Jump to content

Nantai

Moderator
 • Content count

  690
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  91

Everything posted by Nantai

 1. Nantai

  Cudze chwalicie, swego nie znacie.

  Żerowanie różanki pospolitej W internecie można znaleźć wiele informacji o tym, że różanka pospolita odżywia się tylko i wyłącznie fitoplanktonem, co oznacza, że jest roślinożerna. Jest to nieprawda. Oczywiście spory procent jej diety to pokarm roślinny, ale nie pogardzi również mniejszymi bezkręgowcami. Gdzieś wyczytałem, że zapotrzebowanie na pokarm zwierzęcy maleje wraz z wiekiem i wzrostem ciała tej ryby. Podczas ostatnich nagrań na Piławie, zauważyłem kilkadziesiąt różanek „podskubujących” rdestnicę grzebieniastą (Potamogeton pectinatus). Przepięknie falowały razem z długimi włosami rośliny. Oderwałem kilka liści rdestnicy, żeby sprawdzić czym różanki się tak namiętnie zajadają. Na liściach odkryłem tysiące małych „robaczków”. Były to kilkumilimetrowe larwy owadów z rodziny meszkowatych (Simuliidae), najprawdopodobniej larwy mustyka (Simulium sp.). Do złożenia jaj przez dorosłego owada musiało dojść jakieś dwa tygodnie temu, gdy poziom rzeki był niski i łodygi rośliny unosiły się na powierzchni wody. Inspiracje naturą/część 6 - rzeka Rurzyca Kolejna odsłona serii to biotop rzeki Rurzyca, a dokładniej jej początek znajdujący się w miejscowości Szwecja k.Wałcza. Przepiękne miejsce ze źródliskami, sporą ilością roślin i krystalicznie czystą wodą. Minusem jest brak ryb na tym kilkukilometrowym odcinku rzeki. Jednym z powodów może być bardzo niska temperatura wody (nie miała więcej niż 10 stopni).
 2. Nantai

  Cudze chwalicie, swego nie znacie.

  Pozwoliłem sobie założyć temat poświęcony polskiej faunie i florze. Postaram się pokazywać co jakiś czas, co w stawie, rzece, jeziorze "piszczy". Krętaki. Drapieżne chrząszcze, które pływają po powierzchni wody, rzadko zanurzając się. Cechą charakterystyczną jest posiadanie przez nich dwoje paru oczu. Jedna para służy do obserwacji nad powierzchnią, a druga pod powierzchnią.
 3. Nantai

  Cudze chwalicie, swego nie znacie.

  Mroczny odcinek rzeki Rzeka Rurzyca, a dokładnie jej kilkudziesięciometrowy fragment przez większość dnia spowija mrok. Odcinek rzeki płynie przez wąwóz, dodatkowo znajduje się w głębokim korycie, a gęsto obsadzone przy brzegu drzewa liściaste powodują, że dostęp światła jest minimalny. Spora ilość opadłych gałęzi i brak roślin to charakterystyczny widok dla tego miejsca. Co roku o tej samej porze wpływają tam słonecznice, które niebawem będą miały tarło. Filmowanie w takiej wodzie było dla mnie wyzwaniem i ciekawym doświadczeniem. Żeby było cokolwiek widać pod wodą, musiałem szukać pojedynczych promieni słońca przebijających się przez korony drzew, co razem z dość "mleczną" wodą dało ciekawy efekt. Klenie w rzece RurzycaKlenie w Rurzycy są bardzo terytorialne i trzymają się swoich rewirów. Nawet po wypłoszeniu, po kilku minutach wpływały z powrotem na swoje miejsca. W rzece pływa sporo klenia i praktycznie co 10 metrów można spotkać rewiry w ilości od kilku do kilkunastu sztuk. Na filmie ryby miały powyżej 30 cm długości. Okonie w rzece PiławaGrupka, około 8 sztuk okoni trzymająca się blisko brzegu, na głębokości około 20 cm.. Tym razem jedno ujęcie tych pięknie ubarwionych ryb, które kryją się za sporymi kamieniami przed sporym nurtem rzeki. Film był nagrany w ustawieniu fisheye więc okonie wyszły trochę powydłużane.
 4. Nantai

  Cudze chwalicie, swego nie znacie.

