Jump to content

Recommended Posts

Witam szanowne grono forumowiczów. Jestem początkującym akwarystą do tego całkowicie z przypadku :D Otóż koleżanka żony przywiozła mojej córce rybkę w małej kuli. Zdecydowaliśmy, że będzie się męczyć w maleńkiej kuli więc zakupiliśmy większą.... Jak to polak po szkodzie mądry, wyczytałem, że kula dla ryb się nie nadaje. Niestety zanim zdążyłem to doczytać dzieci już kupiły 2 gubiki, 6 neonków i glonojada.

Zakupiłem zbiornik 72l (chciałem większy ale żona sami wiecie ;D, choć teraz żałuje), oczywiście chciałem zrobić wszystko zgodnie ze sztuką, czyli dałem podłoże dla roślin 2cm potem JBL żwirek około 8cm. Znalazłem dwa zarąbiste korzenie, które długo i namiętnie gotowałem z solą, potem jeszcze bez soli, do tego poszły kamienie otoczaki które przeszły test octowy. Zalałem wodą, dałem start bakterii i miałem czekać 3 tyg do wpuszczenia rybek. Niestety, warunki w kuli zrobiły się drastyczne więc podjąłem decyzję i przełożeniu rybek i skróceniu ich cierpienia. Dzieci dokupiły jeszcze 2 gubiki, 6 neonków i 3 otoski. W akwa chodzi filtr wewnętrzny z deszczownicą, oraz filtr zewnętrzny o wydajności 600l wkłady to gąbka i porcelanka. Do tego oświetlenie świetlówka 18W ( którą będę wymieniał niedługo na oświetlenie LED'owe). Dozownik CO2 też jest a nasycenie w normie.

 

Taki był start, niestety otoski padły po kilku dniach, wszystkie po kolei. Reszta rybek ma się ok, jedna gubiczka już urodziła, dwie pozostałe są w ciąży. Małe mam zamiar odchować trochę i oddać do sklepu.

 

Parametry akwarium to:

 

Ph - 7,2

TwO - 20 w skali niemieckiej

TwC - 10

NO3 - około 20.

 

Wodę wymieniam co tydzień około 30%. Do podmian stosuję wodę destylowaną ponieważ woda w kranie jest bardzo Twarda. Do tego poziomu udało mi się dobić po 3 wymianie wody.

 

Jakie rybki mogę do tej obsady dorzucić ?? W tej chwili dla przypomnienia jest:

 

1. 12 neonków

2. 4 gubiki dorosłe i 11 malych do odłowienia

3. glonojad

Link to comment
Share on other sites

Moim osobistym zdaniem z 8cm podłoża to przesadziłeś :-) Przy 72L to pewnie 1/5 wysokości zbiornika.

Sam też zrezygnowałbym z filtra wewnętrznego, który zajmuje miejsce, skoro masz filtr zewnętrzny (to kubełek czy kaskada?).

 

Kolejna sprawa to to, że rybki nazywają się "gupiki" a nie "gubiki".

 

W 72 litrach można mieć masę różnych rzeczy, tu na forum są takie tematy jak np. "przykładowi mieszkańcy" dla poszczególnych pojemności.

obsady-zbiornikow-f39.html

 

Oczywiście gatunki się nie powtarzają, więc przeglądając odpowiednie dla Ciebie rozmiary, zajrzyj też do tych niższych.

Link to comment
Share on other sites

Witam, :oops: przyjąłem "gupiki" jak mówiłem jestem całkowicie zielony :mrgreen:

 

Filterek jest kubełkowy.

 

Zapomniałem napisać jeszcze o jednej kwestii która nie daje mi spokoju. Pod pojemniczkiem testu stałego CO2 tworzy mi się taka biała galaretowata masa. Nie wyłazi poza wklęsłe dno zbiorniczka. Staram się to usuwać ale muszę to robić raz na 3-4 dni bo tyle trwa odnowienie się "galaretki". Ktoś może wie co to jest i z czym to się je ???

