Skocz do zawartości

Walka z glonem - zle parametry wody?


k0rzi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam baniaczek 112L

A w nim:

neonki - cos 8 sztuk

Kirysy -4 sztuki

Gupiki - 3

Mieczyk - 1

Krewetka amano: 5 sztuk

I troche roślin (raczej duzo niż mało)- Limnophila sessiliflora, anubias - sporo

 

 

Parametry wody:

Ph – 7,6

GH – cos 22-24

Kh-7

NH4- 0,1

NO2-0,1

NO3 – wydaje mi sie bardzo duzo ( na testach JBL bardzo czerwone – wyglada na powyżej skali )

PO4- 0,05-0,01

FE – test mi nie wychodzi, kolor jest źólty (skala jest fioletowa)

Naswietlanie:

2x24

Nawożenie:

Staram sie uruchamiać bimbrownie od czasu do czasu

Makro - codziennie

 

Glon z jakim walczę to raczej sinica: lepki glon na roślinach, na ścianach,termometrze, kamieniach,

Wodę staram się zmieniać raz na tydzien lub raz na 1,5 tygodnia.

 

Prosze o jakieś porady w tej sprawie, gdyż akwarium wygląda coraz gorzej.

 

nemo130: Dbaj o pisownię!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda strasznie twarda i PH wysokie, że neony to wytrzymują...

 

Powinieneś wrzucić zdjęcie tych organizmów. Jeśli to rzeczywiście sinice to masz przerąbane. Do niedawna "leczyło" się to erytromycyną. Teraz są dostępne preparaty nie oparte na antybiotykach, które ponoć skutecznie zwalczają sinice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem problemem jest kwestia nawożenia - PO4 jest praktycznie na poziomie niewykrywalnym - NO3 bardzo wysoko - przy brakach PO4 rośliny nie mogą pobrać azotanów stąd taka duża kumulacja. Piszesz ze nawozisz makro...ale co to za makro? ile tego lejesz do akwarium? Jaki jest skład ? Przyczyn moze być jeszcze więcej - byłoby najlepiej gdybyś opisał zbiornik korzystając ze schematu >>>> glony-potrzebujesz-pomocy-opisz-zbiornik-t48154.html

Wodę staram się zmieniać raz na tydzien lub raz na 1,5 tygodnia.

Jak to wygląda to zmienianie wody? Zmieniasz całą , część? Jeśli tak to ile ? Dokładnie to opisz - to ważne bo masz wykrywane NH4 i NO2.

Stosowanie preparatów przeciwglonowych usuwa tylko skutki a nie przyczyny - należy doprowadzić wodę do prawidłowych parametrów i wszystko samo wróci do normy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczne od tego preparatu Femanga Algen Stop Special

 

nizej wiecej info:

 

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)- - rok temu

2.Litraż i wymiary akwarium - - 112 L standardowe

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- - 2x24 - mam jeszcze 2x18 ale nie świece

4.Jak długo świecisz (ile godzin)- - 10 godzin

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa - kamyki kwarcowe a pod nimi 1-1,5cm - aquasubstrat

6.Filtracja - - jbl 900 - deszczównia

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) - - ogólny

8.Ozdoby (jakie)- korzeń, kamienie

9.Rośliny (ile,jakie)- Limnophila sessiliflora, anubias

10.Ryby - obsada (jw.)- - neonki,kirysy, mieczyk, gupiki, krewetka - wyżej ilość

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- - podmiana raz na tydzień-1,5 - ok 1/4-1/3max

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- -Macro Red - Planta Gainer

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)- - bimbrownia

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe - - opisane wyżej

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? czyściłem, wymieniłem pond 1/3 wody

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? - 2 razy dziennie, sypie dosyć mało by szybko zjadły

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali - wyżej

Opis problemu- - walka z sinicami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczne od tego preparatu Femanga Algen Stop Special

- Jest to bez sensu ale jeśli musisz to zaczynaj :D

Zwalczanie glonów nie polega na doraźnym stosowaniu środków przeciw glonowych ,tak samo jak leczenie zęba nie polega na jedzeniu tabletek przeciwbólowych :) Należy doprowadzić do poprawnych parametrów wody w akwarium gdzie będą poprawne ilości i proporcje nawozów makro - w tym azot , fosfor, potas, magnez + mikro. Proponuję zapoznanie się z artykułem >>>>> nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html - sporo powinno się wyjaśnić w tej materii . Decyzja oczywiście jest po Twojej stronie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy samo nawożenie poskutkuje. Artykuł dobry ale dla laika trochę mniej czytely.

Mógłbym najpierw zastosować kuracje nawożenia no ale czym naprawdę nawozić:

Mam u siebie:

Planta Gainer Classic

Planta Gainer Macro red

Planta Gainer K+

 

Nic wiecej nie mam, biorąc pod uwagę wskaźniki wody możecie doradzić jakąś kurację?