  Pierwsze wiosenne różanki Na początku wiosny, w rzekach różanki wypływają po zimowaniu z trzcin i szukają płycizn o spokojniejszym nurcie. Są to przeważnie miejsca przy zwalonych drzewach, opadłych gałęziach i wśród przybrzeżnych roślin wodnych. Gromadzą się w większe stada i wyruszają wzdłuż linii brzegowej w poszukiwaniu pokarmu. Na filmie można zauważyć wybarwione już samce i samice z pokładełkami, co świadczy o zbliżającym się dużymi krokami tarle. W Piławie razem z różankami występuje spora ilość małży (szczeżui i skójki), dlatego też miejsc tarliskowych jest dla tych ryb pod dostatkiem. Obserwacje strzebli potokowej Krótki film z moimi obserwacjami tarła strzebli potokowej. Leżałem na kamienistym dnie na głębokości około 30 cm, a wokół mnie pływały setki strzebli potokowych. Dla mnie obserwacje podwodnych krajobrazów i ich mieszkańców to niezwykłe przeżycia. Polecam każdemu taki sposób wypoczynku. Nasze wody są naprawdę przepiękne, ale niestety mało doceniane. Stołówka dla kiełbi Kiełbie pospolite są rybami kopiącymi w podłożu w poszukiwaniu pokarmu. Postanowiłem im w tym działaniu pomóc. Po każdorazowym zamieszaniu kaloszem w podłożu, kiełbie zlatywały się jak głupie. Odkrywałem im pierwszą warstwę piachu pod którą było dla tych ryb sporo pożywienia (larwy owadów, skąposzczety, nicienie itp.). Zajadając się przysmakami, w ogóle nie zwracały uwagi na kalosze i mogłem swobodnie nimi poruszać, uważając oczywiście, żeby czasami nie rozdeptać żadnego kiełbia.
 5. Nantai

  Cudze chwalicie, swego nie znacie.

  Zrób to samo ujęcie na auto i protune. W domu sobie porównasz. Pochwal się efektami.
 6. Nantai

  Cudze chwalicie, swego nie znacie.

  Teraz pracuje na go pro 6. Praktycznie większość na Protune. Ostatnich kilka robiłem na automacie ze względu na kiepską, mleczną wodę w rzece i przy okazji sprawdziłem jak się ma automat do go pro 4.
 7. Nantai

  Cudze chwalicie, swego nie znacie.

  Kilka fotek Samica ciernika: Samiec strzebli potokowej w barwach godowych:
 8. Nantai

  Cudze chwalicie, swego nie znacie.

  Tarło strzebli potokowej (Phoxinus phoxinus) Pod koniec kwietnia strzebla potokowa rozpoczyna tarło, które trwa okresowo do końca lipca. Strzeble przybierają przepiękne ciemne kolory. Samce są bardziej kolorowe od samic, płetwy brzuszne i piersiowe przybierają czerwone kolory. Na głowie można zauważyć wysypkę tarłową. Samice składają ikrę na żwirze i mniejszych kamieniach. Woda w Piławie pod koniec kwietnia niestety jeszcze mleczna. Filmowanie w tych warunkach jest dość kłopotliwe, ale nie mogłem się powstrzymać i nagrałem pierwsze tarło strzebli w tym sezonie.
 9. Nantai

  Cudze chwalicie, swego nie znacie.

