Skocz do zawartości

[130] multifasciatus bay


Dunay
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Po dłuuugich przygotowaniach i do końca jeszcze nie skończonych, tak jakbym chciał, postanowiłem zalać w końcu baniaczek.

Wymiary: 94 x 40 x 35 cm
Filtracja: HMF napędzany Fan-1 Plus (docelowo Circulator 500)

Oświetlenie: Reflektor LED 10W, zimna barwa
Ogrzewanie: 150W no name (docelowo 100W Aquael Gold)
Podłoże: biały piasek, płukany
Ozdoby: 30 kg piaskowca, muszle winniczków
Tło: brak, brązowa ściana w pokoju

Planowana obsada:

Julidochromis transciptus/ dickfelda
ExLamprologus brevis/ocellatus

( dzięki Pley ;) )


post-11663-0-56666800-1383478501_thumb.jpg

post-11663-0-46425100-1383478585_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z muszlowców bierz brevisy- są bardziej przywiązane do muszli niż ocellatusy i nie trzeba im dużo tych muszli sypać.

Kamienia bym trochę więcej dołożył, a z Julido wybrał dickfeldi - może i są deko większe od transów, ale moim zdaniem ładniej bedą się komponować z brevisami :D.

Baniak ładnie doświetlony, ale nie jest też za jasny, super :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

I są mieszkańcy. Nie tacy jak planowałem, ale w moim miejscu zamieszkania trudno o coś bardziej "wyszukanego". Dlatego 130l zamieszkały 2 muszlowce wielopręgie i 2 naskalniki marliera. Dzikie jak diabli, chowają się jak tylko podejdzie się do szyby. 

16a8jmf.jpg

656glc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, ryb nie widziałem w ich naturalnym środowisku, a wszelkie informacje znalezione w internecie mówią o 12 -13 cm długości (fishbase i africancichlids.net). Wiki mówi o 15cm. Także, takie wielkie to one nie są jak mi tu już zaczynasz straszyć Sver. Chyba że mamy inne pojęcie słowa WIELKIE, pisanego dużymi literami, bo WIELKA ryba akwariowa, bo o takich mówimy to dla mnie choćby pielęgnica pawiooka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sver rozumiem o co Ci chodzi. Jeśli będzie tak jak mówisz, czyli agresywne torpedy, to po prostu je oddam. Nie mam zamiaru ich męczyć. Na razie zachowanie jest całkowicie odwrotne, chowają się w szczelinach i tylko tego miejsca pilnują. Zobaczymy co będzie jak się "oswoją" z nową miejscówką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym też nie przesadzał. Wielkie to są J. regani. Marlieri są duże, ale baniak też nie jest mały. Litraż "tylko" 130L, ale powierzchnia dna jest niemalże identyczna jak w standardowych 160-200L.

Osobiście polecałem tutaj chyba transy, ale ja bym dał spokojnie czas rybkom.


Ja bym się tylko obawiał agresji wewnątrzgatunkowej Julido, a u multików nadmiernego stresu.
Przydałoby się kupić na start 4-6 sztuk z każdego gatunku.

Dobieranie naskalniaków na siłę może skończyć się źle. Kup 4-6 sztuk i potem zostaw 1+1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 7 miesięcy temu...

No kropla drąży skałę jak to mówi się ;) Po zalaniu akwarium praktycznie było bez wielkich zmian, z kilku powodów. Pierwszym był planowany remont i przeniesienie baniaka na inną szafkę. Teraz jest już w nowym miejscu. Zmienione oświetlenie z naświetlacza 10W (nigdy więcej) na diody SMD 5050 w pakietach po 3. Łącznie jakieś 7W przy 130 litrach w akwarium. Na ostatniej fotce na środku to jest chyba pierwsza samica, reszta to raczej wspomniane przez Ciebie maluchy. Muszlowców nie kontroluję w żaden sposób, czasami przy przesuwaniu muszli zdarzy się odkopanie martwego muszlowca (prawdopodobnie zasypany przez moje łapy lub przez kolegów). Naskalniki ciągle się mnożą, oddałem już jakieś 40 sztuk, przy swobodnym i niekontrolowanym rozmnażaniu dorosłej parki. Teraz widzę, młode naskalniki "miot" i chyba 3 grupki przecinków z pręgami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wygląd baniaka w chwili obecnej. Za kilka dni na pewno będzie zmiana. Naskaliniki (pewnie z 40 sztuk) znikną i będą tylko muszlowce. Na pewno trochę poprzestawia się w akwarium. Wrzucam tylko po to żeby obudzić trochę w sobie na nowo akwarystę ;)

post-11663-0-05347900-1454253855_thumb.jpg

Edytowane przez Dunay
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeżeli mam być szczery to poprzednia aranżacja podobała mi sie bardziej. Nigdy nie mialem tangi ale te nowe skaly strasznie mi sie gryza z fotkami tangi jakie zwyklem oglądać. Ale muszlowce świetne.

 

Wysłane z mojego LG-V490 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem. Ale dla mnie i dla osób które pojawiają się w moim "gabinecie"  tamta aranżacja była zbyt "skamieniała". Nie oszukujmy się poza zapewnieniem rybom optymalnych  warunków chcemy też żeby akwarium ładnie się prezentowało. A w chwili obecnej mam odzew - wow... fajnie Ci to wyszło. Oczywiście mowa tu o osobach, które nie interesują się akwarystyką.  Zobaczymy co dalej z tym zbiornikiem będzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...