Robić kuracje zaciemnienia, wiekszych podmianek wody?

 

 

W Filtrze mam: te oryginalne wkłady takie małe walce - ceramika, i swego czasu dałem troche torfu (1/2 w jednym wkładzie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cecha charakterystyczna sinic to kiedy są je rozetrze np w palcach to śmierdzą - cytuję sposób zwalczania :

 

Usuwanie:

Zaciemnienie jest najlepszą metodą do walki z tymi bakteriami. Usuń tyle glonów, jak to tylko możliwe i następnie podmień od 30 do 50% wody. Jeśli NO3 jest niskie, podnieś poziom na 20ppm. Usuń CO2 i dodaj napowietrzanie!! Wyłącz światła i zaciemnij cały zbiornik, światło nie ma prawa dostępu , żadnego podglądania. Zaciemnienie na 3 do 4 dni. Nie karmić ryb w tym czasie !! Po upływie 3 do 4 dni odsłonić zbiornik i podmiana 30 - 50% wody. Usuń napowietrzanie i podłącz CO2 . Konieczne utrzymywanie azotu na odpowiednim poziomie.

Upewnij się , że masz dobrą cyrkulacje w zbiorniku oraz sprawdź czy dno i filtr nie są zbyt zabrudzone.

Pomocna może być w walce z sinicami czerwona/zielona herbata , wywar z 1 łyżki stołowej na 100-150L. Wywar zalewamy wrzątkiem!

Wlewać po łyżce-dwie co 1-2 godziny i obserwować ryby! Dodatkowo kwas borowy (Borasol do kupienia w aptece) w ilości 1ml/L wody w akwarium.

Po zakończonej kuracji bedzie mozna zabierać się za doprowadzenie wody do właściwych parametrów - najtaniej i najprościej przy pomocy nawozów które sam sobie zrobisz za kilka złotych i będziesz miał na rok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK zrobiłem zaciemnienie dzień temu. Pousuwałem sinice ile się dało.

Jeśli chodzi o nawozy: może pobawił bym się w robienie nawozów; zaproponujesz mi jakie nawozy najlepiej kupić?

Jest tego sporo- i raczej nie ma sensu kupować wszystkiego. - ciężko się w tym odnaleźć.

Oświetlenie mam 2x24, ale w pokrywie mam też 2x18 - warto to podłączać na kilka godzin dziennie?

Może warto zainwestować w C02?

Ogólnie chciałbym mieć zielone akwa - roślinne ;)

 

Ewentualnie przeglądając mój temat co byś doradził :)

 

nemo130: Pisownia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz kupić KNO3 , K2SO4, MgSO4 , po 100g , KH2PO4 - 20g , mikro-plus intermagu 100ml, i chelat żelaza 20-50g max - nie wiem po ile są pakowane wszystko to znajdziesz tu >>>> http://akwanawozy.com.pl/ potem zajmiemy się kwestią zrobienia z tego nawozów. Te ilości powinny wystarczyć ci na kilka ładnych miesięcy - pół roku a może dłużej.

Ze światłem nie ma co przesadzać - bo za duża ilość światła bez nawożenia w tym CO2 to tylko kłopoty z glonami. Bezpieczna wartość oświetlenia gdzie można jeszcze poradzić sobie bez CO2 to max 0,5w/l ale nawet już przy tej ilości światła wypadałoby CO2 uruchamiać. Inwestycja jest godna polecenia - jest to jednorazowy większy wydatek ale użytkowanie prawie darmowe - no i w razie "W" zawsze można odsprzedać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzisiaj zakończyłem zaciemnianie... jestem w szoku, nic po sinicach na roślinach nie zostało. Jutro uruchomię bimbrownie (pewnie na dniach będzie butla). Teraz tylko utrzymać dobry stan wody. Łoren nawozy są już w drodze do mnie.. Będę potrzebował supportu do zrobienia mieszanki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawozy makro liczone na rzeczywistą ilość wody w akwarium ok 96l

Potrzebujesz wziąć

KNO3 - 22,4g

K2SO4 - 25,3g

KH2PO4 - 2g

MgSO4x7H2O - 41,7g

 

Wykonujemy z tych ilości 4 roztwory po 500ml każdy. Robimy to tak - odważoną ilość soli wsypujemy do pojemnika w którym będziemy rozrabiali nasz roztwór i wlewamy 400ml wody demneralizowanej lub destylowanej i mieszamy do rozpuszczenia po czym uzupełniamy roztwór do 500ml . Uwaga! nie wsypujemy soli do 500ml wody bo wyjdą nam inne stężenia - sól ma także swoją objętość.

