Skocz do zawartości

Przygoda z akwarystyką po raz kolejny :).


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam uprzejmie wszystkich akwarystów :).

 

Na początek kilka słów o mnie - po raz kolejny startuję z akwarium, tym razem za namową córki i przy aprobacie żony, bez tego ani rusz ;). Wcześniej były 3 podejścia ale za każdym razem musiałem je kończyć z powodów niezależnych ode mnie :(, mam nadzieję, że teraz będzie inaczej !!!

 

Kolejne podejście zaczynam od zestawu startowego DIVERSA 60, w skład, którego wchodzą:

 

- zbiornik o pojemności 54 litrów,

- pokrywa ze standardową świetlówką o mocy 15 W, długości 45 cm,

- filtr CLARO 600 L z deszczownicą,

- grzałka automatyczna o mocy chyba 50 W.

 

Na początek chyba może być a jak się rozwinie to będzie większe, mam nadzieję.

 

Akwarium zostało założone jak dobrze pamiętam jakieś 7 tygodni temu. Niestety uległem namowom córki i żony oraz zapewnieniom sprzedawcy z pobliskiego sklepu, że po wpuszczeniu substancji pod nazwą Bacto Active f-my Tropical, mogę po 48 h wpuścić pierwsze ryby. No i stało się. W akwarium pojawiły się Gupiki w ilości 6 sztuk /młode - od znajomych/, para Molinezji /czarno - białe/, glonojad oraz 2 sztuki Kirysków. Pojawiły się też oczywiście roślinki ale niestety nazw ich nie pamiętam, jedne z najpopularniejszych.

Przez kilka tygodni było wszystko w porządku i postanowiliśmy co nieco dokupić i aktualnie /były też ubytki ale nie od razu/ w akwarium znajdują się:

 

- Gupik - 6 sztuk /są w nim od początku/,

- glonojad - 1 sztuka /jest od początku/,

- Molinezja - 1 sztuka /samiec padł jakiś tydzień temu i zastanawiam się czy ją oddać bo jest w dobrej kondycji czy dokupić samca?/,

- Kirysek - 4 sztuki /4 sztuki, z czego 2 sztuki mi padły, jedna dzisiaj/,

- Danio pręgowany - 3 sztuki /są od około tygodnia/,

- Neonek - 6 sztuk /również od około tygodnia/,

- Skalar - 4 sztuki /od wczoraj/,

- Krab mangrowy - 2 sztuki /od wczoraj/.

 

Chcę powiedzieć, że za każdym razem kiedy dokonywałem zakupu pytałem się sprzedających czy dana rybka może być z pozostałymi i czy nie będzie im za ciasno i za każdym razem dostawałem odpowiedź, że tak więc stąd taka ilość rybek.

 

A teraz o problemach jakie się pojawiły a dokładnie chodzi mi o wodę gdyż zaczęła mi się robić zielonkawa o lekkim zabarwieniu brązowym. Chcę jeszcze dodać, że jest w nim jeden kamień i jeden konar a drugi będzie dzisiaj dla krabów żeby mogły się wygrzewać i suszyć ponad wodą.

 

Jak sprawdziłem wodę dzisiaj to się przeraziłem. Sprawdziłem ją zestawem testów 6 w 1 f-my JBL i wyszło mi, jeżeli dobrze odczytałem kolory:

 

- CL2 mg/l - 0,8

- pH - 8,4

- KH - 6

- GH - <3

- NO2 mg/l - 0

- NO3 mg/l - 250.

 

Od razu do sklepu z prośbą o pilną pomoc i dostałem takie oto preparaty: BIOTOPOL i ALGIN oraz powiedziano mi, że muszę wymienić połowę wody i dodać wskazane preparaty i powinno być lepiej. Zrobiłem to od razu. Wymieniłem wodę 50/50 tak około i dodałem wskazane preparaty i wyniki się wg mnie poprawiły aczkolwiek nie wszystkie, niestety:

 

- CL2 mg/l - 0,8

- pH - 7,6

- KH - 10

- GH - >7

- NO2 mg/l - 0

- NO3 mg/l - 100.

 

W związku z tym wynikami wody i ogólnie obsadą całego akwarium mam pytanie co zrobić żeby było lepiej ? Obsada może być czy należy jakiś osobników się pozbyć /oczywiście mam na myśli oddać w dobre ręce/? Chciałbym aby zostały wszystkie oczywiście. Jak na nie patrzę to nie widać aby miały ciasno ale być może się mylę.