  Oczlik (Cyklops) Oczlik to mały, dorastający do 3 mm skorupiak. W moich okolicach pojawia się po roztopach i pierwszych słonecznych dniach, pod koniec marca. Występuje w wodach stojących - jeziorach, stawach, zalanych łąkach, a nawet w okresowo wysychających kałużach. Baniak w którym zaprezentowałem oczlika ma 6 litrów i pokazuje biotop pobliskiego jeziora, a dokładnie płycizny z dużą ilością opadłych liści i gałęzi. Akwarium [6 litrów] z biotopem pobliskiego jeziora
 10. Nantai

  Cudze chwalicie, swego nie znacie.

  Płocie, różanki, strzeble, klenie i inne ryby w rzece Piława Kilka archiwalnych, wcześniej nie publikowanych ujęć z rzeki Piława. Nadszedł nowy sezon, a wraz z nim mnóstwo pomysłów do zrealizowania. W planach są m.in. filmy pełnometrażowe, kolejne (przynajmniej dwa) odcinki dzikiego akwarium i wiele wiele innych. O szczegółach nie będę opowiadał, żeby nie zapeszyć . Czy uda się to wszystko wcielić w życie - czas pokaże.
 11. Nantai

  Cudze chwalicie, swego nie znacie.

  Kiełb Kesslera i głowacz pręgopłetwy zimową porą Sezon zimowy wielkimi krokami zbliża się ku końcowi. Przez ten okres często bywałem nad Piławą i sporo nowych rzeczy się dowiedziałem o naszych rybach i ich zachowaniach podczas zimowania. Znalazłem zimowiska m.in. słonecznic, śliza, cierników, głowaczy i kiełbi. Zostaje jeszcze sporo do odkrycia, ale to już zostawię na następny rok. Jak widać na filmie, kiełbie Kesslera w zimę zajmują miejsca w środkowej części rzeki, ukrywając się między obumierającymi roślinami. W stanie odrętwienia spędzają tak ciężki dla nich okres. Głowacz pręgopłetwy w zimę, w rzece częściowo zakopuję się w piasku lub trzyma się blisko kamieni. Film przedstawia mój ulubiony odcinek rzeki, na którym spędziłem mnóstwo czasu na podglądaniu naszych podopiecznych. Od razu mówię, że nagrywałem "z ręki" i bez stabilizacji, więc wybaczcie za "trzęsiawki". Mocny nurt wody nie pozwalał na dobrą jakość materiału.
 12. Nantai

  Cudze chwalicie, swego nie znacie.

  Piąta odsłona inspiracji naturą to 15 podwodnych zimowych ujęć w dwóch odsłonach. Pierwsza część filmu została nagrana w dzień pochmurny, podczas intensywnych opadów śniegu. Druga – w czasie bardzo mroźnej i słonecznej pogody. Materiał kręcony był na płyciznach rzeki Piława. Spora ilość kamieni, leżące na dnie opadłe gałęzie i korzenie to charakterystyczny dla tego miejsca widok.
 13. Nantai

  Cudze chwalicie, swego nie znacie.

  Strzebla potokowa & kiełb Kesslera & piekielnicaMateriał nagrywany w rzece Piława, pokazujący różnorodność gatunków ryb występujących w tej przepięknej rzece. Na filmie można zaobserwować m.in. kiełbie Kesslera, strzeble potokowe, piekielnice, różanki, klenie, cierniki, lipienie i inne.
 14. Nantai

  Cudze chwalicie, swego nie znacie.

  Larwa ważki (Brachytron pratense) Larwa ważki żagniczki wiosennej osiąga 50 mm długości. Ma charakterystyczny, płaski kształt głowy. Oczy małe w stosunku do wielkości głowy. Jest drapieżna i bardzo żarłoczna. Ciekawostką jest sposób, w jaki się porusza. Pływa niezgrabnie, wyrzucając z odwłoku strumień wody o dość mocnej sile. Stanowi to również sposób obrony. Gdy znajdzie się w niebezpieczeństwie, celuje odwłokiem w drapieżnika i uderza w niego strumieniem jak biczem wodnym. Larwę z filmu przyłapałem w płyciznach rzeki o dość słabym nurcie. Kryła się wśród korzeni i opadłych gałęzi. Jej ciemnobrązowy kolor sprawił, że była praktycznie niezauważalna wśród leżącego w wodzie drewna.
 15. Nantai

  Cudze chwalicie, swego nie znacie.

