Jump to content

szybkie dojrzewanie akwarium


waldiwaldi
 Share

Recommended Posts

Nie warto się spieszyć.

Jeśli akwa nie dojrzeje prawidłowo potem są problemy ze zdychaniem ryb, glonami chorobami, które ciągną się tygodniami i trzeba zrobić restart i znów czekać trzy tygodnie.

Link to comment
Share on other sites

Jak dodałeś biostartera to trochę szybciej będzie.

Największe przyspieszenie daj aktywny filtr i woda (może podłoże - ale ciężko przenieść).

 

 

Pośpiech nie jest dobrym doradcą a akwarystyka lubi cierpliwość - nagłe zmiany nie są wskazane.

Link to comment
Share on other sites

Nie da się jednoznacznie stwierdzić ile czasu będzie dojrzewało poszczególne akwarium bo każde jest inne.

W jednym akwarium ten proces będzie przebiegał szybciej a w drugim może potrwać nawet kilka tygodni.

Da się przyspieszyć dojrzewanie akwarium poprzez wlanie dojrzałej wody z innego akwarium i użycie dojrzałego biologicznie filtra.Po zalaniu zwykłą wodą i zastosowanie nowego filtra ta czynność jest trudniejsza ale możliwa.

Zaopatrz się w testy na no3,no2 nh3 i mierz co jakiś czas pod koniec drugiego tygodnia dojrzewania,kiedy wartości nie będą krytyczne(najlepiej bliskie zeru) możesz wpuszczać ryby.

Link to comment
Share on other sites

Jak zmierzysz NH3, NO2 i NO3 i wyjdzie, ze te dwa pierwsze są na poziomi ZERO to już jest dojrzałe.

Widziałem nie jeden przypadek, gdy ktoś zalewa akwarium. Amoniak i NO2 po 24h, z jakimiś *magicznymi* biostarterami są na 0.0, bo i w kranówce więcej nie będzie. Na opakowaniu *magicznego* środka pisze że po 24h można wpuszczać ryby. Parametry ok. I co? I misio. Akwarysta zakłada tematy w PPA i chorobach, dlaczego ryby mu umierają. Trzeba czekać i dopiero później mierzyć parametry. Jeśli nie ma testów, należy poczekać te 2-3 tygodnie, wpuszczanie wcześniej to ryzyko. Jeśli są, czasem można wpuścić część obsady ciut wcześnie. Właśnie - część, nie wszystko na raz. Ilość bakterii nitro, jest ściśle powiązana z ilością pokarmu dla nich, czyli amoniaku. Nagły wzrost ilości amoniaku w wodzie, po wpuszczeniu na raz całej obsady, może skończyć się zatruciem, bo bakterie nie zdążą się w ciągu 24h namnożyć.

 

Cykl nitro nie tyle co przyśpieszyć, co można usprawnić wrzucając trochę pożywki dla bakterii - czyli np. trochę suchego pokarmu. Niech sobie gnije, produkuje amoniak, nie ma ryb to jest to ok. Dawniej wpuszczano na początek brudzące i odporne ryby [welony, molki], ale teraz z przyczyn oczywistych się tego nie robi. Preparatów, biostarterów stosować nie warto. Na całe forum, nie widziałem jeszcze ani jednego potwierdzonego testami kropelkowymi przypadku, gdzie byłoby potwierdzone że takie magiczne rzeczy działają. Widziałem za to dziesiątki przypadków konsekwencji ich stosowania i zbyt wczesnego wpuszczania ryb w dziale choroby. Te wszystkie preparaty, można sobie w nos wsadzić. Jedyny faktyczny przypadek gdzie była różnica, był przy stosowaniu biostartera o ile pamiętam za 70zł, raczej mało znanej w Polsce firmy, a i tak twierdzę że była tam tylko pożywka - taka sama jaką sami możemy zrobić, ewentualnie jakieś enzymy poprawiające rozwój flory bakteryjnej. Oczywiście są jeszcze różne preparty zawierające absorbenty azotu, ale to tylko likwidowanie objawu, nie przyczyny która po odstawieniu chemii brutalnie nas dopadnie. O wpuszczaniu ryb po 24h po stosowaniu antychlorów, czy esklarinów, wcale nie przypomnę - bo to już kompletna głupota, bo po takim czasie chlor sam z wody znika, a dojrzewania to nigdy nie przyśpiesza bo i nie ma jak.

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze jedna ważna rzecz: jak akwarium dojrzeje to w nim będą pewne ilości pożytecznych bakterii nitro... co pozwala w/w związki przekształcać na NO3. PAMIĘTAJ żeby nie wpuszczać od razu wszystkich rybek jakie chcesz mieć! jak od razu wpuścisz dużą ilość ryb to ilość bakterii będzie za mała aby cały "syf" (odchody, niezjedzony pokarm, gnijące rośliny itp) przerobić na NO3. Zatem pojawi ci się nadmiar w akwarium NH3, NO2 co jest efektem niepożądanym... Wpuszczając ryby po kilka sztuk ilość bakterii będzie rosła wraz z ilością dodatkowego "syfu" wytworzonego przez te dodatkowe ryby. Warto też przy takim wpuszczaniu ryb zacząć od odpornych ryb (takich jakich chcemy w przyszłości posiadać). Można też wpuścić ryby "normalnie żerujące" a później ryby terytorialne.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli są, czasem można wpuścić część obsady ciut wcześnie. Właśnie - część, nie wszystko naraz. Ilość bakterii nitro, jest ściśle powiązana z ilością pokarmu dla nich, czyli amoniaku. Nagły wzrost ilości amoniaku w wodzie, po wpuszczeniu naraz całej obsady, może skończyć się zatruciem, bo bakterie nie zdążą się w ciągu 24h namnożyć.

 

Jeszcze jedna ważna rzecz: jak akwarium dojrzeje to w nim będą pewne ilości pożytecznych bakterii nitro... co pozwala w/w związki przekształcać na NO3. PAMIĘTAJ żeby nie wpuszczać od razu wszystkich rybek jakie chcesz mieć! jak od razu wpuścisz dużą ilość ryb to ilość bakterii będzie za mała aby cały "syf".

Huh...toż to napisałem. :)

 

Zamykamy.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...