Skocz do zawartości

Laik prosi o pomoc ... we wszystkim i wyrozumiałość :)


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie .

Jestem nowa zarówno na forum jak i w świecie akwarystyki więc proszę o wyrozumiałość :)

Potrzebuję pomocy w doborze rybek , roślinek , filtra i okaże się czego jeszcze nie wiem :)

Jestem zaopatrzona w akwarium profilowane o dokładnych wymiarach [zaznaczam , że wszystko jest odkupione od kogoś więc używane ]\:

długość 100 cm

szerokość [boczna ścianka] 33 cm

szerokość [od tylniej szyby do najszerszego miejsca w szybie profilowanej] 44 cm

wysokość 50 cm

Posiadam do niego pokrywę z 2 świetlówkami [ nie wiem jakie dokładnie ]

Mam 2 filtry zewnętrzne fluval 105 i TETRAtec niestety oba nie nabierają wody a robię wszystko zgodnie z instrukcją więc chyba są zepsut - poprzednia właścicielka mówiła , że jeden nie działa a tu klops oba ;)

termometry , filtry wewnętrzne i taki z kamieniami napowietrzającymi zewnętrzny "nabąblacz" , grzałkę z termostatem i całą masę preparatów z którymi niewiem co zrobić ale nie o to chodzi pora na pytania .

Czy mogła bym w tym akwarium trzymać takie gatunki ryb razem :

zwinnik jarzeniec

zbrojnik zebra

zbrojnik czarnopasy

platka

trzciniak

tetra niebieska

tęczanka niebieska

tęczanka czerwona

tęczanka wspaniała

szczupieńczyk karłowaty

neon inessa

kirys panda

 

nie mówię , że z każdego gatunku chciała bym po 20 rybek ale po kilka sztuk .

Proszę o litość kiedy byłam dzieciakiem trzymałam w 30 cm akwarium dwa samce bojownika z welonami , kirysami i gupikami i żyły zgodnie nigdy nie było walk między rybkami więc wszystko jest możliwe ;)

 

Jaki filtr polecacie ?

na pewnym forum ktoś napisał mi , że dobry jest JBL E900 a wy co na to ??

 

Oraz jakie roślinki polecacie ??

Chodzi mi o jakieś nie wymagające cudów ale takie które będą sobie rosły mając tlko świetlówki i podłoże

 

Jakie podłoże ? myślę nad czarnym żwirkiem dobry pomysł czy raczej kiepski ?

Chyba tyle na teraz bardzo proszę o odpowiedzi i z góry dziękuję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 filtry zewnętrzne fluval 105 i TETRAtec niestety oba nie nabierają wody a robię wszystko zgodnie z instrukcją więc chyba są zepsut - poprzednia właścicielka mówiła , że jeden nie działa a tu klops oba

Same z siebie nie nabiorą wody.

Jak nie działa pompka do zalewania to wężyk "in" wkładasz do akwarium, a "out" zasysasz powietrze i filtr stawiasz poniżej poziomu wody w akwarium to grawitacyjnie zleci.

Wirnik po podłączeniu do gniazdka działa?

Jaki filtr polecacie ?

na pewnym forum ktoś napisał mi , że dobry jest JBL E900 a wy co na to ??

filtry-wszystko-co-musisz-wiedziec-t36280.html

Oraz jakie roślinki polecacie ??

Chodzi mi o jakieś nie wymagające cudów ale takie które będą sobie rosły mając tlko świetlówki i podłoże

lista-roslin-cieniolubnych-t9355.html

Jakie podłoże ? myślę nad czarnym żwirkiem dobry pomysł czy raczej kiepski ?

Z doświadczenia bardziej z ciemnych polecam żwir kwarcowy, jak nie ma kwarcowego to bazalt też będzie ok. Wielkość żwiru to ok 1-3mm.

Chyba tyle na teraz bardzo proszę o odpowiedzi i z góry dziękuję

;) Co do rybek to nie pomogę ponieważ nie bardzo się na nich znam ale od razu mówię, że za dużo jak do akwa o objętości ok. 192,5l.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzymałam w 30 cm akwarium dwa samce bojownika z welonami , kirysami i gupikami i żyły zgodnie nigdy nie było walk między rybkami więc wszystko jest możliwe

Mozna tez do basenu wsadzić kilka krokodyli nilowych i człowieka przez jakiś czas na pewno byloby miejsce i dla jednego i dla drugiego gatunku :lol: To chyba jednak nie ta droga która należy iść.

Co do obsady ryb - tęczanka to ryba do dużych zbiorników - przede wszystkim długich - okrojone minimum to 120m wolnej przestrzeni do pływania.

Trzciniak - to morderca i mniejsze ryby będą stanowiły zasobne źródło pożywienia.

Co do obsady proponowałbym dobierać ją tak aby warunki jakie możemy im zapewnić w akwarium były dla nich odpowiednie PH , twardość , temperatura. Moim zdaniem obsada powinna pochodzić z jednego kontynentu - wtedy wygląda to przyzwoicie. Zupa rybna nie jest w dobrym tonie.

Co do kwestii pozostałych - poczytaj ten temat - może znajdziesz tam jakieś wskazówki moj-przepis-na-akwarium-roslinne-t46630.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Same z siebie nie nabiorą wody.

Jak nie działa pompka do zalewania to wężyk "in" wkładasz do akwarium, a "out" zasysasz powietrze i filtr stawiasz poniżej poziomu wody w akwarium to grawitacyjnie zleci.

Wirnik po podłączeniu do gniazdka działa?

 

Filtry po podłączeniu "brzęczą" , poniżej poziomu wody tzn. całkiem poniżej akwarium ??