  Cierniki zimą w rzece Młynówka Film nagrywany był w małej rzece Młynówka w Jastrowiu. Charakteryzuje się ona bardzo mulistym dnem, dlatego też przejrzystość wody pozostawia wiele do życzenia. Najbardziej pospolitą rybą w tej rzece jest ciernik. Na filmie oprócz ciernika można zauważyć pojedyncze osobniki strzebli potokowej. Podczas nagrania temperatura wody wynosiła 3 °C, a powietrza -5 °C.
 16. Nantai

  Cudze chwalicie, swego nie znacie.

  Wielkie dzięki za miłe słowa. Jeszcze sporo do poprawy i nauki przede mną.
 17. Nantai

  Cudze chwalicie, swego nie znacie.

  Szweja (potoczna nazwa piekielnicy), zimą w rzece wybiera miejsca o spokojnym nurcie, zazwyczaj blisko brzegu. Gdy temperatura wody spadnie do kilku stopni powyżej zera, grupują się w stada po kilkadziesiąt sztuk i w taki sposób spędzają mroźne, zimowe dni. W okresie zimowym dostęp do pokarmu jest ograniczony, dlatego też ryby tracą jak najmniej energii, utrzymując się blisko swojego zimowiska. W Piławie, miejscem zimowania piekielnic było zwalone drzewo z pływającą, obumarłą roślinnością (większość to rdestnica grzebieniasta). Razem z nimi trzymały się małe stadka ciernika i pojedyncze osobniki strzebli potokowych.
 18. Nantai

  Cudze chwalicie, swego nie znacie.

  Larwa ważki (Calopteryx splendens)Larwa ważki równoskrzydłej - świtezianki błyszczącej dorastają do 24 mm. Zwykle rozwijają się ponad dwa lata. Larwa charakteryzuje się sporymi czułkami i bardzo długimi odnóżami. Na końcu odwłoka znajdują się trzy skrzelotchawki ogonowe, które posiadają po dwa jasne pasy. Skrzelotchawki pomagają larwie w oddychaniu pod wodą.
 19. Nantai

  Cudze chwalicie, swego nie znacie.

  Głowacz pręgopłetwy (Cottus poecilopus) Głowacz pręgopłetwy to ryba skorpenokształtna z rodziny głowaczowatych (Cottidae). Zamieszkuje czyste, dobrze natlenione rzeki. Istnieje również forma jeziorowa głowacza, spotkać go można m.in. w jeziorach Hańcza i Święcajty. Jest rybą denną, większą część życia spędza ukrywając się wśród kamieni. Ubarwienie od jasnobrązowego po czarny, w zależności od miejsca występowania. Dorasta do 12 cm. Odżywia się drobnymi skorupiakami. larwami wodnymi, ikrą i narybkiem ryb, za co przez lata uważany był za szkodnika. Tarło odbywa od lutego do kwietnia. Samiec wabi do dołka lub norki, od jednej do kilku samic. Samica składa ikrę na kamieniach i na tym kończy się jej rola. Samiec pilnuje ikry i później narybku przed drapieżnikami.
 20. Nantai

  Cudze chwalicie, swego nie znacie.