 

Postaram się jeszcze dzisiaj załączyć fotkę akwarium żeby było łatwiej o Waszą radę. Aha i zastanawiam się czy nie założyć poza deszczownicą jeszcze napowietrzacza - ściana powietrza z tyłu akwarium?

 

Pozdrawiam i liczę na jakieś odpowiedzi i podpowiedzi :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy paskowe czasem przekłamują wynik to po pierwsze. Po drugie masz sporo ryb jak na tak nieduży zbiornik, a już skalary w nim to niemal zbrodnia (skalar to duża ryba, potrzebuje naprawdę dużego akwarium). W sklepie powiedzą Ci, że nawet karp i szczupak są ok do 50L akwarium, a łosoś to wręcz jest do tego stworzony ;). Danio - ta sama historia co skalar. Zbrojnik (glonojad) to też zbyt duża ryba. Reszta w miarę ok. W pierwszej kolejności zająłbym się problemem z rybami , zracjonalizował ich obsadę. Zbyt szybko też wpuściłeś obsadę do akwarium, ale tego już nie zmienimy. Tym musisz zająć się jak najszybciej, później będziemy myśleli dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego że nie powinieneś wierzyć sprzedawcy, wciska Ci wszystko jak leci i nieźle robi Cię w konia.

 

Skalar od 200l wzwyż, zbrojnik od 100l, molki od 80l - w mniejszych akwariach będą karłowacieć. Kiryski pewnie masz spiżowe lub pstre - na te gatunki akwarium za małe, podobnie jak na danio - są bardzo ruchliwe, powinny mieć akwarium przynajmniej o długości 80cm do swoich gonitw. Pomijam już to że powinien tam być tylko jeden gatunek ławicowy pływający w toni - czyli albo danio, albo neony. Krabów też być nie powinno. Tak się kończy zaufanie sprzedawcy zarabiającemu na tym że wciśnie jak najwięcej..._A jak rybki umierają to akwarysta dokupi znowu kolejne.

 

Co do parametrów..._Masakra jak chodzi o te ryby, dodatkowo sprzedawca wcisnął Ci zbędną chemię która może nawet zaszkodzić.

 

Przede wszystkim powiedz jaką wodę masz w kranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze do tego co poprzednicy napisali dodam, że coś Ci pH podnosi. W kranie masz o wiele niższe. Chlor musiałeś źle odczytać za pierwszym razem bo to niemożliwe żeby w akwarium był taki odczyt, chyba, że bezpośrednio przed pomiarem dolewałeś wody z kranu, ale wątpię. Czuć chlorem w pokoju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Postaram się co nieco w akwarium poprawić, miejmy nadzieję, że się uda. Co do wody to wyszło mi coś takiego:

 

- CL2 mg/l - 1,5

- pH - 7,6

- KH - 6

- GH - >14

- NO2 mg/l - 0

- NO3 mg/l - 10

 

Odnoszę wrażenie, że z kranu jest lepsza woda niż w akwarium tylko kurczę dlaczego? Co do chloru to w pokoju nic nie czuć ale jak się podniesie pokrywę to jest taki specyficzny zapach wody ale wg mnie nie jest to chlor. A jeżeli chodzi o obsadę to jakie rybki można swobodnie trzymać w takim akwarium, poza Gupikami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kolejne badanie wody w akwarium i oto co mi wyszło:

 

- CL2 mg/l 0,8

- pH 8

- KH 10

- GH >7

- NO2 mg/l 0

- NO3 mg/l 100

 

Poradźcie co z tym zrobić, jakieś uzdatniacze, co z tym zrobić ? Czy może być to winą korzeni /2 sztuki/ jakie są w akwarium? Rybki wyglądają całkiem dobrze, apetyt dopisuje :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnych uzdatniaczy nie potrzebujesz.

 

Co masz w tym akwarium? Może jakieś ozdoby? Jaki żwir?

 

PS: Nadgorliwego moderatora informuję: po wielokropku nie jest wymagana wielka litera. To nie były końce zdań. Wypada znać zasady ortografii jeśli już poprawiamy innych. Proszę się albo podpisać, albo przywrócić posta do poprzedniego stanu bo nie chce cudzych błędów - szczególnie na czerwono. Owszem, powinna być tam spacja, ale nie wielka litera. Jak się komuś nudzi to w pierwszym poście widzę kilka błędów interpunkcyjnych, nadmiarowych spacji itd. - można się pobawić. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co czujesz jak podniesiesz pokrywę to pewnie amoniak.

Ale pokaż no to akwarium i daj dokładny opis co tam się znajduje i co dolewasz.

