Skocz do zawartości

Walka z glonem - zle parametry wody?


k0rzi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak wygląda etap 1 (po zaciemnieniu- w środe skończone, wczoraj podmianka) dzisiaj zaczęte nawożenie +CO2 z butli (ok. 1b/s)

Dołączona grafika

 

Parametry przed podmianą jak wyżej :)

 

Rośliny po zaciemnieniu trochę osłabły, prawa strona trochę uboga w rośliny ale na razie skończyła się kasa na akwarium :D

Niżej daje filmik z mojego CO2, proszę o sugestie czy nie leci zbyt słabo, może podkręcić zaworek?

Leci trochę delikatnie.

http://www10.zippyshare.com/v/60730121/file.html

 

Postaram się robić dziennik, ale zobaczymy czy będzie na tyle czasu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza uwaga - dolej wody poza krawędź pokrywy bo brakuje jakieś 15-20litrów - nawozy liczone są na zbiornik wypełniony wodą całkowicie. Pokombinuj roślin szybko rosnących - pozwolą szybciej ustabilizować zbiornik.

Co do CO2 to sie nie ustawia na oko - szybciej lub wolniej - na początek lepiej mniej niż więcej bo sobie ryby zagazujesz. Potem na podstawie Ph i KH wyliczymy ile CO2 masz rozpuszczone w wodzie i czy jest potrzeba zwiększania czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm lałem do tej pory mnie gdyż miałem deszczownie, jeśli doleje więcej to ją przykryje.

Proponujesz jednak zwykły wypust wody pod taflą?

W zoologicznym mi powiedzieli, że dozownik CO2 dobrze dać niedaleko wypustnika wody by rozbijał bąbelki, prawda to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deszczownia może być zanurzona w wodzie - otwory skierowane nieco w górę tak żeby poruszały taflę wody i tyle :) Co do umieszczenia dyfuzora to pierwsza zasada -jak najdalej od węży zasysających wodę do filtra i jak najniżej przy dnie - i tak i tak z dyfuzora wielkiej rozpuszczalności mieć nie będziesz więc czy go powiesisz przy wylocie czy nie , nie ma większego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jednorazowo podać nawet tygodniowa dawkę - nic się na pewno nie stanie. na nastepny dzień dawka dzienna x3 i trzeciego dnia pomiar. Zobaczysz co się będzie działo - jeśli dalej za mało to znów trzeba dać więcej az zacznie sie pokazywać na poziomie ok 1mg/l Po podniesieniu PO4 zacznie spadać poziom NO3 , ale na razie nie podajemy - trzeba zobaczyć jak to będzie wszystko wyglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Co do roślin to 1,5 tyg temu zakupiłem moczarkę - dwa zestawy (faktycznie szybko rośnie)

Używam obecnie pożyczonych testów JBL - ale musze kupić coś swojego bo tamte powoli się kończą i musze oddać. Całej teczki nie chce kupować bo zbyt drogo wychodzi. Myślałem nad testamie zoolek (tylko różne ma opinie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz śmiało Zooleka. Jedynie NO3 możesz z innnej firmy, ponieważ kilka(naście) razy przeczytałem, że ciężko kolory u nich odróżnić. Ja ososbićie wszystko mam z Zooleka tylko NO3 - Sery. Tutaj z kolei jak dla mnie trochę minus bo jest szeroka skala - bodajże 0, 10, 25, 50, 100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dawno nie pisałem, ale byłem na urlopie.

Dzisiaj dokupiłem kilka roślinek, wymiana wody i zaczynam nawożenie (w czasie urlopu niestety nie było nawożenia)

Zmienię tryb oświetlania akwarium.

8:30- 11:00 - 2x24

12:00 - 16:00 -2x24+2x18

16:00-21:00 - 2x24

Oczywiście dalej Co2 oraz nawożenie.

Myślicie, że oświetlenie oraz ilość godzin naświetlania będzie ok czy trochę zbyt długo?

 

Parametry wody sprawdzę przy weekendzie przy kolejnej podmianie. Zrobię wtedy przy okazji jakieś zdjęcie akwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze wyniki przed podmianą:

NO3 - 20

PO4- 1,5-2

PH - 8-8,5

KH - 10

Obecnie podaje:

K2SO4

KH2PO4

MgSO4x7H2O

Nie podaje

KNO3

i mikro robionego

 

Łoren kilka pytań:

 

Czy zacząć stosować nawóz Mikro oraz KNO3 ?

 

Ze stosunku PH do KH wychodzi, ze mam niskie stężenie CO2, czy zwiększyć jego dozowanie ?

 

 

 

Mam jeszcze jeden pojawiający się problem: Pojawia mi się glon na ściance akwarium w miejscach gdzie mam kamienie, fotka niżej:

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zacząć stosować nawóz Mikro oraz KNO3 ?

Mikro tak - natomiast jeśli taki poziom NO3 się utrzymuje cały czas to na razie nie widzę potrzeby. Ten glon który pojawił się w podłożu to sinice - zacytuję tu opis zwalczania który pochodzi z mojego rodzimego forum

Opis:

To nie są glony, tylko bakterie zwane sinicami, zdolne do fotosyntezy. Pokrywają wszystko niebiesko/zielonym maziowatym nalotem. Łatwe do usunięcia mechanicznego, ale wracają bardzo szybko. Po roztarciu w palcach śmierdzi.

Przyczyny powstawania:

Często powodem powstawania jest bardzo niski poziom azotu. Spotykane pomiędzy substratem a przednią szybą skąd mogą się rozprzestrzeniać. Czasem atakują po zmianie światła i chwilowym zachwianiu poziomu azotu. Następną przyczyną może być brudne podłoże i filtr. Kolejną słaba cyrkulacja wody w zbiorniku

Usuwanie:

Zaciemnienie jest najlepszą metodą do walki z tymi bakteriami. Usuń tyle glonów, jak to tylko możliwe i następnie podmień od 30 do 50% wody. Jeśli NO3 jest niskie, podnieś poziom na 20ppm. Usuń CO2 i dodaj napowietrzanie!! Wyłącz światła i zaciemnij cały zbiornik, światło nie ma prawa dostępu , żadnego podglądania. Zaciemnienie na 3 do 4 dni. Nie karmić ryb w tym czasie !! Po upływie 3 do 4 dni odsłonić zbiornik i podmiana 30 - 50% wody. Usuń napowietrzanie i podłącz CO2 . Konieczne utrzymywanie azotu na odpowiednim poziomie.

Upewnij się , że masz dobrą cyrkulacje w zbiorniku oraz sprawdź czy dno i filtr nie są zbyt zabrudzone.

Pomocna może być w walce z sinicami czerwona/zielona herbata , wywar z 1 łyżki stołowej na 100-150L. Wywar zalewamy wrzątkiem!

Wlewać po łyżce-dwie co 1-2 godziny i obserwować ryby! Dodatkowo kwas borowy (Borasol do kupienia w aptece) w ilości 1ml/L wody w akwarium.

 

Poziom CO2 można zwiększyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...