  Lipień pospolity (Thymallus thymallus) Lipień to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny łososiowatych. Osiąga maksymalnie do 60 cm długości ciała. Preferuje zimne, czyste rzeki, ale występuje również w jeziorach. Odżywia się skorupiakami , owadami i pająkami , mięczakami , zooplanktonem i mniejszymi rybami. Lipienia z filmu udało mi się nagrać w rzece Piława. Zajmował pusty plac między roślinami (rdestnicą grzebieniastą), gdzie żerował, wyłapując z nurtu rzeki mniejsze organizmy wodne. Ciekawostką jest to, że podczas obserwacji tej przepięknej ryby, przez kilka następnych dni, siedział w tym samym miejscu. Nawet podczas nagrywania, nie uciekał zbyt daleko, zmieniał tylko strony swojego rewiru.
 21. Nantai

  Cudze chwalicie, swego nie znacie.

  Kilka kolejnych ujęć kiełbia pospolitego w rzece Piława.
 22. Nantai

  Cudze chwalicie, swego nie znacie.

  Rak pręgowany (Orconectes limosus) O szkodliwości raka pręgowanego w polskich wodach wspominałem już nie raz. Jak wiadomo, jest nosicielem dżumy raczej, którą zaraża nasze rodzime raki. Chorobę tę wywołują grzybopodobne organizmy - lęgniowce. Osobnik zarażony dżumą raczą ginie w ciągu kilku tygodni. Rak pregowany, zwany amerykańskim nie jest też wskaźnikiem czystych wód. Potrafi przeżyć w o wiele bardziej zanieczyszczonych zbiornikach niż rak szlachetny lub błotny. Raki posiadają 19 par odnóży. W tym 5 par głowowych, 8 par tułowiowych i 6 par odwłokowych. Każde z nich pełni różne funkcje - rozdrabniające, chwytne, miażdżące, kroczne, oddechowe i rozrodcze. Największe zakończone są silnymi szczypcami. Skorupiaki te posiadają również bardzo dobry wzrok, zwłaszcza w ciemności. Oczy, które mogą funkcjonować niezależnie od siebie, osadzone są na ruchomych szypułkach. Raki są wszystkożerne. Dorosłe osobniki odżywiają się larwami owadów, mięczakami, mniejszymi skorupiakami jak i również upolowanymi lub martwymi rybami i płazami. Posiadają silne szczęki, które bez problemu rozdrabniają pokarm. W akwarium miałem kilka racicznic, szczęki raka bez problemu rozłupały muszle, dostając się do wnętrza mięczaka. W drugiej części filmu, zrobiłem mały eksperyment. Znajomy wędkarz przywiózł mi truchło ryby, a w zasadzie jej głowę. Wrzuciłem ją do akwarium z głodnym rakiem.
 23. Nantai

  Cudze chwalicie, swego nie znacie.

  Larwa jętki płaskiej (Heptageniidae) Larwa jętki z gatunku Heptageniidae występuje w większości w wodach płynących. Posiada spłaszczone ciało, duże oczy i silnie rozwinięte odnóża, zakończone jednym pazurkiem. Płaska budowa ciała i pazurki, to typowe cechy owadów prądolubnych. Dzięki temu, bezproblemowo mogą się poruszać po kamieniach, korzeniach i gałęziach leżących na dnie, nawet przy sporym pędzie wody. Oddycha skrzelotchawkami rozmieszczonymi na bokach odwłoka. Na jego końcu występuje od 2 do 3 ogonowych szczecinek. Szczecinki służą postaci dorosłej do zmiany kierunku lotu w powietrzu. Larwa jętki jest detrytusofagiem, zjada cząstki organiczne i glony znajdujące się na dnie, kamieniach, gałęziach itd. Postać larwalna jętki żyje od kilku tygodni do kilku lat.
 24. Nantai

  Cudze chwalicie, swego nie znacie.

  Kleń (Squalius cephalus) Kleń występuje we wszystkich wodach w Polsce. Dorasta nawet do 80 cm i osiąga 5 kg masy ciała. Jest wszystkożerny. Żywi się bezkręgowcami, dorosłe ryby polują również na mniejsze ryby. W okresie letnim, zjadają sporą ilość pokarmu roślinnego. Klenie z filmu udało mi się zanęcić drobną kostką sera żółtego.
×