Jump to content

Tommy

Użytkownik
 • Content count

  56
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0

About Tommy

 • Rank
  Forumowicz

Informacje o profilu

 • Płeć
  Nie powiem
 1. Tommy

  Obsada 80L po restarcie

  W zimę dogrzewam, ale nie jakoś mocno. Jakie ryby proponujesz do takiej wody?
 2. Tommy

  Obsada 80L po restarcie

  60x30x40 (dl x szer x wys)
 3. Tommy

  Obsada 80L po restarcie

  Witam, Z racji konieczności restartu akwarium i tego, że dowiedziałem się o błędach w mojej obsadzie proszę was o pomoc w doborze obsady do mojego około 80l zbiornika. Proszę o podanie nazw oraz szacunkowej ilości rybek do mojego akwarium. Do tej pory miałem mieczyki hellera, neony inessa, kiryski pstre i te rybki mi się podobają , ale proszę też o podawanie swoich typów proponowanych obsad. Wyniki badań mojej wody wodociągowej: http://pwikzory.com.pl/druki/TT/zuw.pdf Temperatura w zbiorniku: około 25,5 st C Rośliny: 1x żabienica blehera, 1x anubias niski, 1x roślina trawiasta niestety nazwy nie pamiętam Filtracja: Filtr wewnętrzny aquael fan 2+ Jaka obsada będzie odpowiednia do mojego zbiornika? Dziękuję za wszystkie opinie Pozdrawiam
 4. Tommy

  Odkażanie akwarium po chorobie

  Dziękuję bardzo za instrukcję. Jeśli byś mógł to podpowiedz mi teraz jakie ryby są odpowiednie do mojego akwarium i wody, żeby nie popełnić już tego błędu. Miałem wcześniej kirysy, neony i mieczyki hellera.
 5. Tommy

  Odkażanie akwarium po chorobie

  Gdy uważasz się za trzeźwego , a 5 osób mówi Ci, że powinieneś iść spać zastanów się czy, aby na pewno się mylą. Poprzedni post wydrwiłem i obśmiałem ze względu na jego agresywny charatekr, chamski wydźwięk i bardzo nikłą zawartość merytoryczną. Nowy jest zdecydowanie bardziej konkretny i konsyljacyjny, więc na takim poziomie możemy dysktuować. Podpowiedz więc jakie ryby do siebie nie pasują: Kirys pstry, mieczyk hellera, neon innesa w 100l akwarium , ze średnią ilością roślin (żabienica blehera, anubias niski), z wodą taką jak w linku powyżej i w temperaturze 25,5 stopnia? Co do kwarantanny - zgadzam się tu nie ma co dyskutować z tym, że nie mam takiej możliwości i kupujący ryby raz na dłuższy czas ryzykuje świadomie - nigdy podobna sytuacja nie miała miejsca, a teraz trzeba powrócić do stanu pierwotnego i rozpocząć od nowa.
 6. Tommy

  Odkażanie akwarium po chorobie

  Ja nie twierdzę, że wszystko jest spoko - nie miałem świadomości, że te ryby mają inne wymagania co do wody , z tego co czytałem miały je podobne - mój błąd w takim razie. Jednak Twoja "betonowa" logika opiera się na argumentach, że woda była zła........chociaż ryby w niej żyły przez 5 lat, natomiast padły po 3 tygodniach od wrzucenia nowych - z pewnością to zbieg okoliczności - woda zaczęła im przeszkadzać po latach , trzeba przyznać, że Sherlock ma godnego następce. Biorąc pod uwagę Twoja niewątpliwą mądrość, doświadczenie oraz przenikliwość umysłu jak również nadwyraz wyostrzone zmysły i umiejętność kojarzenia faktów podpowiedz laikowi, które ryby nie mogą ze sobą razem przebywać, a z całą pewnością posłucham rady i nie popełnię więcej błędu. Następna sprawa: http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/mieczyk-hellera-mieczyki/ http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/kirysek-pstry-kiryski-pstre/ http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/neon-innesa-neonki-inessa/#8 http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/molinezja-ostrousta-czarna/ Trzy pierwsze ryby spełniają wszystkie kryteria mojego akwarium, jak również zyły w nim od lat. Fakt faktem po raz pierwszy kupiłem molinezję pod wpływem chwili, spodobała mi się i tu się zgadzam - ma odmienne wymagania. Przy reszcie z tych rybek nie widzę rozbieżności, jak również w swojej wodzie powodów do masowego nagłego padania. Na logikę , jeśli molinezji warunki by nie odpowiadały to by padła sama, a nie zabierając ze sobą całą resztę, dlatego mówienie o wodzie jako przyczynie takiego stanu rzeczy uważam za nie trzymające się kupy - choć oczywiście mogę się mylić. Co do kwarantanny , oczywiście powinna być, ale obecne warunki nie pozwalają mi na posiadanie akwarium,w którym mogłaby się odbywać , a biorąc pod uwagę to, że np limfocytoza potrafi się ujawnić po 2 miesiącach, to trzymanie rybek w takiej kwarantannie delikatnie mija się z celem, szczególnie, że sytuacja którą opisuje wydarzyła się po raz pierwszy od przeszło 15 lat. http://pwikzory.com.pl/druki/TT/zuw.pdf Wyniki badań wody z akwarium.
 7. Tommy