Dawkowanie dzienne to 5ml każdego z nich - da nam to dawki tygodniowe - NO3 10mg/l , PO4 -1mg/l , Potas K+ 15mg/l i Magnez Mg+ 3mg/l - w przypadku wody kranowej średnio-twardej ta ilość magnezu będzie wystarczająca.

Nawóz mikro -

Bierzemy koncentrat mikro-plus intermagu 15ml , dosypujemy 4g chelatu żelaza 8% i uzupełniamy wodą demineralizowaną do 500ml - tak przygotowany nawóz dozujemy w ilości 4ml dziennie - da nam to żelazo na poziomie 0,4mg/l tygodniowo -pozostałe śladowe mieszczą się również w normie.

 

Są to ilości średnie sprawdzające się w większości akwariów - przy oświetleniu ok 0,5W/l , zasobnym podłożu i dozowaniu CO2 - na razie dozujemy 4 roztwory zeby zobaczyć w ciągu najbliższych tygodni jak i co - będziemy wprowadzać korekty w nawożeniu w zależności od potrzeb .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - odchylenie od podanych wartości o ok 10% nie powinno robić nic złego - i tak mamy błąd pomiarów testami , błąd przy dozowaniu, zmienia się objętość wody (paruje) więc musi być to zrobione w miarę dokładnie ale dziesiate cześci grama odgrywają rolę powiedzmy w przypadku KH2PO4. Muszę poszukać bo gdzieś miałem przeliczniki gramy na ml i można posłużyć się strzykawką

KNO3 10g = 9 ml

K2SO4 10g = 7 ml

KH2PO4 10g = 10 ml

MgSO4*7H2O 10g = 11 ml

To jest tak "prawie" dokładnie ;)

Podane objętości muszą być dość dobrze ubite w strzykawce (nie młotkiem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK załatwiłem wagę jubilerską. Później będę mieszał a od jutra nawoził; od jutra też nawożenie Co2 z butli.

Łoren 2 pytania do Ciebie:

1. Napisałeś MgSO4*7H2O ja kupiłem MgSO4 - to jest jakaś różnica?

2. Myślisz ze warto dzisiaj zrobić podmiankę wody przed nowym nawożeniem? Ostatnio robiłem w środe po zaciemnianiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś MgSO4*7H2O ja kupiłem MgSO4 - to jest jakaś różnica?

różnica jest - będziesz musiał użyć mniej tego siarczanu bezwodnego - w tym MgSO4x7H2O jest siedem cząsteczek wody podczepionej do każdej cząsteczki siarczanu stąd i jest cięższy niż bezwodny. Bezwodnego potrzebujesz 25g (41g potrzebowałbyś siedmiowodnego). Reszta tak samo jak już pisałem - zmniejsza się tylko ilość do rozpuszczenia.

Podmianę możesz zrobić - jak masz już testy zrób pierwsze testy przed podmianą i zapisz parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Azotany NO3 są wysoko - nie lejemy na razie

Podajemy fosfor - na początek spokojnie jednorazowo dawka 3 dniowa bo są duże braki w stosunku do azotu - potem normalne dawki dzienne . Prawidłowe proporcje NO3 do PO4 powinny mniej więcej mieścić się 10:1 (mogą tu wystąpić różnice od 8-16 :1 - wszystko uzależniamy od efektów) czyli jeśli NO3= 20mg/l to PO4 powinno być na poziomie 2mg/l

Dopiero jak poziom PO4 wzrośnie do ok 1-1,5mg/l zaczniesz podawać mikro chyba że liście zaczną robić się jasne to można zacząć podawać od połowy dawki wcześniej i ją stopniowo zwiększać.

Po rozpoczęciu nawożenia fosforem zauważysz ze poziom NO3 zacznie spadać - rośliny zaczną go pobierać - na razie jest skumulowany bo są braki fosforu i rośliny nie mogą pobrać NO3. Po tygodniu nawożenia PO4 poziom azotanów powinien znacząco spaść - przed podmianą zrobisz testy i wtedy jeśli azotany będą na poziomie ok 15mg/ można będzie powoli zaczynać dozować (choć nie koniecznie - tu jeszcze zobaczymy)

Nawozy zamieszane, miałem butelki 250ml wiec zmniejszyłem ilości proporcjonalnie, mam nadzieje ze to nie zmienia sytuacji

Wszystko jest ok

Mógłbyś wrzucić pamiątkowe zdjęcie zdjęcie zbiornika i robić taką dokumentację co tydzień - widać by było co się dzieje w akwarium i jakie są różnice po stosowaniu nawożenia - może ktoś w przyszłości mógłby podpatrzeć.

Jedna ważna uwaga - nie nastawiaj się na to ze efekty będą natychmiastowe a wszystko się zmieni jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki - mogą pojawić sie jeszcze problemy do czasu ustabilizowania zbiornika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...