Dziękuję za pozostałe linki i odpowiedzi .

Powiem szczerze na tą chwilę nie czytałam w zasadzie o tych rybkach a jedynie patrzałam na ich wygląd .

Dostosuję się do waszych rad i dobiorę obsadę odpowiednio - w razie wątpliwości będę pytać ;)

 

I dziękuję , że nie naskoczyliście na mnie jak to ostatnio często na forach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwinnik jarzeniec - możesz mieć. Rybka ławicowa min. 6 szt.

zbrojnik zebra - Który? z tego co wiem bywają bardzo drogie. Sam zebrowaty może być,

zbrojnik czarnopasy - rośnie za wielki na to akwa, wymaga co najmniej 200 cm długości.

platka - harem lub dwa może być, byle nie przesadzić, bo się namnoży.

trzciniak - bardzo drapieżny.

tetra niebieska - Rybka ławicowa minimum 6 szt.

tęczanka niebieska - Rośnie za duża.

tęczanka czerwona - Rośnie za duża.

tęczanka wspaniała - Rośnie za duża

szczupieńczyk karłowaty - Może być, ale nie wiem jak się go hoduje.

Z tęczanek możesz dać neonowe od biedy - rosną mniejsze. Minimum 10 sztuk.

neon inessa - kolejna rybka ławicowa minimum 6 sztuk.

kirys panda - Ryba stadna minimum 6 sztuk.

 

Ja osobiście mając wybrać jak najwięcej garunków z tych ryb, które podano zrobiłabym tak:

 

2+4 platka,

10 tęczanka neonowa lub jakiś zwinnik.

15 góra 20 razy neon albo tetra lub jarzeniec. - Zostałabym przy jednej ławicy.

8 kirys panda

2 razy zbrojnik zebra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka pytań ;)

Zdecydowałam się na akwarium typu Ameryka południowa , oglądałam trochę zdjęć i szukałam informacji ale to za mało .

1. Roślinność - wybrałam z tematu kilka roślinek które są mało wymagające ale nie wiem czy to dobry wybór . Zależy mi na sporej ilości zieleniny zwłaszcza podoba mi się całe dno porośnięte mchem . Oto roślinki - czy będą dobre do mojego akwarium lub jakie inne polecacie ?

Anubias angustifolia

Anubias barteri nana

Bolbitis heudelotii

Cryptocoryne balansae

Cryptocoryne costata

Egeria densa

Java moss (Vesicularia dubyana)

Mech Willow Moss

2. Pozostałe ozdoby - Oprócz roślinności chciała bym jeszcze coś , podobają mi się wapienie , łupki i rozmaite korzenie co wybrać z tego aby wszystko miało naturalny wygląd a nie oszpeciło całego zbiornika ?

3.Mam ciemne tło "korzenie" zostawić czy zmienić na bardziej zielone ??

4.Żwirek - jaki najlepszy ? co powiecie na takie coś i jaką warstwę sypać ? http://allegro.pl/zwirek-rzeczny-do-akw ... 67492.html

5. Jak "zainstalować" mech i jak to zrobić z roślinami ? Czytałam coś o karmazycie tonącym , ziemi i na to żwirek ale o co dokładniej chodzi ? Jeśli dam do akwarium ziemię to czy aby woda nie zrobi się czarna od tego i nie pojawią mi się jakieś resztki pływające po całym akwarium ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do roślinności powinna być dobra, chociaż zrezygnowałbym z moczarki [Egeria densa] :)

Kamienie wapienne od razu usuwamy, gdyż będą zatwardzać wodę. Jako tło możesz zastosować czarny lub brązowy brystol. Jeśli masz chęci możesz zrobić tło strukturalne. Warstwa żwiru powinna być w granicach 6-10 cm : )

Mech przywiązujesz do korzeni, kamieni np. żyłką wędkarską lub nitką[ ale ona nie jest trwała]

Większość roślin które podałaś nie są za bardzo wymagające. Ja wkładałem pod korzenie kryptokoryn kulki torfowe i rosły dobrze. Na temat nawozów niech się wypowiedzą bardziej doświadczeni ode mnie ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ziemi w podłożu to ja mogę powiedzieć tyle, że przy mało wymagających roślinach jest to zbędny bajer bo same kulki gliniano-torfowe wystarczą.

O brudną wodę się nie martw bo jak przykryjesz ziemię żwirem to nie ma prawa wypłynąć na powierzchnię chyba, że będziesz tak mieszać w akwa, że cały żwir będzie przekopany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A roślinki jak sadzić ??

Facet z zoologicznego tłumaczył mi , że w koszyczkach wsadzać do podłoża tyle , że najpierw roślinę wyjąć przyciąć delikatnie korzonki dać do koszyczka nawóz wsadzić roślinkę i tak do podłoża .

Robić tak jak mówił czy lepiej bezpośrednio do podłoża bez koszyczka ??

Mam żwirek rzeczny drobny 22 kg w akwarium 100 cm , dokupić jeszcze czy wystarczy ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A roślinki jak sadzić ??

Facet z zoologicznego tłumaczył mi , że w koszyczkach wsadzać do podłoża tyle , że najpierw roślinę wyjąć przyciąć delikatnie korzonki dać do koszyczka nawóz wsadzić roślinkę i tak do podłoża .

Robić tak jak mówił czy lepiej bezpośrednio do podłoża bez koszyczka ??

Lepiej do podłoża.

Mam żwirek rzeczny drobny 22 kg w akwarium 100 cm , dokupić jeszcze czy wystarczy ??

Najlepiej 4cm z przodu 7cm z tyłu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...