  Odkażanie akwarium po chorobie

  Akwarium mam od wielu lat, nigdy nie było żadnego problemu. Rybki dokupiłem może drugi raz w ciągu 5 lat, u gościa od którego właściwie wszystko kupuje. Korzeń był wygotowany. Obsadę taką jak wypisałem też mam od około 5 lat, ubyło z niej może z 3 ryby przez ten czas, także uważam, że całkiem nieźle. Z nowo wprowadzonymi był jakiś problem. Nadmanganian potasu jest dobrym pomysłem to fakt. Czyli da się odratować rośliny? Powiedz mi jeszcze jak bardzo trzeba płukać rośliny/akwarium żeby po wprowadzeniu nowych ryb nie było powtórki? I jeszcze jedno pytanie: odkażanie szkła, roztwór nadmanganianiu rozrobić np w misce i umyć akwarium , czy zalać je wodą i roztwór zrobić już w zbiorniku?
 8. Witam Przed około miesiącem robiłem małe przemeblowanie w akwarium w postaci dokupienia kilku rybek (neon inessa, mieczyk hellera, molinezja, kirysek), kupienia żabienicy blehera i nowego korzenia. Niestety prawdopodobnie wraz z rybkami przyniosłem jakąś chorobę - podejrzewam wirusową limfocytozę w wyniku czego po około miesiącu cała obsada padła..... co za tym idzie zmuszony jestem zrobić restart zbiornika. Planuję wyrzucić rośliny, korzeń, podłoże i dokładnie odkazić resztę. Pytanie mam następujące: czym to najlepiej zrobić i jak tym środkiem się posłużyć. Wstępnie wybrałem chloraminę, którą można kupić od tropicala w każdym sklepie. Podpowiedzcie jak należy porządnie to zrobić? Czy do umytego akwarium wlać wodę i do tego dolać chloraminy, czy w innej formie przeprowadzać dezynfekcję? Będę bardzo wdzięczny za porady jak użyć tego typu specyfiku. Drugą opcją jest perhydrol, jednak ze względu na działanie tej substancji wolałbym uniknąć jej stosowania. Co powinienem w mojej sytuacji zrobić, aby zminimalizować ryzyko powtórzenai się tego typu przygody? Pozdrawiam
 9. Glony to nigdy nie były akurat w zbiorniku problemem, z tym ogarne. Dzięki za pomoc:)
 10. Zrobiłem teraz ponownie 20%, poczekam do niedzieli co się będzie działo , najwyżej wymienię połowę. Zrobiłem mu sam miejsce pod korzeniem mam nadzieję, że nie będzie kopania. Zresztą pokopie i znajdzie miejsce, mi zależało tylko na tym, żeby nic się reszcie obsady nie stało.
 11. Przy starym korzeniu miał dwa miejsca, tam wykopał i z 2 lata był spokój - liczę, że będzie tak samo. Dla mnie ważne, żeby to nie było niebezpieczne i rybki żeby nie padły tak jak i rośliny. Ewentualnie masz jakieś rady co można z tym zrobić? Oprócz wyrzucenia zbrojnika
 12. Witam. Przy ostatniej niewielkiej zmianie wystroju akwarium, mojemu zbrojnikowi nie spodobała się zmiana korzenia - standardowo zaczął pod nim kopać, a z racji tego, że podłoże jest nawożone pod roślinki kulkami gliniano-torfowymi nastąpiło duże zamulenie wody. Podpowiedzcie mi, proszę czy takie zamulenie może być niebezpieczne dla ryb lub roślin czy niczym się nie przejmować i czekać aż wszystko opadnie, zbrojnik przekopie sobie miejsce i wtedy będzie ok? Pozdrawiam.
 13. Szczerze mówiąc już parę razy zastanawiałem się nad tym, ale trochę czekam aż ten wyzionie ducha i z czystym sumieniem będzie można go zmienić a mógłbyś podać jakiś przykład z allegro czegoś odpowiedniego? Problem z kaskadą też jest taki, że mam pełną pokrywę i nie ma jak tego zamontować.
 14. Wkład nie jest wyrafinowany, ani węglowy ani w żaden inny sposób aktywny. Czysto mechaniczna sprawa. To prosty filtr wewnętrzny aquael fan 2 plus.
 15. Do akwarium nic nie dokładałem / ujmowałem od czasu kiedy roślina miała z 50cm wysokości do teraz. Żwirek jest ten sam (płukany, drobny - ze sklepu). Korzeń ten sam od lat. Kamieni wapiennych brak, ceramiki brak. Także myślę, że spokojnie można przyjąć wartości wody kranowej. Podam kulki G-T i potas i zobaczymy jak będzie rosnąc. Kupiłem takie : http://allegro.pl/kulki-gliniano-torfowe-195g-tytan-wegiel-hit-i5137783138.html BTW: dzięki wielkie za pomoc.
×