Skocz do zawartości

[182l] OW 90x45x45


mrl26
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Poniżej chciałem zaprezentować mój drugi zbiornik. Wcześniej posiadałem akwarium 70l, które niestety się rozszczelniło, korzystając z okazji pozwoliłem sobie zrobić przesiadkę na coś większego. Poniżej krótka fotorelacja z zakładania zbiornika.

Start: Zbiornik został zalany 09.12.2012
Wymiary: 90x45x45cm OptiWhite
Oświetlenie: 3x39W, 2x6500K + 1xSylvania Grolux
Filtr: JBL e901
Podłoże: 3x9l ProSoil
Dekoracje: manten stone ok 15kg i korzenie mangrowca
Rośliny:
- rotala rotundifolia red
- rotala wallichii
- hemianthus callitrichoides
- staurogyne repens
- anubias nana
- microsorium
- hydrocotyle Japan

Nawożenie: Ferka Balance K, Aquatilizer, Balance N, Aquashade
Co2 z butli
Woda: kranówka, ph: 6,8, GH: 14, KH: 7, reszty jeszcze nie mierzyłem.
Obsada:
- 2 parki pielegniczki ramireza
- 20szt rosbora galaxy
- 9szt otosków
- krewetki red cherry

Poniżej kilka zdjęć z zakładania zbiornika

14719696.jpg
60236032.jpg
45695736.jpg
28386274.jpg
71844490.jpg
61518690.jpg
25245991.jpg

Po zalaniu:

86580983.jpg

Drugi dzień po zalaniu:

11987986.jpg

13 dzień:

72359537.jpg

I na koniec, żeby nie było tak różowo, wyjeżdżając na święta musiałem zostawić akwarium bez opieki na 5 dni. Pech chciał, że akurat 2 dni pod dołożeniu 3 świetlówki programator się zaciął i przez 4 doby non stop paliły sie wszystkie świetlówki. To co zobaczyłem po powrocie ścięło mnie z nóg, nawet nie zrobiłem zdjęcia. Całe akwarium było obklejone brązową awatą, wyglądająca identycznie jak Rhizoclonium nitkowate. Usunąłem mechanicznie tyle ile się dało i zaciemniłem akwarium na 3 doby, jednak mimo to bardzo szybko glony odrastają. Poniżej stan na na ok 3 dni temu. Dzisiaj jest juz znacznie lepiej. Przed wczoraj wpuściłem Otoski i jest o niebo lepiej w kwestii glona. Wieczorem wrzucę aktualną fotkę.
 

56478071.jpg
18682335.jpg
Edytowane przez mrl26
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie Danio margaritatus (inaczej Rosbora Galaxy) to 20 sztuk tej rybki posiadam poprostu dlatego, że mi się ona podoba. Zdaję sobie sprawę, że reszta obsady pochodzi z rejonów Ameryki Południowej, jednak nie skupiałem się na stworzeniu konkretnego biotopu, tym bardziej że większość roślin pochodzi z Azji, wszystkich Ameryk i Afryki. Myślę, że twardość wody, ph i temperatura wody, jakie mam w tej chwili w akwarium, nie będą w najmniejszym stopniu negatywnie wpływać na którykolwiek z gatunków ryb pływających w moim zbiorniku.

 

Co do ilości kamienia to to jest szacunkowa waga. Miałem go ok 15-20kg. Kilka kamieni jeszcze zostało. Duża część utrzymuje korzenie w odpowiedniej pozycji i wysokości. Kilka jest w 3/4 soilem przysypana, także dokładnie ciężko mi określić ile kg kamienie jest użyte. Na pewno ponad 10-12kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 dzień:

 

Dołączona grafika

 

Po glonie śladu nie ma już. Trochę zwiększyłem dozowanie co2 oraz wpuściłem krewetki oraz otoski, które chętnie zajęły się niechcianą watą.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Pierwsza parka Ramirezków

 

Dołączona grafika

 