Ja rozumiem że testy paskowe są niedokładne, ale u Ciebie to jeździ we wszystkie strony i to w sposób bardzo dowolny raczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie pomiary robiłem przy takim samym oświetleniu - jarzeniówka akwariowa. W akwarium nie ma żadnych sztuczności, wszystko naturalne. Są dwa korzenie, które przed włożeniem zostały wygotowane w wodzie z dodatkiem soli - trzy gotowania z solą po około 45 minut i jedno, ostatnie, bez soli przez około godzinę, wypłukane. Poza tym jest jedna skałka również opłukana w gorącej wodzie, oczyszczona z piasku. Zastanawiam się czy może filtr nie daje rady i należy go wymienić albo dołożyć mu pomocnika? Filtr jest standardowy, był w komplecie z całym zestawem - szczegóły w pierwszym poście. Co do żwirku to są dwa rodzaje ciemny większy jakieś 3 do 5 mm w kolorze czarnym, grafitowym i drobniejszy jasny ale tylko z przodu akwarium. Nie ma nic innego.

Załączam fotki mojego akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jeszcze nad zmianą filtra z tego co mam standardowego na firmy AQUAEL Turbo filtr z możliwością używania specjalnych wkładów do powiedzmy uzdrawiania wody akwariowej, Myślicie, że to dobry pomysł?

Proszę o odpowiedź, bo nie wiem co dokładnie robić a przy okazji ile odwiedziłem sklepów to tyle rad usłyszałem a czas nieubłaganie płynie i nie chciałbym stracić rybek.

 

Edit:

 

Przyszedł czas na kolejny test wody w akwarium - tym razem na spokojnie i o dziwo wyniki jakieś lepsze ale wciąż irytuje mnie ten kolor - taki brązowawy, wygląda jakby to było od korzeni, które wrzuciłem.

 

CL2 mg/l 0

pH 7,6

KH 10

GH > 4

NO2 mg/l 0,5

NO3 mg/l 50

 

Czy można zrobić coś z tym kolorem ale nie poprzez usunięcie korzeni, hmm to byłoby najłatwiejsze a mnie nie o to chodzi :?::?:

 

Luna: Nie pisz jednego posta pod drugim jeśli nie upłynęły minimum 24 godziny.

Edytuj wiadomości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz filtr wymienić to najlepiej już zainwestuj w zewnętrzny. Taki Minikani 80 (może 120?) lub FZN-2 byłyby dobre. Z tym, że przy kaskadzie musiałbyś pokrywę ciąć. Na przyszłość odradzam zakup gotowych zestawów, lepiej samemu skompletować sprzęt. Nie zawsze wyjdzie taniej, ale wydajesz pieniądze raz i masz spokój, a tak to musisz inwestować.

 

Żeby nie było dalszych nieporozumień. Uzdatniaczy tak jak napisał Atreyu nie potrzebujesz, ale dodatkowe wkłady filtracyjne na pewno się przydadzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, teraz to już wiem. Następne, o ile domownicy się zgodzą, będzie zdecydowanie większe i składane oddzielnie, człowiek uczy się na błędach. A co do filtra to decyzja zapadła i kupuję Minikani 120. Jest co prawda do większego zbiornika ale chyba za dużego bałaganu mi nie zrobi a po drugie różnica w cenie bardzo mała więc jak już ma inwestować to na przyszłość.

A co myślicie o wystroju akwarium bo mi trochę brak roślin, może jakieś propozycje z Waszej strony ? Z góry dziękuję za pomoc i rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, zastanowię się nad nimi a co do korzenia to stoi tak ponieważ mam dwa krabiki i wychodzą sobie przez niego nad wodę i się wygrzewają przy lampie. Sprawa filtra pozostaje otwarta ponieważ poczytałem o nim /MINIKANI 80 lub 120/ w necie i nie ma zbyt dobrych opinii. Piszą, że pompa wysiada i uchwyty mocujące się wyłamuję i tak naprawdę, że warto zainwestować w coś innego, np: Eheim itp. ale jak dla mnie to przekracza zdecydowanie mój budżet, który i tak już nadwyrężyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie teraz zdziwiłeś bo ja widziałem raczej dobre opinie na temat tych filtrów i często je polecają. Eheim pewnie byłby lepszy, ale cenę też ma odpowiednią no i jeszcze dochodzą te paskudne zielone rurki. O minikani opinie o wyłamywanych uchwytach to jakieś powtarzające się opinie? Bo jeśli to jakaś pojedyncza opinia to wiesz, zawsze się jakiś wariat trafi, który nie potrafi się ze sprzętem obsługiwać. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...