Skocz do zawartości

Jbl e701 - "syf" po sprzątaniu


nick1234
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, raz na 2-3 tygodnie podczas podmiany wody czyszczę filtr w akwarium. Wyjmuje tego "artuditu" z szafki i płucze (oczywiście w wodzie z akwarium) media, nalewam czystej wody. Problem w tym, że kiedy po takim czyszczeniu uruchamiam filtr to z deszczownicy wylatuje taki syf, że  szkoda gadać.

Podejrzewam, że to brud z tych wężyków.

Macie na to jakieś sposoby?

 

Z góry dziękuje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Za często czyścisz filtr.

2) Kup szczotkę drucianą do węży - one najbardziej hamują przepływ kiedy są zarośnięte.

 

Po czyszczeniu odpal nad zlewem i niech pochodzi - zasysa wodę z wiadra i wyrzuca do zlewu. Normalne jest, że po czyszczeniu wyrzuca syf.

 

Kubeł czyść wtedy kiedy pomimo czystych węży masz słaby przepływ.

 

Temat do zamknięcia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Za często czyścisz filtr.

2) Kup szczotkę drucianą do węży - one najbardziej hamują przepływ kiedy są zarośnięte.

 

Po czyszczeniu odpal nad zlewem i niech pochodzi - zasysa wodę z wiadra i wyrzuca do zlewu. Normalne jest, że po czyszczeniu wyrzuca syf.

 

Kubeł czyść wtedy kiedy pomimo czystych węży masz słaby przepływ.

 

Temat do zamknięcia :)

 

Dziękuje, przyznam, że po takich 2-3 tygodniach w filtrze jest sporo brudu. To co ile powinno się go czyścić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swój czyszczę tak z raz w miesiącu. Przy dłuższej przerwie odnoszę wrażenie że krasnale mają się lepiej (może to chyba być związane z tym mitycznym DOC). Przepłukuję go tylko w tej wodzie co jest w kuble, gąbki płucze pod kranem po prostu. Węże za to tak z raz na pół roku, częściej nie chce mi się ich wyciągać zza szafki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro w kuble tak szybko Ci się zbiera tyle syfu, to znaczy że masz za słabą filtrację. Ja proponuję dokupić dodatkowy filtr wewnętrzny, który będzie robił za mechanika. Jego będziesz mógł czyścić nawet przy każdej podmianie wody. Natomiast kubła przerobisz na filtr biologiczny, na wlot założysz gąbkę, która będzie robiła za prefiltr. Wtedy sam kubeł będziesz czyścił w momencie znacznego zmniejszenia przepływu a prefiltr na wlocie co podmianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyszczenie filtra zewnętrznego czyli popularnego ''kubła'' co kilka tygodni mija się z celem. Bakterie nitryfikacyjne które zaczną się w nim osadzać są przez Ciebie niszczone po przez mycie/płukanie go. Dobrym jeśli nie najlepszym wyjściem jest zainstalowanie prefiltra:

post-17567-0-54580000-1373487354_thumb.jpg

W ten sposób korzystasz podwójnie: nie ruszasz samego filtra i pozwalasz bakteriom na swoją pracę a Ty masz łatwy i szybki dostęp do zawartości prefiltra wymieniając jedynie jego wkład.

W takim układzie ''kubeł'' zasypujesz dowolnym wkładem/złożem biologicznym które sprzyja rozwojowi bakterii nie marnując miejsca na wkłady mechaniczne ( gąbki ) a wkład mechaniczny ( na przykład taki ) możesz wymieniać dowolnie kiedy tylko spadnie przepływ wody w filtrze. Tak jak napisał @mei dobrym wyjściem jest instalacja dodatkowego filtra ( wewnętrzny lub kaskada ) który będzie pracował jako typowy filtr mechaniczny. Ja u siebie ''kubeł'' otwieram średnio raz na 2-3 miesiące ale tylko po to żeby wyczyścić wirnik i rzucić okiem na wkład biologiczny. To zdjęcie to oczywiście zdjęcie mojego prefiltra a dodatkowo pracuje u mnie kaskada jako typowy filtr mechaniczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukając dobrego filtra zdecydowałam się na zakup JBL e701 bo wszedzie był mocno chwalony -  mam wersję już z uszczelką. Nie był to dla mnie mały wydatek bo dałam za niego prawie 300 zł. Akwarium mam na 112 litrów - filtr jest niby do 200 litrów. Trochę przykre, że teraz okazuje się, że jest mało wydajny i najlepiej byłoby dokupić jeszcze jeden filtr... Nie mam przerybionego akwarium, moja obsada to:

 

- 13 neonów inessa
- 5 kirysków panda
- 4 otoski
- parka ramirezek
- parka borellek
- 2 cierniooczki

- 2 krewetki amano

- ślimak hellena

 

Jak widać nie ma tu "żyworódek", które jak wiadomo "brudzą" najbardziej. Akwarium odmulam (odkurzaczem) i czyszczę przy każdej podmiance wody czyli co 1-1,5 tygodnia. Wtedy też podmieniam 30 litrów wody.

 

Kupię watę perlonową i wsadzę pod pierwszy koszyk z gąbką - zatrzyma napewno coś tego brudu. A na wlot wystarczy zwykła gąbka - taka do kupienia w drogerii?

 

A Wy jak otwieracie kubeł po takich 2-3 miesiacach to woda tam jest w miarę czysta? u mnie jest wręcz czarno. "Brudy" na wszystkich koszykach, tak jakby tej gąbki z pierwszej warstwy nie było - może to jest przyczyną? Może on "przepuszcza"?

 

Acha no i jeszcze w filtrze zalęgły mi się rozdętki, wyplenić nie mogę ale "kontroluję" liczbę przy czyszczeniu.

 

Ogólnie z filtra jestem bardzo zadowolona, jest cichutki, czyszczenie i obsługa bajecznie prosta ale po takim wydatku nie spodziewałam się, że nagle okaże się za mało wydajny :(

Edytowane przez V_i
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie popełniłaś błąd już w momencie zakupu filtra - do 112 litrowego akwarium kupiłaś filtr przeznaczony do 200 litrów. Mała wydajność. U mnie wygląda to tak: zbiornik 90 galonów czyli około 340 l. brutto a filtr --> http://www.truaqua.com/aquatop-canister-filter-cf-500uv.html . Zwróć uwagę na wydajność filtra. To nie wszystko, dodatkowo jako typowy filtr mechaniczny mam to --> http://www.amazon.com/Tetra-Whisper-Power-Filter-40-Gallon/dp/B0002DHY6I . Teraz policz sobie ogólną wydajność obydwu filtrów - proste? Pamiętaj jednak że producent podaje max. przepływ/wydajność bez wkładów filtracyjnych i w jakichś tam określonych warunkach więc rzeczywista wydajność będzie mniejsza od tego co reklamuje producent. Następna sprawa - brud w filtrze. Im gęstszy będzie pierwszy wkład w filtrze tym mniej zanieczyszczeń dostanie się dalej do następnych wkładów. Pomijam kwestię szczelności połączeń poszczególnych koszy. Ja stosuję w prefiltrze maty filtracyjne o gęstości 50 micronów. Taki wkład przy dużym przepływie wody i małym zarybieniu zbiornika wytrzymuje u mnie kilka dni. Kiedyś z ciekawości włożyłem matę o gęstości 100 micronów - wytrzymała mniej więcej tyle samo co mata 50 micronowa ale ponieważ jest rzadsza więc teoretycznie powinna przepuścić więcej zanieczyszczeń które niestety osadzają się w filtrze. Tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że ten JBLe701 faktycznie spokojnie nadaje się do zbiornika 112L, ale wbrew temu co mówisz - masz przerybienie.

3 gatunki ryb to optimum
 

- 13 neonów inessa
- 5 kirysków panda - albo one, albo cierniooczki albo  otoski
- 4 otoski - albo one albo kiryski albo cierniooczki
- parka ramirezek - jedna para pielęgniczek na ten zbiornik w zupełności wystarczy.  Możesz mieć dwie, ale po mocnym ograniczeniu (najlepiej wykluczeniu) ryb dennych. Możesz np wtedy zostawić w ostateczności otoski
- parka borellek
- 2 cierniooczki

- 2 krewetki amano - totalnie zbędne

- ślimak hellena

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że ten JBLe701 faktycznie spokojnie nadaje się do zbiornika 112L, ale wbrew temu co mówisz - masz przerybienie.

