Skocz do zawartości

Magnes zamiast cudownych przyssawek?


monk1990
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Nie wiem jak Was, ale mnie strasznie drażnią te przyssawki. One po prostu po pewnym czasie nie spełniają swojej roli-przynajmniej tak jest u mnie-a w konsekwencji filtr i grzałka pływają na ile im kabel pozwoli.

 

I mam pomysł by (jeszcze nie wiem jak, ale chyba najlepiej opaską ściągającą) przytwierdzić magnes do urządzenia (filtr/grzałka), a po drugiej stronie kawałek stali. Oczywiście każdy element zatopię jakimś tworzywem-żeby nie rysowało szyb-chociaż i tak to będzie raczej nieruszane zbytnio.

 

Tylko, czy ten magnes w wodzie nie będzie reagował? Czy skoroduję? Jak to może wpłynąć na wodę i środowisko w zbiorniku?

 

Czy może macie jakieś lepsze pomysł na ten problem?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zastosujesz magnes neodymowy to on napewno nie skoroduje i jest bardzo silny na allegro możesz kupić takie magnesy za grosze:)

A założysz się o tysiąc złotych?

Prośba. Jeśli nie jesteśmy czegoś pewni to nie piszmy głupot wyssanych z palca bo tak nam się wydaje.

Magnesy neodymowe wytwarzane są z neodymu (jak sama nazwa wskazuje), żelaza i boru.

Sproszkowane półprodukty spieka się przy działaniu pola magnetycznego.

Niektóre z wad:

-są kruche,

-mają stosunkowo niską temperaturę pracy,

-są bardzo podatne na utlenianie.

Dla tego magnesy neodymowe powleka się materiałami, które zabezpieczają przed korozją.

:ugeek:

 

Do autora tematu:

Ciekawa sprawa. Ja na Twoim miejscu, w celu dodatkowego zabezpieczenia elementów, poszukał bym żywicy poliuretanowej z atestem dopuszczenia do wody pitnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyobraźcie sobie zakładanie urządzenia do szyby z magnesem neodymowym. Puk i po szybie w akwarium :) To naprawdę silne magnesy i sądzę, że wizja tłukącego się akwarium jest niemalże pewna.

 

Jeśli chodzi o zwykłe magnesy, pomysł bardzo dobry i jednorazowy. Nie trzeba co 22-3 lata przyssawek wymieniać, jakkolwiek niski koszt by to miało. Tylko pytanie, jak to rozwiązać, aby nie szpeciło w akwarium po prostu? :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za szybką i konkretną odpowiedź.

 

Sumasumarum, jeśli kupię magnesy neodymowe i zaleje je w czymś dobrym (żywicy poliuretanowej, a wydaje mi się że pomysł z tym silikonem akwarystycznym nie jest zły). Oczywiście zrobię próbę wcześniej na innej szybie, jeżeli będzie choć cień ryzyka że szkło z akwa pęknie, to myślę że można wylać takie 'poduszki' między magnes, a szybę-chociażby z tej żywicy bądź silikonu.

 

Sporo zajęć ostatnio mam, ale na pewno w końcu się tym zajmę. Jak już dojdę do tego to napiszę co i jak.

 

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do wszystkiego silny magnes będzie dobry, szczególnie neodymowy. Magnes przyciąga do siebie i w dodatku magnesuje ferromagnetyki i np może powodować, że druty w grzałce będą się zwierały i po grzałce. Do moc owania wężyków i rurek nada się znakomicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak.

Należało by więc zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

1. Jak może to wpłynąć na urządzenia. N.p. metalowe elementy grzałek oraz wirniki filtrów wewnętrznych.

2. Jak ewentualnie izolować magnesy aby "osłabić" ich działanie. Jak zabezpieczyć elementy przyciągane.

3. Jakiej wielkości zastosować same magnesy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że pomysł jest bardzo dobry, sam właśnie mam problem z przyssawkami. Aby magnes nie oddziaływał na elementy filtra i grzałki najlepiej byłoby zastosować go z zewnętrznej strony, a w środku metal w silikonie akwariowym. Gdy byłoby na odwrót magnes dużo mocniej by oddziaływał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...