Jump to content

[60l] Ogólne

Cubensi
 Share

Recommended Posts

Witam. Chciałbym zaprezentować moje akwarium które mam już od jakiegoś czasu. przechodziło ono wiele restartów modyfikacji itp. Swój baniak pokazuję głównie, aby usłyszeć propozycję zmian i porady bardziej doświadczonych ;)

Oto co składa się na całość:

napowietrzanie: brak

oświetlenie: fabrycznie zainstalowana świetlówka 15W + świetlówka kompaktowa Philips 15W o barwie światła 6500K

filtracja: AQUAEL Fan2

technika CO2: brak

gatunki i ilość ryb:7x neon, 5x fantom czarny, 1x gurami marmurkowy (chcę oddać, ale niestety nie mam znajomych akwarystów), 2x bocja wspaniała, 1x zbrojnik niebieski

rośliny: głównie anubiasy, rogatek, moczarka i dwie roślinki których nazw niestety nie znam

inne sprzęty: brak

stosowane nawozy: Aqua art Planta Gainer Classic

parametry wody: PH-7,2. KH-6. GH-14. NO2-O. NO3-100.

ozdoby: korzenie( jeden ze sklepu akwarystycznego drugi z wyłowiony z rzeki i odpowiednio spreparowany), składki( nie wiem co to za rodzaj przywiezione przez ojca z jakieś wycieczki, powiedziano mi na tym forum, że nie będą wpływały na jakość wody)

Od zawsze miałem problem z glonami, mimo zalecanych już na różnych forach ilości i częstotliwości podmian, wrzucaniu szyszek olchy i wiele wiele innych. Niedawno pokusiłem się o kupno testów z braku funduszy były to testy paskowe firmy eSHa. Wiem doskonale, że testy paskowe nie dają dokładnych i wiarygodnych wyników, ale chciałem chociaż orientacyjnie znać parametry wody w zbiorniku. Po ich wykonaniu zwróciłem uwagę na wysokie NO3 które wynosiło 100. Zaczęła mnie zastanawiać tak wysoka wartość, coś mnie podkusiło zmierzyłem też parametry wody wodociągowej. Niestety okazuje się, że w wodzie tej NO3 jest również bardzo wysokie. Jako argument na wiarygodność testu przyjąłem to iż przu NO3 wynoszącym około 100 pojawiają się krasnorosty ( wyczytane na forum) i tak też było u mnie w zbiorniku. Zupełnie nie wiem co powinienem z tym zrobić.

Proszę o porady, uwagi i opinie na temat zbiornika ;)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Oceniam na 4-, osobiście wywaliłbym grzałkę - 60l w mieszkaniu będzie trzymało ponad 26'C,

szczególnie jak świecisz 2x15W.

Zastanów się nad neonem zielonym - mniejsze ryby, więc możesz wrzucić tam ładną ławicę 15-20 szt.