 

3 gatunki ryb to optimum

 

- 13 neonów inessa

- 5 kirysków panda - albo one, albo cierniooczki albo  otoski

- 4 otoski - albo one albo kiryski albo cierniooczki

- parka ramirezek - jedna para pielęgniczek na ten zbiornik w zupełności wystarczy.  Możesz mieć dwie, ale po mocnym ograniczeniu (najlepiej wykluczeniu) ryb dennych. Możesz np wtedy zostawić w ostateczności otoski

- parka borellek

- 2 cierniooczki

- 2 krewetki amano - totalnie zbędne

- ślimak hellena

 

Wiesz, najlepiej to w ogóle mieć jeden gatunek rybek, kilka sztuk :) Ilośc rybek liczyłam mniej więcej według obliczeń 1cm dorosłej ryby na 1litr - tak mi radzono na forum e-akwarystyka.pl, tutaj zresztą też ktoś o tym pisał. Obsadę tez mi doradozno mniej więcej taką. Patrząc na akwarium to nie wydaje się dużo ryb, wszystkie te gatunki ze sobą dobrze żyją, jest sporo kryjówek i roślin. Krewetki amano kupiłam bo mam glony nitkowate i mi ładnie mchy czyszczą.

 

Norbi -> Kiedy kupowałam sprzęt do akwarium to właśnie tutaj dożo osób mi doradziło właśnie taki filtr, jak widać co akwarysta to inna teoria :) Dziękuje za rady - gdzie kupujesz takie maty filtracyjne? Drogie to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelicznik 1cm na 1litr jest debilnym przelicznikiem, który się nie sprawdza.

Idąc tym przelicznikiem mogę dorosłą Cichle trzymać w 70L baniaku ;).

Jak ma się glony to się zwalcza przyczynę, a nie kupuje na to krewetki.

Doradzili Ci taki filtr bo się nadaje do tego zbiornika (nawet słabsze uzywałem w podobnych litrażach), ale trzeba dobrać obsadę z sensem, a nie 1cm na 1L.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, spójrz na moją lokalizację. Maty najczęściej kupuję na www.ebay.com albo www.amazon.com. Linki masz podane we wcześniejszym poście. Są oczywiście setki sklepów internetowych, tam też możesz poszukać. Przelicznik 1 cm. długości ryby na 1 litr wody - przepraszam ale to idiota przelicza w ten sposób ilość ryb na pojemność akwarium albo odwrotnie. A co do samych filtrów i ich wydajności to ja liczę w ten sposób: wydajność filtra = 4 albo 5 x pojemność akwarium. Lepsza nadfiltracja niż jej brak. Pamiętaj co napisałem wcześniej - wydajność teoretyczna podana przez producenta to zupełnie co innego niż wydajność faktyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dobierałam obsady przelicznikiem 1cm na 1litr, tym sposobem dobrałam tylko liczbę ryb. Może nie jest idealnie ale wydaje mi się, że nie jest tak tragicznie z tą obsadą. Postaram się zwiększyć wydajność filtra, nie mam zamiaru przez to pozbywać się części rybek bo mają się dobrze i żadna sobie nie szkodzi.

 

No widzicie to moje pierwsze akwarium, radziłam się na różnych forach (w większości na tym) co do obsady i filtra i Ci jak mówicie "idioci" - dla mnie bardzie doświadczeni akwaryści, polecili mi właśnie taką obsadę, taki filtr i taki przelicznik. Co człowiek to inna teoria.

 

A co do glonów to ja czytałam, że ich niewielka ilość to norma w akwarium, glony nitkowate mam tylko na mchach i dwie krewetki amano dobrze sobie z nimi radzą i nikomu nie szkodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Doradzili Ci taki filtr bo się nadaje do tego zbiornika ...

 

Całkowicie się z tym zgadzam.

