macie inne ciekawe propozycje?

 

 

Parametry wody:

Uzupełnię najprawdopodobniej jutro

 

 

Woda to 100% RO, jej barwa pochodzi z korzeni i kilkunastu szyszek Olchy, nie wlewałem do niej żadnych wywarów ani nic takiego.

 

Część nadwodną opiszę, kiedy dojdzie więcej roślin.

Jedynie napiszę, że hydroponikę zasypałem keramzytem i posadziłem żabienicę. Sporo czasu zajęło mi też ustawienie wężyków przy wylotach tak, żeby dopływ = odpływ.

 

Aranżację czeka kilka kosmetycznych poprawek, ale to jak wszystko będzie tonąć. Kamienie oczywiście  tymczasowo przytrzymują pływające korzenie.

 

Przepraszam za jakość zdjęć, ale mój aparat zupełnie nie daje sobie rady w niskim świetle.

 

tpe4.jpg

 

wi85.jpg

 

r47q.jpg

 

4m12.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągle myślę nad obsadą i wpadłem na pomysł, żeby zamiast neonów dołożyć ławicę pstrążenic. Co myślicie o takiej opcji? Lepiej będzie dołożyć do neonów, czy wpuścić więcej sztuk zamiast nich? dodam, że akwarium będzie przykryte szybami, więc ryby nie będą miały możliwości wyskoczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pstrążenic to Ci nie pomogę, ale w aranżacji brakuje mi jakiegoś delikatniejszego drewna w dużej ilości. Masz same grube korzenie i to wygląda trochę pustawo, powrzucaj tam jakieś gałązki to będzie lepsze wrażenie takiego nieładu. Fajnie by było jakbyś podciągnął tą aranżację trochę do góry, wtedy będzie wyglądało faktycznie jak brzeg rzeki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Góra prawie skończona, brakuje jeszcze trzykrotki do hydroponiki i czegoś bluszczowatego na górę.

 

Aktualnie rośnie:

 

- Guzmania 2szt

- Paproć - 2 gatunki po 1szt.

- Epipremnum 1szt.

- Zantedeschia hybrida 1szt.

- Skrzydłokwiat 1szt.

- Żabienica 1szt.

 

Dojdzie:

- trzykrotka

- coś bluszczowatego

 

W części wodnej nie ma żadnych zmian.

 

Dzisiaj robiłem testy i oto wyniki:

- pH - 6,5

- PO4 - 1,2

- NO2 - 0

- NO3 - muszę powtórzyć test, bo wyszło mi 0

 

 

W poniedziałek zrobię podmianę 25l i w tym tygodniu pojadę po pierwsze ryby. Prawdopodobnie będą to sturisomy, neony i Agassizy, a w późniejszym czasie dojdą pstrążenice, kiryski sterby oraz główni mieszkańcy Altum "Peru".

 

A oto kilka zdjęć:

 

q4vp.jpg

 

y7k2.jpg 

 

bn53.jpg 

 

f7pq.jpg 

 

d133.jpg 

 

ftp1.jpg 

 

I na koniec żabienica w swojej "szklarni"

hmur.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...