Ramirezom chyba odpowiadają warunki. Po 2-3 dniach mam już 2 dobrane parki. Jedna z nich nawet złożyła ikrę na kamieniu w prawej części akwarium. Pan Ramirez razem z wybranką serca na zmianę sumiennie pilnują przyszłego potomstwa. Poniżej kilka zdjęć.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Mam trochę problemów z Rotala, ponieważ po dołożeniu 3 świetlówki nie rośnie w pionie tylko tak pod kątem 30 stopni na boki. Jak na 2 doby zaciemniłem akwarium, jak glon zaatakował, to po odsłonięciu rotalle rosły idealnie pionowo. Minęły 2-3 dni i z powrotem się pozaginały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramirezki zawsze reagują na zmianę parametrów w taki sposób że odbywają tarło , przynajmniej u mnie co nową samiczkę miałem to po 3 dniach była ikra ale nic z niej się nie wykluwało , więc zmiękczyłem i zakwasiłem wodę i wtedy narybek się wykluł :) Co do akwarium widać że od początku do końca była przemyślane gdzie co ma być i podoba mi się bardzo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kilka zdjęć z obecnego stanu zbiornika. Wszystko rośnie całkiem dobrze. Mam trochę problemy z zielenicami i krasnorostami. Pojawienie się tych pierwszych wiążę z poziomem fosforu, który cały czas wynosi 0. Nie wiem dlaczego tak jest. Zaczynałem o 1ppm tygodniowo rozbite na dzienne dawki. Co tydzień zwiększałem o 0,5ppm. Doszedłem do stanu, że lałem prawie 4ppm co już jest grubą przesadą, a testy i tak 0 wskazują. Kupiłem nawet nowe, bo myślałem że stary test wskazuje jakiś błędny pomiar, ale na nowy test również 0 pokazuje. Wydaje mi się, że ten pro soil absorbuje cały fosfor.

 

Spotkał się ktoś z czymś takim?

 

Na razie odpuściłem sobie testy i leję 20ppm No3 i 2ppm Po4 + potas. Mikro na razie nie leję. Od jakiś 3 tygodni zielenice, które heńka obrosły przekształciły się w coś brązowego, albo po prostu mi się okrzemki pojawiły. Od tygodnia zacząłem lać 15-20ml carbo i widać, że glon z heńka jak i zielenice powoli odpuszczają.

 

Dyfuzor co2 zamieniłem na reaktor zewnętrzny sery. Całkiem dobrze daje radę.

 

Poniżej kilka zdjęć:

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Przed przycinką rotalii:

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

http://img811.imageshack.us/img811/1733/42895109.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkał się ktoś z czymś takim?

 

 

Tak pro soil strasznie absorbuje fosfor. Ja przez kilka dobrych miesięcy lałem bardzo dużo fosforu (nawet jednorazowo dawki tygodniowe) i wartość na drugi dzień zawsze wskazywała na 0. Sytuacja się ustabilizowała po 5 miesiącach. Testy wykrywały fosfor. Teraz już spokojnie podaję całą gamę soli w odpowiednich proporcjach. Fajne podłoże, ale troszkę kombinowania jest. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Mała aktualizacja po przeprowadzce. Nie udało się akwarium przewieźć w całości więc cała aranżację musiałem od nowa ustawić w nowym miejscu. Korzenie i kamienie poszły ok 10cm bliżej tylenej szyby, przez co mam trochę więcej miejsca z przodu.

 

 Zdjęcie trochę robione na szybko więc jakość też nie najlepsza (stan na 28 maja). Za kilka dni wrzucę lepszą fotkę.

 

Byłem zmuszony przejść na RO, tutaj w kranie woda jest GH 24 i KH 23 :/ Poza tym zrezygnowałem z easy life na rzecz pełnej lini ferki. Efekty są dużo lepsze. Jednak instrukacja dotycząca dawkowania nawozów się nie dokońca sprawdza, ponieważ dając codziennie po "kliknięcie" Aquatilizer po 5-6 dniach od czyszczenia i wymiany, miałem całe szyby zielone, tzn nie ze nie bylo nic widać, ale mało estetycznie to wyglądało. Daję teraz Aquatilizer co 2-3 dni i jest ok. 

 

0528za.jpg

 

 

Jedynie mam problem z rotala. Otóż rosnie bardzo ładnie, nawet jak dorasta lustra wody to się ładnie wybarwia na różowo/czerwono to dolne liście, takie 3-4tygodniowe pękają poprzecznie i z czasem odpadają. Mniej więcej wygląda to tak:

 

rotala0528.jpg

 

Jak ją zetnę tak 5-6cm nad gruntem, to po kilku dniach odrastają ładne świeżo zielone łodygi, ale wszystko poniżej wygląda trochę słabo. 

