Jump to content

mszt

Użytkownik
 • Content count

  291
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0

About mszt

 • Rank
  Dyskutant

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.bojownik.pl/Kula-i-ryba-t4755.html
 1. mszt

  Moje bojowniki na tarle

  Tylko samicę. Samca dopiero jak narybek zacznie samodzielnie pływać w pozycji poziomej.
 2. mszt

  Moje bojowniki na tarle

  30 litrów nada się do wychowywania narybku przez krótki czas, bardzo szybko może im być ciasno.
 3. mszt

  Moje bojowniki na tarle

  Temperatura jest za niska, powinnaś podnieść przynajmniej do 27 stopni, a lepiej jeszcze do 28-29. Gdzie zamierzasz wychowywać narybek? Masz dla niego pokarm? Co zrobisz z rybkami, jak urosną i zaczną ze sobą walczyć?
 4. mszt

  koralowiec

  Będzie podnosił twardość i pH
 5. mszt

  Pasażerowie na gapę

  Podobno, podkreślam, podobno stułbie mogą chwytać drobny narybek czy maleńkie krewetki, ale zdania na ten temat są sprzeczne, a u mnie akurat w tym akwarium, gdzie są stułbie, ani rybki ani krewetki się nigdy nie rozmnażały. Zresztą te stułbie, które zaobserwowałam w swoim akwarium, to stułbie zielone, a więc maleńkie. Być może większe odmiany są groźniejsze.
 6. Trębacz, trąbik, stentor Trębacz, stentor, trąbik - rodzaj słodkowodnych pierwotniaków zaliczany do typu orzęsków, o stożkowatym kształcie przypominającym trąbkę. Trębacze osiągają do 2 mm długości, prowadzą osiadły tryb życia uczepione do podłoża węższym końcem ciała, tworzącym rodzaj stopy. Przednią, szerszą część ciała wieńczy rząd rzęsek napędzających pokarm do cytostomu. Powierzchnia ciała trębaczy pokryta jest rzędami rzęsek biegnących wzdłuż osi długiej komórki. Makronukleus w formie paciorków oraz rozproszone w cytoplazmie mikronukleusy tworzą aparat jądrowy. Trębacz ma wodniczkę tętniącą, pod okrywającą ciało pellikulą znajdują się włókienka kurczliwe, umożliwiające kurczenie się komórki, oraz ziarnka stentoryny, barwnika nadającego mu zielonkawe zabarwienie. Pożywienie trębacza stanowią bakterie. Rozmnażanie przez podział komórki. Trębacze posiadają olbrzymie zdolności regeneracyjne, w toku badań wykazano, że odtworzenie całości komórki jest możliwe nawet z 1/260 części ciała, pod warunkiem, że zachowały się w niej fragmenty podstawowych jej elementów. http://portalwiedzy.onet.pl/73840,,,,trebacz,haslo.html Stułbia, hydra Stułbia, hydra - nazwa obejmująca kilka rodzajów jamochłonów, głównie słodkowodnych (Hydra, Chlorohydra, Pelmatohydra), zaliczanych do gromady stułbiopławów. Do stułbi należą gatunki o długości do 2-3 cm, mające postać polipa o półosiadłym trybie życia. Stułbie są zazwyczaj przyczepione do podłoża, potrafią się jednak przemieszczać za pomocą czułków, którymi dotykają podłoża przenosząc równocześnie stopę. Czułki mają ogromną rozciągliwość, służą do chwytania zdobyczy, którą porażają jadem parzydełek. Stułbie rozmnażają się zarówno na drodze bezpłciowej, przez pączkowanie bądź podział, jak i płciowo. Są wśród nich formy obupłciowe i rozdzielnopłciowe. Przedstawiciele stułbi: stułbia pospolita (Hydra vulgaris), osiągająca do 2 cm długości ciała, czułków do 5 cm, występująca w stawach i drobnych zbiornikach, ubarwiona brązowo, stułbia zielona (Chlorohydra viridissima) osiągająca do 15 mm długości ciała i 15 mm długości czułków, współżyjąca w symbiozie z glonami Chlorella, ubarwiona zielono, oraz stułbia szara (Pelmatohydra oligactis) o długości do 3 cm, czułków do 25 cm, o szarym zabarwieniu. http://portalwiedzy.onet.pl/37920,,,,stulbia,haslo.html
 7. mszt

  Kula

  Ale dla mieczyków to akwarium jest stanowczo za małe. Dla glonojadów również.
 8. mszt

  Ryby do 25l ?

