Skocz do zawartości

Skuteczne i szybkie czyszczenie dna akwarium


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kupiłam już dwa odmulacze - jeden na baterie, drugi zasilany pompką. Oba ssą jakby chciały, a nie mogły i w efekcie czyszczenie dna akwarium z odchodów zajmuje mi dużo czasu i jest średnio skuteczne. Możecie coś doradzić? Może macie jakiś inny sposób lub polecicie jakiś sprawdzony odmulacz w przystępnej cenie? Jak często odmulacie dno w akwarium?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam za 30zł bateryjny i jest ok. Wystarczy tylko dobrze ustawić go. Możesz np. odciąć butelkę w to wężyk i zaciąga się wodę i odmulacz nawet dobry jest.

 

Ja też mam bateryjny (na dwa te największe paluszki) i nie ciągnie dobrze, bardzo słabo. Na filmikach widziałam w necie,że nawet kamienie delikatnie podnosi, a mój ledwo odchody. Co źle robię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ściągania "brudów" z dna najlepszy jest normalny wąż. Ja mam 16 mm. Dla wygody kierowania wlotu tam gdzie chcę mam założoną rurkę na koniec, tak ze 20 cm.

Mam odmulacz sery i używanie go jest beznadziejne. Może przy takim z pompką można sterować lepiej ale wąż jest wystarczający. Wadą jest to, ze trzeba moczyć rękę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Najpierw kupiłem elektryczny. Wciąga fajnie, ale żre baterie. Następnie kupiłem taki ładny, renomowanej firmy. Bardzo dobrze działa - sama rura od niego - ma dużą średnicę. ;)

Palcem wskazującym nauczyłem się regulować przepływ.

 

Prawdę mówiąc sądzę, że w akwarium roślinnym z obsadą odpowiednio dobraną, nie powinno być większych kłopotów z odchodami. Rurka lub rurka z kawałkiem "butelki" w zupełności wystarcza. Jak ktos lubi gadżety, to może sobie kupować (tak jak ja to najpierw uczyniłem), ale jeśli ktoś ceni sobie funkcjonalność, to ... nic nie daje takiego zadowolenia jak proste DIY. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram zdanie poprzednika. Przetestowałem kilka odmulaczy ale nic tak się nie sprawdziło jak zwykły wąż i przepływ regulowany palcem ;-)

To chyba obaj panowie piszecie o sprzątaniu dna z zanieczyszczeń ;-), odmulanie to co innego, nie wiem dlaczego nie zwracacie na to uwagi.

Wężem można tylko posprzątać to co jest na wierzchu a w chwili nieuwagi zaciągnąć sporo podłoża, wiem można je potem uzupełnić tylko po co je wciągać skoro można użyć takiego odmulacza który zaciąga delikatnie na pewną wysokość żwir po czym wyciąga z niego co niepotrzebne i po ściśnięciu węża uwalnia z powrotem do akwarium.

Doskonale do tego nadaje się odmulacz tetry o właśnie taki:   

http://img01.allegroimg.pl/photos/oryginal/31/27/97/79/3127977945

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...nie wiem dlaczego nie zwracacie na to uwagi...

A "pan" zwrócił uwagę na dokładnie te słowa:

Rurka lub rurka z kawałkiem "butelki" w zupełności wystarcza.

Polecane przez grzegrzóła, to dokładnie te, które też posiadam (to te ładne renomowanej firmy). I nadal podtrzymuję to, co napisałem powyżej.

Kolega nie raczył zwrócić uwagi na fakt, że nie każdy ma podłoże, albo nawet mając nie ma możliwości "odmulania". Przykładów można mnożyć. Ale proszę spojrzeć na swój baniak i powiedzieć szczerze w ilu procentach kolega odmuli ustrojstwem tertry (tak, tak, odpowiednio profilowanym). Albo podpowiedzieć jak tym odmulić trawnik, który pokrywa szczelnie dno. ;) Owszem, wielkie baniaki typu tanganika czy malawi świetnie będzie się odmulać tym drogim ustrojstwem. Ale w roślinniakach HT śmiem twierdzić, że bardziej istotne są podmiany a w LT, nawet nie ma potrzeby odmulać. Czemu? Pytanie retoryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam że, ten odmulacz dobrze się sprawuje przy odmulaniu żwirku na wolnych płaszczyznach a nie lekkich podłoży typu manado i zakamarków pod korzeniami czy roślinami.

Wtedy wąż jest dokładniejszy.

Z trawników ten odmulacz średnio zbiera resztki i wąż lepiej tu wypada.

Ale na dużych powierzchniach wąż może się schować ;-).

 

Ale w roślinniakach HT śmiem twierdzić, że bardziej istotne są podmiany.

To byś się zdziwił, połowa ludzi na tym forum ma akwaria roślinne z rybami gdzie odmulanie to często norma przy podmianach wody.

 

tym drogim ustrojstwem.

Drogim nie drogim, pojęcie względne.

Nie zaglądajmy sobie do portfela, dla jednego 30 parę zł to dużo dla innego to mało.

 

Ale proszę spojrzeć na swój baniak i powiedzieć szczerze w ilu procentach kolega odmuli ustrojstwem tertry

Wejdź w moją galerię "Dreamland 475l" i powiedz mi czy tym odmulaczem nie da się oczyścić 90% dna.

Rośliny nie rosną w podłożu i żaden kłopot z ich przestawieniem, korzenie to samo.

Ale, nie po to jest temat by się licytować, poleciłem co sprawdza się u mnie i nie musisz się z tym zgadzać na siłę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...