 

Wie ktoś czym to może być spowodowane?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z niewielu zbiorników na tym forum, na którym oko zatrzymuje mi się z przyjemnością :)  Bardzo gustuję w akwariach z aranżacją "na wyspę"

Ramirezy masz po prostu boskie :D

Jedyny szczególik - żeby nie było tyle "słodyczy" na raz ;) - ten "szpaler" rotali zakończyłabym jakimś akcentem z lewej strony (nie wiem... roślinka, korzeń, skałka - tu już trzeba by było popróbować), albo pociągnąć rozsadę do końca zbiornika, albo "ściąć" ją bardziej, żeby łagodnie kończyła się nad podłożem. Teraz tak... kończy się ni z gruszki, ni z pietruszki.

Ale to jest tak malutki szczególik, że prawie nie rzuca się w oczy. ;)

Powodzenia życzę z roślinkami, opanowania glonów (chociaż chyba już ich nie ma, tak?) i dalszego rozwoju akwarium.

Śledzę temat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z niewielu zbiorników na tym forum, na którym oko zatrzymuje mi się z przyjemnością :)  Bardzo gustuję w akwariach z aranżacją "na wyspę"

Ramirezy masz po prostu boskie :D

Jedyny szczególik - żeby nie było tyle "słodyczy" na raz ;) - ten "szpaler" rotali zakończyłabym jakimś akcentem z lewej strony (nie wiem... roślinka, korzeń, skałka - tu już trzeba by było popróbować), albo pociągnąć rozsadę do końca zbiornika, albo "ściąć" ją bardziej, żeby łagodnie kończyła się nad podłożem. Teraz tak... kończy się ni z gruszki, ni z pietruszki.

Ale to jest tak malutki szczególik, że prawie nie rzuca się w oczy. ;)

Powodzenia życzę z roślinkami, opanowania glonów (chociaż chyba już ich nie ma, tak?) i dalszego rozwoju akwarium.

Śledzę temat :)

Dzieki za miłe słowa. Rotala na tym zdjęciu tak rośnie bo jest dopiero co po przesadzeniu po przeprowadzce, i chciałem poczekać aż się dobrze ukorzeni zanim ją z lewej strony przy samej ziemi zetnę :)

 

Widzę, że tamat niedoboru i popękanych liści rotali jest chyba nie do rozwikłania. Na 4 forach wrzuciłem tą fotkę z zapytaniem co może być przyczyną i nikt nie wie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super! :D Według mnie rotala bardzo ładnie kontrastuje małymi listkami z większymi roślinami, dodatkowo jak się jeszcze ładnie na czerwono wybarwi - w miarę wzrostu - to i kolorystycznie będzie świetnym przełamaniem zieleni. :)

Planujesz jakieś tło? Widziałabym tu jakiś odcień szarości, bo w tej chwili brak tła daje taką "barwę" i moim zdaniem wyglądałoby to elegancko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Co do tła to nie palanuje żadnego, w rzeczywistości popielatoniebieski kolor ściany która jest za akwarium wygląda całkiem spoko (przynajmniej dla mnie;) Na zdjęciach jest to trochę przekłamane. Wczoraj wymieniłem 2 świetlówki no name które były oryginalnie w lampie, na 2x6500 sylvanii i rośliny tak ruszyły, że po 4 godzinach od zapalenia światła jest tyle bąbelków że przeszkadzają w oglądaniu akwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie podręcznikowy aranż, gratuluję.

Aaa, nie będę pisał co zmienić, wiesz co robisz :D.

Wzrost pod kątem to sprawka dobrego oświetlenia i miejsca dookoła, roślina nie musi walczyć o światło i rośnie gdzie chce.

Sam to stwierdziłeś po zaciemnieniu akwarium.

U mnie tez rotala gubiła i czasem widziałem złamane liście, myślę że to przez to że poniżej ma mniej światła i liście lecą.

Mogę się mylić bo, kiedyś z ludwigią miałem te same kłopoty ale, jak zbilansowałem nawożenie do proporcji N-P 10:1 jest troszkę lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jakoś cienko rosło. Już skończyły mi się pomysły co może być problemem znikomego wzrostu, popękanych liści rotalii, brązowiejącego heńka itd. Wymieniłem 2 świetlówki które były oryginalnie w lampie na 2 x Sylvanie 6500k. Po godzinie od wymiany wszystko w bąblach tlenu, wszystko rośnie jak szalone. Teraz przez tydzień rośliny urosły tyle co wcześniej przez półtora miesiąca :D
 

v4jr.jpg
nkpf.jpg
aqx6.jpg
c6zm.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...