Skocz do zawartości

[64] BW na szybciaka


Erathar
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli projekt "zrobię sobie BW z tego co mam plus torf". No i zrobiłem. Użyłem do postawienia baniaka tylko elementów, które posiadałem pochomikowane w różnych zakamarkach + kupnego torfu ogrodniczego.
 
Wymiary: 40x40x40
 
Sprzęt
Filtr wewnętrzny Aquashuta, jakiś z większych modeli, dawał radę spokojnie w 112 dawno temu (miał być staruszek multikani, ale się po roku bez użytkowania rozszczelnił). Filtracja - torf ogrodniczy + torf włóknisty + dwie gąbki.
Grzałka firmy skośne oczy za 16zł z allegro 50w, termostat - tak.
Oświetlenie - oprawa podszafkowa T5 8W
 
Ozdoby
Korzenie: buk, japońskiecoś, torfowy mix, brzoza, gałązki dębu i buku
Liście dębowe i bukowe mix
Olchovit mix
 
Podłoże
Torf ogrodniczy
Piasek do piaskownic z leroy merlin
 
Parametry
Jeszcze nie zostały badane, wrzucę wieczorem, koło 22 wykonam pomiar, aby torf miał okazję podziałać cuda.
 
Flora:
Proszę o pomoc z nazwami roślin, o ile akwariowe kojarzę, to już z "naziemnymi" mam problem. Edit: Filodendron i Scindapsus.
 
Fauna: Brak
 
 
 
Zdjęcie 2,5h od zalania:
e3qg.jpg
 
A także przekrój boczny
mlnv.jpg
 
Poniżej natomiast wrzucam krótką relację z zakładania, zdjęcia dodaję w spoilerach w celu ograniczenia wielkości posta. Proszę o wyrozumiałość w kwestii bałaganu i zawartości pokoju, w którym znajduje się zbiornik, nie miałem czasu posprzątać (ale miałem czas od 9 robić baniak, logika akwarystyczna). Na start rzut ogólny:

4n56.jpg


 
Ułożenie dekoracji i sprzętu i pierwsza porażka - filtr niedługo okaże się nieszczelny i wszystko trzeba będzie układać od nowa w tej samej konfiguracji, nie wyjdzie już tak zgrabnie.

 epe6.jpg


Wszystko zdawało się iść pięknie i łatwo, więc zacząłem zalewać (o ja głupi).

3gmn.jpg


 
Po zalaniu do 3/4 i odpaleniu filtra konieczna była jego zamiana, co poskutkowało godzinną zabawą z aranżacją. Kiedy było już w miarę okej nastał czas na dodanie olchovitu. Postanowiłem być baaaardzo hojny podczas dozowania szyszek (innymi słowy: wrzuciłem wszystko co miałem).

4pv1.jpg


 
 
Krótko potem rzuciłem na taflę roślinę, drugą natomiast przywiązałem do wystających z akwarium gałęzi. Korzeni prawie nie widać of frontu, zanurzony pęd rośliny na tafli już trochę tak.

v0ub.jpg


 
Dalsza część prac to ogarnięcie świetlówki, przywiązanie roślin i ogólnie prace porządkowe. Zdjęcie poglądowe na rośliny w celu pomocy z identyfikacją:

97l8.jpg


Z pomocą listewki udało się okiełznać świetlówkę ( z pękniętą oprawą, jak widać wyżej, ale na pohybel bezpieczeństwu pracy z prądem). No i zdjęcie baniaczków robione kilka godzin później, już po zaprzestaniu prac i ogarnięciu okolicy.

q49k.jpg


 
Zdaję sobie sprawę z tego, że jest co najwyżej tak sobie. Sam nie jestem zadowolony, na pewno z ostateczną oceną poczekam aż dużo bardziej się ściemni i wszelkie liście do spółki z szyszkami zatoną.

Edytowane przez Erathar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbezpieczniej chyba jednak mimo wszystko jakąś drobnicę blackwaterową, ramirezki mi jakoś bardziej do CW pasują. Neon simulans, jakies małe razborki, coś w ten deseń. Osobiście wskutek nowoodkrytej fascynacji kiryskami, wrzuciłbym tutaj stadko pigmejów :)

Efekt mi się bardzo podoba, Stworzyłeś bardzo fajny klimat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za porady co do obsady zbiornika, decyzja zapadnie za jakiś czas i prawdopodobnie wtedy pojawi się kolejna aktualizacja.