  Może lepiej nie zerkaj, bo to kiepski przykład
 9. Owszem to może być posocznica, ale nie jest to pewne, zazwyczaj (choć fakt, że nie zawsze) wystepują też inne objawy, a tutaj ich nie ma.
 10. Kup w aptece sól gorzką (siarczan magnezu), rozpuść 1 dużą łyżkę w szklance wody i wlej do akwarium. Jeśli to faktycznie nagromadzenie gazów albo niestrawność, powinno pomóc. Ewentualnie, jeśli się nie boisz i masz zręczne ręce, możesz spróbować zrobić rybce masaż brzuszka - odłowić ją do woreczka z wodą zaprawioną solą gorzką i przez woreczek delikatnie masować palcem kolistymi ruchami po brzuszku. Od razu mówię, że ja tego nigdy nie robiłam, więc nie wiem, czy to trudne, ale podobno pomaga. Ale zdjęcie jest mało wyraźne, więc trudno powiedzieć na pewno, co to jest. Czy z bojownikiem są tylko te samiczki? Czy w akwarium jest coś, co mógłby połknąć? Czy ma odstające łuski? Utrata koloru na brzuchu to nic strasznego, spowodowane jest to silnym rozciągnięciem skóry.
 11. mszt

  Dziwne "jajeczka"

  Mój "maluch" ma 23 lata \ Nic nie kwitło Myślałam o tym, ale po pierwsze one nie są sklejone, a kładka ślimaków chyba by była, po drugie chyba jajka ampularii są kuliste, a toto jest owalne. Auć To by było fatalne Ale czy grzyb nie tworzyłby jakiejś bardziej zwartej struktury? To jest sypkie, każde ziarenko osobno... ale ja sie nie znam na grzybach... Na razie wyciągnęłam wężykiem ile się dało, wywaliłam, tylko trochę zostawiłam w pojemniku z wodą w celach naukowo-doświadczalnych.
 12. mszt

  Dziwne "jajeczka"

  Żwir to jest to czarne na zdjęciu, te kuleczki są od niego duuużo mniejsze, mają maksymalnie pół milimetra, albo i mniej. Są raczej miękkie. Zauważyłam to dziś po południu, ale nie dam sobie głowy uciąć, że nie było tego wcześniej, ale jeśli nawet, to nie długo. Poza podmianą wody wczoraj nic nie robiłam w akwarium. Nie zrobił tego żaden ze znanych mi ślimaków, świderki są żyworodne, helenki składają pojedyncze kwadratowe jajeczka, zatoczki składają małe okrągłe kładki na szybach, liściach itp., rozdętki składają przezroczyste jajeczka w kładkach w kształcie rogalika, a ampularie robią kładki w ogóle ponad wodą.
 13. mszt

  [72l] Bojownikarium nr 2

  Hodowla krewetek mi niestety bardzo podupadła
 14. Dziś znalazłam w jednym z akwariów coś takiego: Na zdjęciu są w powiększeniu, w rzeczywistości jajeczka (?) mają ok. pół milimetra, a całe skupisko jest wielkości, hm. orzeszka laskowego mniej więcej. Chyba się to nie rusza. W akwa mieszka bojownik, ampularia, helenki, krewetki babaulti, świderki, zatoczki i rozdętki. Żadne z tych stworzeń nie mogło tego zrobić. Nie dodawałam żadnych nowych roślin od pół roku. Pokarmu żywego nie daję (tylko mrożony). Stosunkowo niedawno dorzuciłam trochę zatoczków i rozdętek, ale wrzucałam je pojedynczo, bez wody, zresztą przedtem ponad tydzień siedziały w misce, gdzie zmieniałam im wodę, jestem prawie pewna, że nic innego z nimi nie było. Pojęcia nie mam co to może być... Jajeczka? Odchody? Czyje? Na wszelki wypadek odciągnęłam toto z akwa, pewnie nie 100%, ale mam nadzieję, że prawie, trochę odlałam do miseczki w celach obserwacyjnych.
×