Skocz do zawartości

Nowe akwarium 60l - dobór rybek.


TomBronx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gdybyś zrezygnował z ramirez to mógłbyś wrzucić tam jeszcze krewetki. I np. zamiast ramirez nie 10 razbor, a 15. Myślę, że to nawet lepsze rozwiązanie bo nie będziesz miał problemu z doborem pary u ramirez.

EDIT:

Możesz sobie zamówić tutaj jakiś "zestaw" - krewetki, mech, helenki...

sprzedam-krewetki-t45713.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktokolwiek z was przeliczył tą twardość sobie i porównał z jakąkolwiek rybą? 21dh. Razbora galaxy jak i kiryski wszelkiej maści mówią "pa pa".

 

Do autora, masz twardości kwalifikujące Cię do trzech grup ryb w tym litrażu:

-muszlowce z Tanganika

-żyworódki i jajożyworódki z Ameryki Środkowej

-niektóre labiryntowce z Azji południowo-wschodniej.

 

Na czym polega problem? Na tym, że pomimo podanej wartości PH, pasującej wielu gatunkom, twardość wody odrzuca te oczywiste. Tak jest na przykład z Danio margaritatus (Razbora galaxy). Niby PH ok, ale masz wodę zbyt twardą, a tego bez zmiany dostawcy wody, albo filtra RO, nie przeskoczysz.

 

Ergo: obsada będzie składać się z ryb, którym twardość wody albo jest obojętna, albo jest wskazana. Do czego dążę? Ano do tego, że masz w tym litrażu średnie pole do popisu. Ratują Cię jednak wymiary akwarium!

 

60x30 jest bardzo optymalnym zbiornikiem i pozwala na hodowlę na przykład 2 parek skrzeczyków karłowatych, albo pary prętnika karłowatego, o ile dobrze rozplanujesz aranżację akwarium. Mówiąc prosto - musi być trochę chaszczy. Także możliwe rybki można pogrupować:

 

Azja:

-harem prętnika karłowatego - z zastrzeżeniem tego, że w zbiorniku powinno pojawić się trochę liści i korzeni żeby minimalnie zakwasić wodę

-dwie parki skrzeczyka karłowatego - o ile pokochasz nurzańca

-harem bojownika - jeśli wiesz jak łamać "linie strzału". Jeśli grywasz w strategie turowe, albo inne CSy to wiesz o co biega.

-ryżanki wszelakie.

 

Afryka:

-muszlowce wszelakie - jeden harem/parę.

_>Altolamprologus compressiceps 'shell'

_>Neolamprologus multifasciatus

_>N. brevis

i inne.

 

Ameryka Środkowa:

-gupiki

-ameki

-platki

-gambuzje

i inne żywo(sm)ródki tych wymiarów.

 

Problem tkwi w tym, że praktycznie jedyne bezpieczne połączenie gatunków, które możesz zastosować, to platki+gupiki endlera, lub kombinacji skrzeczyków, ryżanek i gupików. Skąd to się bierze? Ano stąd, że twarde wody na całym świecie zostały zdominowane przez wyraźnie większe ryby ławicowe, a żadna z nich nie nadaje się do takich litraży. Także jaki jest mój wniosek i propozycja?

 

1+1 Skrzeczyk karłowaty

6x Ryżanka (ilość zależy od tego które ryżanki dorwiesz)

1+3 Gupik pawie oczko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Sverting trochę otworzyłeś mi okno na świat :)

 

Edit.

 

Czy jest możliwość przy pomocy tego filtra RO zacząć się bawić z twardością wody tak bym mógł mieć większy wybór obsady rybek? I czy w ogóle na start jest sens to robić, ponieważ nie ukrywam ale jestem początkujący jeżeli chodzi o te klocki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym robił w tym akwarium - Azja labiryntowate:

 

harem prętnika karłowatego lub harem bojownika czyli 1+2/3 (samiec + samiczki)

Do tego np. żyworódki gupik 1+2 (samiec + samica) - po to żeby prętniki/bojowniki miały naturalny pokarm mięsny. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że będę coś kombinował z wodą tak abym mógł hodować już wcześniej wybrane gatunki. Bo jak Sverting napisałeś dużego wyboru nie mam przez tą twardość. Czytałem, że gotowanie może pomóc, więc przygotuje sobie taką wodę i zrobię testy na niej. Po za tym jak dalej będzie kicha to mam opcję wzięcia wody od koleżki, który ma jakieś urządzenia do oczyszczania i zmiękczania wody.

 

Edit.

Przejrzałem trochę gatunki, które mogłyby żyć w twardej wodzie i odpowiadały by mi, o to one:

prętnik karłowaty (1+2)

limka garbatka

drobniczka

żyrardynka

ryżanki

gupiki

bystrzyk czerwony

Jak można by dobrać (czy w ogóle można łączyć) podane gatunki (+ilość)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę tak zrobić:

 

prętnik karłowaty (1+2) lub bojownik - Ok można nawet 1+3

drobniczka - 1+2/3

bystrzyk amandy - 6 lub 10 to ryba stadna w 100%

 

Tylko pamiętaj sporo - roślin, korzonków, parę kamieni tak żeby ryby miały kryjówki przynajmniej prętniki karłowate/bojowniki.:)

 

P.S.

No jak naradzie nie ma wyboru w rybach, ale jak być jakoś zbił tą twardą wodę gh i kg np. woda destylowaną było by już ok.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co przeczytałem to Bystrzyk Amanda potrzebuje wody o parametrach: Ph: 6,0 a 7,0 a twardość ogólna 2-10°dGH. Więc chyba odpada u mnie. Bardziej myślałem o Bystrzyku czerwonym.

No tak bystrzyk amandy - Rybka ta lubi wodę miękką o temperaturze 24-28C i pH 6,0-7,0 wiec odpada.:)

Ale można pokombinować, szyszki olchy, lisie dębu i już woda robi się lepsza.;)

 

P.S.

Możesz tez zakupić:

Hyphessobrycon eques : Występuje w Brazylii i Paragwaju. Dorasta do 4 cm długości. Żywotna ruchliwa ryba ławicowa, bywa czasami agresywna, podskubuje także płetwy innych ryb. Obfite karmienie żywym pokarmem przeciwdziała agresji wewnątrzgatunkowej. Wymaga akwarium miejscami gęsto obsadzonego roślinnością z wolną przestrzenią do pływania i ciemnym podłożem. Optymalna temperatura 22-26°C, pH 5,0-7,5, woda miękka do twardej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie tematu nowe-akwarium-60l-dobor-rybek-t52652.html, kupiłem testy i przetestowałem moją wodę. Najlepsze parametry zadowalające mnie miała woda gotowana, o to one:

PH - 6,8

KH - 8

GH - 10

NO2 - 0

NO3 - 10

 

Reasumując wyniki są zadowalające, czyli podana niżej obsada da radę w tej wodzie? :)

-Gupik endlera 1+2

-Pielęgniczka Ramireza 1+1

-Razbora Galaxy 10

-Kirys Panda 6

 

nemo130: Połączyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie ramirezki dadzą radę. Nawet wydaje mi się, zę ich zachowanie w takiej wyskoiej temperaturze nie jest już właściwe.

Pamiętaj, ze rybki (ramirezy) nie pochodzą ze środowiska naturalnego tylko z wielopokoleniowych hodowli akwariowych i ich wymagania są całkiem (prawie) inne od tych w naturze. Ramirezki żyją w wobach b. miękkich i o nikim pH a w akwariach spokojnie żyją w wodize kranowej polskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...