Muszę szybciutko popracować nad małżonką i zakupić 240l które idealnie będzie pasowało na moją komodę :D

Link to comment
Share on other sites

Poczekaj z tym 240 załap o co chodzi na razie w tym mniejszym. Jak na początek wszystko zrobiłeś prawie ok. Co2 na początek to za szybko wg mnie, tak jak pisał kolega sam filtr kubełkowy wystarczy. Z obsady oddaj zbrojnika(glonojada) a obsady masz dużo opcji na forumkropka

 

 

Mapet

Link to comment
Share on other sites

Ok dzięki za sugestie wszystkie biorę pod uwagę, nad obsadą już się zastanawiam i czytam w odpowiednim dziale.

 

Wywalę filtr wewnętrzny jak radzicie, po prostu gdzieś wyczytałem, że lepiej mieć dwa zewnętrzny i wewnętrzny aby w przypadku awarii kubełkowego mieć bufor bezpieczeństwa na działanie.

 

Została tylko kwestia białej galaretowatej masy pod zbiorniczkiem testu stałego CO2. Ktoś ma pomysł co to może być ???

Link to comment
Share on other sites

Poczekaj z tym 240 załap o co chodzi na razie w tym mniejszym.

Im większy zbiornik tym więcej wybacza błędów, najbardziej tyczy się to właśnie początkujących akwarystów.

 

 

Co2 na początek to za szybko wg mnie

Im szybciej podał CO2 i zakwasił wodę tym ma mniejszy wysyp glonów na starcie.

 

 

Została tylko kwestia białej galaretowatej masy pod zbiorniczkiem testu stałego CO2. Ktoś ma pomysł co to może być ???

Może być to błona białkowa jak czymś tam w środku ruszysz to powinieneś ją rozbić i to lepiej zrób, bo ona blokuje wymianę gazową i może powodować błędny odczyt CO2.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, postaram się wyciągnąć tę galaretkę ;D Muszę jeszcze zbić twardość wody. Będę zdawał relacje na bieżąco.

 

Pozdrawiam

 

P.S. Najnowsze wyniki pomiarów:

 

KH - 7

GH - 17

NO3 - 5 mg/l

pH - 7,4

 

wszystkie testy kropelkowe ZOOLEK'u.

Link to comment
Share on other sites

Na przedniej szybie akwarium pojawiły się maleńkie ogniska glonów, do tego chyba widziałem malusieńkiego ślimaczka z taką płaską muszelką.

 

Mam jeszcze jedno pytanie dotyczącego mojego akwarium, otóż woda gdy nie jest podświetlona wygląda na klarowną i przejrzystą, natomiast po włączeniu oświetlenia widać w niej drobniutkie niby to pęcherzyki powietrza lub maleńkie drobinki czegoś. Co to może być ??

 

Zgodnie z radą wyjąłem wewnętrzny filtr natomiast deszczownica od kubełka ustawiona jest tak aby woda wypływała na tylną szybę z lekkim odchyleniem do góry tak by powodowała ruch tafli wody. CO2 jest w zakresie zielonym na teście stałym, roślinki rosną na potęgę ale nie zauważyłem by któraś puszczała bąbelki powietrza w ciągu dnia. Zrobiłem małą przycinkę wysokich roślin i dosadziłem obcięte końce. Mam nadzieję, że się przyjmą.

Link to comment
Share on other sites

No i u mnie pojawiły się ślimaczki zatoczki :( Już ich widziałem około 10 nie wiem skąd się wzięły ale pewnie musiały być jajeczka na roślinkach które zakupiłem na allegro. W tej chili chyba jeszcze nie będę podejmował żadnych kroków ale w przyszłości zakupię Helenki niech kontrolują populację. Stąd moje pytanie, ile Helenek na taki zbiornik ??

 

No i pojawiły się glony nitkowate, jutro wpuszczę do akwarium 6 otosków. Mam nadzieję, że przeżyją a nie wyzdychają jak poprzednie. Szkoda mi męczyć rybki, mam nadzieję, że nie skazuje ich na śmierć......

Link to comment
Share on other sites

Ja bym radziła działać w sprawie zatoczków już teraz... za niedługo będzie za późno z racji ich expresowego namnażania. Plaga gwarantowana.

