Skocz do zawartości

Co się dzieje z Gupikami?:-((


radwiar
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem, bo od kilku dni moje Gupiki coś są osowiałe, głównie samce i mają dosyć zmarszczone płetwy. Niewiele pływają tzn tak wolno i samce nie pływają za samicami. Wcześniej się goniły i żwawo pływały a teraz coś się zmieniło i nie wiem o co może chodzić:-(

 

Czy ktoś może mi pomóc? Może trzeba kupić jakieś leki ale na co? Czy to jakaś choroba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis choroby oraz zbiornika:

 

litraż zbiornika

kiedy zbiornik został założony/czy dojrzewał 2-3 tygodnie bez ryb

rodzaj/model filtra/czy jest włączony cały czas

gatunki i ilość ryb

ilość/rodzaj roślin

inne sprzęty: co2, napowietrzanie, grzałka itp.

stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp.

parametry wody (no2, no3, ph, kh, gh, po4 itp.)

temperatura w zbiorniku

jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra)

problem jaki mamy z podopiecznymi (objawy, od kiedy zaobserwowane)

zdjęcie chorej rybki

 

Podaj jak najwięcej potrzebnych danych, żeby można było Ci pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma 54 litry. Został założony 8 listopada a ryby wpuszczone 23.11. Filtr mam starego typu tylko mechaniczny (z gąbką w środku). Mam tylko Gupiki i jest ich już 6 - jeden samiec dzisiaj padł neistety:-(

Do tego tylko 2 nurzańce jeśli chodzi o rośliny. Mam też napowietrzacz i grzałkę oraz oświetlenie 18W T8.

Nawozów nie stosowałem, pokarmy jakie używam to GUPPY i wysokoproteinowy - oba Tropicala. Temperatura stała 28,3 st C.

Podmiana wody już była druga dzisiaj ze względu na jakies drobinki białe które sprawiają ze woda wygląda jak lekko mętna. To zapewne od żwiru jest i nei wiemjak i czym to usunąć. Żwir krzemionkowy,bez wapnia.

Czyszczenia filtra jeszcze nie było.

Ryby od samego początku ocierają się o przedmioty i rośliny więc dodałem 1 płaską łyżeczkę soli niejodowanej na 15 litrów wody. Nadal mimo to się ocierają. Poza tym pływają wyłącznie przy powierzchni, są osowiałe, wolno pływają i samce już nie interesują się samicami. Marszczy płetwy większość z nich poza największymi samicami. Jeść nie chcą za bardzo tego co im daję poza znowu większymi samicami - one jedzą dużo i ochoczo ale tylko z powierzchni wody bo jak pokarm tonie to się już nim nie interesują.

 

Parametrów wody nie znam bo nie mam testów.

 

Co może być moim Gupikom??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile wody podmieniałeś?

Płukałeś żwirek przed wrzuceniem do akwa? Albo gotowałeś?

Przypuszczam że filtr jest za słaby.

Pracował od 8 listopada? 24 h na dobę?

Gdybyś miał więcej roślin mogłoby być lepiej.

Spróbuj porobić podmianki wody 25% co 3 do 4 dni.

Jeśli rybom się poprawi, to znaczy, że filtr jest za słaby.

 

Gupiki z reguły większość czasu spędzają przy powierzchni.

Ile razy dziennie karmisz ryby? pokarm opada na dno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wody podmieniłem raz ok 14 l a drugi raz ok 20l. Filtr pracował cały czas od początku. Co do roślin to czekam aż się rozmnożą same bo chciałbym mieć więcej.Karmię rożnie ale od 2 do 3 razy dziennie małymi ilościami i większość niestety opada na dno bo to są płatki.

 

Ok będę podmieniał co kilka dni wodę, a czy temperaturę też obniżyć i do ilu stopni jeśli tak?

 

Nie wiem czy Gupiki większość czasu spędzają przy powierzchni bo tak nigdy nie miałem z Gupikami. Te samce wogóle nie interesują się samicami i nie pływają za nimi w wcześniej tak nie było.

 

Co z wodą? Te drobinki białe, powodujące lekkie zmętnienie im nie przeszkadzają ? To zapewne zrobiło się ze żwiru, ale ja go płukałem - po 10 razy każdą torebkę 2 kg aż woda wydawała się klarowna a po zalaniu takie coś się wytworzyło. Jak to usunąć? Żwir jest biały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto zdjęcia:

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/dd192eaa3491cc46.html

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a227205217193f09.html

 

Jak pisałem już, ryby pływają przy powierzchni. Wogóle na dno nie schodzą a tam najwięcej pokarmu spada więc go już stamtąd nie jedzą i pływają osowiałe, samiec nie interesuje się samicami (został już tylko 1)

 

Jeden nurzaniec , ten z lewej strony już jest w większości obrośniety Okrzemkami:-(( Drugi , ten bliżej światła trzyma się lepiej.

 

Co może być moim rybom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PILNE!!!!

Zauważułem że moje wszystkie samice mają na ciele po kilka takich czarnych cinkich niteki do tego pod płetwą grzbietową aż do ogona w ciele w środku takie pęcherzyki jakby pęcherzyki pławne ale rzecz jasna nie tam one powinny być!!!!!

 

Co im jest neich ktoś napisze bo jestem bardzo zmartiwony.....

 

Nie karmiłem żadnym żywym pokarmem!!!

 

Nie da się zrobić zdjęcia tak żeby było to widać:-(

 

To wyglądało jak takie małe pijaweczki !! Co to za pasożyt??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...