 

 

 

No widzicie to moje pierwsze akwarium, radziłam się na różnych forach (w większości na tym) co do obsady i filtra i Ci jak mówicie "idioci" - dla mnie bardzie doświadczeni akwaryści, polecili mi właśnie taką obsadę, taki filtr i taki przelicznik. Co człowiek to inna teoria.

 

Pokaż mi doświadczonego akwarystę na tym forum ( może być też na innym ), który doradza przelicznik 1cm ryby na 1L ;)

Filtr masz OK., a to że nie jest czysty po otwarciu to chyba normalne, w końcu filtruje wodę z zanieczyszczeń. Zajrzyj do odkurzacza po sprzątaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie się z tym zgadzam.

 

Pokaż mi doświadczonego akwarystę na tym forum ( może być też na innym ), który doradza przelicznik 1cm ryby na 1L ;)

 

 

Przeczytałam o tym min. w tym artykule z tego portalu.

 

http://www.super-akwarium.pl/poradnik-akwarystyczny/jak-wybrac-i-wprowadzic-ryby-do-akwarium-id10.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykuły na stronce portalu były pisane dawno temu i praktycznie bez nadzoru, często zawierają błędy o czym nie raz była mowa na forum.

Po to między innymi jest forum, żeby konsultować na nim treści tych artykułów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykuły na stronce portalu były pisane dawno temu i praktycznie bez nadzoru, często zawierają błędy o czym nie raz była mowa na forum.

Po to między innymi jest forum, żeby konsultować na nim treści tych artykułów

Może i tak ale skoro ktoś pisze takie brednie to artykuły powinny zostać poprawione/weryfikowane a od tego są według mnie moderatorzy, admini czy inni zarządzający forum właśnie po to żeby uniknąć takich wpadek. Myślę że czas zakończyć temat bo odbiegamy od sedna sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i tak ale skoro ktoś pisze takie brednie to artykuły powinny zostać poprawione/weryfikowane a od tego są według mnie moderatorzy, admini czy inni zarządzający forum właśnie po to żeby uniknąć takich wpadek. Myślę że czas zakończyć temat bo odbiegamy od sedna sprawy.

Jako moderator odpowiem Ci, że nie mam ani obowiązku, ani możliwości ingerencji w portal-czytaj moderowania go ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, to dziwne bo ja również jestem i moderatorem i redaktorem na forum ( o zupełnie innej tematyce ) i mam możliwość ingerencji w posty, artykuły, shoutbox i tak dalej. No cóż, trudno. Teraz to naprawdę odbiegamy od sedna sprawy. Może niech się jeszcze wypowie autorka tematu i do zamknięcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w e1501 i e901 też leci syf po kilkuminutowym postoju filtra. Spuszczam to do wiaderka by nie leciało do zbiornika. Zwróć uwagę na uszczelkę i jej prawidłowe ułożenie by filtr nie zasysał nieczystości z sąsiednich komór przez które wpada brudna woda (gąbki o dużych oczkach po bokach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i tak ale skoro ktoś pisze takie brednie to artykuły powinny zostać poprawione/weryfikowane a od tego są według mnie moderatorzy, admini czy inni zarządzający forum właśnie po to żeby uniknąć takich wpadek. Myślę że czas zakończyć temat bo odbiegamy od sedna sprawy.

 

Masz rację. Ja jestem początkującym akwarystą, zakładam, że to co piszą na takim powiedzmy profesjonalnym portalu jest prawdą, jeśli coś publikują to jest to weryfikowane. Nie jestem w stanie przeczytać całego forum aby dojść do tematu gdzie ktoś kiedyś napisał, że takie artykuły zawierają błędy. Swoją drogą aby mieć dostęp do takich artykułów nie trzeba się nawet na forum logować. Dziwne byłoby też aby każdy teraz pisał posty typu - proszę o konsultację artykułu...

 

Proszę o zamknięcie tematu. Dziękuje wszystkim za pomoc.

Edytowane przez V_i
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mniej jedna powiem tak- te artykuły mogą być idiotyczne, ale nie ludzie, którzy stosują się do owych artykułów.

Filtr masz dobry i tutaj nie ma wątpliwości. Musisz tylko ograniczyć obsadę i jeżeli bardzo Ci zależy - założyć prefiltr na rure ssącą Twojego JBL.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...