Z rybkami albo, albo?... nie eksperymentuj. Jeśli szkoda Ci męczyć rybki, to po prostu ich nie męcz.

Link to comment
Share on other sites

Czym je potem karmić w razie zniknięcia zatoczków ??? ( ok głupie pytanie :D )

 

Kupiłem dzisiaj do akwarium 6 otosków i 4 Helenki. Do tego wyrzuciłem porcelankę z filtra kubełkowego i dołożyłem wkłady ZEOS, NITRAS i HUMOS. Wszystko oczywiście zalane wodą z akwarium plus podmianka 30% wody. Dolewam destylowanej po przebadaniu testami bo w kranie mam cholernie twardą.

Link to comment
Share on other sites

Po założeniu nowych wkładów do filtra kubełkowego nastąpiły potężne zmiany w środowisku akwariowym. :D

 

pH - 6,4

KH - 3

GH - 5

NO3 - 0

 

Jestem bardzo zadowolony, nie mogłem do tej pory zbić pH i GH a teraz jest rewelacja. Włożyłem do akwarium na powrót filtr wewnętrzny i praktycznie pozbyłem się tych maleńkich drobinek które były widoczne w wodzie. Rybki czują się świetnie pływają po całym zbiorniku. Helenki za to podzieliły się na dwa obozy. Jedna Helenka nabija kilometry po zbiorniku i cały czas łazi, pozostałe trzy wlazły w kąty i siedzą. Zatoczki się mnożą i jest ich coraz więcej...... trzymam kciuki za Helenki i mam nadzieję, że wezmą się do roboty. :D

Link to comment
Share on other sites

Mam pytanko dotyczące ślimaków Helenek. Czy normalnym jest zachowanie się takie, że jedna zapindala po całym zbiorniku, jedna wlazła pod korzeń i ani myśli wyjść, jedną wcięło na amen a czwarta udaje zdechłą od czasu do czasu w różnych miejscach zbiornika. Za dnia nigdy nie chodzi tylko po nocy zmienia lokalizacje i dalej udaje martwą.

 

Do tego mam Gupika piranie, jest to samiczka, jest w "ciąży " i do tego zaczyna podgryzać tę Helenką, która z uporem maniaka udaję martwą. O co chodzi? Rybki dostają jeść 3-5 razy dziennie małymi porcjami tak, że po około 2-3 minutach wyjedzone jest wszystko łącznie z tym co osiadło na roślinkach i dnie. Coś robię nie tak?

Link to comment
Share on other sites

Sprawa z czwartą Helenką wyjaśniona, ślimak zszedł z padołu tego świata. Pozostałe Helenki mają się dobrze i polują aż miło, na dnie zauważyłem puste muszelki po Zatoczkach. :D

 

Woda trochę zbrązowiała ale to chyba "zasługa" wkładu torfowego do filtra. Mam rację ??

 

Parametry wody ustabilizowane, Otoski mają się dobrze. Pływają ochoczo po akwarium zjadając glony to tu to tam, najfajniej wyglądają bujając się na liściach roślinki jak na huśtawce. Moja ciężarna Gupiczka nie może się zdecydować na wydanie potomstwa, jest już taaaka gruba, że chyba zaraz pęknie. :shock:

Link to comment
Share on other sites

Oto nowe pomiary wody wykonane dzisiaj rano:

 

NO3 - 0

pH - 6,2

KH - 3

GH - 7

 

Zastanawiam się czy aby nie za nisko teraz te parametry pozbijałem ??? Rośliny rosną aż miło, aczkolwiek nie zauważyłem bąbelków powietrza na liściach. Zmniejszyłem długość świecenia światła z 12 do 10 godz.

Link to comment
Share on other sites

Tak teraz prezentuje się akwarium. Trochę zaczyna zarastać i chyba czas pomyśleć o przycince. Jak myślicie obciąć górne części roślin wysokich i dosadzić je jeszcze, czy może poczekać na boczne odbicia i nie dosadzać już ??

 

Aktualne parametry wody:

 

pH 7 - dolałem trochę wody z kranu przy podmiance

KH - 3

GH - 7

NO3 - 0

 

Chyba jest ok ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...