Skocz do zawartości

Niepokojace objawy na roslinach.


WojtiL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku tygodni zauwazylem na krawedziach lisci trzech roznych roslin brazowe zaciemnienia. Nie bardzo wiem co to jest. Jakies dwa tygonie temu pomyslalem,ze to moze ze zbyt krotko wlaczonego swiatla. Swiecilo dziennie od 16.30 do 22.00. Nastawilem na swiecenie od 13.00-23.00 i niestety sprawa jakby sie pogorszyla. Zaciemnienia sie troszke powiekszyly,a na przedniej szybie pojawily sie niewielkie zielony plamki glonow. Swietlowki to Dennerle,2x 18W (color plus,specjal plant) i 1x 15W (amazon day). Zamieszczam fotki,ktore mam nadzieje pomoga w diagnozie. Bede wdzieczny za rady. Dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze filtr?Slaby masz?

Filtry mam dwa. JBL e900 i wew. przeznaczony do zbiornikow od 60l-120l. Jest ustawiony na okolo 80l. Przy ustawieniach na wiecej litrow robil juz spore zamieszanie. Teraz lekko "dmucha". Zew. filtr za to jest ustawiony na max. Tj. na 300l.

 

EDIT:

 

zacznijmy od tego - wytłumacz mi na chłopski rozum dlaczego świecisz tak krótko światło. nie kojarzę z geografii nawet takich rejonów gdzie dni trwałyby tak krótko.

Swiatlo mam tak ustawione,poniewaz czesto czytalem,ze powinno ono swiecic od 10-12 godzin na dobe. Niestety po takim ustawieniu zaczely dziac sie niedobre rzeczy.

 

mod: edytuj posty i nie pisz jednego pod drugim! Używaj polskich znaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o te zbrazowienia na krawedziach roslin i zielonych kropkach na szybie przedniej(chyba glony).

A parametry wody z dnia 27.04.09 byly takie (woda jest badana przynajmniej raz na miesiac):

- PH - 7.52,

- GH - 11,

- KH - 3 (tydzien wczesniej bylo5),

- NO2 - 0,

- NO3 - 50mg/l (troche sie wacha,tydzien wczesniej bylo 30mg/l,a dwa tygodnie temu bylo 35 mg/l),

- LW - 499µs,

- PO4 - 0,5.

 

Akwarium zalozylem 25 lutego.

 

Ps. Czy to NO3 moze tak skakac w puki co mlodym jeszcze akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wode podmieniam regularnie. Obok akwarium wisi kalendarz w ktorym zaznaczone mam daty wymiany wody. Co dwa tygodnie(zazwyczaj w niedziele,z tolerancja do dwoch dni,),filtr wew. tez jest czyszczony z taka czestotliwoscia,zew.co 2 miesiace(zawsze inna czesc). To NO3 troche skacze. Na poczatku po zalozeniu akwarium badalem czesto wode,co 2-3 dni. Teraz zadziej. Lecz NO3 zawsze bylo powyzej 15mg/l. Czytalem wiele opinii,ze w pierwszych miesiach po starcie ten parametr moze byc niestabilny. Wiem,ze to niedobrze,ale nie bardzo wiem co mge na to zaradzic. Czestsze podmiany wody? Jak czesto moge/powinienem robic podmianki?

 

Ps. Woda badana jest w zaufanym sklepie przez znajomego mi juz od dluzszego czasu czlowieka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem ci tak, na 200L najlepiej robić co 7-8 dni nie więcej tak po 30-35L wody, na pewno przydałoby się przekopać trochę podłoże czy aby nie za dużo zalega tam śmieci, ja u siebie w ogóle nie odmulam bo rośliny zdążą to przetworzyć ale trzeba mieć ich naprawdę sporo. jeżeli potrzebujesz na szybko pozbyć się no2 polecam wkład FLUVAL CLEARMAX ja miałem po 2 dniach spokój i NO2 wynosiło 0 a miałem prawie 50. Jak robisz za duże podmiany to też może być problem bo rozregulujesz baniak, filtr... ja bym mył raz na miesiąc chyba że faktycznie nie dawałby już rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem,ze zalecasz mi 30%-35% podmiany wody co 7-8 dni,az do momentu kiedy pozbede sie NO2. Jesli to niepodziala to zastosuje ten wklad z FLUVAL. Jak juz parametry wroca do normy to jak czesto polecach mi podmiany wody z odmulaniem i w jakim %? A jak polecilbys mi ustawic swiatlo. Tzn. na ile godz dobowo? Dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

światło bym zrobił [przez okres letni 14h a zimowy 10h], takie żmudne odmulanie wystarczy raz na półtorej miesiąca, a tak to wystarczą podmiany wody, jeżeli przy odmulaniu zejdzie ci te 30-35L to dolej choćby kranówki i jest git. ja leję czasem po 70L prosto z kranu wężem i rybom nic się nie dzieje, na taki litraż to jest pikuś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma okres letni do zimowego ????? w Akwarium skoro ryby i rośliny pochodzą z tropików . A światło w akwarium powinno się świecić od 10 do 12 h Dzięń jest tam znacznie dłuższy ale w trakcie wschodu i zachodu kiedy światło pada pod kątem jest bezużyteczne dla roślin bo odbija się od powierzchni A wiec spokojnie powinno się zapalać koło 9-10 rano a gasić ( jeśli lubisz wieczorkiem posiedzieć) koło 22.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...