 

Na dziś zarówno parametry jak i kolor wody osiągnęły stan, który sobie zamierzyłem. W przyszłości dochodzić będzie syf na dno i może spróbuję zorganizować większe ciemności, chociaż przyznam szczerze - nie planuję. Akwarium ma 3 dni.

 

i085.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Bardzo fajny zbiornik, zaczynają mi się podobać BW, zwłaszcza, że specjalnie nie trzeba za wiele przy nich "robić" - chyba, że się mylę to proszę mnie poprawić ;)
(brak roślin = mało roboty - znam to z posiadania Malawi :P)
Fajny klimat, podoba mi się.

Pozdrawiam !

 

Edytowane przez Bebek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Bardzo fajny zbiornik, zaczynają mi się podobać BW, zwłaszcza, że specjalnie nie trzeba za wiele przy nich "robić" - chyba, że się mylę to proszę mnie poprawić ;)

(brak roślin = mało roboty - znam to z posiadania Malawi :P)

Fajny klimat, podoba mi się.

 

Pozdrawiam !

No ogólnie to nie, jedynie to trzeba pilnować parametrów wody, np. gdy ja leje wode z armatkę + kranówka to za każdym razem badam parametry, by były jak najbardziej zbliżone do tych panujących w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mi się przysnęło podczas parzenia herbaty i wyszło za ciemno :). Zdjęcie rozjaśniłem, żeby było cokolwiek widać. Generalnie albo będę musiał zwiększyć oświetlenie, albo przesunę świetlówkę na przód, a tył będzie spowity w całkowitym mroku przez większość czasu.

 

vzll.jpg

 

Jako, że parametry były w normie postanowiłem dziś zakupić i wpuścić mieszkańców. Zdjęcie na pełnym prześwietleniu, podrasowane ile się dało, ale widać!

ixa6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi "parametrami w normie" to bym się tak nie cieszył ;)
Oczywiście życzę jak najlepiej, ale z własnego doświadczenia wiem, jak parametry "skaczą" w pierwszych 30 dniach od zalania akwarium - jednego dnia np. NO2 wynosiło 0.025 a następnego dnia poziom wskoczył na 0,2..

Podczas dojrzewania parametry zmieniają się jak sinusoida na wykresie.

Zrobiłem kiedyś ten błąd i po książkowych - 3 tygodniach dojrzewania, kiedy to parametry wody "ustabilizowały" się (..myślę - zrobiłem przecież testy i "wyszły" dobrze, więc można zarybiać..) wpuściłem pierwszą część obsady, jakież zdziwienie było moje kiedy po 2 dniach cała obsada padła.. zmierzyłem poziom NO2 - okazało się, że wyniósł 0.5..
Jak widać dojrzewanie zbiornika jest kwestią indywidualną - każdy zbiornik dojrzewa w różnym czasie i uważam, że nie należy się opierać na teoriach książkowych (np. 2-3 tygodnie i akwarium dojrzałe..), moim zdaniem w akwarystyce teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką, najlepiej robić testy co kilka dni i jeśli testy wykażą odpowiednie parametry dopiero po tym wpuszczać etapami docelową obsadę :)

Pozdrawiam !

 

Edytowane przez Bebek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W akwarium brak zmian, poza lekkim rozjaśnieniem wody i usunięciem jednego z korzeni (do 112stki przeniosłem). Za to do obsady w międzyczasie zawędrowały bojowniki. Jak na razie chwalę sobie, dużo bardziej podoba mi się obserwacja tych ryb w kwasie, zauważyłem zdecydowaną poprawę jeśli o ich aktywność chodzi. Ktoś powie, że nie widać kolorów... ja powiem, że bardzo fajnie to wygląda jak ryba z totalnie czarnej przy dnie płynąc do tafli nabiera kolorów.
 
ttfh.jpg

 

Tak, wiem, nie jest biotopowo jeśli o obsadę chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...